مجارستان

پایتخت: بوداپست
واحد پول: فوربنت

شرح

مجارستان در زبان انگلیسی Hungary و در زبان مجاری Magyarország نام دارد. کشور مجارستان 9میلیون و 880هزار نفر جمعیت دارد و پرجمعیت ترین شهر آن-یعنی پایتخت کشور- شهر بوداپست 1میلیون و 740 هزار نفر از این میزان جمعیت را در خود گنجانده است. زبان مجاری از خاندان "فین واوگریی" که برخاسته از کوه های "اورال" می باشند، سرچشمه می گیرد. و این زبان پرکاربرد ترین زبان غیر "هندوروپایی" در قاره اروپا می باشد و میتوان گفت که با زبان های فنلاندی و استونیایی خویشاوند است. تاریخ مهاجرت قوم مجار به جلگه دانوب نامشخص است. اما به طور حدودی زمانی که قوم مجار به رهبری "پرنس آرناپه"  حوزه "کارپات" را به طور وسیعی تصرف کردند را تاریخ حدودی شکل گیری این سرزمین می دانند. این سرزمین امروزه به نام :مجارستان" و "ترانسیلوانیا" خوانده می شود.

جغرافیا و آب و هوا

کشور مجارستان از شمال با جمهوری اسلواکی، از جنوب با جمهوری های پیشین یوگوسلاوی( کرواسی، اسلوونی و صربستان)، از شرق با کشور رومانی، از شمال شرق با اکراین و از غرب با اتریش در همسایگی می باشد. مساحت کشور مجارستان 93.030 کیلومتر مربع می باشد. مجارستان، کشوری مسطح با دشت هایی در حوزه کارپات، توسط رود دانوب به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. مرتفع ترین نقطه در این کشور با 1014 متر ارتفاع، قله کوه "ککس" است. علاوه بر رود دانوب، رود بزرگ دیگری به نام رود "تیسا" از جنوب وارد مجارستان شده این کشور را طی و به اکراین وارد می شود. دریاچه ای نیز با نام "دریاچه بالاتون" در غرب مجارستان واقع است.
آب و هوای کشور مجارستان، بنا به دلیل قرار گیری در اروپای مرکزی، به طور کلی معتدل و مرطوب می باشد. این کشور تابستان های نسبتا گرم به همراه رطوبتی متوسط، و نیز زمستان های سرد با بارندگی شدید دارد.

دین و مذهب

دین و مذهب در کشور مجارستان متعدد نیست. 70% مردم این کشور را مسیحیان کاتولیک و باقی مردم را پیروان پروتستان تشکیل می دهند.

غذا

غذا های مجارستانی را عمدتا انواع گوشت تشکیل میدهد. یکی از روش های سنتی آشپزی در این کشور مخلوط کردن چند مدل گوشت در خوراک های گوناگون می باشد.
پورکولت و پاپریکاش: پورکولت و پاپریکاش Pörkölt and Paprikás دو نوع مختلف آبگوشت مجارستانی می باشد. بسیار مورد علاقه مردم این کشور است. این دو غذا به طور کامل از هم مجذا شناخته میشوند اما طرز تهیه و مواد اصلی آن بسیار شبیه به یکدیگر است به طوری که می توان یکی را نوعی از دیگری برشمرد. محبوبیت این غذا در کشور مجارستان به قدریست که مردم آن ضرب المثلی قدیمی دارند که میگوید: یکشنبه ها بدون پورکولت نمی شود!
گولاش: گولاش Gulyás از معروف ترین غذا ها در لیست غذاهای اصلی کشور مجارستان می باشد. نام این غذا یعنی واژه "Gulyás" به معنای چوپان می باشد. چوپان ها غذای خود را در دیگچه درست میکردند، نسخه اصلی این غذا نیز به طور کامل درون دیگچه پخت می شود. این غذا چیزی مابین سوپ، خوراک و آبپوشت است که محتوای اصلی آن را گوشت گاو(گوساله) تشکیل میدهد.
لانگوش: لانگوش Lángos  در تمامی ادوار محبوب ترین غذا در میان مردم مجارستان می باشد. نام این غذا از لغت شعله برگرفته شده است. لانگوش نوعی نان است، نانی سرخ شده که با عنواع خوراک ها سرو میشود. از پمیز و خامه ترش گرفته تا سسیس و کالباس را می توان یا این نان میل کرد.
فوزلیک: فوزلیک Főzelék آبگوشتی غلیظ با انواع سبزیجات است که در نگاه اول شبیه به سوپ می باشد. این غذا در میان غذاهای مجارستانی غذایی سالم به حساب می آید. مایع اصلی این غذا که محتویات را در آن میپزند، آرد و خامه ترش تشکیل میدهد.
سوپ ماهیگیر: سوپ ماهیگیر Halászlé از غذاهای ملی و مهم کشور مجارستان به شمار می آید. این غذا نیز مانند گولاش درون دیگ درست میشود. این سوپ که با ترکیبی از ماهی های گوناگون رودخانه تشکیل میشود انواع گوناگونی دارد. در بین انواع آن Szeged (تهیه شده با چهار نوع مختلف ماهی) و la Baja(تهیه شده با ماهی کارپ) معروفترین هستند.
دلمه برگ کلم: دلمه برگ کلم Töltött Káposzta برگ کلم پخته، پر شده با گوشت و برنج و ادویجات است، که بیشتر در جشن های کریسمس و عید پاک پخته می شود. اما در منو روزانه خانگی و نیز منو غذاخوری ها و رستوران های این کشور قرار دارد.

دیدنی ها

دریاچه بالاتن: دریاچه بالاتن بزرگترین دریاچه آب شیرین در اروپا می باشد. در کشور مجارستان این دریاچه و ساحلش محبوب ترین گردشگاه تابستانی به حساب می آید. بزرگی دریاچه بالتان به قدریست که گاهی آن را دریای مجارستان تلقی میکنند. بخشی از ساحل این دریاچه را چمن و بخشی دیگر را شن مصنوعی تشکیل داده ایت و از جداب ترین کارها در این منتقه پیاده روی بر روی خیابان های سنگفرش و تماشای ساختمان های قرون وسطایی آن جا می باشد.
دریاچه هویز: دریاچه هویز (Heviz) یکی از بزرگترین در یاجه های آب گرم دنیا است که در شهر هویز مجارستان قرار دارد. منبع آب این دریاچه به قدری سریع در جریان است که هر ۳ روز و نیم یک بار آبش به کلی تمیز می‌شود. شهر هویز به سبب داشتن آب و هوای مدیترانه ای در تمام فصول سال پذیرای گردشگران می باشد.
پارک ملی هورتوباگی: پارک ملی هورتوباگی Hortobagy اولین پارک ملی کشور مجارستان است. تاریخ تاسیس این پارک به سال 1973 بازمیگردد. پارک ملی هورتوباگی بزرگترین منطقه حفاظت شده در مجارستان است. این پارک بزرگترین چمن زار نیمه طبیعی در اروپا می باشد که جلگه ای قلیایی با قدمتی برابر با 10000سال دارد. از علل اصلی دیگر دیدنی بودن این پارک می‌توان پلی با ۹ قوس و آسیاب بادی کارج Kareag،متعلق به قرن ۱۹، را  نام برد.
شهر پچ: شهر پچ در لیست سازمان میراث جهانی یونسکو با نام "شهر صلح" به ثبت رسیده است. چرا که در آن پناهندگان بسیاری با قومیت های مختلف با آرامش و صلح در کنار یکدیگر زندگی میکنند. اولین دانشگاه کشور مجارستان در این شهر بنا شده است. علاوه بر این وجود بناهای قدیمی مربوط به قرون وسطی و موزه های باشکوه این شهر را از مقاصد گرشگری مجارستان ساخته است.
پارک ملی آگتلک: پارک ملی آگتلک Aggtelek در شمال کشور و در فاصله سه ساعتی پایتخت واقع شده است و از دیدنی های جذاب کشور مجارستان می باشد. بزرگ ترین غار "استالاکتیک" قاره اروپا در این پارک قرار دارد. در غار بارادلا Baradla کنسرت برگذار می شود. که این کار پارک آگتلک را بیش از پیش جذاب تر می کند.
شهر های سوپرون، ایگر، دبرسن و به خصوص پایتخت مجارستان شهر بوداپست از جاذبه های اصلی کشور مجارستان هستند که در بخش شهر ها به معرفی آن ها به طور مفصل پرداخته خواهد شد.

شرح

سفارت مجارستان در تهران
آدرس: تهران، دروس، میدان هدایت، خیابان شادلو، پلاک ۱۶
تلفن: ۲۲۵۵۰۴۵۲ و ۲۲۵۵۰۴۶۰
نمابر: ۲۲۵۵۰۵۰۳

مدارک لازم برای دریافت ویزا

۱) فرم درخواست ویزا،
۲) اصل گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه،
۳)‌ اصل شناسنامه و کارت ملی،
۴) ۲ قطعه عکس رنگی زمینه سفید،
۵)‌ کپی ویزاهای قبلی و مهرهای ورود و خروج (در صورتی که قبلا ویزای شینگن یا کشور دیگری را دریافت کرده‌اید)،
۶) نامه تمکن مالی (پرینت بانکی به ازای هر نفر ۴۰ میلیون تومان با مهر و امضای شعبه)،
۷) گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، پروانه کسب، ثبت شرکت، کارت بازرگانی یا گواهی بازنشستگی (سندی که دال بر اشتغال و تمکن مالی متقاضی ویزا باشد)،
۸) بیمه‌ نامه معتبر،
۹) سند مالکیت و
۱۰) ووچر هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما.