ویتنام

پایتخت: هانوی
واحد پول: دونگ (VND)

شرح

ویتنام ترکیب بسیار جالبی از چشم اندازهای طبیعی شگفت انگیز و فرهنگ بسیار جالب توجه است. علاوه بر جذابیت های گردشگری، مناطق تاریخی، قلعه ها و بناهای قدیمی و غذای لذیذ ویتنام باعث محبوب شدن این کشور در دنیا شده است. ویتنام کشوری است که سالهای سال از جنگ و فقر در رنج بوده است و البته هنوز هم می توان اثر آن را در جامعه دید. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی کشور ویتنام

کشور ویتنام از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و شهر هانوی پایتخت آن می باشد. ویتنام از سمت شمال با جمهوری چین و از سمت غر با کشور لائوس نیز دارای مرز مشترک است. دو رودخانه اصلی کشور، رود مکونگ و رود سرخ می‌باشد. رود مکونگ بطول ۴ هزار کیلومتر و دلتای آن در جنوب بعنوان بزرگترین رود جنوب شرق آسیا و هفتمین رود قاره آسیا می‌باشد که از کشورهای چین، تایلند و لائوس و کامبوج گذشته و به ویتنام وارد می‌شود. مطابق با آمار سرشماری که سال ۲۰۱۶ در این کشور انجام شده جمعیت آن برابر با ۹۰ میلیون نفر می باشد.

مختصری از تاریخ ویتنام

تاریخ کشور ویتنام از سال ۱۸۰۲ توسط نگوین پایه گذاری شد. بعد از دخالت فرانسوی ها در این کشور شورش های ضد استعمارگری در سال ۱۹۳۰ به وجود آمد که پیاند آن ۴۰ سال جنگ و اشغال در کشور نیز بود. حدود ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۰ ویتنام توسط ژاپنی ها تحت تصرف قرار گرفتند. رهبر ویتنام “هوشی مین” در سال ۱۹۴۱ ویت مین را به صورت ارتشی برای مقابله با ژاپنی ها تشکیل داد و در اواخر جنگ، آمریکا به کمک ویت مین آمد و پس از تسلیم شدن ژاپن، جمهوری دموکراتیک ویتنام در هانوی و با ریاست هوشی مین تاسیس شد.

اطلاعات ضروری کشور ویتنام

زبان رسمی: ویتنامی

واحد پول: دونگ  (VND)

نوع برق شهری: برق شهری در ویتنام ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است.

اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

کد کشور: +۸۴

شماره‌های اضطراری

 • پلیس: ۱۱۳
 • آتش‌نشانی: ۱۱۴
 • فوریت‌های پزشکی: ۱۱۵

فرودگاه‌های بین‌المللی

 • فرودگاه بین ‌المللی دا نانگ
 • هانوی – فرودگاه بین ‌المللی نوا به
 • هوشی ‌مین (شهر) – فرودگاه سایگون
 • فرودگاه بین ‌المللی کن دو

آب و هوای کشور ویتنام

کشور ویتنام با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد نیز دارای آب و هوای موسمی استوایی است که از سمت جنوب غربی و شمال غربی بادهای موسمی این کشور را در بر می گیرد. منطقه شمالی ویتنام به دلیل مجاورت با کشور چین دارای آب و هوای استوایی نمی باشد و پوشیده از کوهستان است و تنها از فصل های تابستان و زمستان برخوردار است. قسمت جنوبی کاملا استوایی است و آب و هوای این کشور تنها از دو بخش خشک و بارانی تشکیل می شود. متوسط دما در شهرهایی چون هانوی و هوشی مین بین ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است.

هزینه اقامت در کشور ویتنام

هزینه ی یک شب اقامت در هاستلی با امکانات محدود، حدود ۱۰۰ هزار دونگ است. اگر بخواهید در یک هاستل بهتر که امکاناتی مثل وای فای رایگان هم داشته باشد اقامت کنید، باید دو برابر این مبلغ را بپردازید. در این هاستل ها، امکان غذا درست کردن، زیاد وجود ندارد چون صرف غذا در بیررون از خانه، در این کشور بسیار ارزان تمام می شود. در رابطه با اقامت در هاستل باید بگوییم که نباید همان انتظاری که در مورد امکانات و امنیت در هتل را دارید از هاستل های این شهر هم داشته باشید.

هزینه ی خورد و خوراک در ویتنام

از آنجایی که ویتنامی ها فرهنگ غذایی تقریبا مشابهی با چینی ها دارند بنابراین با غذاهای عجیب غریبی قطعا مواجه خواهید شد. بنابراین انتظار غذاهایی که باب میلتان باشد را می توان که نباید داشته باشید. هزینه ی غذا در ویتنام بسیار پایین است و شما می توانید پرداخت هزینه ی کمی یک وعده غذایی با حجم بالا و طعم مناسبی را میل کنید. با خوردن غذاهای محلی می‌توانید مقدار زیادی در هزینه‌های سفر خود صرفه ‌جویی کنید. در ادامه ی راهنمای سفر به ویتنام به حدودی از قیمت غذا در این کشور بر اساس سایت Numbeo اشاره خواهیم کرد.

برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۴۰۰۰۰  دونگ را بپردازید.

برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوان متوسط باید ۴۰۰۰۰۰ دونگ پرداخت کنید.

قیمت منوهای مک دونالد در شهرهای ویتنام به نسبت ارزان تر است و مبلغ ۹۰۰۰۰ دونگ می باشد.

برای تهیه آب معدنی ۶۰۰۰ دونگ و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۴۰۰۰۰ دونگ بپردازید.

غذاهای محبوب ویتنامی

Banh mi: ساندویچی است که با نان باگت و مواد مختلف نظیر گوشت و مرغ پر می شود. با توجه به ذائقه ای که دارید می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

Cao lau: از بهترین انواع غذهایی که در رستوران های هو شی مین می توانید میل کنید Cao lau است که ترکیبی از نودل برنج، انواع گوشت و سبزیجات مختلف است.

Cha ca: غذاهای دریایی در ویتنام بسیار لذیذ و مرود توجه گردشگران هستند. یکی از بهترین غذاهای دریایی ویتنام، Cha ca نام دارد که اصالتا متعلق به هانوی است. ماهی سرخ کرده در کره به همراه پیاز که با نودل برنج و بادام زمینی سرو می‌شود.

Com tam: معنی تحت اللفظی نام این غذا، برنج شکسته است. یکی از غذاهای محبوب خیابانی است که طرز تهیه‌ ی آن در مناطق مختلف، متفاوت است ولی معمولا با گوشت کبابی و نیمرو سرو می‌شود.

هزینه حمل و نقل در ویتنام

هزینه بلیط تک سفره ۷۰۰۰ دونگ

هزینه بلیط ماهانه حمل و نقل ۱۷۵۰۰۰ دونگ

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۱۱۰۰۰ دونگ و به ازای هر یک کیلومتر ۱۲۰۰۰ دونگ به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۳۰۰۰۰ دونگ باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱۹۰۰۰ دونگ

شهرهای مهم ویتنام

 • هانوی

هانوی پایتخت شهر توریستی ویتنام است که یکی از بهترین گزینه ها برای سفر در بین گردشگران حرفه ای انتخاب شده است. شهر هانوی به شهر ۱۸ دریاچه معروف است، دریاچه هایی که هرکدام برای خود می توانند یک سایت گردشگری در ویتنام به شمار بیایند. علاوه بر دریاچه موزه های بسیاری هم در این شهر وجود دارد که هر کدام نمایان گر تاریخ و سرگذشت این شهر ویتنامی هستند. هزینه ها در شهر هانوی بسیار پایین است و با توجه به استاندارهایی که در این شهر رعایت می شود به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد برای غربی ها به شمار می رود.

 • هوشی مین

هو شی مین که در گذشته آن را با نام سایگون یاد می کرده اند در جوامع بین الملل یکی از شلوغ و برزگترین شهرهای ویتنام است که در برای پیاده روی در این شهر باید بسیار صبور باشید. این شهر بعد از جنگ ویتنام پایتخت ویتنام جنوبی شد و تاریخ جنگ این کشور را به طور در سطح شهر و در موزه های آن می توانید مشاهده کنید. هزینه سفر به این شهر آسیایی متوسط است و برای همین عده ی زیادی از افراد به منظور تفریح و خرید به آن سفر می کنند.

 • شهر تاریخی هوئه

شهر هونه یکی از شهرهای تاریخی کشور ویتنام است که در آن می توانید همچنان نشانه هایی از امپراطوری نیگون را که در قرن نوزدهم در این کشور حکومت داشته است را مشاهده کنید. در کرانه ‌های رود زیبای Perfume، مجموعه‌ی عظیمی به نام Imperial Enclosure قرار دارد.تالارها و قصرهای دیدنی با نقاشی های دیواری منحصر به فرد قابل مشاهده است که می توانید با تماشای آنها روحتان را پالایش نمایید. یکی از بهترین روش ‌های برای بازدید از جاذبه‌ هایی که در مناطق دوردست ‌تر قرار گرفته ‌اند، قایق سواری و تورهای کروز رود Perfume است. یک تور کروز روزانه شما را به تماشای چندین مقبره‌ ی سلطنتی و پاگودا می ‌برد.

جاذبه های گردشگری مهم در ویتنام

 • خلیج هالونگ

خلیج ها لونگ یکی از محبوب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری در ویتنام است؛ هنگامی که به خلیچ ها لونگ در ویتنام وارد می شوید با منظره ای از درختان سر به فلک کشیده و جزایر کوچک و آب زمردین مواجه خواهید شد. به طوری که احساس می کنید یکی از عجایب هفتگانه طبیعی را دیده اید. همچنین باید بدانید که این جزیره ی زیباد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 • تونل کو چی | Cu Chi

در طول جنگ، برای در امان ماندن از تعقیب های دشمن، ارتش وییِت کونگ (Viet Cong) شبکه‌ی گسترده ای از تونل های زیرزمینی را به منظور جابجایی در شهر به کار گرفت. در آن زمان، سربازها باید توانایی حضور طولانی مدت در محیط های بسیار کوچک را می‌داشتند.

 

 
 • بازار محلی بین تای |  Binh Tay

بین تای، بازاری محلی است که در بین توریست ها شهرت بازارهای دیگری از جمله بن تانگ (Ben Thang) را ندارد؛ اما در صورتی که قصد دارید تجربه ی اصیل تری از ویتنام و بازار گردی داشته باشید، بین تای یکی از بهترین مقاصدی است که می‌توانید انتخاب کنید. این بازار در ساختمانی دیدنی متعلق به دوران استعمار این کشور، در چایناتاون هو شی مین قرار گرفته؛ و محل کسب فروشنده های محلی است که تقریبا هرچیزی را به فروش می‌رسانند. مغازه های متعدد و رنگارنگ آن، شما را لبریز از احساس و هیجان می‌کند.

 • پارک ملی کت با  | cat ba vietnam national park

یکی از جاذبه های گردشگری در هانوی «پارک ملی کت با» است که دارای ۳۲ نوع گوناگون از پستانداران است و یکی از گونه های بسیار نایاب جهان که در این پارک همچنان زیست دارد نوعی میمون سر طلایی که به آن لنگور هم گفته می شود از این میمون در حال حاضر ۶۵ مورد باقی مانده است که می توانید از آن ها در این پارک دیدن فرمایید.

 • دریاچه وست | West Lake

دیگر دریاچه جذاب این شهر که حیف است این همه راه به این شهر بروید و از دریاچه وست دیدن نکنید. در یکی از مناطق روستایی شهر هانوی مکانی فوق العاده برای استراحت و همچنین گشت و گذار وجود دارد که نام آن دریاچه وست است. مساحت این دریاچه حدود ۵۰۰ کتار است و از بزرگترین دریاچه های این شهر به شمار می رود.

راهنمای سفارت ویتنام

 • سفارت ویتنام در تهران:

تلفن: ۲۲۴۱۱۶۷۰

آدرس:‌ زعفرانیه، خیابان اعجازی (آصف)، نبش خیابان برزو، پلاک ۵۴

 • سفارت ایران در ویتنام:

آدرس: ۵۵ Trần Phú, Điện Biên, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam

 

شرح

ویتنام کشوری با ترکیب بسیار جالب از چشم اندازهای شگفت انگیز و فرهنگ بسیار بالا است که در همین موضوع سبب شده گردشگران زیادی از سراسر جهان این کشور را برای سفرهای خود انتخاب کنند. ویتنام کشوری است که سالهای سال از جنگ و فقر در رنج بوده است و البته هنوز هم می توان اثر آن را در جامعه دید، با تمام این تفاسیر سفر به این کشور همچنان جز اولویت های گردشگران محسوب می شود.

کشور ویتنام در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و پایتخت آن شهر هانوی است. زبان اصلی مردم این منطقه ویتنامی است و واحد پول آن ها دونگ است. قطعا برای سفر به این کشور زیبا و با جاذبه های فراوانی که دارد لازم است تا ویزا دریافت کنید. لازم به ذکر است که بگوییم کشور ویتنام برای صدور روادید برای اتباع ایرانی محدودیت خاصی ندارد اما این بدان معنا نیست که امکان پذیرفته نشدن مدارک شما نباشد و این امکان وجود دارد سفارت مربوطه پس از بررسی مدارک شما آنها را قبول نکند و درخواست ویزای شما را رد کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای ویتنام

 • ۲ قطعه عکس زمینه سفید ۴×۶
 • اصل پاسپورت فعلی و قبلی
 • کپی از تمام صفحات ویزا، مهرهای ورود و خروج به صورت جداگانه
 • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک کار روی سربرگ دارالترجمه رسمی قفط با مهر مترجم – نیازی ب تایید دادگستری و امور خارجه نیست
 • گواهی تمکن مالی به زبان لاتین با مهر بانک (حداقل موجودی برای هر نفر ۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان)

مدت زمان لازم برای اخذ ویزا توریستی ویتنام (عادی) ۳ هفته (۱۳۰ دلار) و اخذ ویزا توریستی ویتنام (فوری) ۲ هفته (۱۵۰ دلار)

تومان)

اخذ ویزا توریستی ویتنام (عادی) ۳ هفته (۱۳۰ دلار) و اخذ ویزا توریستی ویتنام (فوری) ۲ هفته (۱۵۰ دلار) زمان می برد.

انواع ویزای توریستی ویتنام

 • اخذ ویزای توریستی ویتنام

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصدشان از سفر به ویتنام تفریحی و گردشگری می باشد.

 • انواع ویزای توریستی ویتنام

ویزای توریستی عادی ویتنام

ویزای توریستی فوری ویتنام

 • ویزای یک ماه توریستی عادی ویتنام و مدت زمان صدور ویزای عادی ویتنام

برای صدور این نوع ویزا ۲۰ روز کاری زمان لازم است و بر اساس تاریخ بلیط و سفر شما این ویزا صادر می گردد و امکان اقامت یک ماهه را در کشور ویتنام خواهید داشت.

 • ویزای یک ماه توریستی فوری ویتنام و مدت زمان صدور ویزای فوری ویتنام

این ویزا نیز همانند ویزای تورسیتی عادی مدت زمان ۱۰ روز کاری طول می کشد تا ویزای شما صادر گردد و یک ماه اجازه اقامت در خاک کشور ویتنام را دارید و تفاوت آن در مقدار مبلغ پرداختی و مدت زمان صدور آن است.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای توریستی ویتنام

برای ارائه مدارک خود نیازی به ترجمه کردن آنها ندارید و این اولویت را سفارت کشور ویتنام برای شما فراهم کرده است.

 • اصل پاسپورت با دارا بودن حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس ۳*۴ با زمینه رنگی، از روبرو و بدون روتوش
 • فرم تکمیل شده درخواست اخذ ویزا که می بایست به صورت دقیق،صحیح و خوانا پر شود
 • پرینت گردش حساب سه ماهه آخر سال
 • مدارک شغلی
 • کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه
 • بلیط رفت و برگشت به ویتنام
 • رزرواسیون هتل در ویتنام
 • گواهی تمکن مالی به میزان حداقل اعلامی سفارت ویتنام با تایید و مهر بانک مربوطه
 • پرداخت تمامی هزینه های مربوط به اخذ ویزا

لازم به ذکر است که بگوییم پس از بررسی و اتمام تمامی مراحلی که در بالا گفتیم و تایید نهایی ویزای کشور ویتنام داخل پاسپورت مسافر نیز ضمیمه می گردد.

همچنین باید بگوییم که حداقل ۳ هفته قبل از سفر به ویتنام درخواست روادید ویتنام را بدهید.

نحوه ی دریافت ویزای فرودگاهی ویتنام

به منظور دریافت روادید کشور ویتنام به صورت فرودگاهی می توانید از طریق سایت مخصوصی که در خصوص روادید فرودگاهی کشور ویتنام در نظر گرفته اقدام نمایید، مدارکتان را ارسال کنید و منتظر تایید از طرف سفارت مربوطه شوید. پس از تایید تمامی مراحل به شما تاییدیه از طریق ایمیل می آید و می بایست آن را به همراه فیش پرداختی هزینه اخذ ویزا و دیگر مدارکی که در صورت لزوم احتیاج باشد بلیط گرفته و ویزا  ورود به خاک کشور ویتنام را در فرودگاه آنجا و از بادجه های مخصوص دریافت نمایید.

مدت زمانی که برای تایید و بررسی مدارک شما به منظور صدور ویزا  فرودگاهی صرف می شود حدود ۲ الی ۳ روز کاری است.

توجه: اما در سال های اخیر دولت ویتنام به اتباع ایرانی ویزای فرودگاهی نمی دهد.

ویزای تجاری و کاری ویتنام

در بین کسانی که برای تفریح به کشور ویتنام سفر می کنند، عده ای هم هستند که به منظور کار در این کشور آسیایی به آن سفر می کنند. برای همین موضوع لازم است تا روند متفاوت تری را در خصوص اخذ روادید کاری ویتنام طی کنند. لازم به ذکر است متقاضیان با داشتن این نوع از روادید می توانند در کشور ویتنام کار داشته باشند و اقامت آنجا را نیز داشته باشند. ویزای کاری ویتنام بر اساس میزان تجربیات و توانایی های هر فرد صادر می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ویتنام

 • پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماه
 • عکس ۴×۳ با زمینه سفید (بدون روتوش و کاملا از روبرو)
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی.
 • تمکن مالی به میزان حداقل اعلامی سفارت کشور ویتنام
 • دعوتنامه از طرف شرکت مورد نظر
 • مدارک مربوط به عقد قرار داد کاری و تجاری
 • پرینت ۶ ماه حساب بانکی
 • مدارک تجاری و کاری
 • فیش پرداخت درخواست بابت اخذ ویزا
 • تکمیل فرم درخواست مربوطه و اطلاعات کامل و دقیق شخصی

نحوه دریافت ویزای تحصیلی ویتنام

دیگر روادید کشور ویتنام که بسیار هم مهم است ویزای تحصیلی است که برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها و مراکز تحصیلی ویتنام را دارند گزینه ی بسیار مناسبی است. متقاضی برای ورود به دانشگاه های این کشور می بایست از قبل آشنایی کامل در مورد نحوه عملکرد دانشگاه مربوطه و قوانین آن را جویا شده باشد و در صورت لزوم قبل از ورود به دانشگاه بعضی دوره های اولیه را در یکی از موسسات آموزشی مربوط به رشته تحصیلی که می خواهند ادامه دهند را بگذرانند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ویتنام

 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس ۳*۴ با زمینه سفید،بدون روتوش و کاملا از روبرو
 • اصل و کپی فرم دخواست ویزا به همراه فرم کامل اطلاعات شخصی
 • نامه و مدارک تحصیلی شما
 • مدارک مالی
 • پرینت ریز گردش ۳ ماه آخر متقاضی یا کسی که ضامن او می باشد
 • گزارش و برگه تاییده دانشگاه یا مرکز تحصیلی که قصد دارید آنجا به ادامه تحصیل بپردازید
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ویتنام
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ملی و شناسنامه
 • مدارک و تاییده های آزمایشات پزشکی