آلمان

پایتخت: برلین
واحد پول: یورو

شرح

آلمان یا به طور رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوریست در اروپا و البته جزو اتحادیه اروپا ست. کشور آلمان پرجمعیت ترین کشور در قاره اروپا می باشد. جمعیت این کشور به 82میلیون نفر می رسد. اولین مردم متمدنی که در کشور آلمان ساکن شدند رومی ها بودند. البته این کشور تا سال800میلادی حکومت مقتدری نداشت. لودویگ شاه، اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین بود. بعد از جنگ جهانی دوم کشور آلمان به دو قسمت تقسیم شد. "آلمان شرقی" و "آلمان غربی" و تا سال 1990این دو قسمت باهم متحد شدند و این گونه جمهوری فدرال آلمان به وجود آمد. جمهوری فدرال آلمان علاوه بر اینکه از اعضا و بنیان گذاران اتحادیه اروپاست، از اعضای ناتو، سازمان ملل متحد،کشور های گروه پنج و نیز گروه هشت نیز می باشد.

جغرافیا و طبیعت

کشور آلمان در اروپای غربی و نیز اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور از جنوب با کشورهای سوئیس و اتریش، از شمال با دریای بالتیک و دریای شمال و نیز کشور دانمارک، از شرق با کشور لهستان و جمهوری چک، از غرب با کشور لوگزامبورگ و فرانسه، و از شمال غرب نیز با کشور های هند و بلزیگ مرز مشترک دارد. همچنین آلمان از جنوب با دریاچه کنستانتین هم مرز است. کنستانتین سومین دریاچه بزرگ در اروپای مرکزیست. کشور آلمان به ۱۶ ایالت تقسیم بندی شده است. بزرگترین این 16 ایالت، ایالت بایرن یا باواریا در جنوب کشور و کوچک‌ترین آنها ایالت برمن واقع در شمال غربی می باشد. طبیعت آلمان بسیار جالب است چرا که ترکیبی کامل از جنگل، دشت، کوه ساحل درسا و جزیره است. بلند ترین کوه آلمان از رشته کوهای آلپ موجود در خاک این کشور، کوه "تسوگ اشپیتزه" می باشد. رود های "راین" ، "الب" و "دانوب" طولانی ترین رودخانه های کشور آلمان می باشند. آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ قاره اروپا و شصت و دومین کشور بزرگ در جهان است.

آب و هوا

آب و هوای کشور آلمان به طور کل جامع و معتدل فصلیست به این معنی که هر فصلی شرایط آب و هوایی خودش را دارد. در این کشور آب و هوا  در زمستان ها، در قسمت های شمالی کشور معتدل، در قسمت شرقی نیز بیشتر قاره ای و بسیار سرد است. و فصل تابستان نیز در این قسمتها بسیار گرم اما در شمال آلمان خنک است. در قسمت های مرکزی و جنوبی آلمان نیز متغیر است به این معنی که در بعضی قسمت ها قاره ای و در بعضی دیگر نیز معتدل است. میزان بارندگی نیز در این کشور در قسمت های شمالی و شمال غربی نسبتا زیاد است.

دین و مذهب

دین و مذهب در آلمان به تعداد مختلفی تقسیم بندی می شود. 31.4 درصد جمعیت پیروان کلیسای کاتولیک، 31.1درصد را پیروان کلیسای پروتستان و باقی جمعیت را پیروان اسلام،یهودیت و مردمی بدون باور دینی تشکیل می دهند.

غذا

Sauerbraten یا خوراک گوشت: مردم آلمان عاشق گوشت هستند و این غذا غذای ملی ژرمن هاست. این خوراک از گوشت های مختلفی تهیه می شود.
Kartofflepuffer یا پنکیک سیب زمینی: این غذا بیشتر به عنوان مکمل در کنار غذای اصلی سرو میشود.  متریال اصلی آن سیبزمینی رنده شده است. که همراه با آرد و تخم مرغو ادویه تهیه می شود.
Kasespatzle یا نودل: این غذا در جنوب آلمان طرفداران بیشتری دارد. با آرد و تخم مرغ تهیه میشود. نودل را پس از پحته شدن با پیاز و پنیر تفت داده شده و سرو می شود.
Eintopf یا خورشت آلمانی: این غذا در روز های سرد زمستانی پرطرفدار است. محتویات آن سلیقه ایست، انواع سبزیجات به همراه گوشت قرمز،مرغ یا ماهی سرو می شود.
شنیتزل یا کتلت آلمانی: البته این غذا برخواسته از کشور اتریش است ولی در آلمان نیز طرفداران زیادی دارد. نوع گوشت در این غذا نیز سلیقه ای و متغیر است.

دیدنی ها

شهر فرانکفورت: شهر فرانکفورت یکی از زیبا ترین چشم انداز های آلمان و حتی اروپا را دارد. بلندترین ساختمان های کشور آلمان در شهر فرانکفورت وجود دارد. و البته زمانی بلندترین ساختمان اروپا را این شهر دارا بوده است.
مرکز فعالیت های هنری شهر دورتمند: مرکز فعالیت های هنری شهر دورتمند آلمان با علامتی به شکل حرف انگلیسی U یکی از دیدنی های معروف این شهر و کشور آلمان است. تاج پلکانی این ساختمان داری مانیتور های LED میباشد و در طول شبانه روز ویدئو های هنری و اکثرا تولید شده در خود همین ساختمان را به نمایش می گذارد.
Kölner Dom کلیسای معروف شهر کلن: Kölner Dom نماد اصلی شهر کلن آلمان، بزرگترین شهر ایالت نورد-راین وستفالن، شناخته شده است. کلیسای Kölner Dom در کنار ساختمان شهرداری شهر کلن واقع شده است.
Odeonsplatz منطقه ای در شهر مونیخ: Odeonsplatz از زیباترین مناطق شهر مونیخ آلمان می باشد. این محله به سبب داشتن کافه های متعدد زیبا و کوچک شباهت زیادی به شهر های ایتالیایی دارد. کلیسای Theatinerkirche واقع در این منطقه با داشتن سبک معماری باروک ایتالیا دلیل دگیری بر این شباهت است.
بندر هامبورگ: بند شهر هامبورگ در کنار رود البه لنگر گاه بین المللی کشتی های متعددی است. این بندر آزاد بین المللی علاوه بر اینکه قطب تجاری-اقتصادی شهر هامبورگ و
همچنین کشور آلمان است. به علت منظره زیبایی که دارد به خصوص در شب هنگام از جاذبه های گردشگری این کشور نیز محسوب می شود.
دژ Albrechtsburg: دژ Albrechtsburg نماد اصلی شهر مایسن در کناره رود البه می باشد. این قلعه، ساخته شده در قرن 15 میلادی، قدیمی ترین قلعه کشور آلمان می باشد. جالب است بدانیم صنعت چینی سازی در شهر مایسن بسیار مشهور و جهانیست.
Selliner Seebrücke اسکله زلین: Selliner Seebrücke اسکله زلین واقع در جزیره Rügen در دریای بالتیک (Ostsee)،  شمال شرقی آلمان  از دیدنی های بسیار جذاب این کشور است. اسکله زلین در سال1906ساخته شده است و نماد معماری جزیره Rügen محسوب میشود.
قلعه Neuschwanstein: قلعه Neuschwanstein یکی از معروف ترین جاذبه های کشور آلمان است، که در استان بایرن قرار دارد. این قلعه در سده های میانی به دستور "لودویگ دوم" پادشاه استان بایرن ساخته شده است.
کلیسای ماگدبورگ Magdeburg: کلیسای ماگدبورگ نماد اصلی شهر ماگدبورگ است. قدمت این کلیسا به حدود 800سال میرسد. و در قرن 13 میلادی ساخته شده است. افراد مهمی چون "اتوی کبیر" و دوک زاکسن و ... در این کلیسا به خاک سپرده شده اند.
کشور آلمان از مهم ترین کشور های قاره اروپا می باشد، که هدف گردشگری و حتی مهاجرت مرم کشور های دیگر است.

شرح

سفارت آلمان در تهران
آدرس: خیابان فردوسی، شماره ۳۲۴-۳۲۰
کدپستی: ۱۱۳۶۵
صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵
اطلاعات : ۳۹۹۹۰۰۰۰
اطلاعات در مورد ویزا: ۳۹۹۹۱۲۱۳ و ۳۹۹۹۱۴۹۹
شماره فاکس بخش ویزا: ۳۹۹۹۱۸۶۰

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی آلمان
برای دریافت ویزای توریستی آلمان، لازم است هنگام مراجعه به سفارت، به غیر از فرم درخواست روادید مدارک زیر را همراه داشته باشید:
قبل از نام بردن از مدارک بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که باید از تمامی مدارک یک نسخه کپی تهیه نمایید. بعد از تطابق اصل مدارک با کپی آنها مدارک اصلی به شما بازگردانده می‌شود. مدارک فارسی‌تان نیز باید به صورت رسمی به انگلیسی ترجمه شده باشند.

۱. شناسنامه ایرانی
۲. گذرنامه گذرنامه‌ی شما باید حتما اعتباری بیشتر از ۶ ماه از تاریخ پایانی اعتبار ویزای درخواستی باشد. برای تهیه کپی از صفحاتی که مهر ویزا در آن خورده است و صفحات اول تا پنجم تهیه نمایید.
۳. سه قطعه عکس رنگی

    • اگر نام همراهان در پاسپورت درخواست کننده‌ی ویزا درج شده باشد، وجود دو قطعه عکس رنگی از هر یک از آن ها در مدارک الزامی است.
    • عکس‌ها همگی باید این شرایط را داشته باشند: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام‌رخ در ابعاد ۴*۶، کمتر از سه ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد.
    • طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

۴. دعوت‌نامه: دعوت‌نامه باید از طریق فردی که شما را می‌شناسد و مقیم آلمان باشد برای شما ارسال شود. در صورت نداشتن دعوت‌نامه برگه‌ای که تاکید می‌کند شما برای تمام مدت اقامت در آلمان هتل رزرو کرده‌اید یا سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان از این باشد که شما در آلمان صاحب مسکن هستید.
۵. اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی مختص کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند.
۶. اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

    • دقت کنید که قصد سفر و مدت آن باید با سطح امکانات مالی تناسب داشته باشد. این معیار بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روزهای اقامت محاسبه می‌شود.
    • برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع: سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
    • برای حقوق بگیران: گواهی اشتغال به كار (تاریخ دقیق شروع به كار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
    • برای کارکنان مستقل و مشاغل آزاد: کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
    • برای اشخاص تحت تكفل (زنان خانه‌دار یا فرزندان): گواهی کار، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل (شوهر، پدر) با تاریخ گشایش حساب
    • دقت فرمایید پرینت حساب بانکی باید بر روی سربرگ انگلیسی و مهر شده به سفارت مربوطه ارائه شود.

۷. گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانش‌آموزان دبستانی، دبیرستانی و دانشجویان.
۸. بیمه مسافرت فردی یا جمعی برای متقاضیان روادید الزامی است. این بیمه موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد:

    • هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری.
    • این بیمه همچنین باید تا پایان اقامت شما در تمام کشور های منطقه شینگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور آلمان داشته باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ ۳۰ هزار یورو است.

۹. بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد آلمان
۱۰. فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت در صورت لزوم