گردشکری رویدادی (Event Tourism) به یک روند سیستماتیک متشکل از برنامه‌ریزی، توسعه و ایجاد و بازاریابی رویدادی در رابطه با گردشگری گفته می‌شود. استراتژهای گردشگری رویدادی می‌باید بر روی بخش‌هایی همچون سفر به مقصد رویدادها و یا کسانی که می‌توان آن‌ها را برای حضور در رویدادها در فاصله‌ای دور از خانه‌هایشان جلب کرد تمرکز کند. به طور کلی رویداد‌هایی که انگیزش سفر ایجاد می‌کنند را می‌توان در سه دسته‌ی رویدادهای فرهنگی، رویدادهای ورزشی و رویدادهای تجاری تقسیم‌ کرد.

سالانه رویداد‌های تجاری – کاری بی‌شماری از جمله نمایشگاه‌، گردهمایی‌، سمینار‌، کنفرانس‌، میتینگ‌، سمپوزیوم و همایش‌ در سراسر جهان برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان فراوانی را به شهر یا کشور میزبان می‌کشاند. وجود این حجم از رویداد‌های مختلف در جهان باعث به‌وجود آمدن شاخه‌ای به نام مایس توریسم (MICE Tourism) در صنعت گردشگری شده است. مایس توریسم صنعتی خدماتی است که از ترکیب تجارت، حمل‌و‌نقل، سرمایه‌گذاری‌های مالی و مسافرت به وجود آمده و محصول دهه‌های اخیر است.

MICE مخفف کلمات زیر است:

Meetings : نشست‌ها و اجلاس‌ها
Incentive: انگیزه‌ها و محرک‌ها
Conferences: کنفرانس‌ها
Exhibitions: نمایشگاه‌ها
البته عده‌ای از کارشناسان معتقدند حرف (C) می‌تواند حرف اول کلمه (Conventions) به معنای همایشها وحرف (E) حرف اول کلمه (Events) به معنای رویدادها باشد.

هر کدام از این تعاریف که به صورت حروف اختصاری MICE آمده است معرف خدمات خاص ویژه صاحبان مشاغل  خارجی و داخلی با هر نوع فعالیت اقتصادی می باشند که امروزه در صنعت گردشگری عرضه می گردند. به جز واژه ایجاد انگیزه (Incentive) مابقی واژه های نام برده شناخته شده و مفهومند و نیازی به تعریف و توضیح ندارند. گردشگری انگیزشی معمولا به عنوان یک نوع پاداش برای کارکنان یک شرکت یا موسسه برای اهداف از پیش تعریف شده و توسعه داده شده، و یا کاری که به خوبی انجام شده باشد ارائه می گردد. بر خلاف سایر انواع گردشگری MICE، گردشگری انگیزشی معمولا صرفا برای سرگرمی، به جای اهداف آموزشی یا حرفه ای است. رویدادهای MICE معمولا بر اساس موضوع های متنوع تمرکز می کنند و در یک سازمان حرفه ای، مدرسه، دانشگاهی یا تجاری یا سایر گروه های مورد علاقه خاص ، هدف قرار می گیرند.

اگرچه مایس یکی از زیر شاخه های خدمات مسافرتی و گردشگری محسوب می شود، اما تفاوت های این خدمات از نگاه ما چنان برجسته است که ما را بر آن داشت تا در طراحی ساز و کار شرکت رویه ای کاملاً متفاوت اتخاذ کنیم. تفاوت اساسی خدمات مایس با سایر خدمات حوزه گردشگری ، از تمایز مشتریان آن نشأت می گیرد. شرکت ها و کسب و کار ها ضمن حساسیت بالاتر نسبت به کیفیت خدمات، از باب انگیزه و اهداف با گردشگران عادی تفاوت های زیادی دارند. شرکت ها کاملاً با انگیزه های مشخص در جهت بهبود شرایط و خروجی های کسب و کار خود اقدام به خرید خدمات مایس می نمایند. این اهداف می تواند طیف متنوعی از دستاوردهای حرفه ای را شامل شود از جمله ارتقای کارایی نیروی انسانی ( سفر های تشویقی) ، تقویت روح همکاری یا تشریح ارزش های مشترک و استراتژی شرکت ( میتینگ و همایش )، گسترش ارتباطات کاری و مشارکت ( نمایشگاه ها) . موفقیت در نیل به اهداف مذکور نه فقط مستلزم کیفیت بالا و ضریب خطای پایین در خدمات معمول گردشگری است، بلکه نیازمند آگاهی ارائه دهنده این خدمات از ظرافت ها و پیچیدگی های یک کسب و کار و رخداد های حرفه ای است تا سفری موفق و خاطره انگیز برای مشتریان رقم بخورد.

MICE در جهت گرد هم آوری همتایان فعالیتهای اقتصادی و بوجود آوردن رویدادها و ایده ها در راستای جذب مشتریان بیشتر و ارائه راه کارهای افزایش فروش و درآمد و گسترش سریع شرکت ها با بهره گیری از تبلیغات تخصصی مقرون به صرفه بوجود آمده است.

هرکسب و کار  تجاری با توجه به خدمات و گرایش های مالی خود در هر زمینه ای، جهت توسعه مشتریان و حفظ و نگهداری رویدادهای بازاریابی خود به تبادل اطلاعات نیاز دارد که این امر در مایس تسهیل شده است. هدف اصلی سفرهای MICE  تجارت است و به طور کل ، مشتریان این خدمات برای دستیابی به هدفی مشخص گروه ها را گرد هم می اورند .گسترش و رشد صنعت گردشگری با کمک گرفتن از سرویس ها و خدمات  MICE در جهان توانسته کمک بزرگی به صرفه جویی در زمان و بالا بردن کیفیت بازاریابی و خدمات و امکان ورود به بازار جهانی کند و نیز فرصتی برای کشورهای در حال توسعه برای ورود به بازار جهانی بیافریند.

 

 

 

 

بازدیدها: 27