کشور: قطر
جمعیت: ۹۹۸٬۶۵۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۱ (۹۶۶)+
ساعت:

شرح

شهر دوحه در سواحل خلیج فارس قرار گرفته و پایتخت کشور قطر، ثروتمندترین کشور دنیا است. در سال های اخیر این شهر با رشد و توسعه بسیار سریع و موفق به جذب گردشگران شده و به عنوان رقیبی جدی برای دوبی مطرح شده است و نام خود را به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در خاورمیانه به ثبت رسانده است. با ویدا گشت همراه شوید تا با این شهر زیبا آشنا شوید.

معرفی شهر دوحه

دوحه در ابتدا یک روستای ماهیگیری کوچک بود؛ اما پس از کشف ذخایر نفت و گاز در آن پیشرفت به سزایی کرد و در دهه اخیر شاهد سرمایه‌گذاری فروان در زیر ساخت‌های شهری بوده است. بطوری که از یک دهکده ساحلی به یک شهر مدرن تبدیل گردیده است. این شهر دارای فرودگاه بین‌المللی و همچنین مرکز شرکت هواپیمایی قطریه می‌باشد. شبکه خبری الجزیره انگلیسی و عربی که بزرگترین شبکه خبری خاورمیانه می‌باشد نیز در شهر دوحه واقع گشته است.

آب و هوا

شهر دوحه دارای آب و هوای گرم و خشک و شرجی است که میانگین دمای آن ۲۷ درجه سانتیگراد با میزان بارش ۷۶ میلیمتر در سال می‌باشد.

حمل و نقل در دوحه چگونه است ؟

مکان های مختلف دوحه از شماره و یا نام خیابان در آدرس خود استفاده نمی کنند؛ بنابراین پیدا کردن آدرس می تواند کمی مشکل باشد. بهترین راه حل برای پیدا کردن مسیرها، استفاده از نقشه ی گوگل است. برای گشت و گذار در شهر دوحه، می توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس های این شهر بسیار راحت هستند و به سادگی در اطراف شهر قابل مشاهده می باشند. برای پرداخت کرایه ی اتوبوس، می توانید از کارت هوشمند استفاده کنید که از ایستگاه های اتوبوس و سوپرمارکت ها قابل خریداری است. هزینه ی اتوبوس بدون داشتن کارت، در حدود 10 ریال قطر می باشد. نقشه ی مسیرها در هر یک از ایستگاه های اتوبوس، قابل مشاهده است و هر 15 تا 30 دقیقه، یک اتوبوس به ایستگاه خواهد آمد. بسیاری از اتوبوس ها در ایستگاه الغنیم شروع به حرکت می کنند و هر 750 متر، متوقف می شوند. روش دیگر، استفاده از تاکسی است. کرایه پایه ی تاکسی 4 ريال قطر می باشد و پس از آن 1.200 ريال قطر به ازای هر کیلومتر به کرایه اضافه می شود. قیمت هر کیلومتر در طول شب به 1.800 ريال قطر افزایش می یابد. حداقل کرایه ی تاکسی 10 ريال قطر می باشد. تاکسی های فیروزه ای رنگ را می توانید در کنار جاده ها، مراکز خرید، هتل ها و یا در اطراف شهر پیدا کنید.
 

اقتصاد

بخش عمده نفت و گاز کشور قطر در محدوده دریایی دوحه قرار دارد. به همین دلیل دوحه میزبان بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی و گازی دنیا شده است. اقتصاد قطر بر پایه درآمد نفت و گاز بنا شده است. اما از چند سال پیش و با هدف‌گذاری‌های انجام شده، کشور قطر قصد صنعتی‌ و تجاری‌ سازی خود و جدایی از اقتصاد تک قطبی و وابسته به نفت دارد. نمود کامل این تلاش در شهر دوحه قابل رویت است.

 

قبل از سفر به دوحه بخوانید

دوحه پایتخت و بزرگ ترین شهر قطر است و بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر در آن زندگی می کنند، این به معنی این است که تقریبا ۲۵ درصد کل جمعیت این کشور در پایتخت هستند، این شهر در امتداد ساحل غربی قطر است و مثل بیشتر شهرهایی که در کشورهای این ناحیه هستند ساختمان های مدرن و سنتی دارد، با اینکه خیلی از مسافران، زیاد برای دیدن خود دوحه وقت نمی گذارند اما این شهر هتل های خوبی دارد و در میان افرادی که شهری متفاوت از دبی می خواهند محبوبیت خود را پیدا کرده است.

بهترین زمان برای سفر به دوحه

دوحه آب و هوایی گرم و خشک دارد، چون در بهار و تابستان هوای این شهر به شدت گرم است بهترین زمان برای سفر به آن بین نوامبر تا آوریل است، در این ماه ها به راحتی می توانید در شهر گردش کنید و جاههای مختلف آن را ببینید و بیشتر گردشگران هم در همین زمان به این شهر می روند.

نکاتی که باید قبل از سفر به دوحه در نظر بگیرید

  • برای خود بیمه مسافرتی داشته باشید و فعالیت هایی که تحت آن بیمه است را انجام دهید.
  • قوانین ویزا در این کشور دائما تغییر می کند، برای دریافت آخرین اطلاعات با نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید، مطمئن شوید که پاسپورت شما از زمان سفر حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد، همچنین از آخرین عکس پاسپورت خود نمونه ای داشته باشید تا در صورتی که در این کشور نیاز به پاسپورت جایگزین داشتید با مشکلی روبرو نشوید.
  • می توانید کارت های اعتباری، چک های مسافرتی، پول نقد و … داشته باشید، برای اینکه بدانید بهترین شیوه حمل پول در این کشور کدام است با بانک مشورت کنید.
  • از چیزهای با ارزشی مثل بلیط، ویزت، پاسپورت و چک های مسافرتی کپی تهیه کنید.
  • یک ماه قبل از سفر با پزشک خود تماس یگیرید تا از واکسن ها و اقدامات پیشگیری کننده اطلاع پیدا کنید.
  • در قطر درمان های اورژانسی خیلی خوب انجام می شود اما ممکن است که هزینه آن برای شما گران باشد به همین دلیل حتما بیمه سلامت مناسبی داشته باشید تا هزینه های پزشکی را پوشش دهد. شماره اورژانس در این کشور ۹۹۹ است که می توانید در مواقع نیاز از آن ها کمک بخواهید.

غذا

در قطر غذاهای بین المللی پاکستانی، هندی و غربی سرو می شود، غذاهای رایج این کشور برنج، بریانی (برنج، ادویه و گوشت)، سیب زمینی و آب میوه های مختلف است، اگر غذاهای اروپایی دوست داشته باشید هتل های رامادا و ماریوت غذاهای اروپای خوبی دارد و برای چشیدن طعم غذاهای تایلندی اصل هم  به رستوران تای تواین یا تای اسنک بروید، غذاهای پاکستانی و هندی به راحتی در سطح شهر پیدا می شود.

مالیات و انعام

در رستوران ها معمولا حق سرویس به صورت حساب شما اضافه می شود، اگر این ۱۰ درصد حق سرویس را در صورت حساب خود ندیدید می توانید از قوانین استاندارد انعام استفاده کنید. معمولا برای تاکسی های معمولی انعام نیاز نیست ولی به تاکسی هایی که خارج از شهر می روند معمولا ۱۰ درصد انعام داده می شود.

 آداب و رسوم مردم قطر

قوانین در قطر بازتاب این واقعیت است که دین مردم این کشور اسلام است، و در همه زمان ها باید از قوانین پیروی شود. اگر به این شهر سفر کردید باید مراقب باشید که کارهایی انجام ندهید که در عقاید فرهنگی و مذهبی دیگران مشکلی ایجاد شود. وارد کردن چیزهایی مثل گوشت خوک، مواد مخدر و کتاب های مذهبی به این کشور غیر قانونی است هر وسیله ای در چمدان داشته باشید کاملا بررسی می شود. زنان باید به گونه ای لباس بپوشند که دست ها و پاهایشان پوشیده باشد و هر گونه صمیمت بین زن و مرد در ملاء عام ممنوع است. در این کشور نباید کف پای خود را به کسی نشان دهید یا آن را به سمت کسی بگیرید، در قرارهای اجتماعی و کاری معمولا از قهوه سنتی در فنجان های کوچک استفاده می شود. در ایام ماه رمضان خوردن و آشامیدن از طلوع آفتاب تا غروب خورشید برای مسلمانان و غیر مسلمانان ممنوع است، اما بعضی از هتل های ۵ ستاره هستند که در این ایام برای غیر مسلمانان غذا تهیه می کنند اما باید از قبل با هتل هماهنگی هایی را انجام داد.