سنگاپور

شرح

 

کشور سنگاپور که از تعدادی جزیره تشکیل شده است، یک شهر-کشور واقع در جنوب شرقی آسیا است. جاذبه‌های طبیعی در بندر سنگاپور از جمله سواحل زیبا و جنگل‌های بارانی و همچین پارک‌ها و تفریح‌گاه‌های بسیار، هر ساله گردشگران بسیاری را راهی این منطقه از آسیا می‌کند.
سنگاپور به رغم کوچک بودنش، از لحاظ تنوع قومیتی مانند نمونه‌ی کوچکی از آسیا است که مردمی از کشورهای مختلفی را در خود جای داده است. همین تنوع قومیتی و نیز آشنایی بیشتر مردم آن به زبان انگلیسی یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران به این کشور بوده است.

علاوه بر فراوانی مجتمع‌های تفریحی و تجاری در شهر-کشور مدرن سنگاپور و نیز وجود جاذبه‌های طبیعی، غذاهای این کشور نیز شهرتی جهانی دارد. غذاهایی که به واسطه حضور فرهنگ‌های مختلف در این کشور می‌توان گفت ترکیبی از فرهنگ آشپزی ملل سراسر دنیاست با این حال طعم غذاها در سنگاپور بسیار منحصر به فرد و متفاوت به نظر می‌رسد. نه تنها آشپزی و غذاهای سنگاپوری بلکه مراکز خرید بسیار زیاد در هر گوشه و کنار شهر هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

تاریخچه سنگاپور

کشور سنگاپور از دیرباز تا زمان استقلال آن، به جز سه سال که توسط ژاپن اشغال شده، جزء مستعمرات بریتانیا بوده است که در مرکز سلطه بریتانیایی‌ها در بخش‌های شمالی رودخانه سنگاپور و محدوده براس‌باسا که در گذشته مرکز فرماندهی این مستعمره بوده هنوز ساختمان‌ها و موزه‌هایی که آثاری از آن دوران دارند باقی مانده است.  در سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ اگرچه سنگاپور در اشغال ژاپنی‌ها بود اما دیری نپایید که دوباره به اشغال انگلیسی‌ها درآمد و پس از مدتی در سال ۱۹۶۵ استقلال خود را بازیافت.

طبیعت و جغرافیای سنگاپور

سنگاپور با قرارداشتن در شبه جزیره مالایا از شمال با کشور مالزی و از جنوب در کنار اندونزی مرز مشترک دارد. مجاورت با خط استوا باعث شده در تقریبا همه ماه‌های سال، سنگاپور آب و هوایی گرم و آفتابی و صدالبته شرجی داشته باشد. بارندگی در بیشتر روزها اغلب به صورت رگبارهایی است که به ندرت بیشتر از یک ساعت به طول می‌انجامد. در سنگاپور احتمال وقوع توفان نیز در طول سال وجود دارد.
اغلب ساکنان این کشور که از چند جزیره تشکیل شده است، در شهر سنگاپور زندگی می‌کنند و تنها عده کمی در دیگر بخش‌های آن که اکثرا جنگل‌هایی بارانی هستند، پراکنده شده و به کشاورزی و دامداری مشغولند.

بهترین وقت سفر به سنگاپور

از نظر آب و هوایی سنگاپور همیشه هوایی گرم و مرطوب دارد و زمستان و تابستان تفاوت دمایی چندانی با هم ندارند. شاید تنها تفاوت در فصل زمستان بارندگی بیشتر باشد. این کشور در تمام طول سال پذیرای گردشگرانی از تمام نقاط دنیاست و در هیچ فصلی صنعت توریسم‌اش با رکود روبه رو نمی‌شود.

دیدنی‌ها و مقاصد گردشگری سنگاپور

تنوع مقاصد گردشگری در سنگاپور که یکی از زیباترین و تمیزترین پایتخت‌های دنیاست با ساختمان‌های بلند و آسمان خراش‌ها و توازن آنها، مراکز خرید بزرگ و مدرن که از شناسه‌های این شهر است باعث شده سنگاپور را از دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی متمایز کند. محیط مدرن شهری و وجود تفریحگاه‌های بسیاری همچون پارک‌ها و مراکز بازی و تفریحی و ورزشی و نیز جاذبه‌های طبیعی همچون سواحلی زیبا و داشتن جزیره‌ها و تنوع زیستی ، سبب شده تا این شهر صنعتی مدرن را شهری توریستی نیز محسوب کنند.
فستیوال‌های شاد موسیقی، هنری، ملی و مذهبی نیز نقش مهمی در زندگی مردم سنگاپور ایفا می‌کنند بطوریکه یکی از جذابیت‌های توریستی این کشور همین فستیوال‌ها هستند. از بزرگترین این جشن‌ها در این کشور فستیوال چینگای است که بیست و دو روز پس از سال نوی چینی برگزار می‌شود. جشنواره مد، جشنواره بین المللی فیلم و جشنواره حراج نیز از دیگر جشنواره‌های محبوب در این کشور هستند.
جزیره Sentosa یکی از توریستی‌ترین نقاط سنگاپور است که با قرارداشتن در قسمت جنوبی سنگاپور، علاوه بر سواحل زیبا یکی از بزرگترین آکواریوم‌های آسیا را در خود جای داده است.

تور شبانه در پارک حیات وحش: این تور شاید تنها تور حیات‌وحش گردی شبانه در دنیا باشد که طرفداران بسیاری دارد. عکاسی از حیوانات و لمس آنها و مشاهده‌ی گونه‌های در معرض انقراض از دیگر جذابیت‌های این تور طبیعت گردی است که معمولا با قطار نیز صورت می‌گیرد.

موزه بابا: خانه بابا، خانه‌ای است تاریخی و بسیار زیبا در سنگاپور که ویترین تاریخ پراناکان محسوب شده و توسط خانواده‌ای چینی و بسیار مشهور که از فوجیان چین به این منطقه مهاجرت کرده بودند، ساخته شده است.

باغ‌وحش سنگاپور: باغ‌وحش ۲۸ هکتاری که دارای محیطی مدرن و جذاب هم برای جانوران نگهداری شده و هم برای بازدیدکنندگان است. امکانات تفریحی متعددی برای گردشگران و کودکان در این پارک حیات‌وحش درنظر گرفته شده است. از این رو یکی از پربازدید ترین مناطق تفریحی سنگاپور همین باغ‌وحش بزرگ است که بازدید از آن را توصیه می‌کنیم.

باغ‌های ساحلی: باغ‌های ساحلی پارکی ۱۰۱ هکتاری در مرکز سنگاپور است که دارای سه باغ بزرگ با محیطی سرسبز و دریاچه‌های مصنوعی است. این باغ نماد سنگاپور محسوب می‌شوند.

باغ گیاه شناسی سنگاپور با دربرگرفتن باغ ارکیده با گونه‌های اصلی و پیوند زده، گلخانه و تندیس‌های نمادین از زیباترین بخش‌های سنگاپور است. اگر فرصت نکردید به جنگل‌های استوایی سری بزنید ازین باغ دیدن کنید، در این باغ جنگل‌های استوایی شبیه سازی شده را نیز می‌توان یافت.

شاید تعجب کنید اگر به شما گفته شود در سنگاپور می‌توانید برف بازی و فعالیت‌های زمستانی را نیز تجربه کنید. در شهر برفی سنگاپور که مساحتی حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد می‌توانید تفریحات برفی همچون اسکی، اسنوبورد و تیوب برفی و بسیاری تفریحات دیگر را داشته باشید. در این مجموعه یک بخش جدا نیز برای بازی کودکان و نوجوانان وجود دارد.
پارک جنگلی بوکیت تیماه: این پارک که تنها باقی مانده جنگل‌های بارانی در سنگاپور است گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری را در خود جای داده است. وجود میمون‌های دم بلند، پیتون‌ها، پرندگان مختلف، انواع پروانه‌ها وگونه‌های گیاهی متفاوت این پارک را به یکی از جاذبه‌های سنگاپور تبدیل کرده است.


مسجد سلطان بزرگترین مسجد در سنگاپور و از مهمترین مساجد این کشور است که گنبدی طلایی و بنایی بسیار زیبا دارد. این مسجد با شکوه با معماری زیبای بیرونی و گنجایش ۵ هزار نفر، از دیدنی‌های سنگاپور برای اغلب گردشگران مسلمان به شمار می‌آید.
موزه ملی یا موزه تاریخ سنگاپور وقایعی از گذشته که باعث شکل گیری سنگاپور بوده است را نشان می‌دهد . جواهرات و طلاهای مربوط به قرون گذشته درکنار آثار فرهنگی و تعدد مذهبی و فرهنگی و همینطور در مورد جنگ‌ها در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
موزه هنر سنگاپور: این موزه که مجموعه ای از بهترین هنرهای آسیایی را در خود جای داده است در ساختمان یک مدرسه قدیمی در سنگاپور قرار دارد. در این موزه آثار بسیاری از هنرمندان منطقه و سنگاپور و همچنین آثار هنرمندان مشهوری چون فرانک استلا و روی لیختن اشتاین نیز قرار گرفته است. نمایشگاه‌های مختلف نیز در فصول مختلف در مناسب‌های خاص در این موزه برگزار می‌شود.
پارک پرندگان در سنگاپور حدود ۶۰۰۰ پرنده از گونه‌های مختلف را در خود جای داده است. از پرندگان جالب توجه در این پارک پلیکان‌ها که برای خوردن ماهی در سطح آب پرواز می‌کنند، پنگوئن‌ها و فلامینگوها هستند.
محله چینی‌ها، خیابان عرب‌ها، اسکله کلارک و خلیج مارینا با امکانات تفریحی فراوان که لحظات به یاد ماندنی را برای گردشگران به همراه می‌آورند، بسیاری موزه‌ها و آثار تاریخی دیگر که در سنگاپور برای تماشای علاقه مندان وجود دارد از دیگر جاذبه‌های این شهر است.
فستیوال‌های متعددی که در طول سال در سنگاپور برگزار می‌شود از دیگر جاذبه‌های این شهر است. این فستیوال‌ها به مناسبت‌های مذهبی و فرهنگی مختلف از جمله جشن‌های سال نو اقوام مختلف ساکن سنگاپور، و روزهای مهم سال همراه با رقص و پایکوبی و نورافشانی برگزار می‌شوند. فستیوال لونار که جشن سال نو چینی‌هاست و فستیوال نور یا دیپاوالی که مهمترین جشن در آیین هندوست و جشن غلبه خیر و نور بر شر و تاریکی است و فستیوال وساک که مهمترین روز در تقویم بودایی است از مهمترین این فستیوال‌ها هستند.

مردم و فرهنگ در سنگاپور

بسیاری از ساکنان کشور سنگاپور مهاجرانی از کشورهای دیگر هستند که برای کار و تحصیل به سنگاپور آمده اند این مهاجران حدود ۴۲ درصد مردم این کشور را تشکیل می‌دهند. تنوع قومیتی در کشور سنگاپور تنوع فرهنگی را نیز برای این کشور به همراه داشته است و فرهنگ این کشور در بسیاری زمینه‌ها تحت تاثیر فرهنگ‌های مهاجر و بیگانه قرار گرفته است. در سنگاپور چینی‌ها بیشتر جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آنها مالایی‌ها و هندی‌ها نسبت به دیگر نژادها تعداد بیشتری دارند.
مردم سنگاپور اغلب از پیروان مذهب بودایی و تائو هستند که در میان آنها مسیحی، مسلمان و هندو نیز دیده می‌شود. به واسطه این تنوع دینی اماکن مذهبی ادیان مختلفی در این شهر دیده می‌شود که معابد بودا سهم عمده را به خود اختصاص می‌دهند. از جمله این اماکن معبد بودایی بورمسه در بالستایر، معبد هندوی سری ماریمان در محله چینی‌ها و مسجد سلطان در خیابان اعراب و کلیسای جامع سنت اندرو می‌باشند.

زبان

در کشور سنگاپور به بیش از بیست زبان محلی صحبت می‌شود ولی چهار زبان انگلیسی، چینی، مالایی و تامیل به عنوان زبان‌های رسمی شناخته می‌شوند. بیشتر مردم این کشور انگلیسی را خوب صحبت می‌کنند که شاید یکی از اثرات سلطه درازمدت انگلیسی‌ها بر این کشور باشد.
برای تمامی کارهای تجاری و رسمی زبان انگلیسی در کنار هر یک از دیگر زبان‌ها دیگر نیاز است و برای آموزش زبان انگلیسی در کنار زبان محلی مردم تدریس می‌شود. اگرچه انگلیسی در کنار تمام زبان‌های دیگر توسط مردم استفاده می‌شود اما زبان چینی در بین زبان‌های دیگر از بقیه رواج بیشتری دارد. پس از استقلال این کشور زبان مالایی به عنوان زبان ملی آنها انتخاب شد که بیشتر جنبه نمادین دارد.

نظام سیاسی

نظام سیاسی در سنگاپور دموکراسی پارلمانی به روش انتخاب مستقیم ریاست جمهوری است که توسط مردم برای یک دوره ۶ ساله انتخاب می‌شود. نخست وزیر در این کشور رئیس دولت است که معمولا رئیس حزب اکثریت می‌شود. نمایندگان مجلس نیز در این کشور با رای مردم و برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می‌شوند.
قانون اساسی این کشور از قانون اساسی کشور انگلیس گرفته شده و با توجه به تفاوت‌های محلی تغییراتی در آن داده شده است. سنگاپور از نظر دموکراسی رتبه بالایی در جهان به خود اختصاص داده است و میزان فساد در این کشور کم گزارش می‌شود.

تعطیلات رسمی در سنگاپور

تنوع نژادی و دینی در سنگاپور باعث شده که تعطیلات رسمی در این کشور مناسبات فرهنگی و مذهبی اقوام و مذاهب مختلف باشد. در سنگاپور بسیاری از اعیاد و روزهای مقدس چینی‌ها، مسلمانان، هندوها و مسیحی‌ها تعطیل رسمی می‌باشد. با توجه به اینکه اکثر مردم این کشور چینی هستند مهمترین تعطیلی در طول سال جشن سال نو چینی‌هاست که در فوریه می‌باشد و با وجود حضور گردشگران معمولا مغازه‌های کوچک شهر دو سه روزی تعطیل هستند.
روز اول ژانویه که جشن سال نو میلادی است نیز تعطیل می‌باشد. روزهای عید قربان و عید فطر نیز در این کشور و به خصوص در محله‌های مالایی‌ها جشن برگزار می‌شود و تعطیل است. برخی از جشن‌های مذهب هندو مثل دیپاوالی، تاییپوسام، تیمیتی و جشن‌های بودایی روز وساک و جمعه خوب نیز تعطیل می‌باشند.

خدمات ارتباطی در سنگاپور

تلفن: خرید سیمکارت در سنگاپور کار چندان دشواری نیست و از هتل‌ها و بسیاری فروشگاه‌های بزرگ و کوچک می‌توان سیم‌کارت‌های اپراتورهای مختلف را خریداری کرد. برای خرید فقط لازم است گذرنامه خود را همراه داشته باشید.
اینترنت: دسترسی به اینترنت از طریق کافه‌های اینترنت امکان‌پذیر است اما تعداد کمی از آنها در شهر وجود دارد چون اکثر مردم در خانه‌هایشان و محل کار و مدارس به اینترنت دسترسی دارند. این کافی‌نت‌ها را در محله چینی‌ها بیشتر می‌توان پیدا کرد. کتابخانه‌ها هم دسترسی به اینترنت نسبتا ارزان را فراهم می‌سازند. برخی مراکز خرید و برخی فروشگاها هم اینترنت بیسیم رایگان ارائه می‌دهند.

نکاتی که باید پیش از سفر به سنگاپور بدانیم

سنگاپور کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا است که یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار کل آسیا و البته جهان به شمار می‌رود. در این مقاله، نکاتی که باید پیش از سفر به این منطقه بدانید را برایتان فهرست کرده‌ایم.

سنگاپور هم یک کشور است و هم یک شهر. این کشور متشکل از جزایر ریز و درشتی است که در جنوب شبه‌جزیره‌ی مالایا واقع شده است. سنگاپور با مساحت ۷۱۸ کیلومتر مربعی‌اش، یکی از کشورهای مدرن و ثروتمند قاره‌ی کهن محسوب می‌شود. به همین دلیل، افراد زیادی از سراسر دنیا به امید کسب درآمد بهتر و زندگی مرفه‌تر، به این کشور مهاجرت کرده‌اند. در ادامه نگاه دقیق‌تری خواهیم داشت بر قوانین و باید و نبایدهای سنگاپور و نیز نکاتی که باید در آن مد نظر داشته باشیم تا خاطره‌ی خوشی از سفر خود به این کشور کسب کنیم.

زبان

در سنگاپور چهار زبان انگلیسی، مالایی، چینی و تامیل به عنوان زبان‌های رسمی شناخته می‌شوند. اما در مجموع ساکنان این کشور حدودا به بیست زبان مختلف صحبت می‌کنند که این امر نشان ‌دهنده‌ی تنوع گسترده‌ی زبانی و فرهنگی در سنگاپور است. بسیاری از تابلوها و علائم در سنگاپور به چهار زبان رسمی نوشته شده‌اند. در این کشور سیاست رسمی آموزشی به ترتیبی است که دانش‌آموزان به طور همزمان، زبان انگلیسی و زبان مادری خود را می‌آموزند. زبان مادری مردم سنگاپور، «سنگاپوریِ انگلیسی» یا همان Singlish است که بر اساس زبان انگلیسی استوار شده است. اگر تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، در این کشور با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

حمل و نقل

سعی کنید بیشتر با اتوبوس در سنگاپور رفت‌وآمد کنید، چرا که اتوبوس در این کشور از جمله وسایل نقلیه‌ی عمومی ارزان‌قیمت و سریع است که می‌تواند شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به این سو و آن سو ببرد. برای این منظور می‌توانید یک کارت اتوبوس از ایستگاه‌های اتوبوس MRT این کشور تهیه کنید.

اما اگر دوست دارید سریع‌تر به مقصد خود برسید، می‌توانید با تاکسی رفت‌وآمد کنید. نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های تلفن همراه GrabTaxi و Uber در سنگاپور آماده‌ی خدمات‌رسانی به شهروندان و گردشگران هستند.

جویدن آدامس در سنگاپور

بله، درست حدس زدید؛ جویدن آدامس در سنگاپور ممنوع است، اما آن‌طور که فکر می‌کنید موضوع ترسناکی نیست. هر کسی که در سنگاپور اقدام به واردات، فروش یا تولید آدامس کند، ممکن است با پرداخت جریمه‌ی نقدی یا محکومیت در زندان مواجه شود.

ریشه‌ی وضع این قانون در سنگاپور به زمانی باز می‌گردد که عده‌ای خرابکار سعی می‌کردند با آدامس‌های خود، سنسور باز و بسته کردن درب‌های مترو را دچار اختلال کنند. همچنین یکی دیگر از دلایل این موضوع، دشواری و هزینه‌بر بودن جمع‌آوری آدامس‌های دور ریخته شده در محیط بیرون قلمداد می‌شود.

البته پیرو قراردادی که سنگاپور با آمریکا مبنی بر تجارت آزاد منعقد کرده است، ممنوعیت واردات و فروش آدامس برای مصارف پزشکی تا حدودی برداشته شده است.

با این حال اگر به این کشور سفر کردید و در جیب خود آدامس داشتید، سعی کنید پس از مصرف، آن را به طور صحیح در سطل زباله قرار دهید تا در مواجهه با پلیس به مشکل خاصی برخورد نکنید.

قوانین سختگیرانه و امنیت سنگاپور

گر به سنگاپور سفر می‌کنید، با خیالی آسوده این کار را انجام دهید، چرا که امنیت شما تضمین‌شده است. وقوع جرائم خیابانی در این کشور بسیار نادر و میزان اعتیاد به مواد مخدر نیز در آن بسیار کم است؛ به طوری که سنگاپور یکی از کمترین میزان افراد معتاد به مواد مخدر جهان را دارد. برخی از کارشناسان دلیل این موضوع را وجود قوانین سختگیرانه‌ی سنگاپور می‌دانند. برای نمونه، برای برخی از جرائم مربوط به مواد مخدر در سنگاپور، حکم اعدام وجود دارد.

ذکر این نکته ضروری است که دولت سنگاپور تنها در رابطه با جرائم بزرگ سختگیرانه برخورد نمی‌کند؛ ممکن است گردشگران به طور متدوال برای جرائمی مانند عدم عبور از خطوط عابر پیاده، ریختن زباله روی زمین و حتی عدم استفاده از سیفون توالت‌های عمومی جریمه شوند!

قوانین راهنمایی رانندگی سنگاپور کمی پیچیده هستند، به همین دلیل هم افراد محلی و هم گردشگران در صورت ارتکاب خطای غیرعمدی، ممکن است با بخشش پلیس مواجه شوند.

به طور کلی اگر در این کشور خطایی مرتکب شوید که اطلاعات دقیقی از آن نداشته‌اید یا به اشتباه متوجه آن شده باشید، احتمالا با پرداخت جریمه‌ی نقدی مشکلتان حل شده و کارتان به اداره‌ی پلیس و دادگاه کشیده نشود. تنها کاری که هنگام ارتکاب اشتباه بایستی انجام دهید، این است که مدارک خود اعم از گذرنامه، روادید و کارت شناسایی را به پلیس داده و به او اطلاع دهید که شما گردشگر بوده و از قوانین سنگاپور به طور کامل اطلاع نداشته‌اید.

مهاجران سنگاپور

اگرچه ممکن است پس از خواندن مطالب بالا راجع به قوانین سختگیرانه‌ی سنگاپور کمی ترسیده باشید، اما بهتر است این نکته را بدانید که مهاجران بسیاری زیادی از سرتاسر جهان به این کشور آمده و آن را خانه‌ی دوم خود خطاب می‌کنند. همه ساله، تقریبا ۴۰ درصد از جمعیت شهر سنگاپور از کشورهای خارجی به این مکان می‌آیند. این افراد از مناطق بسیاری از جمله کشورهای اطراف، خاور دور، اروپای غربی و حتی ایالت‌های میانی آمریکا به این کشور می‌آیند.