کانادا

پایتخت: اتاوا (ottawa)
جمعیت: ۳۷٫۵۹ million
واحد پول: Canadian dollar

شرح

 

کشور کانادا به عنوان شمالی ترین کشور در قاره آمریکا واقع گردیده است و دومین کشور بزرگ جهان محسوب می گردد. نام کشور کانادا برگرفته از واژه Kanata به معنی دهکده یا سرپناه می باشد. کانادا از 10 استان و 3 قلمرو متشکل شده است. کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان می باشد با این تفاوت که جمعیت آن تنها یک پنجم جمعیت روسیه می باشد. به سبب نزدیکی آمریکا با کانادا روابط اقتصادی این دو کشور بسیار گسترده می باشد، به گونه ای که آمریکا و کانادا بزرگ ترین روابط اقتصادی در جهان را دارند. این کشور سرشار از منابع طبیعی است و جاذبه های گردشگری کانادا سالیانه گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می نماید.

موقعیت جغرافیایی کانادا

کانادا از جنوب در همسایگی آمریکا، از غرب در مجاورت اقیانوس آرام، از شمال غربی با آلاسکا، از شمال با خلیج بافین و اقیانوس منجمد شمالی و در نهایت از شرق به اقیانوس کبیر محدود می شود. رودخانه سنت در کانادا با طول  3600 کیلومتر مسیر کشتیرانی برای حمل و نقل کالا بوده و حدود 21 درصد از کل آب شرب جهان را شامل می شود.  

آب و هوای کانادا

به دلیل وسعت جغرافیایی، آب و هوای کانادا بسیار متغیر می باشد. ساکنان کانادا آب و هوای گرمسیری تا قطبی را تجربه می کنند و هر 4 فصل به شکل تفکیک شده دیده می شود. دمای هوا در مناطق جنوبی استان آلبرتا، مانیتوبا و ساسکاچوان که پوشیده از چمنزار است از 38 درجه سانتی گراد و در تابستان تا منفی 24 درجه سانتی گراد در فصل زمستان متغییر می باشد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم کانادا

مردم کانادا به عنوان یک کشور متمدن غربی از فرهنگ بالایی برخوردار هستند. وجود این فرهنگ وابسته به قانون نیست بلکه به صورت فرهنگ سنتی در بین مردم تثبیت شده و بسیار قابل احترام و ملزم به اجرا می باشد. در کانادا افراد تا زمانی که روابطشان از حالت رسمی خارج نشده یکدیگر را به فامیلی فرا می خوانند و برای صحبت با هم در چشمان طرف مقابل نگاه می کنند. کانادایی ها به صورت گفتاری با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند و کمتر از زبان بدن استفاده می نمایند. استفاده از عناوین و لقب های دانشگاهی بویزه در کبک که برای احترام از دو واژهی موسیو و مادام استفاده می شود برایشان بسیار حائز اهمیت می باشد. و در مواقع دیگر در صورتی که رابطه صمیمانه ای بین افراد در جریان نباشد از واژه خانم و آقا استفاده می گردد، مواردی که ذکر شد تنها قسمت کوچکی ازآداب مردم کانادا می باشد.

زبان رسمی، دین و مذهب در کانادا

دین اکثریت درکانادا مسیحیت می باشد، با این وجود مذهب مردم کانادا چه از اجداد و چه به واسطه مهاجرت از هر نقطه ی جهان به این کشور در حال تغییر می باشد. دین اقوام اولیه این کشور قبل از ورود و گسترش مسیحیت بر اساس آیین های قبیله ای بوده است. زبان عموم مردم در کانادا انگلیسی می باشد وفرانسوی رتبه ی دوم زبان رایج  در این کشور می باشد.

پایتخت کانادا

اتاوا به عنوان پایتخت کانادا شناخته می شود و در میان شهرهای کانادا از لحاظ وسعت چهارمین شهر بزرگ کانادا محسوب می شود. شهر اتاوا به دلیل اهمیت به علوم پزشکی و وجود پزشکان متخصص فراوان از شهرت بسیاری در جهان برخوردار می باشد. آمار جرم و جنایت در این شهر بسیار پایین گزارش شده به همین سبب زندگی مردم اتاوا از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. شهر اتاوا به دلیل قرارگیری در کنار سه شهر مهم تورنتو، ونکوور، مونترال از موقعیت خوبی برخوردار است. لازم به ذکر است که اتاوا به عنوان سومین شهر پاکیزه جهان که به نظافت اهمیت زیادی می دهند شناخته می شود.

شهرهای مهم کانادا

کانادا کشور بزرگی است با استان ها و شهرهای بزرگ ، که از مهم ترین شهرهای آن می توان به تورنتو،ونکوور،مونترال،اوتاوا اشاره نمود.

جمعیت کانادا

کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان می باشد و جمعیت آن به نسبت یک پنجم جمعیت روسیه است، طبق آخرین آمار جمعیت کانادا 36،255،440 میلیون نفر براورد شده. 90 درصد از جمعیت کانادا در فاصله 200 کیلومتری مرز آمریکا سکونت دارند. بزرگترین شهر کانادا تورونتو با جمعیت 5،5 میلیون نفر می باشد.

واحد پول کانادا

واحد پول کانادا، دلار کانادا یا (Canadian Dollar) نام دارد. واحد پول کانادا در جهان از لحاظ حجم مبادلات رتبه هفتم را دارد. هر دلار کانادا برابر با 100 سنت می باشد.

 

سفر به کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که برای تمامی سلایق جاذبه هایی دارد. در کانادا دوستداران طبیعت، دوستداران حیات وحش و طرفداران هیجان و یا جاذبه های شهری همگی می توانند سفری خاطره انگیزی را تجربه کنند. کانادا کشوری است دیدنی با چشم اندازهای بی نظیر، کوه های مرتفع سفید شده از برف، سواحل بکر و ناهموار که در انتها با جنگل های وسیع و پهناور و دریاچه های سبز زمردی و آب های قطبی پوشده از یخ احاطه شده است.

 

شرح

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی کانادا ( مولتی 5 ساله)

 • اصل پاسپورت های جدید و قدیمی‎
 • ترجمه شناسنامه هر یک از متقاضیان
 • ترجمه سند ازدواج اگر زن و شوهر با هم اقدام می‌کنند
 • تکمیل فرم درخواست ویزا‎ Application form ‎‏ ‏‎
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی‎ Family Information
 • یک قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ رنگی زمینه سفید‎
 • ترجمه سند ملکی در صورت وجود‎
 • ترجمه مدارک شغلی‎
 • گردش حساب سه ماهه آخر که نشان دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد ‏‎
 • نامه تمکن‎ Bank Statement ‎به زبان انگلیسی ممهور به مهر امور بین الملل بانک
 • دعوتنامه به همراه مدارک مالی و کارت شناسایی فرد دعوت کننده
 • مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت کننده‎
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به کانادا‎
 • رضایت نامه کتبی والدین برای خروج فرزند، درصورتی که فرزند زیر ۱۸ سال باشد به تنهایی یا با یکی از والدین سفر می ‏کند

مسافران ایرانی برای اخذ ویزای توریستی کانادا نیاز به انجام آزمایشات پزشکی ندارند البته در موارد خاص در صورتی که به ‏کشورهای خاصی در یک سال قبل از اقدام به درخواست ویزای توریستی کانادا سفر کرده باشند ممکن است نیاز به انجام ‏آزمایشات پزشکی ویزای کانادا باشد.‏ البته مشکلات پزشکی و سوء پیشینه میتواند منجر به عدم دریافت ویزای کانادا شود.‏

همچنین بازدید کننده کانادا باید بتواند اثبات کند که از نظر مالی توان ساپورت هزینه های خود در مدت زمان حضور در کانادا را دارد.‏

 

***مدارک شغلی

 

 • کارفرمایان : روزنامه رسمی ، آگهی تأسیس ،آگهی تغییرات و تصمیمات شرکت ، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده ، لیست بیمه ی 6 ماه آخر کارمندان ، تمکن و پرینت 6 ماه آخرحساب شرکت به لاتین.
 • کارخانه داران و صاحبان مشاغل آزاد : پروانه ی بهره برداری ، جواز کسب ، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده ، لیست بیمه ی 6 ماه آخر کارمندان.
 • کارمندان : گواهی اشتغال به کار به زبان فارسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، درآمد سالیانه ، نام مدیر) ، فیش حقوقی دو ماه آخر،  لیست بیمه ی 6 ماه آخر، حکم کارگزینی یا قرارداد شرکت .
 • مهندسان : پروانه ی نظام مهندسی یا جواز ساخت .
 • تجار: کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی ،آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، لیست پرداخت بیمه.
 • پزشکان : پروانه ی دائم طبابت، کارت نظام پزشکی، پروانه ی مطب، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، لیست پرداخت بیمه.
 • بازنشستگان : حکم بازنشستگی و فیش حقوقی دو ماه آخر – حکم افزایش حقوق در صورت وجود ارائه گردد.

 

 

***مدارک مالی

 

 • ارائه ی نامه ی تمکن ممهور به مهر برجسته ی بانک و گردش حساب 6 ماه آخر هر دو به زبان لاتین الزامی ست.
 • درصورت داشتن  گواهی سپرده ی بلند مدت  ، برگ خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل ، سند ملکی و اجاره نامه  آن ها را نیزارائه دهید.

 

***سایر توضیحات

 

 • فرم مشخصات فردی و خانوادگی برای هر متقاضی جداگانه تکمیل و ارئه گردد.
 • کلیه ی مدارک شخصی و شغلی باید به زبان انگلیسی ترجمه گردد و مهر مترجم کافی ست .
 • داشتن دو ویزای شنگن که حداقل یکی از آن ها  در 5 سال اخیرباشد الزامی ست .
 • در صورت امکان با پاسپورت تمدید شده اقدام شود به این دلیل که مدت اعتبار ویزا درصورت صدور  مطابق با اعتبار پاسپورت ارائه شده می باشد.
 • مدت زمان اخذ ویزا بعد از انگشت نگاری ازیک هفته تا پنج ماه می باشد .
 • در صورت داشتن دعوتنامه معتبر آن را ارائه کنید.دعوتنامه باید شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت، دلیل سفر متقاضی ،آدرس و تلفن، مدت زمان اقامت و هرگونه موارد مرتبط دیگرباشد و بعد از تنظیم به مهر و امضای دفتر ثبت Notary Public برسد. مدارک فرد دعوت کننده : کارت شهروندی، پاسپورت کانادایی، شناسنامه ی کانادایی یا کارت اقامت ، گواهی اشتغال به کار، نامه ی بانک، برگه های مالیاتی ، فرم های T4 و T1  .
 • مدارک شخصی و شغلی متقاضی در مرحله ی اول و  مدارک بانکی در مرحله ی آخر و زمان اعلام شده از مسافر دریافت می گردد.
 • کلیه ی مدارک بانکی به زبان لاتین از بانک گرفته شود ودیگر مدارک مالی نیز ترجمه گردند.
 • انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا

  انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا بیومتریک کانادا یکی از مراحل درخواست ویزای کانادا است که هر متقاضی باید شخصا با حضور در یکی از VACهای VFS  نسبت به انجام آن اقدام نماید. به بیان دیگر درخواست ویزای کانادا تا پیش از انجام انگشت نگاری رسمیت نیافته و اصطلاحا به جریان نمی‌افتد

 

 

انواع ویزای کانادا

 

بعضی از کشورها برای سفر به کانادا بایستی ویزای کانادا تهیه کنند و بعضی کشورهای دیگر نیازی به تهیه ویزای کانادا برای ورود به این کشور را ندارند. در صورتی که شما در کشوری هستید که جزو این کشورها نیست، به منظور ورود به کانادا بایستی ویزای کانادا را تهیه کنید. مردم بیشتر از 148 کشور دنیا برای ورود به کانادا بایستی اخذ ویزای کانادا را در برنامه کاری خود قبل از خرید بلیط هواپیما قرار دهند. این افراد چه برای تفریح چه برای تحصیل یا کار یا مهاجرت به این کشور می روند، بایستی ویزای کانادا را در دست داشته باشند.

 

 

معرفی انواع ویزای کانادا

 

به طور کلی ویزای کانادا به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

ویزای اقامت موقت کانادا ویزای اقامت دائم کانادا

 

 

 ویزای کانادا – به صورت دائم

 

افرادی که به منظور گردشگری، تحصیل، دیدن خانواده یا کار برای مدت زمان محدود می خواهند در کانادا اقامت داشته باشند به وسیله ی ویزای کانادا موقت این اجازه را دارند. ویزای کانادا دائم به این صورت است که به دارندگان آن این اجازه را می دهند تا به شکل دائم در این کشور برای کار یا زندگی بمانند و بعد از مدتی برای دریافت شهروندی کانادا می توانند اقدام کنند. هر کدام از این ویزای کانادا ها به چند گروه تقسیم می شوند که در ادامه به آن میپردازیم.

 

 

ویزای کانادا – به صورت موقت

 

این نوع ویزای کانادا به اشخاص این امکان را می دهد که به منظور مدت زمان مشخصی که به وسیله کنسولگری کانادا مشخص می شود در کانادا بمانند. تاریخ اعتبار ویزای کانادا ی موققت معمولا ۶ ماه  می باشد. البته که ویزای کانادا موقت این امکان را دارند که یک بار یا چند بار ورود باشد. ویزای کانادا موقت یک بار ورود به شخص این امکان را می دهد فقط یک بار به کشور کانادا وارد شود و به مدت ۶ ماه در کانادا اقامت کند و بعد از این 6 ماه  به کشور خود برگردد. یک ویزای چند بار ورود به فرد این امکان را می دهد تا مدتی که ویزای کانادا اعتبار دارد چند بار به کشور کانادا وارد شوند و خارج شوند و به شکل موقت در این کشور بمانند که می تواند 5 ساله نیز باشد.

 

 

انواع مختلف ویزای کانادا برای اقامت موقت :

 

ویزای توریستی کانادا:

 

اشخاصی که به قصد گردشگری وارد کشور کانادا می شوند به وسیله ویزای کانادا توریستی یا گردشگری اجازه دارند در این کشور بمانند.

 

سوپر ویزا کانادا:

 

این مدل از ویزای کانادا به این صورت هستش که به اشخاصی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند یا جزو شهروندان کانادا محسوب می شوند این امکان را می دهند تا والدین خود را برای مدت زمان طولانی ببینند.

 

ویزای کاری کانادا:

 

این مدل از ویزا کانادا به این صورت است که از کشور کانادا برای آنها پیشنهاد کاری فرستاده شده تا به مدت 6 ماه در این کشور کار کنند. برای دریافت این ویزا کانادا بایستی شخص نامه معتبر پیشنهاد کار را از کشور کانادا ارائه دهد.

 

ویزای اقامت موقت کانادا:

 

این ویزا کانادا برای اشخاصی است که نیاز دارند برای کاری کوچک به کشور کانادا بروند اما مجاز به دریافت ویزای اقامت موقت کانادا نمی باشند. این ویزا کانادا فقط در مدت زمانی معتبر است که فرد احتیاج دارد در کانادا باشد، برای مثال برای ۲ هفته.

 

ویزای کار در تعطیلات کانادا:

 

این نوع از ویزای کانادا به این صورت است که به جوانان مختلف داوطلب از ۳۰ کشور گوناگون دنیا داده می شود. به وسیله این ویزای کانادا اشخاص این امکان را دارند به این کشور وارد شوند و شروع به کار کنند. برگزیدن افراد به منظور دریافت ویزا ی کانادا به این شکل کاملا تصادفی است به این معنی است که درخواست کنندگان درخواست خود را ارائه می دهند و برای شروع کار خود در کانادا منتظر می ماند تا به طور تصادفی پذیرفته شوند.

 

ویزای دیپلماتیک یا سیاسی کانادا:

 

برای اشخاص سیاسی یا اداری که به منظور انجام وظیفه رسمی خود وارد کانادا شده اند این نوع از ویزای کانادا صادر می شود.

 

ویزای محرمانه کانادا:

 

این نوع ویزا کانادا به اشخاصی داده می شوند که جزو افراد دیپلماتیک یا رسمی نیستند اما دارای مقامی مهم هستند و برای تجارت خاصی وارد کشور شده اند. همچنین برای افراد دیپلماتیک یا رسمی که برای گردشگری وارد کانادا شده اند صادر می شوند.

 

ویزای تسهیلات کانادا:

 

این نوع ویزا کانادا همچنین به شهروندانی که پاسپورت کانادایی به دلیل  دو تابعیتی بودنشان ندارند ولی پاسپورت کشور دیگری را دارند ارائه می شود. به خاطر مراحل سخت دریافت پاسپورت کانادایی این ویزا به فرد ارائه می شود.

 

ویزای کسب و کار یا نمایندگی کانادا:

 

به اشخاص یا گروه هایی که برای کسب و کار و تجارت وارد کانادا می شوند ارائه می شود.

 

ویزا برای افرادی که با هدف تولد فرزند وارد کانادا می شوند:

 

این نوع ویزا کانادا به افراد حامله که قصد این را دارند که فرزندشان در کانادا متولد شود تا به شکل خودکار جزو شهروند کانادا محسوب شود، داده می شود.

 

ویزا برای افرادی که می خواهند اعضای بدن خود را اهدا کنند:

 

برای اشخاصی که قصد دارند اعضای خود را به یک شهروند کانادایی یا شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد اهدا کنند داده می شود.

 

ویزای تحصیلی کانادا:

 

به اشخاصی داده می شود که برای تحصیل به کانادا سفر می کنند به این صورت که توسط یکی از دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیلات خود  پذیرفته شوند، داده می شود. اگر میخواهید کمتر از 6 ماه در این کشور تحصیل کنید می توانید ویزای کانادا عمومی دریافت کنید ولی اگر بیشتر از این زمان است بایستی از ویزا کانادا تحصیلی استفاده کنید.

 

 

انواع مختلف ویزای کانادا برای اقامت دائم

 

یکی از مدل های ویزای کانادا، این ویزا می باشد که این نوع اقامت نیز به چند دسته تقسیم بندی می شود:

 

ویزا کانادا برای اشخاصی که میخواهند در این کشور شرکت ثبت کنند:

 

اشخاصی که می خواهند کاری را در این کشور راه اندازی کنند مثلا مثل کارهای فرهنگی یا ورزشی یا مهارت های کشاورزی. به این مدل از ویزا کانادا احتیاج دارند. این اشخاص بایستی نحوه کار و سرمایه گذاری خود را ثابت کنند.

 

ویزای سرمایه گذاری کانادا:

 

این مدل از ویزا کانادا سرمایه گذاری است. این ویزا برای اشخاصی است که می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند که بایستی حداقل دارای 800 هزار دلار باشند که حداقل 400 هزار دلار در این کشور سرمایه گذاری کنند و دولت بعد از 5 سال بدون هیچ بهره ای این سرمایه را برمیگرداند.