عراق

پایتخت: بغداد
جمعیت: ۳۲٬۵۸۵٬۶۹۲
واحد پول: دینار (IQD)

شرح

جمهوری عراق از همسایگان ایران، در قاره آسیا و در خاورمیانه می باشد. جالب است بدانید، در قرون وسطی عراق به دو قسمت "عراق عرب" و "عراق عجم" تقسیم بندی شده بود.. این دو باهم "عراقین" نامیده می شدند. "عراق عرب" به منطقه پایین میان‌رودان، و "عراق عجم" را به مناطقی در شرق عراق (شامل بخش‌های مرکزی و غربی ایران) می گفتند. آمار نشان داده شده از سالیان گذشته تا به حال این گونه است که 95%درآمد کشور عراق، از صادرات نفت می باشد. اما این کشور کشوری زیارتی-سیاحتی است که از این بخش نیز بی درآمد نمی باشد. قومیت های مختلفی در  کشور عراق ساکن هستند؛ عرب، کرد، لر، آشوری،  ترکمن، مندایی، صابئین و کلدانی و ... مردمان این کشور را تشکیل می دهند. به علت گوناگونی قومیت مردم این کشور، زبان های که در میان آن ها رایج هست نیز تنوع زیادی دارد اما زبان رسمی عراق همان عربی و کردی است.

جغرافیا و طبیعت
همسایگان این کشور در شمال ترکیه، در جنوب عربستان سعودی و کویت، در شرق ایران و در غرب اردن و سوریه می باشند. عراق در جنوب ، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد. هچنین دو رود مشهور دجله و فرات نیز از شمال این کشور به جنوب آن روان هستند. و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می‌دهند. و نهایتا اروندرود نیز به خلیج فارس می‌ریزد. به جز مناطق بین دو رود دجله و فرات که دارای خاک حاصلخیز هستند، باقی کشور عراق را صحرا ها تشکیل داده اند. در بخش های کوهستانی کشور، در قسمت های شمالی آن قله "حاجی عمران" یا "شیخا دار"  بلندترین نقطه کشور عراق است. که کوه با بلندی های پیمانشهر ایران هم مرز می باشد.

آب و هوا
آب و هوای عراق در اکثر نقاط صحرایی است با زمستان‌های خنک و گاه سرد و تابستان‌های خشک و گرم و آفتابی. البته در نقاط کوهستانی آن که در بخش های شمالیست اغلب، زمستان‌هایی سرد با بارش برف و باران دارد که گاهی موجب طغیان رودخانه‌ها می‌شود. اما به طور کلی در عراق میزان بارندگی کم است.

دین و مذهب
به طور کل کشور عراق کشوری مسلمان به شمار می رود. مسلمانان از دو مذهب شیعه و سنی می باشند. اما از ادیان و مذاهب دیگری که در این کشور دیده می شوند؛ میتوان از مسیحی، یهودی و آئین ایزدی نام برد.

غذا
مقبوله:
مقبوله یا همان بادمجان پلو یکی از غذا های محبوب اعراب می باشد. در کنار برنج و بادمجان، گوشت گوسفندی نیز از محتویات اصلی این غذا می باشد.
دلمه برگه مو لبنانی:
دلمه برگه مو لبنانی از دید مقایسه با دلمه برگ مو خودمان، تفاوت های در یک سری محتویات آن و نیز نوع پیچش برگ مو دارد. این غذا با این که در اصل برای کشور لبنان است، اما اعراب کشور های دیگر از جمله عراق به این غذا علاقه زیادی دارند.
مجبوس: مجبوس یا مکبوس غذایی عربی می باشد. برنج و مرغ به همراه ادویه های گوناگون مواد تشکیل دهنده این غذا هستند.
کوبه: خوب است در پایان از سمبل غذاهای عربی یا همان کوبه صحبت کنیم. این غذا از سه قسمت جدا تشکیل می شود؛ خمیر کوبه، مواد پرکننده و سوپ. خمیر ها را مانند کوفته از مواد پر کننده پر می کنند و در سوپ آن در پایان میپزند. اعراب این غذا را بسیار دوست دارند و در همه جای دنیا سفره های اعراب به این غذا معروف است.

دیدنی ها
دیدنی ها و جاذبه های کشور عراق در بیشتر موارد، زیارتی می باشند.
حرم مطهر امام حسین (ع): در شهر کربلا، آن صحرای محشر که یزید بر روی امام و یارانش آب را بست. حرم شش گوشه آن امام بنا شده که پیکر چند تن از یاران و نیز پسران اما حسین(ع) نیز در آن دفن شده است.
حرم امام علی (ع): امام علی(ع) که به دست ابن ملجم مرادی در کوفه به شهادت رسید. در شهر نجف دفن شد و حرم کنونی او که در زمان هارون الرشید در این شهر علنی شد، تا سال ها قبل از او بنا به وصیت خود حضرت علی مخفی نگه داشته شده بود.
موزه ملی عراق: موزه ملی عراق در شهر بغداد قرار دارد. این موزه گنجینه هایی از تمدن بابل، میانرودان و ایران باستان را به نمایش گذاشته است. این موزه در ابتدا موزه "باستان شناسی بغداد" نام داشته است. در سال 1926 باستان شناس بریتانیایی "گرتورد بل" بنیان گذاری شد.
زیگورات اور: زیگورات به معنای بلند و برافراشته ساختن، بنایی است به شکل حرم، ساخته شده از خشت و یا آجر گلی. در شهر اور یا همان عراق کنونی نیایشگاهی برای خدایان ساخته شده است که همین زیگورات اور می باشد. اکنون نیز باز مانده های آن باقی مانده و بیشتر برای معماران و باستان شناسان جالب توجه است.
طاق کسری: طاق کسری یا ایوان مدائن از بناهی مهم کشور عراق است. این بنا در جنوب شهر عراق واقع شده است. طاق کسری از بناهای مهم دوره ساسانیان است.
مسجد حنانه: این مسجد بین کوفه و نجف، نزدیک به قبرستان "ثوی" و مرقد کمیل قرار دارد. روایت است این مسجد به یاد بود ناله ای که کاروان کاربلا در هنگام به زمین نهادن سر سیدالشهدا(ع) در این مکان سردادند، ساخته شد.
بنای تاریخی شهید القاعده، مسجد کوفه، قتلگاه،قصر اخیضر، کلیسای اقیضر، غارهای طار،مناره ملویه و بسیاری مکان های تاریخی و زیارتی-سیاحتی دیگر که از جاذبه های بیشمار کشور عراق می باشند. و بازدید از آنها موجب تلطیف روح هر مسلمانی از هر کجای جهان می شود.