پرتقال

پایتخت: لیسبون
جمعیت: ۱۰۶۷۶۹۱۰ نفر
واحد پول: یورو

شرح

 

پرتغال کشوری کوچکی است که در حومه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری و پایین ‌ترین بخش جنوب غربی قاره‌ اروپا قرار گرفته است، این سرزمین توسعه یافته با پیشرفت قابل توجه و بسیار زیبا و جذاب که به دلیل جاذبه‌ های طبیعی ، توجه گردشگران بسیاری را در سفر به پرتغال به خود جلب کرده است و این کشور تنها از شرق و شمال با کشور اسپانیا مرز مشترکی دارد و خاک این سرزمین با تنها همسایه‌ خود ، شبه جزیره‌ ایبری را تشکیل داده است و در واقع پرتغال غربی‌ ترین کشور قاره‌ سبز جهان است که از بخش غرب به اقیانوس اطلس متصل شده است؛ همچنین جزایر مادیرا و آزور که در اقیانوس اطلس واقع شده اند در خاک پرتغال قرار دارند؛ لیسبون ، پایتخت زیبای کشور پرتغال می باشد و مردم این سرزمین به زبان پرتغالی با یکدیگر صحبت می‌ کنند و در ضمن این کشور در عضویت اتحادیه‌ اروپا است و از واحد پول یورو ، در معاملات خود با کشورها استفاده می ‌کنند ، این کشور بسیار زیبا و جذاب با مناطق گردشگری بسیاری است و همین امر سبب شده است تا گردشگران پرتغال از سراسر دنیا برای بازدید از مناطق طبیعی و آثار تاریخی، به این سرزمین سفر کنند.

وسعت کشور پرتغال 92 هزار و 212 کیلومتر مربع است که بالغ بر 11 میلیون نفر در آن زندگی کرده و سکونت دارند . حکومت در کشور پرتغال به صورت جمهوری می باشد و این کشور نیز به صورت دموکراسی پارلمانی اداره می‌ شود.

تاریخچه پرتغال

نام نخست پرتغال " پروتوکال " بوده است و آن نام شهر بسیار کوچکی بود واقع در کنار رودخانه دورو که در دوره قدیم شکوه و رونقی خاصی داشت و ناحیه اطراف این شهر " اوپورتوی کنونی " سرزمین پرتغالی ( Terra portucalense ) نامیده می ‌شده است و در ضمن رومیان در این سرزمین آیین مسیحیت را جایگزین پرستش خدایان قدیم کردند و این دین حتی در دوره خلفای اسلامی بر پرتغال نیز همواره پابرجا بوده است . همچنین ویریاتوس رهبر قوم جنگاور لوسیتانی با افراد خود به قرارگاه رومیان حمله کرده و با این عمل خود نظر و توجه دنیای متمدن آن روز را به خود معطوف کرد و نجبا و اشراف مسیحی در بحبوحه این قدرت دولت اسلامی ، یعنی در آن زمان که سپاهیان اسلام تا سواحل رود دوئرو پیش رفتند با آنها دست و پنجه نرم می ‌کردند و همچنین آلفونسو هانریکوس ، نبردهای ملی را متمرکز خود کرد و دولت پرتغال را بنیانگذاری کرد و خود در سال 1140 میلادی  اولین سلطان پرتغال شد . پادشاهانی که بعد از وی به سلطنت رسیدند در راه تحقق وحدت کشور بسیار تلاش کردند و سرزمین پرتغال را مستحکم کردند و از جمله این سلاطین سانچوی مستعمره‌ گیر ، آلفونسوی دوم " معروف به چاق " دینیژ کشتکار و پدروی ستمگر بودند.

موقعیت و جمعیت کشور پرتغال

پرتغال کشوری کوچک که در حاشیه غربی شبه جزیره ایبری یعنی پایین ‌ترین بخش جنوب غربی اروپا می باشد و این سرزمین را می ‌توان دنباله فلات مرتفع مرکزی اسپانیا نیز دانست که هرچه به طرف دریا پیش می ‌رود ، ارتفاعش کمتر می‌ شود . سواحل غربی و جنوبی آن را اقیانوس اطلس فرا گرفته و در غرب آن کشور اسپانیا واقع شده است و کشور پرتغال از مشرق و شمال به اسپانیا می رسد و هیچ ‌گونه مرز طبیعی عمده‌ ای بین دو کشور ندارد ، مساحت پرتغال 91720 کیلومتر مربع می باشد و طول این کشور، از شمال به جنوب 630 کیلومتر و حداکثر عرضش 217 کیلومتر است و طول خطوط ساحلی آن ، در مغرب از رود مرزی مینیو در شمال تا تخته ‌سنگ ‌های ساحلی و پرتگاه‌ های مرتفع دماغه سنن وینسنت ۶۴۰ کیلومتر می باشد و در جبهه جنوبی ، از این دماغه تا دهانه رود گوادیانا ۱۶۰ کیلومتراست و کلیه بندرگاه‌ های عمده در مغرب کشور قرار گرفته اند.

بر اساس سرشماری سال 2001 میلادی جمعیت این کشور بالغ بر 10.355.824 نفر بود که 52% آن زن و 48% آن مرد بود و در سال 2007 میلادی این جمعیت به 10.617.575 رسید که 332.137 نفر آنها مهاجرین قانونی در این کشور بودند و پرتغال از نظر قومی کشوری یک ‌دست و متعادلی است و نزدیک به 97 درصد از مردم آن را پرتغالییان تشکیل داده اند . امید به زندگی در پرتغال برای مردان 6/74 سال و برای زنان 36/81 سال است.

مذهب و زبان مردم پرتغال

جالب است بدانید که هیچ دین رسمی در کشور پرتغال تعیین نشده است و این در حالی است که بیش از 84 درصد از مردم پیرو دین مسیح و مذهب کاتولیک می باشند . ضمنا زبان رسمی پرتغالی است و 80% جمعیت به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم پرتغال 

خانواده در این کشور دارای الویت مهم و اساسی است و مردمانی خانواده دوست هستند و ترجیح می دهند بیشتر زندگی خود را با خانواده خود سپری کنند و با آنها خوش بگذرانند . این خانواده ها رسوم و سنت هایی بنیادی و قدیمی نیز دارند که حتی با گذشت قرن ها بخصوص در روستاها بدون هیچ تغییری باقی مانده است و ساختار اجتماعی کشور پرتغال بر پایه کانون خانواده استوار می باشد و جالب است بدانید تقریبا همه افراد خانواده در همه امور با هم مشورت می کنند و تصمیم گیری نهایی را جمعی انجام می دهند ، مثلا برای راه اندازی یک شبکه اجتماعی ساده هم با مشورت و با کمک هم این کار را انجام می دهند، تعهد به خانواده تا حدی مهم و دارای اولویت است که حتی افراد خانواده حاضر می شوند روابط دوستانه و کاری خود را به خاطر خانواده خود به راحتی از دست بدهند تا اینکه به صمیمیت شان لطمه ای وارد نشود. در مواجهه با پرتغالی ها باید روابط اجتماعی خود را بخوبی در نظر داشته باشید ، پرتغالی ها مبادی آداب بوده و به شدت درخصوص رفتارهای خود وسواس دارند و با فکر کاری را انجام می دهند.

هنگامی که در یک موقعیت رسمی حضور دارید و طرف پرتغالی خود را برای اولین بار در محیطی می بینید باید خیلی مودبانه و محتاط رفتار کنید ، تفاوتی هم ندارد که طرف شما مرد باشد و یا زن و یا کودک ؛ مهم است بدانید زنان در این کشور معمولا پوشیده و محجوب هستند و مردان هم بخصوص برای انجام فعالیت های اجتماعی خود با کت و شلوار و آراسته حاضر می شوند . زنان از کت و شلوار استفاده می کنند و یا کت و دامن می پوشند و نیز کیفیت پارچه و لباس در این کشور بسیار بالا می باشد و این یک افتخار برای پرتغالی ها بشمار می رود که لباس هایی با کیفیت و مناسب بر تن می کنند و این را نشانه موفقیت خود و خانوادشان می دانند و طراحان مد در این کشور اغلب به این موضوع توجه خاصی دارند و از اجناس بی کیفیت و نا مرغوب به هیچ عنوان در دوخت لباسشان استفاده نمی کنند زیرا معتقدند که این به وجهه مردم پرتغال آسیب می زند و شخصیت کاریشان را با مشکل رو به رو خواهد کرد . مهم است در سفر به پرتغال بدانید که پرتغالی ها خیلی مردم مهمان دوستی هستند و به محض آشنایی و رفاقت با شما گردشگران پرتغال ممکن است شما را برای معرفی به سایر اعضا خانواده شان به خانه خودشان دعوت کنند.

بهتر است این دعوت را قبول کنید وگرنه می تواند حتما باعث ناراحتی میزبان شما شود و در ضمن هنگام ورود به خانه صاحب خانه و میزبان حتما هدیه ای مناسب در شان او برایش بخرید و زندگی کردن در کشور پرتغال به هیچ عنوان کار مشکلی نیست ، بهتر است قبل از سفر و اقامت در این کشور کمی با زبان و فرهنگ این مردم آشنا شوید تا شما گردشگران پرتغال را همانند یک دوست همیشگی و یک شهروند به راحتی بپذیرند ، احترام و رعایت اصول اخلاقی به شدن در بین مردم پرتغال مرسوم است و این برای افراد غریبه و خودی تفاوتی ندارد.

واحد پول پرتغال 

اسکودوی پرتغال به انگلیسی : Portuguese escudo و به زبان بومی : Escudo português که با کد ایزوی  PTEشناخته میشود ، یکای پول رایج در کشور پرتغال بود تا قبل از جایگزینی این پول با یورو واحد پولی کشور پرتغال بوده است.

آب و هوای کشور پرتغال 

کشور پرتغال آب و هوایی مدیترانه ای دارد و یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی محسوب میشود ، میانگین سالانه دما در بخش اصلی این کشور از 12 درجه سیلیسیوس ( 53.6 درجه فارنهایت ) در مناطق کوهستانی تا 18 درجه سیلیسیوس ( 64.4 درجه فارنهایت ) در جنوب و حوزه رودخانه گودی یانا متغیر است . بالاترین دما در تابستان پرتغال به بیش از 45 درجه سیلیسیوس (113 درجه فارنهایت) نیز می رسد.

بهترین زمان سفر به پرتغال

فصل های بهار و تابستان دو فصل ایده‌آل برای بازدید شما گردشگران پرتغال از این شهر زیبا می باشد، اما بازهم به سلیقه‌ خود شما برمی گردد و فصل بهار در اینجا به گونه ‌ای است که شما توریست ها شاهد مناظر سرسبز و طبیعی بی نظیری خواهید بود و با داشتن دمایی در حدود 17 درجه واقعا یک مکان فوق العاده برای تعطیلات بهاری شما در سفر به پرتغال خواهد بود و جالب توجه شما مسافران عزیز است که حتما در این فصل یک چتر همیشه به همراه خود ببرید تا رگبارهای بهاری شما را غافلگیر نکنند و اما این باران ‌ها اصلا باعث نمی‌ شوند که تعطیلات شما در سفر خراب شود یا لذت کافی از بودن از مناطق گردشگری پرتغال نبرید ؛ شکوفه ‌های درختان و طبیعت بکر این آب و هوای غیر قابل پیش بینی را جبران می ‌کند و اما نکته‌‌ آخر اینکه بهار خیلی زود به لیسبون می‌ آید و اینکه اگر قصد سفر در این فصل را دارید خیلی زود بلیط‌ های خود را رزرو نمایید و اما تابستان‌ های پرتغال یکی از بهترین زمان ‌ها برای گذراندن تعطیلات شما در این کشور خواهد بود و شما در اینجا در روز 13 ژوئن شاهد جشن بزرگداشت بسیار شاد و زیبایی خواهید بود که هرساله در پایتخت پرتغال برگزار می‌ گردد که با نام سنت آنتونی که نام یک قدیس قدیمی است و می ‌گویند صاحب لیسبون است  و بعلاوه فصل تابستان نیز یکی از فصل‌ های شلوغ این شهر می باشد و شما مسافران می ‌توایند از سواحل زیبای این شهر دیدن نمایید و از آفتاب تابستانی لذت ببرید اما اگر هتل خاصی مد نظر شماست باید خیلی زودتر برای رزرو آن اقدام کنید.

شرح

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع A :ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.
ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.
ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.
ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.
توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ روادید تجاری – توریست :

1- تکمیل فرم درخواست روادید بطور کامل.

2- یک قطعه عکس جدید رنگی (4X3، تمام رخ و با زمینه سفید).

3-گذرنامه معتبر و امضا شده توسط صاحب گذرنامه و فتوکپی ( اعتبار گذرنامه باید بیشتر از سه ماه از تاریخ پایان روادید باشد).

4- الف) فتوکپی از کلیه روادیدهای دریافت شده قبلی، از سایر کشورها در طول سه سال گذشته ( درپاسپورت جدید و قدیم ).

ب) کلیه روادیدهای دریافت شده ازکشورهای عضو شنگن (در پاسپورت جدید و قدیم).

5- فتوکپی شناسنامه (کلیه صفحات).

ج) همراه داشتن پاسپورتهای قبلی که تاریخ اعتبار آنها تمام شده ویا به هر دلیل تعویض شده است.

6-معرفی نامه از محل کار.(به زبان انگلیسی ویا ترجمه رسمی به زبان انگلیسی)

الف) اصل و فتوکپی روزنامه رسمی با درج اگهی ثبت شرکت (ترجمه شده رسمی به زبان انگلیسی).

ب ) کپی از هر گونه تغییرات شرکت ( ترجمه شده رسمی به زبان انگلیسی).

پ ) اصل کارت بازرگانی صادر شده توسط وزارت بازرگانی و فتوکپی از ان.

ت ) چنانچه هزینه های طول اقامت در خارج توسط شرکت شما پرداخت شود باید در نامه قید گردد.

ث) اثبات بر فعال بودن شرکت.

ج) برگه رسمی حقوق دریافتی (اولین و اخرین ماههای دریافت حقوق مورد نیاز می باشد) و همچنین برگه پرداختی به سازمان

تامین اجتماعی (لیست بیمه).

چ) نامه بانکی با اظهار مانده موجودی حساب و همچنین ریز صورت حساب بانکی در سه ماه اخیر. (تمکن مالی + لیست گردش سه ماهه)

7- دعوتنامه های امضا شده باید با جزییات ، نام درخواست دهنده ، علت مسافرت، مدت اقامت و ایا اینکه در طول اقامت شرکت دعوت کننده

هزینه های مربوطه را بعهده خواهد گرفت یا خیر ، قید گردد. همچنین کپی از کارت اقامت ویا پاسپورت پرتغالی و همچنین پرینت حساببانکی دعوت کننده

8- در صورتیکه شما نماینده شرکت دعوت کنند ه هستید : اصل قرارداد نمایندگی و کپی از ان.

9- اثبات همکاریهای گذشته با شرکت دعوت کننده یا سایر همکاریهای بین المللی مانند: بارنامه ، اثبات پرداختی ها

( پیش فاکتور (پروفرما اینویس) به عنوان اثبات قابل قبول نمی باشد) و یا هر نوع قراردادهای امضا شده فی مابین.

10- در صورت همراه بودن فرزندان با یکی از والدین اجازه رسمی پدر و مادر ترجمه شده و ممهور به مهر وزارت خارجه و دادگستری

11-رزرو هتل و تاییدیه ان.

12-بیمه پزشکی مسافرت معتبر جهت کشورهای عضور شنگن و فتوکپی ان. (حداقل پوشش بیمه مذکور می بایست مبلغ 30،000 یورو یا 50،000 دلار امریکا باشد. پوشش بیمه جهت بازگشت به وطن در موارد نیاز پزشکی و شامل پوشش جهت کمکهای فوریت پزشکی و معالجه فوری در بیمارستان باشد).

13- رزرو بلیط برای سفر به پرتغال و برگشت به ایران.

14- متقاضیان روادید باید هر کدام مستقلا با تکمیل فرم درخواست روادید همراه با کلیه مدارک درخواست شده ، اقدام به تعیین وقت قبلی جهت ارایه مدارک بنمایند.

15-** توجه منظور از ترجمه رسمی ،ترجمه توسط مترجم رسمی و همچنین کلیه مدارک میبایست ممهور به مهر وزارت خارجه و دادگستری باشند. ** همچنین همراه داشتن یک سری کپی از کلیه مدارک ترجمه شده و دعوتنامه و بدون منگنه و پانچ الزامی میباشد.

مخارج درخواست روادید مطابق جدول هزینه های روادید قابل برگشت نمی باشد و بصورت یورو در زمان مصاحبه دریافت میشود

توجه: سفارت پرتغال حق درخواست هرگونه مدارک و یا اطلاعات اضافی علاوه بر مدارک

درخواستی ذکر شده درلیست بالا را برای خود محفوظ می دارد.

 

1- در صورت همراه نداشتن هر یک از مدارک مورد نیاز که در لیست مدارک ذکر شده است مدارک شما توسط افسر ویزا دریافت نشده و جهت مراجعه بعدی نیاز به اخذ وقت مجدد در سایت وزارت خارجه و دریافت فرم آنلاین میباشد.

2– مدارک را طبق چک لیست زیر مرتب بفرمایید در غیر این صورت مدارک شما پذیرفته نمی شود

2-1 فرم آنلاین همراه با عکس چسباندن عکس بر روی فرم با استفاده از چسب مایع الزامی میباشد.

2-2 کپی پاسپورت و کپی ویزا های قبلی

2-3 دعوت نامه و مدارک شخص دعوت کننده (شغلی، مالی و کارت شناسایی یا اقامت و یا کپی پاسپورت شخصدعوت کننده )

2-4 مدارک شغلی

2-5 مدارک بانکی و مالی

2-6 سایر مدارک شاملی ملکی سند ازدواج و …

2-7 کلیه کپی ها که طبق ترتیب بالا منظم شده باشد.

2-8 رزرو هتل

2-9 رزرو بلیط

2-10 کپی بیمه نامه مسافرتی

2-11 وجه درخواست ویزا (روادید توریستی و تجاری برای افراد بالای 5 سال مبلغ 60 یورو و کمتر از 5 سال رایگان میباشد)

3- در صورت خریداری بلیط مسافرتی قبل از اعلان نتیجه ویزا توسط سفارت ، سفارت هیچگونه مسولیتی را نمی پذیرد لزا هرگونه مسولیت کنسلی و یا تغییر تاریخ آن به عهده متقاضی می باشد.

4- درصورتی که با درخواست متقاضی در گذشته در هر یک از کشورهای عضو شنگن موافقت نشده باشد ،امکان درخواست مجدد از پرتغال را ندارد .

5 – بعد از تحویل مدارک جهت پیگیری نتیجه ویزا از طریق تلفنهای سفارت ویا مراجه حضوری جداًخود داری فرمایید.

نتیجه ویزا بعد از بررسی از طریق سفارت و بصورت تماس تلفنی از سمت سفارت اعلام میگردد .

پروسه اعلام نتایج ویزا از زمان درخواست در مورد ویزا های توریستی و تجاری از 14 روز کاری تا 30 روز کاری میباشد.

درصورتی که نتیجه بعد از 30 روز کاری اعلام نگردید از طریق ایمیل check@sefarat.eu نتیجه ویزا را پیگیری بفرمایید.

6- در صورتی که فاصله زمانی تاریخ مصاحبه با تاریخ مورد نظر متقاضی جهت مسافرت کمتر از 20 روز باشد سفارت مدارک شما را دریافت نخواهد کرد.

شما می توانید علاوه بر مراجعه حضوری و تماس تلفنی جهت گرفتن وقت به سایت سفارت پرتغال sefarat.eu مراجعه نمائید .

انواع ویزای شینگن