مشهد

کشور: ایران
جمعیت: جمعیت: ۳٬۰۰۱٬۱۸۴
پیش شماره تلفن: پیش شماره تلفن: ۰۵۱
ساعت:

شرح

مشهد دومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر چهارمین پایتخت در تاریخ معاصر ایران بوده است. اکنون به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) در آن، اولین مقصد مسافران زائر ایرانی و خاورمیانه‌ای شمرده می‌شود. جالب است بدانید که مشهد پایتخت معنوی ایران لقب گرفته است.

معرفی مشهد

مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. همچنین بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهر با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا (ع)، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

آب و هوای مشهد

شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است. تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد و مرطوب است. بیشینه‌ی درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینه‌ی آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

اقتصاد مشهد

اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) است. علاوه بر آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر شده‌ است.

سیستم حمل و نقل مشهد

حمل و نقل داخلی این شهر مذهبی، توسط سامانهٔ تاکسی‌رانی، اتوبوس‌رانی و قطار شهری انجام می‌شود. اگر در هتل اقامت کنید ممکن است خدماتی مثل حمل‌ونقل رایگان به فرودگاه و سرویس حرم مطهر امام رضا (ع) جزء وظایف خدماتی هتل اقامتی شما باشد.

پارک‌های آبی مشهد

این شهر پهناور دارای چهار پارک آبی ساخته شده و یک پارک آبی درحال ساخت است که از این نظر همراه با دبی در صدر شهرهای خاورمیانه قرار گرفته است.

سوغات مشهد

از مهم ترین بخش‌های سفر یک گردشگر یا زائر، خرید سوغات این شهر است. مهمترین سوغات مشهد زعفران، زرشک، نبات و خشکبار (نخود و کشمش مشهورتر هستند) است که صدها فروشگاه برای تهیه آنها می‌توان پیدا کرد. سوغات دیگر آن صنایع دستی، فرش دستباف و سوغات مذهبی همچون مهر، تسبیح، جانماز و انگشتر عقیق است. در این بین قدیمی‌ترین سوغات  این شهر ظروف سنگی است.