باتومی

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱۵۲٬۸۳۹
پیش شماره تلفن: (+۹۹۵) ۴۲۲
ساعت:

شرح

باتومی، شهری با پس زمینه ای از تپه های پیچیده در مه است که با عنوان پایتخت تفریحی و گردشگری گرجستان، برای مسافران دلبری می کند. در میان این شهر کوچک، سازه های جذاب و چهره مدرن شهری شما را غافلگیر می کند و نمی توانید تصور کنید جاذبه های شهری باتومی، چقدر شما را برای سفر علاقه مند می کند. یکی از نکات جذاب این شهر، پیشرفت خارق العاده در طی یک قرن اخیر است، به طوری که تصویری اروپایی از یک شهر گرجستانی را پیش روی شما می گذارد.

شهر باتومی دومین شهر بزرگ کشور گرجستان است که به سبب امکانات فوق العاده و مجللش، عنوان پایتخت توریستی گرجستان را از آن خود کرده است. باتومی از طرفی در کناره دریای سیاه و جنوب غربی کشور قرار دارد و از طرفی دیگر در دامنه رشته کوه های قفقاز واقع شده است. قرار گیری در چنین وضعیت جغرافیایی باعث شده این شهر آب و هوای معتدلی داشته باشد. از همین روی نیز در شهر باتومی پوشش گیاهی متنوعی از گل ها و گیاهان و درختان به چشم می خورد. یکی از دلایل محبوبیت این شهر نیز آب و هوای دلپذیر و متغیرش می باشد، به طوری که در طی فصول گرم سال، اقامتگاه های ساحلی آن پر از گردشگر است و در طی فصول سرد سال و هوای برفی نیز از تعداد مسافرانش کاسته نمی شود. 

یکی از جالب توجه ترین بخش های شهر باتومی، پیشرفت سریع و رشد قابل توجه در معماری شهری ست. به گونه ای که در طی چند سال، سازه های چشمگیر و تغییرات بسیاری در این شهر به چشم می خورد. البته تغییرات شهری باتومی تنها به بنای سازه های مدرن محدود نمی شود و در بخش باستانی شهر نیز بازسازی هایی صورت گرفته است. 

آب و هوای باتومی به شدت تحت تأثیر جریان‌های هوایی دریای سیاه است و به همین دلیل نیز در اکثر فصول سال این شهر شاهد بارش باران است. این بارش‌های عمده در طول سال، باتومی را به مرطوب‌ترین شهر گرجستان تبدیل کرده است. متوسط دمای هوا در باتومی ۱۴ درجه سانتیگراد بوده و سردترین ماه سال ،ژانویه با دمای متوسط ۷ درجه سانتیگراد و گرم‌ترین ماه نیز ماه آگوست با دمای متوسط ۲۲ درجه سانتیگراد است.

دانستنی های مهم درباره باتومی

از جمله نکاتی که دانستنشان پیش از سفر به شهر باتومی جالب و کاربردی است، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

زبان مردم باتومی: گرجی

پول رایج در باتومی: لاری گرجی، هر ۱ لاری حدودا ۱۳۳۷ تومان است.

اختلاف ساعت با ایران: ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است. 

جمعیت باتومی: در طی آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۱، جمعیت این شهر ۱۲۵,۸۰۰ نفر ارزیابی شده است.  

امنیت در شهر باتومی: باتومی شهر امنی ست، به گونه ای که نرخ جرم وجنایت در آن بسیار پایین است و بر اساس شاخص های مورد نظر، امنیت پیاده روی تنهایی در طی شب نیز بالاست. 

وضعیت اقتصادی شهر باتومی: درآمد عمده شهر باتومی از راه گردشگری تأمین می شود. البته از آنجا که این شهر مهم ترین بندرگاه کشور گرجستان است، صنعت هایی مانند کشتی سازی، فرآوری غذا و صنایع سبک نیز در درآمد شهر باتومی نقش دارند.

سوغات شهر باتومی: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ) که به نقش و نگارهایی طلایی و نقره ای مزین است، چاقوهای دست ساز، پاپاکی : نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف.

وضعیت بهداشت باتومی: امکانات بهداشتی و پزشکی در خارج از شهرهای باتومی و تفلیس با کمبود بسیاری رو به روست. همچنین خوب است بدانید در اغلب اوقات در شهر باتومی، بیمارستان و پزشک پیش از انجام و ارائه خدمات، پول خود را به نقد دریافت می کنند. 

ادامه تحصیل در باتومی: در باتومی چندین دانشگاه معتبر وجود دارد که از آن جمله می توان به دانشگاه بین المللی باتومی (BAU)، دانشگاه ایالتی شوتا روستاولی، دانشگاه فنی باتومی و آکادمی دولتی و دریایی باتومی اشاره کرد. 

کارهایی که در سفر به باتومی نباید از دست داد:

  • بازدید از بلوار باتومی ؛ Batumi Boulevard

  • رفتن به دلفیناریوم باتومی ؛ Batumi Dolphinarium

  • بازدید از باغ گیاه‌شناسی باتومی

  • دیدن بنای یادبود علی و نینو باتومی ؛ Monument Ali and Nino

  • پیاده‌روی در میدان اروپا در باتومی

  • سوار شدن به تله کابین آرگو ؛ Argo Cable Car

  • بازدید از میدان پیازا ؛ Piazza Square

  • رفتن به پارک ۶ می ؛ May Park

  • دیدن برج آلفابتیک باتومی ؛ Alphabetic Tower

  • بازدید از ساعت نجومی باتومی ؛‌ Astronomical Clock

 

 

کلمات و عبارات گرجی:

سلام gamarjoba
خداحافظ nakhvamdis
لطفا  tu sheidzleba
متشکرم  madlobt
بله diakh (ki)
خیر ara
کجاست؟ sad aris…?
من می خواهم me minda
متأسفم bodishi
کمک mishvelet
البته  ra tkma unda

از جمله عبارات کاربردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صبح بخیر dila mshvidobisa
عصر بخیر dila mshvidobisa
شب بخیر dzili nebisa
من متوجه می شوم me mesmis
ن متوجه نمی شوم ar mesmis
لطفا یواش تر صحبت کن tu sheidzleba upro nela ilaṗ’arak’e
لطفا بنویسیدش tu sheidzleba dats’eret
انگلیسی بلدی؟ inglisuri itsit?
دستشویی کجاست؟ t’ualet’i sad aris
به پلیس زنگ بزن ṗ’olitsia gamoidzakhe