سن پترزبورگ

شرح

روس ها اینجا را "پیتر" می نامند. گردشگران آن را شهر هزار جزیره که با صدها پل و فانوس دریایی در کنار رودخانه نوا، افسانه الهه آب های بالتیک را ساخته است وما آن را "موزه فضای باز" اروپا می نامیم. شهرشب ها باله های سپید، شهر معماری و هنر و موسیقی، از دریاچه قو تا شعرهای پوشکین، از داستایوفسکی تا چخوف، اینجا مهد ادبیات و اندیشه است. پا به قصرهای با شکوهش که بگذارید می توانیدخش خش دامن های ابریشمین بانوان تزاری را در گوشه و کنار آن بشنوید. هنوز زمزمه انقلابیون لابه لایپستوهای قدیمی اش شنیده می شود.


هنوز فریاد آزادی در کوچه هایش جاری است. اینجا شهر سیصد ساله رویای پترکبیر است.
 
 
 
به سن پترزبورگ برویم یا نرویم؟
سن پترزبورگ خاستگاه بزرگ ترین ومهم ترین جنبش های هنری وفرهنگی روسیه وجهان است وبی شک مهم ترین جاذبه های دیدنی آن گردش در مکان های تاریخی وفرهنگی دوران تزاری است.باید وقت صرف کرد وپرسه زدن در خیابان های پرهویت چند صدساله آن را از نزدیک تجربه کرد.بی عشق به تاریخ ،ادبیات وهنر دیدار از این شهر بی معنی خواهد بود.اینجا شهر خرید کردن نیست.شهر لمیدن واستراحت کردن زیر نور آفتاب نیست.اگر می خواهید پا به دومین موزه بزرگ جهان بگذارید از کلیسای ارتدکس اسحاق دیدن کنید،زادگاه"پوتین"و"مندلیف"را از نزدیک ببینید ،در نوای موسیقی چایکوفسکی غرق شوید وشبی از شب های سپید روسیه را تجربه کنید،سن پترزبورگبهترین گزینه سفر برای شماست.
 
 
در چه فصلی به سن پترزبورگ برویم؟
نترسید سن پترزبورگ از سیبری فاصله زیادی داشته وخیلی یخ زده نیست شهری با تابستانی گرم و مرطوب وزمستان هایی نسبتا سرد و برفی اما قابل تحمل والبته بسیار زیبا برای گردشگران، تابستان های این شهر را ترجیح می دهند، خصوصا شب های سپید را که از اواخر خرداد شروع می شود و تا اوایل مرداد ادامه دارد، زمانی که خورشید تا پاسی از شب آخرین سوسوهای خود را بر پهنه این شهر سریرز می کند. تابستان فصل شلوغی شهر است و فصل صف های طولانی پشت در موزه ها و کاخ ها و البته فصل گرانی هتل ها و رستوران ها است. اما اگر دوست دارید یک شهر برفی رویایی را در زیر آفتاب زمستانی تماشا کنید وقتی لایه های برف روی زمین نشسته و گنبدهای رنگین کلیساهای ارتدکس از تابش زرد آفتاب می درخشند، سال نوی مسیحی را برای دیدن این شهر انتخاب کنید. شهر در هیاهوی کریسمس جادو شده است . مغازه ها همه در حراج اند ومردم سر خوش وشاد در خیابان ها خوش می گذرانند.
 
قیمت ها در سن پترزبورگ:
حمل ونقل عمومی:متوسط
غذا:گران
مواد خوراکی:متوسط
سینما وتفریح:نسبتا گران
تاکسی:گران
پوشاک:گران
دارو ودرمان:بسیار گران
دیدنی های برتر
موزه هرمیتاژ (The Hermitage) - میدان قصر (Ploshchad Dvortsovaya) - قصر یوپوسکی (Yusupovskiy Palace) - موزه پتر کبیر (Kunstkammer) - موزه نیروی دریایی انقلاب (Kunstkammer) - کاخ پاولوسک (Pavlovsk ) - کلیسای جامع اسحاق ( St Isaacs Catheral ) - قصر پیترهوف ( Peterhof ) - کلیسای کیژی ( Kizhi ) - کلیسای رستاخیز یا خون ریخته شده ( Church of the Saviour On the Blood) - قلعه پتر وپال ( Peter and Paul Fortess ) - کاخ یوسوپف(Yuspov Gardens )
 
خوردنی ها در سن پترزبورگ
خاویار روسی (Ikra) - سوپ برش (Borscht) - سوپ سبزیجات (Solianka ) - پکینک کره ای با خاویار (blinis) - سبزی پلو ماهی ( Kulebiaka ) - خورشت گوشت (Zhaekoys) - کتلت مرغ یا گوشت (Kotlta ) - کباب ششلیک (Shashiyk) - راویولی گوشت (Pelmeni) - پیراشکی گوشت وپنیر و ... (Kutabi) - ژله شاتوت (Kissel)

 
خریدنی ها در سن پترزبورگ
سماور روسی (Samovar) - سنگ های نیمه قیمتی (Stones Semi-precious) - خاویار (Caviar) - مجسمه های چوبی (Wooden Toy) - عروسک های ماتریوشکا (Matryoshka Dolls) - شطرنج (Sets Chess) - مصنوعات لاک الکل (Lacquered Arifacts) - جعبه های نقاشی مینیاتوری (Palekh Box) - شال وروسری (Russian Scarf) - گلدان های چینی (Gzhel Vase) - یادگاری های دوران خاکستری (Memorabilia Soviet)

 
حراج در سن پترزبورگ
سن پترزبورگ شهر بسیار گرانی است. اینجا شهری نیست که برای عاشقان خرید کردن خیلی مقرون به صرفه باشد. با این حال اگرگذارتان در انتهای سال نوی مسیحی به این شهر افتاد خوشحال باشید که به فصل حراج های آن رسیده اید. قیمت ها در ولوله کریسمس می شکنند  و مردم پشت ویترین مغازه ها صف می کشند. همچنین از اواسط تابستان تا اوایل پاییز نیز در مغازه های پوشاک یک روزه دیگر از حراج فصلی آغاز می گردد.
 
 
مراکز خرید برتر در سن پترزبورگ
کتاب فروشی دام کینگی (Dom Knigi ) - گالری هنری پوشکینسکایا (Pushkinskaya 10) - مرکز خرید گاستینی (Gostinyy Dvor) - مرکز خرید پاساژ (Passazh) - مرکز خرید ولادیمیر (Vladimirskiy) - مرکز خرید گرند پالاس (Grand Palace) - مجتمع تجاری گالریا (Galeria) - بازار ورنیزا (Vernisazh) - بازار آپراکسین (Apraksin Dvor)
 
 
مراکز تفریح برتر در سن پترزبورگ
تئاتر باله مارینسکی (Marilinskiy Theatre) - سالن سر بسته اسکی روس یخ (Ice Palace ) - نمایش دلفین ها (Dolphinarium) - آکواریوم پلنت نپتون (Planet Neptun Oceanarium ) - سیرک بزرگ سن پترزبوگ (The Great St Petersburg Circus) - شهربازی (Divo Ostrov) - باغ میخایلوسکی (Mikhaylovskiy Sad) - کاخ وپارک گاچینا (Gatchina Palace and Park) - باغ گیاه شناسی پترکبیر (Peter the Great Botanical Garden)
 
 
امنیت در سن پترزبورگ
سن پترزبوگ شهر ناامنی نیست گرچه مانند دیگر شهر های توریستی جهان دردسرهایی چون جیب بری،گردشگران را تهدید می کند.بهتر است در اماکن شلوغ از حمل گذرنامه ،مدارک مهم ووجه نقد بیشتر از نیاز روزانه پرهیز کنید ویک کپی از پاسپورت خود را همواره در جیب خود بگذارید .از گروه های کولی که در غالب گروه هایی چند نفره در بعضی محله های شلوغ وقدیمی مانند Nevskiy پرسه می زنند به شدت دوری کرده وبا آن ها هم کلام نگردید. تا می توانید کاری کنید که گذارتان به ایستگاه مسکوسکی نیفتد،چون معروف است که پلیس هایش عادت دارند بهانه ای برای گیر دادن به مدارک مسافران خارجی پیدا کنند واز آن ها اخاذی کنند.
 
 
بهداشت در سن پترزبورگ
سن پترزبورگ شهری تمیز با استاندارهای  اروپایی است وشما به ترزیق واکسن خاصی نیاز ندارید. تنها مشکلی که ممکن است گریبانتان را بگیرد بیماری های گوارشی ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده ویا آب لوله کشی است.همچنین در طول شب های سپید،بیماری "بی خوابی" ممکن است به سراغتان بیاید،پس بهتر است چشم بند یا قرص خواب به همراه داشته باشید . بین ماه های اردیبهشت تا شهریور نیز پشه ها کابوس سنپترزبوگ هستند،بنابراین از قرص های پشه کش یا پمادهای محافظتی استفاده نمایید.برای تهیه دارو از داروخانه(apteka) نسخه های خود را از ایران به همراه ببرید.به علت هزینه های درمانی بسیار بالای این شهر بیمه مسافرتی را فراموش نکنید.
 
 
 
 
روسیه یکی از محبوب ترین کشور های دنیا است و توریست های زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر می کنند و یکی از شهر های زیبا و بزرگ این کشور شهر سن پترزبورگ می باشد که در ادامه به توضیح نکات مهم سفر به سن پترزبورگ می پردازیم 
شهر سن پترزبورگ با مساحتی غالب بر 1400 کیلومتر مربع به عنوان دومین شهر بزرگ روسیه شناخته می شود. 
 
یکی از نکاتی که مسافران تور سن پترزبورگ باید به آن توجه کنند آب و هوای این شهر می باشد. سن پترزبورگ و به طور کلی کشور روسیه به سرما معروف است و از این رو شما نباید در زمستان به این شهر سفر کنید بهترین زمان سفر به شهر سن پترزبورگ خرداد ماه (ژوئن) می باشد، در این زمان دمای هوا حدود 12 درجه است. 
خرید کردن در این شهر می تواند تجربه منحصر به فردی باشد اما گردشگران تور سن پترزبورگ باید توجه داشته باشند طبق قوانین روسیه خروج برخی از کالاها از این کشور ممنوع است این قانون شامل کالا هایی که از لحاظ فرهنگی حائز اهمیت هستند می شود 
یکی از معضلات گردشگران روسیه زبان مردم این کشور است متاسفانه اغلب تابلو های شهری با حروف سیریلیک نوشته میشوند همچنین شهروندان سن پترزبورگ به زبان انگلیسی مسلط نیستند البته لازم به ذکر است که اگر با تور سن پترزبورگ به این شهر سفر کنید راهنمای تور در برقراری ارتباط و یافتن مسیر ها به شما کمک خواهد کرد 
واحد پول کشور روسیه روبل (Ruble) می باشد و شما در سفر برای تور سن پترزبورگ باید بدانید که اغلب مغازه ها و فروشندگان این شهر فقط روبل را میپذیرند از این رو همیشه باید روبل همراه خود داشته باشید. البته شما برای تعویض دلار به روبل مشکلی نخواهید داشت چرا که در خیابان های سن پترزبورگ صرافی های زیادی به چشم می خورد 
امیدواریم نکات مهم سفر به سن پترزبورگ برایتان مفید واقع شود