مراکش

پایتخت: رباط
واحد پول: درهم

شرح

مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود. این کشور از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می‌دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم مرز می‌ باشد. اين كشور در ساحل جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق قرار دارد که توسط آن ارتباط میان دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس فراهم می‌شود. از سویی مراکش از جایگاهی راهبردی در میان کشورهای شمال آفریقا برخوردار است چرا که علاوه بر واقع شدن در حوزه جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق و نزدیکی به اروپا (نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپاست)، این کشور در مجاور اقیانوس اطلس است اندوخته عظیم ماهیان گوناگون در آبهای نزدیک به این سرزمین قرار دارند. دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات و دیگر مواد کانی بر اهمیت مراکش می‌افزاید و چنانچه صحرای غربی را به‌عنوان بخشی از این کشور در نظر بگیریم بر امکانات راهبردی آن افزوده می‌گردد چرا که صحرای غربی دارای ذخایر نفتی، فسفات و گاز است و ذخایر ماهیان اقیانوس اطلس در آبهای مجاور صحرای غربی بسیار غنی است.
مغرب (Al-maghrib) نام دیگر مراکش (Morocco) است و در مورد مشخصه های بارز این کشور می توان به کوهستان های تنومند و بخش های عظیمی که توسط بیابان های بی انتها احاطه شده اشاره نمود. این کشور به همراه اسپانیا و فرانسه، سه کشوری هستند که خط ساحلی هر دو اقیانوس اطلس(Atlantic) و دریای مدیترانه (Mediterranean) را در اختیار دارند. 

چند مطلب خواندنی در رابطه با مراکش:

"شهر قرمز" (Red City) نامی است که اغلب به مراکش داده می شود و علت چنین موضوعی، این است که حضور در شهرهای آن نیازمند استفاده از پوشش سر و محافظت کننده در برابر نور خورشید برای تمامی طول سال است. حتی زمستان ها هم لازم است تا در برابر نور خورشید از پوشش مناسب استفاده کرد.
نام مراکش در زبان عربی «المغرب الاقصی» است که معنی «غربی‌ترین» می‌دهد و به موقعیت مراکش اشاره دارد که غربی‌ترین کشور عربی جهان است و تنها 13 کیلومتر با کشورهای اروپایی فاصله دارد!
کازابلانکا فیلمی است که براساس یکی از شهرهای کشور مراکش نام گذاری شده و توانست در سال 1940 جایزه اسکار برترین فیلم سال را از آن خود کند. این فیلم همچنان به عنوان یکی از بهترین فیلم های ساخته شده نیز شناخته می شود.
در کشور مراکش به هر زن یا مردی که از نسل پیامبر اعظم (ص) باشند، شرفا گفته می شود و القابی همچون لاله، سیدی و مولای به آنها می دهند و بر طبق سنت های قدیمی این قلب نیست که نماد عشق است، بلکه نماد عشق مراکش کبد می باشد.
در کشور مراکش تعداد اندکی از مردم دارای حمام های خصوصی هستند و مراسم تطهیر بدن یکی از موارد قابل توجه برای مسلمانانی است که قصد نماز خواندن دارند. به همین دلیل بسیاری از مراکشی ها از حمام های عمومی که "حمام" نام دارند استفاده می کنند.
سِکسو (Seksou) یا همان کوسکوس (couscous)، غذای ملی کشور مراکش است.
"الکوره" به زبان عربی یا همان فوتبال، محبوب ترین ورزش در کشور مراکش می باشد. به تیم فوتبال این کشور هم لقب شیران اطلس (Lions of Atlas) داده شده است.
 
 

شرح

سفارت مراکش در تهران

آدرس: پاسداران، نارنجستان ششم، پلاک ۲۹

تلفن سفارت مراکش: ۲۶۱۵۱۶۶۴

ساعات کاری سفارت مراکش: ۰۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی مراکش

همه مدارک همراه با ترجمه انگلیسی ارائه شوند

  1.  اصل پاسپورت با امضاء، به همراه گذرنامه ­های قبلی.با مدت اعتبار حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود.
  2. شش قطعه عکس ۳ در ۴ رنگی مربوط به 6 ماه اخیر که در پاسپورت های گذشته تکرار نشده باشد.
  3. اصل شناسنامه به همراه کپی از کلیه صفحات.
  4. مدارک و گواهی های مالی فقط به زبان انگلیسی (ارائه گردش حساب و گواهی تمکن در سایز پرینت بانکی a4الزامی است و نیز صادر شده در حداکثر دو هفته قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.
  5. اصل و ترجمه مدارک شغلی
  6. در خصوص مسافرین زیر سن قانونی که به تنهایی قصد سفر دارند، رضایت‌نامه محضری به همراه ترجمه انگلیسی.
  7. اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار.
  8. ضمانت بازگشت از سفر.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و اخذ ویزا می توانید با ما در ارتباط باشید