تفلیس

کشور: گرجستان
جمعیت: ۳٫۹۱ ملیون نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۹۹۵

شرح

تفلیس، پایتخت تاریخی و باشکوه گرجستان است که در دو طرف رود کُر وسعت یافته و از سه طرف با کوه هایی احاطه شده است. افسانه ها یک صدا در مورد تفلیس داستانی را روایت می کنند: در اوایل قرن پنج، شاه واختانگ اول در میان جنگلی انبوه و سر به فلک کشیده به همراه شاهین خود مشغول شکار بود. شاهین قرقاولی را دید و چندین بار به او حمله کرد. پس از چندی هر دو پرنده سقوط کردند. همراهان پادشاه به دنبال شاهین سلطنتی رفتند و پرندگان را در چشمه های آب داغ کوهستان یافتند که هر دو جان خود را از دست داده بودند. پادشاه تحت تاثیر چشمه های آب گرم و بخار آن ها قرار گرفت، به گونه ای که دستور داد درختان جنگل را قطع کند و در این مکان شهری بنا کند و بدین گونه شهر تفلیس پا به عرصه زندگی گذاشت.

امروزه تفلیس به جهت نزدیکی جغرافیایی و هزینه های سفر مناسب، به یکی از مقاصد محبوب گردشگران ایرانی تبدیل شده است. از همین روی کارناوال برای آشنایی شما عزیزان، در طی مطلب پیش رو تمام دانستنی های لازم تفلیس را یک به یک بیان می کند تا پیش از سفر به این شهر، از اطلاعات کاربردی آن آگاه باشید و با آمادگی پا به سفر بگذارید.

 

چرا تفلیس؟ 


 • تفلیس مهم ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است.
 • بخشی از زیبایی های گرجستان را در تفلیس کشف خواهید کرد. 
 • تفلیس شهری با مردمانی فاقد تعصبات دینی است به طوری که کلیسا و مسجد را در کنار هم خواهید دید. 
 • میهمان نوازی و خون گرمی مردمان گرجی شما را غافلگیر می کند.
 • شهری با تلفیقی از تاریخ و مدرنیزه پیش روی شماست.

شهر تفلیس را بیشتر بشناسید

شهر تفلیس بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است که در کناره رود کُر قرار دارد و قدمتش به قرن پنجم میلادی بر می گردد. داستان شهر تفلیس از آن جایی آغاز شد که به سبب چشمه های آب گرمش مورد توجه پادشاه امپراتوری باستانی ایبری قرار گرفت. از آن زمان تا به حال، تفلیس در اغلب اوقات به عنوان پایتخت پادشاهان مختلف مورد استفاده بود و توانست تا به امروز نیز عنوان خود را حفظ کند. شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد؛ اما مواردی چون دین مسیحیت مردم این کشور و همچنین سابقه حضور در اتحاد جماهیر شوروی، باعث شد تا گرجی ها خود را متعلق به کشوری اروپایی بدانند. همچنین شرکت گرجستان در رویدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اتحادیه اروپا، این مساله را پررنگ تر می کند. 

هنگامی که در خیابان ها و محله های تفلیس گردش می کنید، مجموعه ای از ساختمان ها را می بینید که با ترکیبی از معماری قرون وسطایی، کلاسیک، آسیای میانه و معماری مدرن ساخته شده اند. چیزی که در این میان توجه بسیاری از گردشگران را به خودش جلب می کند، بافت اروپایی و تر و تمیز شهر است. مجموعه ای از کافه های بزرگ و کوچک، پیاده روهای سنگ فرش شده و سازه های مدرن، زیبایی این جنبه از شهر را پر رنگ تر می کنند. 

معرفی برخی از جاذبه های معروف تفلیس

تفلیس هم مثل هر شهر دیگری جاذبه ها و تفریحات مخصوص به خودش را دارد. در این جا با برخی از معروف ترین جاذبه های تفلیس آشنا می شویم:

 کلیسای جامع تثلیث تفلیس | Holy Trinity Cathedral of Tbilisi: قطعا یکی از مورد توجه ترین جاذبه های شهر تفلیس، کلیسای جامع تثلیث است که در کنار اهمیت مذهبی، به سبب زیبایی و شکوهش، گردشگران بسیاری را نیز به سوی خود دعوت می کند. کلیسای جامع تفلیس گرچه مخصوص پیروان و مسیحیان ارتدکس است؛ اما ورود به آن برای همه مردم آزاد و رایگان است.

جاذبه های تفلیس
 • قلعه ناریکالا در تفلیس

 • پارک متاتسمیندا تفلیس

 • پارک آبی جینو پارادایس تفلیس

 • کلیسای جامع تثلیث تفلیس

شهربازی متاتسمیندا و بام تفلیس | Mtatsminda Park: یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی و هیجانی تفلیس که دیدنش را نباید از دست بدهید، همین پارک وسیع متاتسمیندا است. در این پارک یک شهربازی جذاب را می بینید که در ارتفاع قرار گرفته و به تمام شهر اشراف دارد. 

پارک آبی جینو پاردایس | Gino Paradise Tbilisi: جینو پارادایس مجموعه ای بزرگ، تفریحی و چند منظوره است که می تواند برای شما یک روز تفریحی و متفاوت را در تفلیس رقم بزند. فرقی نمی کند چه زمانی سفر به پایتخت گرجستان را در برنامه خود قرار داده اید، درهای جینو پارادایس تمام روزهای سال به روی شما باز است.

ناریکالا | Narikala: اگر در تفلیس به دنبال جایی هستید که بازدید خود را از آن جا آغاز کنید، ناریکالا یکی از بهترین انتخاب های شما خواهد بود. این قلعه باستانی در واقع قدیمی ترین ساختمان شهر تفلیس و یکی از مهم ترین جاذبه های پایتخت گرجستان محسوب می شود.

 سد ژینوالی | Jinvali Water Reservoir: سد ژینوالی که در ۶۰ کیلومتری شهر تفلیس قرار دارد، یکی از زیباترین جاذبه های پایتخت گرجستان است. وقتی به کنار سد می رسید، منظره جذاب و دلربا دریاچه در کنار کوه ها توجه تان را جلب می کند.

 

دانستنی های کاربردی از تفلیس

از جمله نکاتی که دانستن‌شان پیش از سفر به شهر تفلیس جالب است، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

جمعیت تفلیس: طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۴، برابر با ۱,۱۱۸,۰۳۵ نفر

اختلاف ساعت با ایران: ۳۰ دقیقه جلوتر

سطح قیمت: در برخی موارد کمتر و در برخی موارد بیشتر

پول رایج در تفلیس: لاری گرجی (GEL)، هر ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۳۶۸ تومان)

زبان رسمی: گرجی

دین مردم: بیش از ۹۵% از شهروندان تفلیس مسیحی، ۱.۵% مسلمان و ۰.۱% یهودی هستند.  

سوغات شهر: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ)، چاقوهای دست ساز، پاپاکی (نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف)

موقعیت اقتصادی: تفلیس مرکز تجاری کشور گرجستان و از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است. منابع درآمد این شهر مواردی چون: صنعت، کشاورزی و گردشگری هستند.

وضعیت بهداشت: در برخی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی که تجربه مسافران و گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکنید و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید. 

در سفر به تفلیس بدانید

دانستن شماره تلفن های ضروری و عبارات کاربردی به شما کمک می کند در موقعیت های مختلف سفر آماده باشید:

شماره های ضروری:

پیش شماره گرجستان ۹۹۵+
پیش شماره تفلیس ۳۲
پلیس ۰۲۲
آمبولانس ۰۳۳
آتش‌نشانی ۰۱۱
راهنمای فرودگاه ۲۳۱-۰۳-۴۱
ایستگاه راه آهن تفلیس

  ۱۳۳-۱

کلمات و عبارات گرجی:

همان طور که گفته شد، مردم تفلیس به زبان گرجی سخن می گویند. دانستن این کلمات و عبارات گرجی به هنگام سفر حتما به کار شما خواهد آمد.

فارسی تلفظ گرجی
سلام ga-mar-jo-ba Gamarjoba
خداحافظ na-khvam-dis Nakhvamdis
لطفا tu she-id-zle-ba Tu Sheidzleba
متشکرم mad-lo-ba Madloba
بله Ki Ki
خیر ara Ara
ببخشید u-kats-ra-vad Ukatsravad
متوجه نشدم ver ga-vi-ge Ver Gavige
قیمتش چقدره ra girs Ra girs
خیلی گران است dza-li-an dzvi-ri-a Dzalian dzviria
می توانید انگلیسی حرف بزنید؟ inglisuri itsit inglisuri itsit

امنیت در تفلیس

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده ۸۵ دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده ۸۵ به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است.

در بررسی دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود ۸۰% بوده و باتهارن تفاوتی ۴۰ درصدی دارد. همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالب است بدانید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس «بسیار بالا» و در شب «بالا» ارزیابی می شود.

بنابراین می توانید با خیال راحت تفلیس را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

جشنواره ها و تعطیلات رسمی تفلیس

نکات کارآمد و ریزی هستند که اغلب به هنگام سفرهای خارجی از یاد می روند. از آن جمله می توان به جشنواره ها و تعطیلات رسمی اشاره کرد. در نظر گرفتن این مناسبت ها می تواند در سفر شما تاثیرگذار باشد، به طوری که می توانید برای شرکت در جشنواره ها برنامه ریزی کنید و یا از تعطیلاتی که شهر را از حالت عادی خارج می کند، با خبر شوید.

جشنواره های شهر تفلیس

سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که به تفکیک فصل عبارت اند از:

بهار: جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی، جشنواره گل و روز استقلال گرجستان

تابستان: جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس، جشنواره جاز دریای سیاه، جشنواره موسیقی سنتی آرت-جن، جشنواره موسیقی جم، جشنواره تبلیسوبا (Tbilisoba)

پاییز: جشنواره پنیر تفلیس، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس

زمستان: فستیوال ارتدکس گرجستان و جشنواره موسیقی جاز تفلیس

تعطیلات رسمی تفلیس و گرجستان

بسیاری از مغازه ها، بانک ها، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر تفلیس به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی، بسیار کارآمد است. به درخواست شما کاربران، معادل ایرانی تاریخ های میلادی آورده شده اند، البته توجه داشته باشید که به دلیل وجود سال های کبیسه، تقارن این تاریخ ها همیشگی نیست و گاهی روزهای میلادی مورد نظر با تقویم شمسی یک روز، فاصله دارند. تعطیلات رسمی گرجستان در سال ۲۰۱۸ عبارت اند از:

زمستان:

۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ دی ۱۳۹۶): شب سال نو

۲ ژانویه (۱۲ دی): سال نوی میلادی

۷ ژانویه (۱۷ دی): روز کریسمس مسیحیان ارتدکس

۱۹ ژانویه (۲۹ دی): جشن خاج شویان

۳ مارس (۱۲ اسفند): روز مادر

۸ مارس (۱۷ اسفند): روز جهانی زن

بهار:

۶ آپریل (۱۷ فروردین ۱۳۹۷): آدینه نیک ارتدکس شرقی

۷ آپریل (۱۸ فروردین): شنبه مقدس

۸ آپریل (۱۹ فروردین): عید پاک مسیحیان ارتدکس

۹ آپریل (۲۰ فروردین): روز اتحاد ملی و روز پس از عید پاک 

۸ می (۱۸ اردیبهشت): روز اندریاس مقدس

۹ می (۱۹ اردیبهشت): روز پیروزی

۲۶ می (۵ خرداد): روز استقلال

تابستان:

۲۸ آگوست (۶ شهریور): روز سنت مری (روز عروج مریم مقدس به اعتقاد مسیحیان ارتدکس)

پاییز:

۱۴ اکتبر (۲۲ مهر): فستیوال ارتدکس گرجستان 

۲۳ نوامبر (۲ آذر): روز سنت جرج 

آب و هوای شهر تفلیس

شهر تفلیس در منطقه نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دوره های طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهارفصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی برخی از روزهای سال بهتر از باقی اوقات هستند. 

بهار: اگر بهار را برای سفر به تفلیس انتخاب کنید، بارانی ترین روزهای این شهر را خواهید دید و بنابراین توصیه می کنیم پوشاک مناسب و چتر را فراموش نکنید. دمای هوا در طی سه ماه بهار بین ۱۲ تا ۲۱ درجه سانتیگراد متفاوت است و بدیهی‌ است که با نزدیک شدن به تابستان، شاهد افزایش دما هستیم. 

تابستان: در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را خواهیم دید. با این حال اغلب وقت ها بالاترین دمای روزانه در حول و حوش ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. جالب است بدانید دمای شب ها در این سه ماه تا ۱۵ درجه سانتیگراد هم پایین می آید. در این فصل بارش باران بسیار کم است و خصوصا شهریورماه اغلب اوقات خشک باقی می ماند. 

پاییز: با ورود به فصل برگ ریزان، دمای هوا به تدریج کاهش می یابد و  میانگین روزانه بسته به ماه بین ۱۷ تا ۴ درجه سانتیگراد خواهد بود. بر طبق آمار، پاییزهای تفلیس چندان بارانی به خود نمی بینند. 

زمستان: به طور متوسط، ماه های دسامبر و ژانویه (ابتدای زمستان) سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی ۱ درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در شب ها به قدری پایین می آید که آب ها یخ می زنند؛ البته این اتفاق خیلی معمول نیست. 

بهترین فصل سفر: از آن جا که تابستان های تفلیس گرم تر از اوقات دیگر سال و زمستان ها سردتر از دیگر روز هاست، بهار و پاییز اوقات مناسبی برای سفر به تفلیس محسوب می شوند. در طی این دو فصل هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است. 

با این حال انتخاب بهترین فصل سفر کمی دشوار است، چرا که گرم ترین روزهای تابستانی تفلیس، بسیار با آب و هوای گرم تابستانی ایران متفاوت است. بنابراین زمان مناسب سفر به سلیقه شما بر می گردد و چه بسا که در رزهای سرد زمستانی نیز اوقات خوشی را در تفلیس تجربه کنید.

فرودگاه بین المللی تفلیس | Tbilisi International Airport

شهر تفلیس تنها یک فرودگاه دارد که آن، فرودگاه بین المللی تفلیس است. این فرودگاه، مهم ترین فرودگاه کشور گرجستان بوده و در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس قرار دارد. میزان مسافرانی که در سال ۲۰۱۵ به این فرودگاه رفت و آمد داشتند، ۵۴۷,۱۵۰ نفر بوده اند و در کل این فرودگاه بین المللی گنجایش جا به جایی ۲.۸ میلیون مسافر را دارد. 

دسترسی: برای دسترسی از فرودگاه به مرکز شهر می توانید از گزینه هایی چون قطار، اتوبوس، تاکسی و سرویس های فرودگاه استفاده کنید. همچنین باید بدانید تاکسی های آنلاین زیادی در تفلیس فعالیت می کنند. با استفاده از این تاکسی ها، با هزینه مناسبی می توانید خودتان را از فرودگاه به مرکز شهر برسانید. تاکسیفای و یاندکس از جمله پرکاربردترین ها هستند. در ضمن توجه داشته باشید که فرودگاه تفلیس به وای‌فای رایگان مجهز است و بنابراین می توانید برنامه های موبایلی دلخواه را در فرودگاه دانلود و نصب کنید. 

حمل و نقل عمومی تفلیس

شهر تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر کشور گرجستان است که با بافت قدیمی، خیابان هایی باریک و پیاده روهای سنگفرش شده اش شناخته می شود. همان طور که انتظار می رود، این شهر وسیع گرجستان، در کنار وسایل حمل و نقل معمول چون ماشین های شخصی، از سیستم حمل و نقل قابل قبولی برخوردار است. از آن جمله می توان به مترو، اتوبوس و تاکسی های عمومی ومینی بوس یا مارشروتکا اشاره کرد. برای پرداخت هزینه اغلب این وسایل می توانید از پول نقد استفاده کنید؛ اما برای مترو و اتوبوس ها نیاز است کارت های «مترومانی» را تهیه کنید. کارت های مترومانی در واقع بلیت های الکترونیک تفلیس هستند، هزینه خرید آن ها برابر با ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۲,۷۳۷ تومان) است و می توانید آن ها را از ایستگاه های متروی تفلیس و یا دفاتر فروش آن تهیه کنید. توجه داشته باشید که امکان آن را دارید تا از کارت مترومانی برای بیش از یک نفر استفاده کنید و لازم نیست برای هر نفر یک کارت جداگانه بخرید.

در ادامه به صورت مختصر با انواع گزینه های حمل و نقل آشنا می شوید:

مترو: از جمله راه های خوب برای جا به جایی در تفلیس، استفاده از مترو است. متروی تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و ایستگاه های اصلی علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۱۸۴ تومان) از کارت شما کم می شود.

اتوبوس: اتوبوس های زرد و آبی رنگ تفلیس را می توانید به راحتی شناسایی کنید. شماره اتوبوس های تفلیس و جزییات مسیر آن ها روی پنجره های جلو درج شده اند؛ اما متاسفانه به کار شما نخواهند آمد، چرا که به زبان گرجی هستند. البته به تازگی تابلوهای الکترونیکی در هر یک از ایستگاه ها نصب کرده اند که شماره اتوبوس ها و مدت زمان انتظار برای رسیدن هر یک و البته مقصد آن ها را نشان می دهند. تخمین زمانی این تابلوها تا حد قابل قبولی درست است و اطلاعات آن ها به هر دو زبان گرجی و انگلیسی نمایش داده می شوند. کرایه اتوبوس های تفلیس  ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۱۸۴ تومان) است و می توان آن را با پول نقد و یا کارت مترومانی پرداخت کرد.

مینی بوس: علاوه بر وسایل حمل و نقلی مانند مترو و اتوبوس، مینی بوس های تفلیس نیز از جمله گزینه های پرکاربرد پایتخت هستند. این مینی بوس ها که با نام مارشروتکا شناخته می شوند، در کناره خیابان نگه می دارند و مسافر سوار می کنند. مینی بوس ها ایستگاه ندارند و هر جایی که دوست داشتید می توانید از آن پیاده شوید. کرایه مارشروتکاها برابر با ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۵,۰۹۵ تومان) است. 

تاکسی عمومی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با ۴ لاری گرجستان (معادل ۲۵,۴۷۵ تومان) تا ۵ لاری گرجستان (معادل ۳۱,۸۴۳ تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۶۳,۶۸۷ تومان) هزینه بر می دارد.

تله کابین: ایستگاه های تله کابین تفلیس در بوستان رایک (Rike Park) و قلعه ناریکالا (Narikala) قرار دارند و هزینه آن برای رفت و برگشت برابر با ۵ لاری گرجستان (معادل ۳۱,۸۴۳ تومان) است که این هزینه را می توانید با مترومانی پرداخت کنید. تله کابین تفلیس این امکان را به شما می دهد تا ضمن تماشای منظره فوق العاده ای از شهر، به راحتی خود را به ناریکالا برسانید.

 

آشنایی با فرهنگ غذایی گرجستان

فرهنگ غذایی گرجستان در واقع سبکی از طبخ غذاست که از گرجی های پیشین و باستانی، مردم قفقاز، اروپایی ها و خاورمیانه تاثیر پذیرفته است. می توان گفت غذاهای گرجی ترکیبی از غذای کشورها و تمدن هایی است که به هنگام تجارت به این شهر رفت و آمد می کردند. با  این حال به هر یک از شهرهای گرجستان که بروید، با غذاهای شاخص و خاص آن جا رو به رو خواهید شد. گرجی ها در فرهنگ غذایی خود به گوشت زیادی دارند؛ اما با این حال طیف متنوعی از غذاهای گیاهی نیز در این سرزمین به چشم می خورد. وقتی نگاه دقیق تری به خوشمزه های گرجی بیندازید، با لیست جذابی از انواع پیش غذاها، خورشت ها، سوپ ها و ... حتا انواع نان و پنیر رو به رو می شوید. 

خوشمزه های گرجستان
 • بهترین غذاهای گرجستان

 • بهترین پیش غذاهای گرجستان

 • بهترین سوپ های گرجی

یکی از بهترین موقعیت هایی که می توانید مجموعه کاملی از غذاها و نوشیدنی های گرجی را از نزدیک ببینید، ضیافت های سنتی سوپرا است. این ضیافت یا دورهمی ها، معمولا در زمان اعیاد و یا پس از مراسم خاکسپاری برگزار می شوند.

تاریخچه شهر تفلیس

نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. وجود ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری، در نزدیکی شهر، باعث شد تا این نام را برای شهر تاریخی برگزینند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین این منطقه می جوشد. خوب است بدانید «تفلیس» صورت پارسی نام شهر است که توسط روس ها و ارمنی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

گرچه تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط یکی از امپراتورهای ایبری ساخته شد، اما باستان شناسان شواهدی پیدا کردند که نشان از وجود تمدن در هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه دارد. چند هزار سال بعد در قرن چهارم، ابتدا قلعه ای در این مکان ساخته شد و صد سال پس از آن نیز تفلیس به وجود آمد.

شهر تفلیس از آن زمان به بعد حاکمانی با نژادهای مختلف را به چشم خود دید. در قرن هشتم اعراب به این منطقه دست یافتند و امارات تفلیس را پایه گذاری کردند. حکومت عربی سیستم قضاوت رسمی و جدیدتری را برای منطقه گرجستان به ارمغان آورد و همچنین حکومت مسلمانان در این دوره، تاثیر به سزایی در پیشرفت فرهنگی مردم داشت. با آن که تنها برخی از گرجی ها به اسلام گرویدند، تفلیس به شهری با حداکثر تعداد مسلمان ها بدل شد. حکومت مسلمانان و اعراب بر این منطقه تا نیمه دوم قرن یازدهم ادامه یافت. ابتدا تفلیس به دست سلجوقیان افتاد و بعد پس از جنگی سهمگین میان پادشاه گرجستان و سلجوقیان، گرجی ها پیروز شدند و پادشاه پایتخت را از کویتاسی به شهر تفلیس منتقل کرد. در طی این دوره، تفلیس دوران اوج شکوفایی اقتصادی و ساختار اجتماعی خود را تجربه کرد؛ اما این شکوه صد سال هم طول نکشید و در اواسط قرن سیزدهم و پس از شکست و ویرانی قابل توجه، به زیر سلطه مغول ها کشیده شد. در این زمان نیز تفلیس از لحاظ سیاسی و فرهنگی، بسیار تحت تاثیر حکومت مغول ها قرار گرفت. 

در اواسط قرن چهاردهم مغول ها از شهر تفلیس و منطقه گرجستان اخراج شدند؛ اما تا مدت ها این شهر در میان حاکمان مختلف رد و بدل شد. ابتدا تیمور لنگ به تفلیس دست برد، سپس جهان شاه ایرانی و بعد اوزون حسن ترکی بر این منطقه حاکم شدند. در دوران صفویه و در زمان نادرشاه، گرجستان و تفلیس در دست حاکمان ایرانی بود. قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، تفلیس تحت حکومت روسیه قرار گرفت و در اوایل قرن بیستم مدت کوتاهی استقلال یافت؛ اما پس از مدتی دوباره به زیر سلطه شوروی رفت. در نهایت در سال ۱۹۹۲ میلادی گرجستان توانست استقلال خود را بازیابد و تفلیس به عنوان پایتخت این کشور به حیات خود ادامه دهد. 

روش‌ های سفر به تفلیس و هزینه ها

برای سفر به تفلیس پایتخت کشور گرجستان، روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که انتخاب هر یک هزینه های مختلفی را برای شما در پی دارد.

انتخاب هر یک از مواردی که در ادامه می گوییم به مسائلی چون روحیه، بودجه سفر، وضعیت جسمانی، دُز هیجان مورد نظر و البته میزان مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم بزنید و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ حق انتخاب بروید و سفرهای زمینی و کوله گردی را برگزینید؛ سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به تفلیس عبارت اند از:

۱- تورهای تفلیس : ۱) هوایی

                             ۲) زمینی

۲- شخصی :    ۱) هواپیما

                     ۲) اتوبوس

                     ۳) را های ترکیبی

                     ۴) ماشین شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم به بعد ۴۴۰ هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید.

تورهای تفلیس

 برای سفر به تفلیس تورهای مختلف با تعداد روزهای متفاوتی از ۳ شب تا ۷ شب وجود دارد. در حال حاضر اغلب تورهای تفلیس را به صورت ۴ شب و ۵ روز خواهید دید. ما در اینجا متوسط قیمت برای معمول ترین تورها را گفته ایم:

تورهای نوروزی تفلیس

برای سفر نوروزی به تفلیس، تورهای مختلفی وجود دارد که با زمان بندی های متفاوتی برنامه ریزی می شوند. در میان این تورها مدت اقامت از ۳ شب تا ۷ شب وجود دارد و طبیعتا هزینه ها نیز متفاوت هستند. در این جا ما رایج ترین تور را که اقامت ۵ شب و ۶ روز با رفت و برگشت هوایی است، بررسی کردیم. 

طیف هزینه تورهای ۵ شب و ۶ روز: بین ۱۵۰۰۰۰۰ تومان تا ۸۰۰۰۰۰۰ تومان

تورهای تفلیس

در سایر اوقات سال، در مجموع دو نوع تور برای سفر به تفلیس به چشم می خورد. اغلب این تورها مخصوص سفر به تفلیس هستند و برخی از آن ها نیز به صورت ترکیبی برنامه ریزی می کنند. در مجموع هزینه این تورها بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر قیمت‌های متفاوتی انتظار شما را می‌کشند.

تورهای ۳ شب و ۴ روز: ۸۰۰۰۰۰ تومان تا ۸۰۰۰۰۰۰ تومان

از آن جا که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد، اگر بخواهید زمینی به این شهر سفر کنید، خواه ناخواه از کشورهای دیگر نیز عبور می کنید. بنابراین تورهای دیگری به صورت ترکیبی وجود دارد که از آن جمله می توان به تورهای تفلیس-ایروان اشاره کرد. همچنین تورهای ترکیبی تفلیس باتومی در تابستان رایج هستند که به دو صورت هوایی و زمینی انجام می شوند. در زیر طیف هزینه این تورها را گفته شده اند:

هزینه تور تفلیس + باتومی (هوایی): بین ۱۶۰۰۰۰۰ تومان تا ۷۶۰۰۰۰۰ تومان

هزینه تورهای گرجستان + ایروان (ارمنستان) + تفلیس: بین ۱۵۰۰۰۰۰ تومان تا ۶۰۰۰۰۰۰ تومان

شخصی 

اگر تصمیم دارید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید، برای رفتن به تفلیس به صورت شخصی راه های بیش تری پیش روی شما قرار دارد.

۱) هواپیما

در اینجا طیف هزینه بلیت های تهران تفلیس به صورت رفت و برگشت و با توجه به ایرلاین های ایرانی و خارجی گفته شده اند:

پروازهای دو طرفه تهران-تفلیس: بین ۷۴۰۰۰۰ تومان تا ۳۶۰۰۰۰۰ تومان

+ باید بدانید که در ایران، تنها از تهران پرواز مستقیم به تفلیس وجود دارد و بنابراین ابتدا باید خود را به تهران برسانید.

اتوبوس 

برای سفر اتوبوسی و مستقیم به تفلیس، تنها اتوبوس های تهران-تفلیس موجود هستند. البته اگر ساکن تبریز باشید، شما هم می توانید از این اتوبوس ها استفاده کنید اما تفاوتی در هزینه پرداختی وجود نخواهد داشت. یعنی شما هم همان هزینه اتوبوس های تهران تفلیس را می پردازید اما در تبریز سوار اتوبوس می شوید.

بلیت اتوبوس رفت و برگشت تهران-تفلیس: ۲۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰۰ تومان

اگر دلتان می خواهد در طی این مسیر طولانی، در باقی شهرها هم گردش کنید، راه های دیگری نیز پیش روی شما قرار دارد. می توانید ابتدا خود را به ایروان یا باکو برسانید و سپس به تفلیس بروید. در زیر طیف بلیت های یک طرفه گفته شده است.  

۱- مسیر تهران – ایروان – تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ایروان: حدود ۱۲۰۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰ تومان

بلیت اتوبوس ایروان-تفلیس: حدود ۲۱ دلار (معادل ۳۶۲,۲۲۹ تومان) تا ۲۵ دلار (معادل ۴۳۱,۲۲۵ تومان)

برای اطلاعات بیش تر از ریز هزینه های مسیر اتوبوسی تهران-ایروان در زیر بخوانید:

ورود به صفحه راه ها و هزینه های سفر به ارمنستان

۲- مسیر تهران – باکو – تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-باکو (یکسره و جدا): حدود ۴۶۰۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰۰ تومان

بلیت اتوبوس باکو-تفلیس: ۱۲ منات آذربایجان (معادل ۱۲۱,۲۸۴ تومان)

مسیر تهران – ترابزون – باتومی – تفلیس

بلیت اتوبوس تهران-ماکو: حدود ۶۰۰۰۰ تومان

مسیر بازرگان تا ترابزون

+ اتوبوس مستقیمی از بازرگان به سمت ترابزون وجود ندارد. می توانید ابتدا خود را به شهر دوگوبایزید برسانید، از این شهر به مقصد آگری سوار اتوبوس شده و سپس از آگری به ترابزون بروید. متأسفانه هزینه اتوبوسی این مسیر در دست نیست. خوشحال می شویم دوستانی که تجربه رفت و آمد در این مسیر را داشتند، اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارند. 

کرایه ماشین از مرز بازرگان تا ترابزون: ۷۰ لیر ترکیه (معادل ۱۹۹,۹۲۰ تومان) تا ۸۰ لیر ترکیه (معادل ۲۲۸,۴۸۰ تومان)

بلیت اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود ۲۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶۴,۲۷۶ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲۹,۹۸۶ تومان)

بلیت اتوبوس باتومی-تفلیس: ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان)  تا ۲۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶۴,۲۷۶ تومان)

+ بلیت اتوبوس باتومی تفلیس را هم در ایران و هم در گرجستان می توانید تهیه کنید. البته در ایران هزینه بیش تری یعنی در حدود دو برابر باید بپردازید.

راه های ترکیبی

از جمله راه های ترکیبی رسیدن به تفلیس می تواند استفاده از اتوبوس + قطار و یا ماشین کرایه ای + قطار باشد. در این جا ما نمونه های ترکیبی با قطار را برای شما می گوییم. چرا که از ایران هیچ قطار مستقیمی به گرجستان و یا کشورهای همسایه ارمنستان و آذربایجان وجود ندارد. بنابراین برای بخش اول، یعنی رسیدن به باکو یا ایروان می توانید از راه های هواپیما، اتوبوس و یا ماشین استفاده کنید. در زیر هزینه بلیت های یک طرفه گفته شده اند.

۱- مسیر تهران – ایروان – تفلیس

طیف بلیت هواپیما تهران-ایروان: بین ۴۳۰۰۰۰ تومان تا ۱۳۰۰۰۰۰ تومان

طیف بلیت اتوبوس تهران-ایروان (یکسره و جدا):  بین ۱۲۰۰۰۰ تومان تا ۱۸۰۰۰۰ تومان

طیف بلیت قطار ایروان-تفلیس: بین ۲۲ لاری گرجستان (معادل ۱۴۴,۵۶۳ تومان) تا ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۳۲۸,۵۵۲ تومان)

۲- مسیر تهران – باکو – تفلیس

پیش از توضیح بیش تر بدانید که می توانید ابتدا به صورت زمینی خود را به مرز آستارا برسانید و از کشور خارج شوید. سپس با قطارهای آستارا -باکو به پایتخت کشور آذربایجان بروید.

طیف بلیت هواپیما تهران-باکو: حدود بین ۳۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۳۰۰۰۰۰ تومان

طیف بلیت قطار آستارا-باکو: حدود ۷.۲۳ منات آذربایجان (معادل ۷۳,۰۷۳ تومان) تا ۱۰ منات آذربایجان (معادل ۱۰۱,۰۷۰ تومان)

بلیت های قطار باکو-تفلیس: بسته به امکانات بین ۲۴ منات آذربایجان (معادل ۲۴۲,۵۶۸ تومان) تا ۶۰ منات آذربایجان (معادل ۶۰۶,۴۲۰ تومان)

۳- مسیر تهران – باتومی – تفلیس

برای سفر به باتومی پرواز مستقیمی وجود دارد و اگر بخواهید ابتدا باتومی را ببینید، تنها راه پیش روی شما سفر زمینی با ماشین شخصی و یا ماشین های کرایه ای است.

هزینه ماشین و تاکسی بازرگان-ترابزون: ۷۰ لیر ترکیه (معادل ۱۹۹,۹۲۰ تومان) تا ۸۰ لیر ترکیه (معادل ۲۲۸,۴۸۰ تومان)

هزینه اتوبوس ترابزون-باتومی: حدود ۲۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶۴,۲۷۶ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲۹,۹۸۶ تومان)

طیف بلیت های قطار باتومی-تفلیس: بین ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان) تا ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۳۲۸,۵۵۲ تومان)

 سفر با ماشین شخصی

یکی از راه های هیجان انگیز و البته رایج برای سفر به گرجستان و تفلیس، استفاده از ماشین شخصی است. برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به این شهر سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

۱- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: ۱۰۹۰۰۰ تومان

۲- هزینه پلاک بین المللی: ۳۲۸۰۰۰ تومان

۳- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: ۱۰۰۰۰۰ تومان

۴- برچسب CD و IR: برابر با ۴۴۰۰ تومان

۵- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: ۱۸۰۰۰ تومان

۶- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید از مرز بازرگان از کشور خارج شوید، ۳ هزار تومان نیز باید به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید.  

مرزها و مسیرهای سفر به گرجستان و تفلیس

اگر بخواهید به صورت زمینی به گرجستان بروید، پیش از همه باید بدانید که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد و میان کشور ما و این کشور، دو کشور ارمنستان و آذربایجان قرار گرفته اند. بنابراین برای رسیدن به تفلیس ابتدا باید از یکی از این دو کشور عبور کنید و سپس وارد گرجستان شوید.

با استفاده از کشور ترکیه هم می توانید وارد گرجستان شوید که البته دسترسی شما را قدری به تفلیس دورتر می کند.

در اینجا مرزهایی را که می توانید با استفاده از آن ها خود را به گرجستان برسانید معرفی شده است:

۱- مرز نوردوز، مرز مشترک ایران و ارمنستان

ایستگاه مرز نوردوز در نزدیکی شهر جلفا و در استان آذبایجان شرقی قرار گرفته است. تنها نقطه مرزی موجود برای ورود به ارمنستان این مرز است و با تهران فاصله ای ۷۶۰ کیلومتری دارد. می توانید پس از ورود به ارمنستان سری به ایروان بزنید و بعد هم به سراغ یکی از نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان، یعنی مرز «ساداخلو» بروید. باید بدانید که مسیر پیش روی شما کوهستانی است و استفاده از آن اصلا در زمستان ها توصیه نمی شود.

از دیگر نقاط مرزی مشترک ارمنستان و گرجستان می توان به باورا (Bavra) یا نینوتسمیندا (Ninotsminda)، گوگووان (Gogovan) یا گوگوتی (Guguti) و پیروویلون (Privolnoe) یا آخکرپی (Akhkerpi) اشاره کرد.

ساعت کاری مرز نوردوز: ۲۴ ساعته

ساعت کاری مرز ساداخلو، باورا و گوگووان: ۲۴ ساعته

ساعت کاری مرز پیروویلون: ساعات اداری

مرز آستارا، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مهم ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. پس از ورود به آذربایجان، راه خود را به سوی مرز اصلی پل قرمز کج کنید و به سوی تفلیس حرکت کنید. خوب است بدانید که آذربایجان علاوه بر پل قرمز، دو مرز مشترک دیگر با گرجستان دارد. از دیگر مرزهای مشترک آذربایجان و گرجستان می توان به تسودنا و واختانسیگی اشاره کرد.

ساعت کاری مرز آستارا: ۱۲ ساعته، ۸ صبح تا ۲۰

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: ۲۴ ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

مرز بیله سوار، مرز مشترک ایران و آذربایجان

مرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز در  استان اردبیل و شهرستان مرزی بیله‌سوار واقع شده است.

ساعت کاری مرز بیله سوار: ۹ تا ۱۷

ساعت کاری مرز پل قرمز و تسودنا: ۲۴ ساعته

ساعت کاری واختانسیگی : ساعات اداری

مرزهای بازرگان و رازی، مرز مشترک ایران و ترکیه

آخرین مسیر پیشنهادی استفاده از مرزهای مشترک ایران و ترکیه است. این مسیر در صورتی می تواند مورد توجه شما باشد که دلتان بخواهد قدری در ترکیه گردش کنید و به بازدید شهرهای ساحلی ترابزون و ریزه بروید و یا در شهر وان بگردید. برای رفتن به سمت شهرهای ترابزون و ریزه باید از مرز بازرگان خارج شوید و برای رفتن به سوی وان، مرز رازی پیش روی شماست.

برای خروج از کشور ترکیه و ورود به گرجستان نیز سه مرز پیش روی شما قرار دارد. مرز سارپی مرز اصلی این دو کشور بوده و در نزدیکی شهر مرزی سارپی قرار گرفته است. از مرز سارپی تا باتومی ۲۰ کیلومتر فاصله وجود دارد. مرز دیگر واله است که در نزدیکی دو شهر واله در گرجستان و پوسوف در ترکیه قرار دارد. از این مرز تا شهر تفلیس نیز ۲۰۰ کیلومتر راه است. آخرین مرز، مرز کارتساخی است که استفاده از آن خیلی توصیه نمی شود.

ساعت کاری مرز بازرگان: ۲۴ ساعته

ساعت کاری مرز رازی: ۹ تا ۱۷ (به وقت ایران) در نیمه اول 

۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ در نیمه دوم سال

ساعت کاری مرز سارپی و واله: ۲۴ ساعته

هزینه‌ ها در طول سفر به تفلیس

در طول سفر به تفلیس هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به باتومی، به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

۱- هزینه‌های حمل و نقل در تفلیس

۲- هزینه های اقامت در تفلیس

۳- هزینه‌های خوراک در تفلیس

۴- هزینه های تفریح در تفلیس

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

۶- هزینه سرویس موبایل در تفلیس

هزینه‌ های حمل و نقل عمومی تفلیس

برای گردش در فواصل شهری تفلیس می توانید از گزینه هایی چون مترو، تاکسی، اتوبوس و مینی بوس استفاده کنید. 

بلیت الکترونیک رایج در شهر تفلیس «Metromoney cards» نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان) تهیه کنید. برای سوار شدن به مترو لازم است این کارت را بخرید که البته به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس های زرد رنگ نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو و یا دستگاه های نارنجی، به مقدار دلخواه شارژ کنید.

مترو: مترو شهر تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و نام ایستگاه ها علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۲۸۵ تومان) از کارت شما کم می شود. 

تاکسی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با ۵ لاری گرجستان (معادل ۳۲,۸۵۵ تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۶۵,۷۱۰ تومان) هزینه بر می دارد. 

در هر حال اگر سوار ماشینی شدید که تاکسی متر داشت، لیست هزینه ها به این ترتیب است:

ورودی تاکسی: ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان)

هزینه هر ۱ کیلومتر: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۲۸۵ تومان)

هزینه هر ۱ ساعت انتظار: ۸ لاری گرجستان (معادل ۵۲,۵۶۸ تومان)

اتوبوس و مینی بوس: اتوبوس های زرد رنگ شهر و مینی بوس هایی به نام (Marshrutka) از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و در دسترس اند. در بیش تر ایستگاه های اتوبوس، لیست ایستگاه ها و مقاصد در تابلو دیجیتال به دو زبان انگلیسی و گرجی به نمایش در می آید. البته شماره و مسیر ها بر روی تابلو اتوبوس ها نیز وجود دارد که توجه داشته باشید که اتوبوس ها تنها در ایستگاه ها توقف دارند، در حالی که مینی بوس هر جا که شما بخواهید، نگه می دارد.  برای آن که راننده مینی بوس توقف کند، می توانید بلند بگویید: Gaacheret ! یعنی بایست.

برای پرداخت هزینه اتوبوس و مینی بوس نیز می توانید از بلیت الکترونیک تفلیس استفاده کنید که هزینه سواری اتوبوس ها ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۲۸۵ تومان) و هزینه مینی بوس ها بین ۰.۴ لاری گرجستان (معادل ۲,۶۲۸ تومان) تا ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۵,۲۵۶ تومان) است. البته می توانید برای پرداخت هزینه از پول نقد هم استفاده کنید. (درست همین مقدار را بپردازید)

تاکسی ارزان: یک راه دیگر استفاده از تاکسی های ارزان و ماشین های شخصی است که با استفاده از یک پلتفروم مخصوص می توانید مسیرها را با هزینه ای کم تر طی کنید. برای استفاده از این تاکسی ها به این سایت مراجعه کنید.

در کل می توان تمام هزینه های حمل و نقل در تفلیس را به صورت خلاصه در زیر نشان داد:

هزینه بلیت الکترونیک یا مترو مانی کارت: ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان)  
هزینه بلیت یک سفره مترو: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۲۸۵ تومان) 
هزینه بلیت یک سفره اتوبوس: ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۳,۲۸۵ تومان) 
هزینه مینی بوس: ۰.۴ لاری گرجستان (معادل ۲,۶۲۸ تومان) تا ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۵,۲۵۶ تومان) 
 هزینه تاکسی: از ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان) بالا
هزینه بنزین: لیتری ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان) تا ۲.۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶,۴۲۷ تومان)

 هزینه های اقامت در تفلیس

در شهر تفلیس و پایتخت گرجستان، انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های متفاوت وجود دارد.

هتل ها: در تفلیس حدود ۳۲۲ هتل با درجه بندی های متنوع به چشم می خورد که می توان طیف هزینه های زیر را برای یک شب دید:

هتل های ۲ ستاره: بین  ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۳۲۸,۵۵۲ تومان)  تا ۲۵۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۶۴۲,۷۶۱ تومان)

 هتل های ۳ ستاره: بین ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۲۶۲,۸۴۱ تومان)  تا ۴۸۰ لاری گرجستان (معادل ۳,۱۵۴,۱۰۲ تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۳۲۸,۵۵۲ تومان) تا ۷۳۰ لاری گرجستان (معادل ۴,۷۹۶,۸۶۴ تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین ۲۸۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۸۳۹,۸۹۳ تومان) تا ۱۱۰۰ لاری گرجستان (معادل ۷,۲۲۸,۱۵۲ تومان)

آپارتمان: هزینه ‌سوئیت ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. حدود ۱۴۰۰ آپارتمان در شهر باتومی وجود دارد که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های تفلیس از شبی ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان) تا ۶۰۰ لاری گرجستان (معادل ۳,۹۴۲,۶۲۸ تومان)

هاستل ها: هاستل ها در واقع نوعی خوابگاه هستند که می توانید در آن جا تخت رزرو کنید و از امکانات ساختمان هم استفاده نمایید. نزدیک ۲۰۰ هاستل مختلف در شهر تفلیس وجود دارد که هزینه ها بسته به امکانات و موقعیت قرارگیری متفاوت است.

هزینه هاستل های تفلیس: از شبی ۷ لاری گرجستان (معادل ۴۵,۹۹۷ تومان) تا ۸۰ لاری گرجستان (معادل ۵۲۵,۶۸۳ تومان)

هزینه‌ های خوراک در تفلیس

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. همچنین در ادامه اطلاعاتی از طیف هزینه یک وعده غذا در رستوران های مختلف خواهیم گفت.

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر استانبول پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: بین ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۶۵,۷۱۰ تومان) تا ۱۵ لاری گرجستان (معادل ۹۸,۵۶۵ تومان) 
رستوران متوسط: حدود ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲۹,۹۸۶ تومان) 
رستوران لوکس: از ۵۰ لاری گرجستان (معادل ۳۲۸,۵۵۲ تومان) به بالا
فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: بین ۷ لاری گرجستان (معادل ۴۵,۹۹۷ تومان) تا ۱۵ لاری گرجستان (معادل ۹۸,۵۶۵ تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (۵۰۰ گرمی): ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۵,۲۵۶ تومان) 
شیر: هر لیتر ۲.۹ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۰۵۶ تومان) 
برنج سفید (کیلویی): ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان) 
تخم مرغ ۱۲ عددی : ۳.۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲,۹۹۸ تومان) 
یک بطری آب ۱.۵ لیتری: ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان)

میوه و سبزیجات (۱ کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: ۲.۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶,۴۲۷ تومان) 
پیاز: ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان) 
سیب زمینی: ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان) 
کاهو: ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان) 
سیب: ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان) 
موز: ۳.۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲,۹۹۸ تومان) 
پرتقال: ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان)

هزینه های تفریح در تفلیس

اغلب مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس، هزینه ورودی ندارند و رایگان هستند. با این حال در این جا هزینه ورودی مهم ترین مکان های دیدنی و تاریخی تفلیس و البته برخی از فعالیت های هیجانی پایتخت گرجستان گفته شده اند:

تفریحات:

۱-  تله کابین تفلیس: ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان)

۲- پارک آبی جینو پردایس: ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۱۹۷,۱۳۱ تومان) تا ۱۵۰ لاری گرجستان (معادل ۹۸۵,۶۵۷ تومان)

۳- شهربازی متاتسمیندا: بسته به نوع و تعداد بازی ها: ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان) تا ۷۷ لاری گرجستان (معادل ۵۰۵,۹۷۰ تومان)

۴- حمام گوگردی گولو: بین ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۱۹۷,۱۳۱ تومان) تا ۲۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۴۴۵,۶۳۰ تومان)

۵- پارک بین المللی موتور روستاوی: ورودی ۵ لاری گرجستان (معادل ۳۲,۸۵۵ تومان) ، تفریح: ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۱۹۷,۱۳۱ تومان) تا ۸۰۰ لاری گرجستان (معادل ۵,۲۵۶,۸۳۸ تومان)

۶- کلوپ بولینگ لبوسکی: بسته به نوع بازی: ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان) تا ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۲۶۲,۸۴۱ تومان)

۷- پارک آسترا: دارای چندین بازی مانند کارتینگ، اتاق تیراندازی، بیلیارد و …: بین ۱ لاری گرجستان (معادل ۶,۵۷۱ تومان) تا ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان)

کارتینگ: بین ۱۲ لاری گرجستان (معادل ۷۸,۸۵۲ تومان) تا ۲۰ لاری گرجستان (معادل ۱۳۱,۴۲۰ تومان)

۸- پارک آبی یوروپارک: بین ۳۰ لاری گرجستان (معادل ۱۹۷,۱۳۱ تومان) تا ۴۰ لاری گرجستان (معادل ۲۶۲,۸۴۱ تومان)

۹- پینت بال هف لایف: ۲۵ لاری گرجستان (معادل ۱۶۴,۲۷۶ تومان) تا ۳۵ لاری گرجستان (معادل ۲۲۹,۹۸۶ تومان)

۱۰- بالن سواری در تفلیس: نفری ۱۶۵ یورو (معادل ۳,۳۰۹,۲۴۰ تومان) تا ۱۹۰ یورو (معادل ۳,۸۱۰,۶۴۰ تومان)

ورودی دیدنی ها:

۱- کلیسای جامع تثلیث یا سامبا : رایگان

۲- قلعه تاریخی ناریکالا: رایگان

۳- باغ ملی گیاهشناسی گرجستان: ۳ لاری گرجستان (معادل ۱۹,۷۱۳ تومان)

۴- باغ وحش تفلیس: ۲ لاری گرجستان (معادل ۱۳,۱۴۲ تومان)

۵- دریاچه لیسی: رایگان

۶- کوهستان پارک متتسمیندا: رایگان

هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در تفلیس

از جمله سوغاتی های محبوب گرجستان می توان به رومیزی های نقاشی شده، روسری های ابریشمین، جواهرات دست ساز، انواع ظروف سرامیکی، کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی: نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف اشاره کرد. 

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. 

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در تفلیس در اغلب موارد حدود ۲ تا ۲۰% کم تر از موارد مشابه در تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در تفلیس حدود ۱۳۲ لاری گرجستان (معادل ۸۶۷,۳۷۸ تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود ۸۵ لاری گرجستان (معادل ۵۵۸,۵۳۹ تومان)

یک جفت کفش نایک حدود ۱۹۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۲۴۸,۴۹۹ تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود ۱۹۰ لاری گرجستان (معادل ۱,۲۴۸,۴۹۹ تومان)

هزینه سرویس موبایل در گرجستان

هزینه تعرفه های موبایل در کشور گرجستان به نسبت ایران بسیار بالاست و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه گرجستان در حدود ۰.۲ لاری گرجستان (معادل ۱,۳۱۴ تومان) است. 

از سویی دیگر هزینه های رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز کم نیستند. در جدول زیر لیست هزینه های این دو اپراتور آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با مگتی‌کام ایرانسل با مگتی‌کام و موبی‌تل رایتل با بی‌بلاین / موبی‌تل /ویمپلکام
مکالمه داخلی ۲,۵۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲,۰۰۰
مکالمه با ایران ۲,۵۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۵,۰۰۰
دریافت مکالمه ۲,۵۰۰ ۴,۰۰۰ ۱,۰۰۰
ارسال پیامک ۵۰۰ ۲,۰۰۰ ۱,۰۰۰
اینترنت (هر مگابایت) ۴۴,۰۳۲ ۹۷۶

هر چند هزینه مکالمه در گرجستان و با اپراتورهای این کشور به نسبت ایران بیش تر است، اما همان طور که می بینیند هزینه های رومینگ اپراتورهای ایرانی نیز بالا هستند. بنابراین اگر مکالمه زیادی خواهید داشت، خرید سیمکارت گرجی توصیه می شود.

در گرجستان سه اپراتور به نام های مگتی کام (MagtiCom)، بی لاین (Beeline) و جئوسل (Geocell) خدمات تلفن همراه را ارائه می دهند. همان طور که ترتیب نام بردن نشان می دهد، اپراتور مگتی کام در اولویت قرار داشته، پوشش و آنتن دهی بسیار بهتری در سرتاسر کشور گرجستان دارد و می تواند انتخاب اول شما باشد. هزینه این سه اپراتور بسیار نزدیک به هم است و تفاوت چندانی ندارند.

سیم کارت های مگتی کام را با نام مگتی، بالی و یا بانی می توانید در فرودگاه و یا تمام شعب این اپراتور و با قیمت ۵ لاری گرجستان (معادل ۳۲,۸۵۵ تومان) خریداری کنید. 

نکته مهم: اگر انگیزه شما از تهیه سیمکارت های گرجی در شهر تفلیس، تنها به جهت استفاده از اینترنت است، خوب است بدانید که نقاط زیادی از این شهر هستند که اینترنت رایگان را در اختیار ساکنان و گردشگران قرار می دهند. نقاط مرکزی و پر رفت و آمد شهر مانند خیابان روستاولی از آن جمله هستند. همچنین شما در مینی بوس های تفلیس نیز می توانید از وای‌فای رایگان بهره مند شوید.