مسقط

Muscat

درباره شهر

معرفی شهر مسقط

مسقط یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سلطنت عمان به حساب می‌آید که قدمت آن به چندین قرن قبل از ظهور اسلام می‌رسد و به خاطر آثار تاریخی خود از جمله ساختمان‌ها، کاخ‌ها و موزه‌ها مشهور است. مسقط در خلیج عمان، در جنوب ساحل باتینه، واقع شده است که بین خلیج عمان و کوه‌های هاجر شرقی قرار گرفته است. آن را «مسقط الامرا» می گویند. در قرن اول پس از میلاد به عنوان یک خروجی تجاری بین شرق و غرب شناخته می شد و برای اولین بار پس از اخراج پرتغالی ها از آن در قرن هفدهم پایتخت عمان شد.

باستان شناس، کاوشگر و نویسنده فرانسوی، ژان دی دلاویه، در نوشته های خود در کشتی که در سال 1884 وارد خلیج عمان شد، گفت: «این یک خلیج آرام است که با نوارهای دوتایی وسیع از سنگ ها احاطه شده است آب، کف سفید شهر را احاطه کرده است.»

آب و هوای مسقط

آب و هوای پایتخت، مسقط، گرم و خشک است.

جمعیت مسقط

جمعیت استان مسقط به طور کلی 1،342،723 نفر است و بنابراین مسقط استانی است که اکثریت جمعیت سلطنت در آن متمرکز است.

جان اوینگتون، جهانگرد انگلیسی که در سال 1693 از مسقط دیدن کرد و تحت تأثیر اخلاق مردم عمان قرار گرفت، در مورد توصیف ساکنان مسقط گفت: این اعراب در رفتار خود بسیار مؤدب هستند و با همه غریبه ها بسیار مهربان هستند. هیچ آزاری یا توهینی از جانب آنها به کسی نمی رسد، هر چند دین خود را تحسین کنند و به اصول خود پایبند نباشند.»

حدود یک قرن بعد، به‌ویژه در دسامبر 1816، جیمز سیلک باکینگهام، روزنامه‌نگار و نویسنده انگلیسی از مسقط بازدید کرد و گفت: «یکی از ویژگی‌های برجسته و متمایز مسقط از همه کشورهای عربی احترام و مهربانی ساکنان آن است. در اینجا یک غریبه می تواند آزادانه به هر کجا که می خواهد برود.»

تاریخ مسقط

تاریخچه مسقط همواره در طول تاریخ از موقعیت ممتازی برخوردار بوده است، زیرا این اهمیت را از طریق موقعیت ممتاز خود در نزدیکی تنگه هرمز که یکی از مهم‌ترین تنگه‌های آبی منطقه و سراسر جهان محسوب می‌شود، به دست آورده و آن را به یکی از تنگه‌های آبی تبدیل کرده است. مهمترین بنادر تجاری که شرق و غرب را به هم پیوند می دهد. بسیاری از قدرت های جهانی در طول تاریخ موفق شده اند این شهر را اداره کنند. مانند پارس ها، پرتغالی ها و عثمانی ها.

گردشگری: مسقط دارای جاذبه های گردشگری متمایز زیادی است که آن را به یک جاذبه اصلی برای گردشگران تبدیل کرده است. کلوپ های غواصی، مراکز تفریحی دریایی، موزه عمان، موزه کودکان، موزه ارز، علاوه بر وجود مساجد بسیار متمایز و زیبا.

مسقط همچنین شامل فرودگاه بین المللی مسقط است که تقریباً بیست و پنج کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد، زیرا این فرودگاه به بسیاری از مقاصد بین المللی متمایز متصل است که حرکت گردشگری را در کشور تسهیل می کند. استان مسقط شامل شش ایالت مهم است: باوشار، سیب، مطرح، العامرات، قریات و در نهایت مسقط همچنین منطقه ای با تراکم جمعیتی بالا به شمار می رود، علاوه بر این که مرکز تجارت و امور مالی و کانون توجه است. از توجه همه در آنجا جمعیت استان بر اساس ارقام سال دو هزار و پانزده میلادی تقریباً بیش از یک میلیون نفر برآورد شده است. استان مسقط توانست اصالت و مدرنیته را در هم آمیزد که به آن شخصیتی متمایز بخشید.

 

مشخصات شهر

کشور: عمان
جمعیت: ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار