تهران

کشور: ایران

شرح

تهران یک شهر جهانی در ایران است که پایتخت ایران بوده و سومین شهر بزرگ خاورمیانه محسوب می شود. تهران دارای موزه ها، پارک ها، رستوران ها و مردمانی خون گرم و مهمان نواز می باشد که از نظر مکان های تفریحی و گردشگری هم بی نظیر است. تهران آنقدر خوب است که لیاقت حداقل چند روزرزرو هتل و اقامت در هتل های تهران را دارد.

شهر تهران را می توان تقریباً به دو بخش مختلف - شمال و جنوب تقسیم کرد به این صورت که منطقه های شمالی مدرن تر و مرفه تر و خوش آب و هوا می باشند برعکس مناطق جنوبی شلوغ و نامرتب هستند اما از نظر قیمت هم ارزان می باشند. رزرو هتل تهران، از شمال تا جنوب به کلی متفاوت است به گونه ای که شما لوکس ترین هتل های تهران را در منطقه های شمالی و ارزان ترین هتل ها را در مناطق جنوبی پیدا خواهید کرد.

شهر بزرگ تهران در زمان سلسله زندیه، شهر کوچکی بود که از نظر استراتژیک اهمیت زیادی داشت که نخستین پادشاه قاجار آقا محمد خان، در سال 1778 شهر کوچک تهران را به عنوان پایتخت کشور ایران معرفی کرد و بیشتر رشد این شهر تهران، در زمان سلطنت پادشاهی فتح علی شاه آغاز شد. جمعیت شهر تهران در زمان قاجار دو برابر شد و ساخت کاخ های با شکوه و ساختمان های مجلل در شهرتهران رونق گرفت.

تهران شاهد افزایش چشمگیر ساختمان، میادین و مساجد در زمان قاجار

تهران در زمان قاجار کم کم شکل و شمایل یک شهر مدرن را به خود گرفت و با توجه به اهمیت روزافزون تهران، میدان ها، مساجد و دروازه های مختلفی ساخته شد تا بتوان جمعیت شهرتهران را کنترل کرد. در زمان ناصرالدین شاه، طرح استاد شهر آماده شد و بعد از جلب نظر سلطان، خیابان های مدرنتهران به دستور پادشاه ساخته شدند. بعد از اجرای طرح خیابان ها، میدان وسیعی مانند میدان توپخانه (امام خمینی فعلیتهران) و ساختمان های نظامی در دستور کار قرار گرفت تا ساخته شوند.

شهر شلوغ تهران کار خود را با ساخت ساختمان های بزرگ دولتی، خیابان های جدید، مراکز تفریحی تهران، سازمان های خدمات شهریتهران و مراکز دانشگاهی و متدولوژیکتهران آغاز کرد. اما این بدان معنی نبود که بافت قدیمی شهرتهران از بین برود و همچنان در کنار بافت جدید تهران، ساختمان ها و دروازه های قدیمی شهر هنوز نفس می کشند. ولی به مرور زمان تهران به قدری پیشرفت کرد که نمونه ای کامل از شهر های مشابه خود بود.

پایتخت ایران تهران همچنین شهرتی نسبتاً غیرقابل اجتناب از دود، آلودگی و بتن به دست آورده است. با وجود این لقب ها می توانید تعداد بی پایانی از مکان ها و هتل های تهران خوب و دنج را در داخل و اطراف شهر تهران پیدا کنید که با دانستنی هتل تهران به آن دست خواهید یافت. تهران دارای لقب دیگری به نام شهر پارک است و دلیل این لقب وجود 800 پارک با متراژ های مختلف است که یکی از آن ها دارای دریاچه ای مصنوعی است که در عنوان های بعد به آن اشاره می شود.

تهران و آب و هوایی مطبوع

تهران  در فصل تابستان دماییحدود 36 درجه سانتی گراد یا حدود 95-100 درجه فارنهایت است. هوا در تهران نسبت به دیگر شهرهای توریستی جهان بسیار خشک می باشد. ترکیب برخی از فاکتورها باعث می شود تا تهران به مکانی دلنشین برای بازدید محسوب شود. بدین گونه که آب و هوای خشک که دائماً خنک است (حداقل عصرها)، نزدیکی به رشته کوه البرز، پارک ها و باغ هایی که در تمام سال، شکوفه می دهند.

شهر وسیع تهران با کوچه های پر از درخت در خیابان ها، آب هایی که از شهر فوقانی در امتداد رودخانه های عمیق و وسیع سرازیر می شوند، تا در طول بهار مانند رودخانه های کوچک به نظر برسند و گوش سپردن به صدای چکاوک ها که باعث می شود تاتهران بهترین انتخاببرای استراحت باشد. محدوده البرز به شمال تهران که میزبان بلندترین قله ایران است، شرایط خارق العاده ای را برای دوست داران اسکی در زمستان فراهم می کند.

استان و شهر تهران در فصل زمستانشاهد آب و هوایی کوهستانی و سرد است که رزرو هتل در پیست اسکی شمشک و دیزینتهران در 2 هفته به صورت کامل پر می شوند. برخی از اسکی بازان متخصص معتقد هستند، ارزش برف در شمال تهران بسیار بالا بوده و می توان یکی از بهترین های جهان برای اسکی و برف بازی دانست. اگر شما هم اهل اسکی و مناطق سردسیر هستید پیشنهاد می کنیم رزرو هتل ها کوهستانی مانند هتل دیزین تهران را از دست ندهید.

تهران و چگونگی ورود گردشگران خارجی

شهر بزرگ تهران هم مانند برخی از کشورها دارای محدودیت های خاصی برای گردشگران خارجی است که در ادامه این مطلب می خواهیم به آن ها اشاره کنیم. محدودیت ویزا: ورود شهروندان اسرائیلی به تهران و رزرو هتل های تهران توسط آن ها در این شهر یعنی تهران ممنوع است. برای توریست هایی که ویزای 30 روزه می خواهند، این امکان وجود دارد تا هنگام ورود به فرودگاه های بین المللی ایران، ویزای فرودگاهی دریافت نمایند.

شهروندان جمهوری آذربایجان، آلبانی، آلمان، اتریش، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، اسلوونی، اسلواکی، امارات متحده عربی، اندونزی، اوکراین، ایتالیا و ایرلند می توانند از ویزای فرودگاهی استفاده نمایند. کشورهایی که در ذیل مطلب اعلام می شوند، نیازی به ثبت نام الکترونیکی قبلی ندارند و تنها ارائه مدرک بیمه الزامی می باشد.

بحرین، برزیل، بلاروس، بلژیک، بلغارستان، دانمارک، روسیه، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوئد، سوئیس، سوریه، عربستان سعودی، عمان، فرانسه، فلسطین، قبرس، قرقیزستان، قطر، کرواسی، کره جنوبی، کره شمالی، کلمبیا، کوبا، کویت، گرجستان، لبنان، لوکزامبورگ، فیلیپین، لهستان، مالزی، مجارستان، مغولستان، مکزیک، نروژ، نیوزلند، ونزوئلا، ویتنام، هلند، هند، یوگسلاوی و یونان از جمله این کشورها هستند.

هزینه ویزا براساس کشور مبداء متفاوت است و به یورو (اروپا 75 یورو ) در نظر گرفته می شود. شهرواندان استرالیا 130 و نیوزلند 140 یورو باید پرداخت کنند و رزرو هتل های تهران برای گردشگران خارجی اغلب به نرخ ریال محاسبه می گردد. گردشگران خارجی تهران ابتدا برای پرداخت گذرنامه باید هزینه بیمه را پرداخت کنند، سپس برای ویزا مدت زمان اندکی یعنی حداقل یک ساعت زمان باید صرف کنند.

تهران و فاصله آن تافرودگاه تهران

در زمان های گذشته وسیله تردد میان شهر تهران و فرودگاهتهران تنها اتوبوس بود که مسافران فرودگاه را به شهرتهران برسانند. اما با به روی کار آمدن مترو تهران، تاکسی و خطوط ویژه تهران، سرویس حمل و نقل درون شهری نیز وسعت یافت و مسافران بسیاری در طول روز با ناوگان حمل و نقل عمومی تهران، عبور و مرور می کنند. ایستگاه مترو فرودگاه تهران در طبقه اول قرار دارد و خروجی آن در نزدیکی پله برقی طبقه 2 قرار دارد. قطار هر 8 دقیقه به ایستگاه می رسد، زمان سفر حدود 35 دقیقه می باشد که برنامه حرکت خط مترو فرودگاهتهران به این قرار می باشد. 6:10، 7:30، 8:50، 10: 10، 11:30،12:50،، 14:10، 15:30، 16:50، 18:10، 19:30.

تاکسی در تهران

هزینه تاکسی هایتهران با نرخ ثابت تاکسی متر محاسبه می شود و این هزینه در حال حاضر از 30 تا 50 هزار تومان متغیر است. رانندگان تاکسی در تهران دلار یا یورو را از گردشگران قبول می کنند. از فرودگاه تا مرکز شهر تهران بدون احتساب ترافیک 45 دقیقه و با احتساب ترافیک 90 دقیقه به طول می انجامد. غرفه ای که سازماندهی تاکسی هایتهران را بر عهده دارد، درست در خارج از سالن ورودی فرودگاه قرار دارد.
همچنین با تاکسی هایی که مسافران خود را در سالن ورودی پیاده می کنند می توانید معامله کنید، زیرا در غیر این صورت آنها باید بدون مسافر راهی تهران شوند. همچنین می توانید تاکسی تهران را از طریق شرکت های تاکسیرانی رزرو کنید که البته کمی گران هستند. گرانی تاکسی هایتهران علتی دارد و آن هم بلد بودن زبان انگلیسی رانندگان است که هزینه ای شاید بیش از 20 یورو داشته باشند.

راه ارتباطی تهران به وسیله قطار و راه های زمینی

روزانه حداقل یک قطار به شهرهای ایران مثل مشهد، اصفهان، تبریز، کرمان، یزد، ساری، گرگان، اهواز، شیراز و بندرعباس می رود. بلیط قطار و اتوبوس را می توان از هر ایستگاه مجاز، آژانس های مسافرتی و یا به صورت آنلاین از وب سایت های مختلف رزرو کرد. یکی از بهترین سایت هایی که می توانید ارزان ترین بلیط قطار و اتوبوس تهران و دیگر شهرها را تهیه کنید، پرشین هتل است که 30 سال در زمینه گردشگری تخصص دارد. اکنون در تمامی شهر و روستاهای حومه تهران رفت و آمد با اتوبوس امکان پذیر است، همانگونه که صدها اتوبوس هر روز از تهران روانه شهرها و روستاهای دیگر می شوند.

بیشتر اتوبوس ها وارد یکی از چهار پایانه اصلی اتوبوسرانی تهران می شوند یا از آن خارج می شوند. ترمینال اتوبوس غربی تهران بزرگ ترین، شلوغ ترین و بهترین و مجهزترین پایانه اتوبوسرانی تهران است. بیشتر اتوبوس های بین المللی (به عنوان مثال ارمنستان) و همچنین کسانی که به سمت دریای خزر و مقصد غرب تهران حرکت می کنند از اینجا سفر خود را شروع می کنند.

ترمینال غرب تهران تنها 10 دقیقه پیاده روی تا میدان آزادی دارد و با کمی پیاده روی، ایستگاه مترو صادقیه تهران در دسترس می باشد. ترمینال اتوبوس شرقی تهران (ترمینال شهر)، 7 کیلومتری شمال شرقی میدان امام حسین (ع)، اتوبوس ها را به استان خراسان رضوی هدایت می کند. اتوبوس برای دماوند هم از این پایانه حرکت می کند.

ترمینال اتوبوس بیهقی تهران (ترمینال بیهقی) در کنار میدان آرژانتین قرار گرفته که حدوداً 1 کیلومتری غرب ایستگاه مترو مصلی واقع شده است. این ایستگاه بیشترین اتوبوس ها را به مقصد های ایران از جمله مشهد، اصفهان، رشت، شیراز، تبریز و یزد روانه می کند و در سطح بین المللی، یک سرویس اتوبوس به ایروان (یک طرفه 60 دلار) از این ترمینال حرکت می کند.

فرودگاه های تهران

فرودگاه مهرآباد تهراناز فرودگاه های قدیمی ایران است که برای پروازهای داخلی و باری استفاده می شود. با وجود هشدارها در برخی از راهنمای مسافر تهران و دیگر شهر ها، نه تنها در فرودگاه مهرآباد و نه در فرودگاه امام خمینی (ره)، هیچ هزینه ای برای خروج مسافران خارجی نباید پرداخت شود. هزینه خروج فقط در هنگام ترک ایران آن هم از طریق دریا برای مسافران خارجی باید پرداخت شود.

فرودگاه امام خمینی (ره)تهران از دیگر فرودگاه های تهران است که نوساز بوده و برای دیگر پروازهای داخلی و خارجی استفاده می شود. در این فرودگاه امکانات بسیار خوبی فراهم شده تا مراجعه کنندگان این فرودگاهتهران آسایش داشته باشند. بانک و صرافی، رستوران و نمازخانه و ... از جمله امکاناتی هستند که در این فرودگاه بین المللی وجود دارد. یکی از نزدیک ترین هتل های تهران به فرودگاه امام خمینی تهران، هتل نووتل تهران می باشد.

تهران و راه های ارتباطی و حمل و نقل درون شهری

گردش در تهران و چانه زنی برای پرداخت کرایه در شلوغی و انبوه ترافیک، یک آزمایش واقعی برای سنجش صبر است. در حالی که تاکسی ها بهترین گزینه شما برای رفت و آمد هستند، اما نسبت به بقیه کشورها گران تر هستند. یک شبکه بزرگ اتوبوس محلی تقریباً شما را به هر مکانی که باید بروید خواهد برد. مترو تهران نیز نقشی مهم و موثر در جا به جایی مسافران داخل شهری و خارج شهری دارد.

اتوبوس تهران

شهر تهراندارای یک شبکه اتوبوس گسترده اما گیج کننده است که برخی از آنها نیاز به کارت (حداقل 20000 ریال) دارند که می توانید از غرفه های کنار اتوبوس و ایستگاه های مترو که هنگام پیاده شدن از اتوبوس یافت می شوند تهیه کنید. در برخی اتوبوس ها نیز باید پول نقد (از 3500-6000 ریال) پرداخت کنید. توجه داشته باشید که اتوبوس ها به دو بخش تقسیم می شوند که قسمت جلوی اتوبوس مردانه و قسمت عقب اتوبوس زنانه است.

البته توجه داشته باشید که در خطوط BRT تهران، بخش زنان فقط در قسمت جلو است و همچنین هزینه در ایستگاه، با استفاده از کارت بدون تماس با پیش پرداخت (مشترک با مترو)، یا پرداخت به کارت انجام می شود. از آنجا که شماره اتوبوس، توضیحات مسیر و سایر اطلاعات به زبان فارسی است، بهترین وضعیت برای گردشگران خارجی این است که در پایانه اتوبوسرانی یا مترو، از دفتر اطلاعات آن سوال های خود را بپرسند.

اتوبوس های BRT تهران به رنگ قرمز هستند. BRT ها خطوط ویژه ای دارند و خیلی سریع از میدان آزادی (غرب تهران) به طور مستقیم به شرق (ترمینال شارجه) سفر می کنند. این اتوبوس ها از میدان راه آهن (جنوب تهران) به طور مستقیم به شمال (میدان تجریش) می رود. در ساعات پر ترافیک (7 صبح- 7 شب و 4 بعد از ظهر تا 8 شب) بهترین انتخاب اتوبوس های بی آرتی است.

مترو تهران

سیستم جدید مترو تهران از پنج خط تشکیل شده است که بدون نیاز به مقابله با سر و صدا، آلودگی و هرج و مرج در ترافیک تهران، سریعاً از انتهای شهرتهران به سمت دیگری خواهید رسید. با این حال بسیاری از ساکنان شهرتهران تصمیم به ترک خودروهای خود گرفته اند و رفت و آمد با مترو را ترجیح می دهند. بنابراین انتظار است جمعیت زیادی در ساعات شلوغی، وارد متروی تهران شوند.

پنج خط مترو تهران در دسترس است (1 ، 2 ، 3 ، 4 و 5)،(بعضی از ایستگاه های خط 3 هنوز در دست ساخت هستند) اما دو مورد از خطوط قطار شهری تهران برای گردشگران مفید است که می خواهیم در این قسمت به آن بپردازیم. خطوط 1 (از شمال به جنوب- از شمالی ترین ایستگاه تجریش تا ایستگاه کهریزک) و خط 2 (از شرق به غرب) که در ایستگاه مرکزی امام خمینی (ره) متصل می شوند.

همه ایستگاه های مترو تهران به دو زبان فارسی و انگلیسی دارای علائم هستند تا توریست های خارجی نیز دچار مشکل نشوند. قطارشهریتهران در هر 10 دقیقه یک بار به ایستگاه می رسند. ساعت کار قطار ها حدود 5:30 صبح تا 11:00 می باشد. بلیط های معتبر برای 1 سفر (از جمله تغییر خط) 7000 ریال هزینه دارند. بلیط رفت و برگشت 11000 ریال قیمت دارد. غرفه بلیط در هر ایستگاه وجود دارد.

همچنین اگر قصد استفاده از مترو تهران را دارید، می توانید یک کارت خریداری کنید که بهترین گزینه است و می توانید در ایستگاه اتوبوس نیز از این کارت استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اگر از این کارت استفاده کنید، معمولاً کمتر از سایر بلیط ها هزینه پرداخت خواهید کرد، زیرا آنها طولانی ترین سفر در شبکه حمل و نقل درون شهری محسوب می شوند. سه واگن اختصاصی مخصوص زنان در ابتدا و انتهای قطار شهری تعبیه شده است، اما با این حال باز هم بانوان از دیگر واگن ها سوار قطار می شوند.

تاکسی موتور سیکلتی در تهران

تاکسی موتور سیکلتی از دیگر راه های سریع حمل و نقل درون شهری به شمار می روند که یک ویژگی خاص در تهران محسوب می شود. موتور سیکلت شما را از محاصره ترافیک نجات داده و در سریع ترین زمان به مقصد می رساند. تعداد زیادی از این رانندگان را می بینید که در کنار خیابان ایستاده اند و همه را صدا می کنند "موتور".