ازمیر

کشور: ترکیه
جمعیت: ۴٫۲۸
پیش شماره تلفن: ۰۲۳۲

شرح

ازمیر یکی از شهرهای بسیار جذاب و دیدنی در کشور ترکیه است که بی شک سفر به آن می تواند برای هر کسی بسیار خاطره انگیز باشد اما، خیلی ها هستند که چنان دلبسته ی این شهر می شوند و از آن خوششان می آید که ترجیح می دهند تا برای زندگی کردن به این شهر از هر جای جهان که هستند کوچ کنند. به هر حال ازمیر شهر سواحل ماسه ای، آثار تاریخی، آب های معدنی، شهرهای باستانی، درختان نخل و کافه ها و بسیاری از جاذبه های دیگر است که نه تنها گردشگران زیادی را به خود جذب می کند بلکه برخی را برای اقامت دائم به این شهر فرا می خواند.

بیایید تا در ابتدا درباره ی شهر ازمیر ترکیه را به صورت خلاصه برای شما معرفی نماییم. ازمیر سومین شهر بزرگ در کشور ترکیه است که در ساحل دریای اژه قرار گرفته است. این شهر ساحلی بسیار زیبا دارای چشم اندازهای باشکوهی از دریای اژه است. جمعیت ازمیر طبق آخرین سرشماری که در سال ۲۰۰۸ از این شهر انجام شد، نزدیک به ۳۸ میلیون نفر می باشد.

این شهر علاوه بر موقعیت صنعتی و تجاری و بندری ممتاز خود دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی نیز می باشد که از جمله می توان به سواحل آرام و زیبا، برج ساعت میدان کناک، بنای آسانسور، کلیسای سنت پلیکارت، خانه ی حضرت مریم، غار اصحاب کهف، معبد آپلون، مسجد حیصار، شهر تاریخی افس و‌ بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت اشاره کرد.

مساحت ازمیر ۷۳۴ هزار کیلو متر مربع است و در غرب کشور ترکیه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۳۰ متر می باشد. تاریخ زندگی در شهر ازمیر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

بعد از جنگ جهانی اول و شکست امپراتوری عثمانی با توجه به این که بیشتر جمعیت این ناحیه را یونانی ها تشکیل می دانند یونان نه فقط اداره ازمیر که اداره ی کل ناحیه ی اژه را بر عهده داشت. شرایط زندگی در ازمیر و در بین شهرهای ترکیه به نسبت امکاناتی که دارد ارزان تر از بقیه شهرها است.

جالب است بدانید که بر اساس آخرین نتایج از بررسی شرایط زندگی در ازمیر مردم این شهر زندگی در این شهر را از نظر ارزانی، فرهنگ مردمی، رفتار انسانی، آزادی، شرایط کسب و کار و امکانات حمل و نقل شهر ازمیر در بین ۱۰ شهر برتر جهان قرار گرفته است و رتبه ی ۶ را در بین شهرهای جهان دارا می باشد.

به صورت کلی زندگی در ازمیر آرام، ارزان و بدون دغدغه است. از نظر شرایط آب و هوایی، ازمیر دارای پاییز و زمستانی ملایم و بارانی و تابستانی خشک و طولانی است و به این معناست که این شهر کاملا تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است. از نظر هرینه های جاری زندگی، زندگی در ازمیر ترکیه از شهر استانبول کمتر و تقریبا هم طراز با شهر آنکارا پاتیخت کشور ترکیه است.

اگر بخواهیم با اعداد و ارقام برای شما این نسبت را معین نماییم باید بگوییم که بر طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده، هزینه ی زندگی در ازمیر ترکیه ۱۲ درصد از تهران خودمان و ۱۹ درصد از شهر استانبول کمتر است.

دقیقا به خاطر این موارد است که در صورت کلی از منظر اعداد و ارقام می توان گفت که شرایط زندگی در ازمیر ترکیه خوب است و بسیاری از افرادی که خواهان زندگی در ترکیه از هر کجای جهان که هستند، این شهر را در میان گزینه های خود به صورت جدی مورد بررسی قرار می دهند. البته این دلایل تنها مواردی نیستند که افراد را حتی در خود کشور ترکیه ترقیب به زندگی در ازمیر می کند بلکه دلایل دیگری هم دخیل هستند.

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، شهر ساحلی ازمیر بسیار زیبا و خوش آب و هوا است و اکثر کسانی که از این شهر دیدن کرده اند اعتقاد داشته اند که ازمیر، همچون تکه ای از بهشت بر روی زمین است و از این رو شرایط زندگی در ازمیر را دلخواه تر کرده است. درواقع قصه از از خوش و آب و هوایی این شهر شروع شد زیرا همین ویژگی ازمیر است که باعث سرازیر شدن طراوت و زیبایی، سرزندگی و عشق در زندگی بیشتر ساکنین این شهر می شود.

به طور مثال شما می توانید هر روز صبح با استفاده از مسیر مخصوص دوچرخه سواری این شهر، سوار بر با دوچرخه ی خود شوید و ضمن سواری از زیبایی های این شهر و در امتداد خط ساحلی شهر ازمیر از این مسیر لذت ببرید.

البته مردم شهر ازمیر نیز بسیار مهربان و مهمان نواز هستند اما از خاطرتان نرود که بسیار شهر خود را دوست دارند و در حفظ و نگه داری آن بسیار کوشا و حساس هستند. البته از بخش شکم گردی و جاذبه گردی و فستیوال های ازمیز نباید بگذریم زیرا از جمله مواردی هستند که شرایط زندگگی در ازمیر را دلنشین تر می کنند.

غذاهای خوشمزه ترکی در هر شهر این کشور به بهترین نحو ممکن پخته و ارائه می شوند. از این رو اگر از دسته ی انسان های خوش اشتها هستید و دوست دارید بهترین طعم از غذاهای ترکی را بچشید، حتما به رستوران های ازمیر سر بزنید.

مخصوصا به شما توصیه می کنیم که در رستوران گردی هایتان از غذاهایی همچون: کوفته، مانتی و بورک سفارش دهید زیرا، به قدری ازمیری ها این غذاها را به خوبی می پزند که بی شک برای همیشه طعم بی نظیر غذاهای خوش عطر و طعم اینجا در زیر زبانتان بماند.

فستیوال های مهم و جالبی هم در ازمیر در طول سال اتفاق می افتد که برخی از آن ها که می تواند برای شما جالب توجه باشد را معرفی می نماییم. مثلا فستیوال بین المللی فیلم کوتاه ازمیر یکی از فستیوال هایی است که پر طرفدار است و از سال ۱۹۹۹ در این شهر برگزار می شود و در آن فیلم های کوتاه به نمایش در می آید.

البته از فستیوال سالانه ی بین المللی ازمیر که از سال ۱۹۸۷ میلادی هر سال و در اواخر تیر برگزار می شود، نباید گذشت. در طول این فستیوال، نمایش ها و اجراهای موسیقی بسیار زیادی در این فستیوال برگزار می گردد.

از دیگر فستیوال هایی که در ازمیر برگزار می گردد و طرفداران پر و پا قرص خودش را دارد، جشنواره ی جاز اروپایی ازمیر است که از جمله رویدادهای فرهنگی است که در نیمه ی دوم اسفند هر سال برگزار می شود. یکی از نکات جالب این فستیوال این است که در این فستیوال طرفداران دو آتشه ی سبک موسیقی جاز نیز به دور هم جمع می شوند.

دیگر به نظر وقت آن است که در مطلب شرایط زندگی در ازمیر کمی هم به معرفی مختصری از جاذبه های این شهر بپردازیم. به آسانسور ازمیر رفته اید؟

این آسانسور را یک تاجر در سال ۱۹۰۷ ساخت و تنها هدفش از ساخت این وسیله این بود که راحت تر به بالای تپه ها برود. در ابتدا شیوه ی کار کردن این آسانسور با آب بوده است ولی بعدها بعد از مرمت آسانسور برای راه اندازی اش از برق استفاده شد. به خیابان آلسانکاک بروید زیرا این خیابان یادگاری از خانه ها و معماری دوران عثمانی است.

کافه های این خیابان به شدت معروف هستند و شما می توانید چای و قهوه ی اصیل ترکی را بنوشید. بعد از این خیابان به میدان کوناک بروید زیرا این میدان، یکی از شاه راه های اصلی ازمیر است و برج ساعت آن به شدت معروف است.

میدان کوناک میدان اصلی مرکز شهر است که به خاطر برج ساعتش معروف شده است. این برج نماد اصلی شهر ازمیر است و در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است. در اطراف این میدان جاذبه های معروف دیگری مثل مسجد یالی و بازار کمرالتی نیز قرار گرفته است.

بر روی تپه های بلند کادیفکاله بروید و قلعه ای قدیمی که بر روی تپه ای بلند که در گذشته به آن قلعه ی پاگوس گفته می شد و امروز گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند را ببینید. به نظر می آید که شما به هیچ عنوان نباید از بازار کمرالتی بگذرید زیرا با این که همه ی بازارهای سنتی رنگ و بوی متفاوتی دارند که باعث می شود گاهی آن ها را به مراکز خرید لوکس شهر ترجیح بدهیم اما، این بازار به قدری دیدنی و زیبا و البته برای خرید کردن مناسب است که نمی توانید از آن به راحتی چشم پوشی نمایید.

در این بازار می توانید سوغاتی ها و وسایل ارزان قیمت زیادی پیدا کنید و دست پر بیرون بیایید و مردم محلی را ببینید و در رستوران هایش غذاهای ساده ی محلی بخورید. در آخر بیایید تا به حیسار یعنی بزرگترین و قدیمی ترین مسجد ترکیه که در ازمیر است، برویم. در حیسار یک محوطه ی تاریخی و منبر و محرابی تماشایی دارد.

ازمیر مساجد دیگری مثل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی هم دارد که می توانید از آن ها هم دیدن کنید. در آخر بررسی شرایط زندگی در ازمیر این را بدانید که، برای رفت و آمد در شهر قایق سواری کنید. قایق های عمومی راحت و سریع هستند و در آن ها مناظری تماشایی را می بینید.

 

 

ازمیر در ترکیه شهری جذاب و دیدنی برای گذراندن سفری خاطره انگیز و به یادماندنی ست. سواحل ماسه ای، آثار تاریخی، آب های معدنی، شهرهای باستانی، درختان نخل و کافه ها  همه و همه از اینجا شهری زیبا ساخته که گردشگران زیادی را به خود می کشاند.

موقعیت جغرافیایی

ازمیر بعد از استانبول و آنکارا سومین شهر مهم ترکیه است و حدود ۴ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد و از جاذبه های ترکیه به حساب می آید. ازمیر مناطق زیادی دارد و منطقه کوناک تاریخ شهر را به تصویر می کشد. این شهر دومین بندر بزرگ بعد از استانبول است.

مختصری از تاریخ

تاریخ طولانی پر از فراز و نشیب ازمیر از آن شهری باستانی ساخته است. بر اساس حفاری هایی که باستان شناسان انجام داده اند تاریخ زندگی در این شهر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. بعد از جنگ جهانی اول و شکست امپراتوری عثمانی با توجه به اینکه بیشتر جمعیت این ناحیه را یونانی ها تشکیل می دانند یونان نه فقط اداره ازمیر که اداره کل ناحیه اژه را بر عهده داشت. آتاتورک در ۹ سپتامبر ۱۹۲۲ ازمیر را به کشور ترکیه برگرداند، هر سال این روز به عنوان روز آزادی شهر جشن گرفته می شود.

 

اطلاعات کلی

زبان: ترکی

واحد پول: لیر ترکیه

برق: ۲۳۰ ولت، ۵۰ هرتز

فرودگاه ها: فرودگاه بین المللی عدنان مندرس که در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر قرار دارد.

شماره های اضطراری:۱۱۲

آب و هوا

ازمیر آب و هوای مدیترانه ای دارد و این به معنی تابستان های خشک، طولانی و گرم و زمستان های ملایم و بارانی ست. متوسط بارش سالانه ۶۸۶ میلی متر است که ۷۷ درصد این بارش در ماه های آبان تا اسفند اتفاق می افتد. بیشترین دمای هوا در زمستان بین ۱۰ تا ۱۶ درجه است. در تابستان گاهی دمای هوا به بالای ۴۰ درجه می رسد اما معمولا بین ۳۰ تا ۳۶ درجه است.

بهترین زمان سفر

با اینکه ازمیر تابستان های گرمی دارد اما بیشتر گردشگرن تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند. در هنگام غروب هوا خنک می شود و نسیم دلپذیری شهر را فرا می گیرد.

شکم گردی در مقصد

غذاهای خوشمزه ترکی هر شکم گردی را عاشق سفر به ترکیه می کند کافیست یک بار سری به رستوران های این شهر بزنید تا برای همیشه عطم بینظیر غذاهای خوش عطر و طعم اینجا زیر زبانتان بماند تعدادی از غذاهای این شهر را معرفی می کنیم:

کوفته: از همان کوفته هایی که در هند، ایران و کشورهای خلیج فارس درست می شود. برای درست کردن کوفته گوشت چرخ کرده را به صورت توپی در می آورند و می پزند.

مانتی: برای درست کردن این غذا، خمیر نرم و یکدستی درست، داخل آن ها را با ترکیب گوشت و پیاز پر کرده و آن را سرخ می کنیم. این غذای خوشمزه یکی از پرطرفدارتین غذاهای این شهر است و در هر رستورانی می توانید آن را پیدا کنید.

بورک: از پرطرفدارتین میان وعده های مردم این شهر است. برای درست کردن این غذا لای یک خمیر نان را با موادی مثل پنیر، اسفناج و گوشت چرخ کرده پر و در روغن سرخ می کنند.

هزینه های سفر به صورت کلی

هزینه اقامت: هزینه یک شب اقامت در میدان کوناک در هتل های ۴ ستاره از شبی ۱۳۵ هزار تومان شروع و تا شبی ۳۱۰ هزار تومان متغیر است. اقامت در هتل های ۵ ستاره از شبی ۴۴۰ هزار تومان شروع و تا شبی ۷۰۰ هزار تومان در هتل های لوکس تر در تغییر است.
هزینه خورد و خوراک: هزینه یک وعده غذا در رستوران های ارزان ۱۵ لیر، در رستوران های متوسط برای دونفر ۶۰ لیر است. برای غذا خوردن در مک دونالد باید ۱۵ لیر بدهید.

هزینه حمل و نقل: هزینه خرید بلیط برای برای حمل و نقل عمومی ۲/۶ لیر است. کرایه تاکسی از ۳/۱۲ لیر شروع می شود و هر ۱ کیلومتر ۲/۴۵ لیر به آن اضافه می شود.

جاذبه های مهم گردشگری

میدان کوناک (Konak ):  میدان کوناک میدان اصلی مرکز شهر است که به خاطر برج ساعتش معروف شده این برج نماد شهر ازمیر است و در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است. در اطراف این میدان جاذبه هایی مثل مسجد یالی و بازار کمرالتی قرار دارد.

آسانسور ازمیر: این آسانسور را یک تاجر یهودی در سال ۱۹۰۷ ساخت و هدف از ساخت آن رفتن به مناطقی بود که در بالای تپه قرار داشتند. سازوکار این آسانسور با آب بود ولی بعدها بعد از مرمت آسانسور برای راه اندازی اش از برق استفاده شد. در بالای آن رستورانی هست که نمای زیبایی از شهر ازمیر دارد.

خیابان آلسانکاک (Alsancak): خیابان هایی کوچک در میان خانه های دوره عثمانی که در کافه های آنجا می توانید چای ترکی بنوشید.

بازار کمرالتی (kemeralti): بازارهای سنتی رنگ و بوی متفاوتی دارند که باعث می شود گاهی آن ها را به مراکز خرید لوکس شهر ترجیح بدهیم. در اینجا می توانید سوغاتی ها و وسایل ارزان قیمت زیادی پیدا کنید، مردم محلی را ببینید و در رستوران هایش غذاهای ساده ی محلی بخورید.

حیسار: اینجا بزرگترین و قدیمی ترین مسجد ترکیه است که یک محوطه تاریخی و منبر و محرابی تماشایی دارد. ازمیر مساجد دیگری مثل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی هم دارد که می توانید از آن ها هم دیدن کنید.

قلعه کادیفکاله: قلعه ای قدیمی بر روی تپه ای بلند که در گذشته به این قلعه پاگوس گفته می شد و امروز گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

سواحل تفریحی

بودن در ساحل دریای اژه باعث شده که این شهر سواحل زیادی داشته باشد، سواحلی که چندان هم از مرکز شهر دور نیستند و برای رسیدن به بیشتر آن ها می توانید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. تعدادی از این سواحل شامل فوکا، دیلیکی، یورلا، سفیری هیسار و … هستند.

فستیوال ها

فستیوال سالانه بین المللی ازمیر: از سال ۱۹۸۷ هر سال در اواخر تیر برگزار می شود و در طول آن نمایش ها و اجراهای موسیقی زیادی برگزار می شود.

جشنواره جاز اروپایی ازمیر: رویدادی فرهنگی که در نیمه دوم اسفند هر سال برگزار می شود. در این فستیوال عاشقان سبک موسیقی جاز گرد هم جمع می شوند.

فستیوال بین المللی فیلم کوتاه ازمیر: این فستیوال از سال ۱۹۹۹ برگزار می شود و در آن فیلم های کوتاه به نمایش در می آید.

بایدها و نبایدها

  • حتما یک روز صبح در کنار دریا صبحانه اصیل ترکی را امتحان کنید و در حالی که از طعم صبحانه لذت می برید هوای تازه تنفس کنید و رفت و آمد کشتی ها را تماشا کنید.
  • این شهر مسیرهای پیاده روی خوبی دارد، می توانید در شهر قدم بزنید و از تماشای نقاط مختلفش لذت ببرید.
  • برای رفت و آمد در شهر قایق سواری کنید. قایق های عمومی راحت و سریع هستند و در آن ها مناظری تماشایی را می بینید.
  • ازمیر یک خط مترو دارد که مرکز شهر (میدان کوناک) را به حومه شمال شرقی بورنوا وصل می کند.
  • برای رفت و آمد می توانید از خط قطار ایزبان استفاده کنید چون بیشتر قسمت های شهر را پوشش می دهد.
  • در این شهر دسترسی به دوچرخه های کرایه ای راحت است و در جاههای زیادی می توانید یکی از آن ها را کرایه کنید.
  • به تفرجگاه اسکله ای کوردون (Kordon) بروید که با درختان نخل و چمن کاری های زیبایش در کنار دریای اژه قرار دارد.