کشور: عراق
جمعیت: ۶۷۵٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۶۴۳۳

شرح

نجف، مخفف "نی جف" به معنی "دریا خشک شد" است. شهر نجف که هم اکنون به شهر کوفه متصل شده است، از زمان طوفان نوح، سرزمین بلندی بوده که آب آن را فرا نمی گرفت. در قرون گذشته شهر نجف "مشهد امیرالمومنین(ع)" یا "مشهد علی(ع)" نامیده می شد. سرزمین نجف، نام های دیگری نیز داشته است. "غری" که آن زمان به مردم اهل آن "غروی" گفته می شد. و نیز نام هایی چون الطور، الظهور، الجودی، الربوه، بانقیا، وادی السلام، برثا، حیره و اللسان که در روایات از آن یا یاد شده است، نامهایی برای سرزمین نجف هستند.
نجف مرکز قدرت سیاسی شیعیان در کشور عراق است. این شهر مرکز استان نجف است و از مقدس ترین شهرهای شیعیان به شمار می رود.

جغرافیا و آب و هوا
موقعیت جغرافیایی نجف در نزدیکی شهر کوفه است، این نزدیکی به طوریست که نمی شود این دو شهر را مجزا از یکدیگر تشخیص داد. روایت است شرایط جغرافیای این شهر سبب شده تا نام آن را نجف بنامند، چرا که نجف از منجوف می آید و "منجوف" یعنی فضایی مرتفع و مستطیل شکل که آب به دور آن جمع می شود ولی وارد آن نمی شود. شهر نجف به 5 محله تقسیم بندی شده است. محله هایی به نام های  العمارة، الحویش، البراق، المشراق و الغازیة.
به طور کل هوای شهر نجف با توجه به اقلیم کشور عراق، گرم و بیابانیست. تابستان ها در این شهر گرم و خشک است به طوری که اهالی شهر نجف در این فصل به سرداب های زیرزمینی که برای چنین مواقعی ساخته اند می روند.

مکان های زیارتی و مذهبی

[caption id="attachment_3264" align="alignleft" width="450"]حرم امیر المونین حرم امیر المونین[/caption]

حرم مطهر امیرالمومنین علی(ع): در شهر نجف حرم علی بن ابیطالب(ع) وجود دارد. وی در سال 40ه.ق توسط "عبدالرحمن بن ملجم مرادی" به قتل رسید. حضرت علی بنا به وصیت خود در کوفه به طور مخفیانه دفن گردید. بعد ها در زمان هارون الرشید و در قرن دوم هجری محل دفن علنی شد و اکنون حرم مطهر بر آن بنا شده است. علت مخفی کردن قبر، جلو گیری از نبش آن توسط خوارج بود، چه بسا که در زمان حکومت "حجاج یوسف ثقفی" بر کوفه هزاران قبر را در پی جست و جو پیکر امام علی(ع) نبش کردند. آشکار شدن محل دفن نیز توسط هارون الرشید در روزی که با سگ هایش به شکار رفته بود انجام شد، به گونه ای که متوجه شد سگ ها از ادامه دادن به دنبال کردن آهویی خودداری کردند وقتی که آهو وارد آن فضای به خصوص شد. هارون الرشید گمان برده بود که آن مکان حتمان مکانی مقدس است.
مقام صاحب الزمان(ع) در وادی الاسلام: این مکان که سالهاست به مقام حضرت مهدی(ع) شهرت دارد،دارای گنبدی سبز است و در غرب مسیر ماشین رو وادی الاسلام قرار دارد. علت این انتساب معلوم نیست، نمیدانیم در این مکان کسی آن حضرت را دیده، و یا کرامتی از آن حضرت مشاهده شده، تنها چیزی که مشخص است این است که این مکان با این نام از قدیم خوانده شده است.
مقام امام زین العابدین(ع): روایت است امام زین العابدین(ع)، هرگاه برای زیارت جدشان امیرالمومنین(ع) به نجف می آمدند، در مکانی اقامت می کردند که بعدها به مقام ایشان معروف شد. امام در این مکان ساعت ها مشغول نماز و عبادت می شدند.
مرقد صافی صفایمانی: صافی صفایمانی، در 37ه.ق به دست امیرالمومنین(ع) در نجف دفن شد. صافی صفایمانی اهل یمن بوده است. روایت است زمانی که او درگذشت فرزندش پیکر او را به نجف می آورد. پدرش وصیت کرده در خاک نجف خاکش کنند. حضرت علی(ع) از او علت این وصیت را جویا می شود . مرد می گوید که پدرش گفته است؛ روزی مردی در این خاک دفن می شود که به شفاعت او، به اندازه تعداد دو قبیله عظیم عرب آمرزیده می شوند. حضرت به خدا قسم خورد که آن مرد من هستم. پس برخاست و آن مرد را دفن کرد.
مرقد کمیل بن زیاد نخعی: کمیل بن زیاد نخعی یمانی، از یاران شجاع و با وفای حضرت علی(ع) بوده است. وی یکی از هشت عابد و زاهد معروف کوفه در زمان خود بوده است. پس از شهادت امام علی(ع)، کمیل در زمره یاران اما حسن (ع) وارد شد. کمیل در زمان شهادت امام حسن(ع) در مدینه نبود، در زمان واقعه عاشورا نیز وی در زندان

[caption id="attachment_3262" align="alignleft" width="449"]مسجد حنانه مسجد حنانه[/caption]

عبدالله بن زیاد بود. بعد از آزادی از زندان کمیل در کنار مختار مشغول به پیکار شد. در هنگام به حکومت رسیدن حجاج بن یوسف ثقفی در کوفه، به دستور وی مامورین برای دستگیری کمیل اقدام کردند. کمیل پنهان شده بود. حجاج مستمری طایفه وی را قطع کرد و کمیل که روا نمی دید دیگران به پای او بسوزند، خود را تسلیم کرد. کمیل در سال83ه.ق در سن 90سالگی به شهادت رسید. مرقد مطهر او در مسیر نجف به کوفه در نزدیکی مسجد حنانه قرار دارد.
مسجد حنانه: کاروان کربلا در مسیرشان به سمت کوفه، سر مقدس سیدالشهدا(ع) در محل این مسجد بر زمین گذاشتند. زمین ناله سر داد. بعد ها در این مکان، مسجدی ساختند و به یاد آن ناله، مسجد را "حنانه" نامیدند.این مسجد بین نجف و کوفه در نزدیکی مرقد کمیل و نیز قبرستان "ثوی" قرار دارد.
مساجد مشهور نجف: از مساجد دیگری که در نجف ساخته شده و معروفند؛ می توان از مسجد عمران بن شاهین، مسجد شیخ طوسی، مسجد جواهری، جد خضراء ، مسجد شیخ انصاری، مسجد شیخ جعفر شوشتری، مسجد علامه میرزای شیرازی، مسجد صفه الصفا، مسجد شیخ طریحی و مسجد و مدرسه کاشف الغطاء ، نام برد.
وادی اسلام: قبرستان وادی السلام بزرگترین قبرستان جهان است. این قبرستان تاریخی بیش از 5 میلیون جسد را در خود جای داده است و هنوز هم فضا خالی دارد. مساحت این قبرستان 1485هکتار است. پیامبران و صالحان و سیدان زیادی در این قبرستان به خاک سپرده شده اند. این قبرستان در شمال شهر نجف و در نزدیکی حرم مطهر امیر المومنان واقع است.
قبر حضرت آدم(ع): بر اساس روایات، در نجف و قبر حضرت حوا در جده واقع است. از عجایب دیدنی این قبر طول آن می باشد که به 10 متر میرسد. این قبر در نزدیکی کوه ابوقیس قرار دارد. روایات زیادی در مورد قد حضرت وجود دارد؛ 6متر، 17متر و حتی بعضی بر این باورند قد وی به 3کیلومتر هم رسیده ، به طوری که آفتاب موی او را سوزانده است.
مدارس دینی،حوزه علمیه نجف: مدرسه مقداد سیوری، مدرسه صدر، مدرسه معتمد، مدرسه شیخ مهدی، مدرسه قوام، مدرسه سلیمیه، مدرسه ایروانی، مدرسه قزوینی، مدرسه بادکوبه ای، مدرسه شربیانی، مدارس خلیلی، مدارس آخوند خراسانی، مدرسه هندی، مدرسه بخارایی، مدرسه سید محمد کاظم یزدی، مدرسه میرزای شیرازی، مدرسه بروجردی، جامعه النجف الدینیه، مدرسه دارالحکمه، مدرسه لبنانیها، مدرسه ازریه، مدرسه بغدادی، مدرسه سبزواری، مدرسه پاکستانی ها، مدرسه جوهرچی، مدرسه العالمیه، مدرسه غدیریان، مدرسه شبریه، مدرسه بهبهانی، مدرسه الامام امیر المومنین(ع) و مدرسه دارالعلم؛ مدارس و حوزه علمیه های شهر نجف هستند.

در گالری تصاویر می توانید به ترتیب تصاویر وادی السلام، مقام صاحب الزمان(ع) در وادی الاسلام، مرقد کمیل بن زیاد نخعی، مقام امام زین العابدین(ع)، قبر حضرت آدم(ع)، مسجد حنانه را مشاهده نمایید