مالزی

پایتخت: کوالالامپور
جمعیت: ۱۸,۹۶۸,۲۴۲
واحد پول: رینگیت

شرح

این کشور در جنوب شرق آسیا واقع شده و شامل دو بخش مالزی غربی (peninsular) مشتمل بر 11 ایالت به انضمام کوالالامپور و بخش شرقی که شامل ایالات صباح و ساراواک و یک جزیره کوچک به نام لابوان در خارج از جزیره صباح می باشد. مالزی به معنای مجمع الجزایر ملایو می باشد. پایتخت این کشور شهر کوآلالامپور می باشد .

 

نمائی از شهر کوآلالامپور

تایلند در شمال و سنگاپور در جنوب همسایگان این کشور به شمار می آیند. دو ایالت شرقی مالزی هم با جزیره کالیمانتان اندونزی هم مرز هستند. این کشور 329758 کیلومتر مربع وسعت جغرافیایی دارد. مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد و دارای آب و هوای استوایی، گرم و مرطوب است.

 

میانگین درجه دما در مالزی بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد می باشد. میزان بارش در این کشور استوایی حدود 250 الی 400 میلی‌متر در سال است. این کشور به لحاظ منابع طبیعی، بسیار غنی بوده و رتبه بالایی در تولید کائوچو، الوار، قلع و روغن نخل دارد.

 

یکی از صادرات مهم  مالزی روغن نخل می باشد

جمعیت مالزی براساس آخرین آمار حدود 30 میلیون نفر می باشد. افراد زیر 15 سال در این کشور 33 درصد، بین 15 تا 65 سال، 62 درصد و بالای 65 سال، 5 درصد تركيب جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهند. میزان رشد جمعیت در این کشور74/1  درصد است. این کشور دارای تنوع قومی و نژادی است. در ایام قدیم سه گروه از مردم مالزی در شبه جزیره مالایا زندگی می کردند. گروه نخست جنگل نشینان بودند که به آنها اورانگ اصلی (orang asli) می گفتند که عمدتا شکارچی بودند. گروه دوم مردم ساحلی شبه جزیره یا اورانگ لائوت (orang laut) نامیده می شدند و بالاخره گروه سوم که غالباً ماهيگیر و کشاورز بودند. چینی ها و هندی ها دو نژاد خارجی بودند که در سده های 1800 و 1900 میلادی وارد مالزی شده بودند که با هدف کار در معادن قلع و تجارت و کار در مزارع کائوچو به این منطقه آمده بودند.

 

پل لانگ کاوی روی جنگل های بارانی کانوپی

در حال حاضر حدود 4/50 درصد از جمعیت مالزی را ملایوها، 23 درصد چینی تبارها، 7 درصد هندیها و 11   درصد بومیان مالزی و مابقی هم اقوام دیگر تشكيل مي دهند. نژاد ملایو بر حکومت و نیروهای مسلح سیطره دارد در حالیکه گفته می شود 70 درصد اقتصاد مالزی در دست چینی تبارهاست. هندی تبارها هم غالباً در بخشهای آموزش و خدمات فعالیت می نمایند. زبان ملایو (باهاسا ملایو) زبان رسمی کشور مالزی است. زبان انگلیسی نیز در این کشور رایج می باشد. چینی تبارها به گویش چینی و هندی تبارها نیز به زبان هند جنوبی (تامیلی) تکلم می کنند.

 

بازارچه های محلی

اسلام در مالزي:

 

مسجد عبودیا یکی از مساجد تاریخی شناخته شده کوآلاکانگسار

دین رسمی مالزی اسلام می باشد. البته در قانون اساسی مالزی بر آزادی مذاهب تأکید شده است. نام نژاد ملایو با دین اسلام، چینی با بودیسم و کنفوسیوئیسم و هندی با هندوئیسم همراه می باشد.

 

پوترا مسجد در پوتراجایا

4/60 درصد مردم این کشور مسلمان، 2/19 درصد بودایی، 3/6 درصد کنفوسیوس و تائوئیزم ، 1/9 درصد نیز هندو و 1/9 درصد را مسیحیان تشکیل می دهند. مساجد، کلیساها و معابد هندوها و بودائیان در کنار هم در مناطق شهری بنا شده اند. بنابراین تساهل و تسامح مذهبی در بین پیروان ادیان مختلف در مالزی وجود دارد. پادشاه بالاترین مقام اسلامی در مالزی است و شورای ملی امور اسلامی در کنار مرکز اسلامی مالزی و برخی ارگانهای کوچکتر ديگر مسائل مربوط به مسلمانان و مساجد را حل و فصل مي كنند. تشکیلات رسمی اسلامی در دفتر نخست وزیر متمرکز می باشد و امور مربوط به ائمه جماعات و مساجد را کنترل می نماید. مسلمانان مالزی پیرو مذهب شافعی هستند. توجه به دعا و عرفان نیز اصالت خاصی به مردم مسلمان مالزی بخصوص در شمال کشور بخشیده است.

 

مسجد جامع یا جامیک کوالالامپور از کهن ترین مساجد مالزی و قدیمی‌ترین مسجد کوالالامپور و یکی از اصلی‌ترین شاخصهای هویت اسلامی مردم این کشور محسوب مي شود. مسجد جامیک در 1907 احداث گردیده است

اسلام بعنوان دين مورد اعتقاد مالايوها و بخشي ديگر از اقوام كشور، وجهه غالب فرهنگي و جلوه اجتماعي آن كشور را فرا گرفته و در مظاهر گوناگون حياط اجتماعي و ظواهر فرهنگي اهالي آن خودنمايي دارد از جمله مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1)  رعايت حجاب  اسلامي توسط زنان مسلمان بسيار چشمگير و برجسته است و اين تنها حجاب نيست بلكه ساير شعاير اسلامي در زندگي خصوصي و خانوادگي افراد نفوذ عميق و فراگير خود را تثبيت نموده است.

2)  شعار اسلامي مربوط به تولدفرزند،ازدواج، طلاق و مرگ كاملا در جامعه اسلامي مالزي حاكم است.

3) جايگاه برجسته اجتماعي علماي ديني،سادات، معلمان مذهبي و حجاج در ميان اقشار مختلف مردم، جلوه ديگري از دين مداري مردم اين سرزمين مي باشد.

4) حساسيت نسبت به سرنوشت ساير مسلمانان جلوه ديگر از فرهنگ اسلامي و نفوذ اسلام در ميان مردم اين كشور است. اين كشور عضو فعال سازمان كنفرانس اسلامي مي باشد.

 

یکی از مساجد زیبای مالزی که در جنب ساحل و در دریا بنا شده است

سازمان حج مالزی

سازمان حج مالزی موسوم به "تابونگ حاجی" متولی اصلی اعزام زائران مالزیایی به بیت الله الحرام است، با این حال این سازمان در ارتباط با حج عمدتا در حد یک سازمان هماهنگ کننده ظاهر می شود تا یک سازمان دینی با ماموریت خاص.

مديريت عامل حج و زيارت و هيأت رئيسه مؤسسه تابونگ حاجی  بعنوان يك مؤسسه توسعه اقتصادي ملي ، مشغول فعاليت ميباشد. هدف اين مؤسسه بكارگيري يك سياست اقتصاد اسلامي است كه از يك طرف از تجمع ثروت و نقدينگي بين مردم جلوگيري كرده و از طرف ديگر بتواند داوطلبان انجام فريضه حج را به مكه اعزام نمايد ؛ بنحوی كه زائران دچار مضيقه مالي نشده و پس از بازگشت از اين سفر الهی ، در تنگنا قرار نگيرند.
فعاليتهای سرمايه گذاری در مؤسسه تابونگ حاجی ، انواع مختلفی را از قبيل بازرگانی، صنعتی و كشاورزی شامل ميشود. از آنجايی كه اين سرمايه گذاريها به روش «اقتصادِ مدرن» برنامه ريزی مي شود، توانسته است بازدهی خوبی به همراه داشته باشد.

در حال حاضر این مؤسسه داراي 40 ساختمان در سرتاسر كشور است كه يكی از آنها در جده ميباشد.
1 ـ ساختمان مركزی جديد:

 

ساختمان جديد تابونگ حاجي با 38 طبقه، آسمان خراشي است كه در يالان تون رازك در كوالالامپور قرار گرفته است. ساختمان بر پنج پايه كه الگويي از اسلام است، بنا شده. اين ساختمان بصورت مدوّر ساخته شده و بتون های آن از لحاظ معماری بسيار زيبا و نمونه است. هزينه آن بالغ بر 109 ميليون دلار ميباشد كه تماماً از منافع سود مؤسسه پرداخت شده است. اين ساختمان به سبك مدرن ساخته شده و داراي سالنهاي وسيع ، آمفی تئاتر و رستوران مجهّز به سيستمهای  جديد ميباشد و همچنين يك پاركينگ 7 طبقه و نيز نمازخانه ای بسيار زيبا جزء اين مجموعه ميباشد.
2 ـ مجموعه زائران در كلاناجايا:
در سال 1982 به منظور ارائه خدمات بيشتر و بهتر به زائران، مجموعه زائران در كلاناجايا ساخته شد. اين مجموعه 13 ميليون دلار هزينه دربرداشته و مجهز به سالن هاي مختلف مسجد، غذاخوری، اطاقهای سمينار و پاركينگ چند طبقه است. هدف اصلي از ساخت اين مجموعه، ايجاد محل تجمعي به صورت آسايشگاه براي زائران است تا فرصتهای قبل از عزيمت را در آنجا بسر برند. همچنين كسانی كه قصد مسافرت به خارج از كشور را دارند از آن استفاده ميكنند. دولت نيز براي سمينارها، مراسم مختلف و جشنهای عروسی آن را اجاره ميكند و از اين طريق نيز منبع درآمدی براي تابونگ حاجی است.

یک میلیون مالزیایی در صف اعزام به حج

 

 یک میلیون مسلمان این کشور به در صف اعزام به حج هستند. صف طولانی متقاضیان اعزام به حج در این کشور در حالی است که مالزی در ایام حج هر سال تنها قادر به اعزام 28 هزار زائر می باشد.از این تعداد متقاضی اعزام به حج، بیش از 14 هزار نفر بالای 75 سال سن دارند.

مسلمانان مالزی علاقه زیادی به رفتن به مکه و زیارت خانه خدا دارند و عموما پس از ازدواج، رفتن به حج و زیارت خانه خدا دومین آرزوی هر جوان مسلمان مالزیایی محسوب می شود. بسیاری از مسلمانان مالزی همچنین از مرخصی ها طولانی برای رفتن به مکه و مدینه (حج عمره) استفاده می کنند.

اوضاع سياسي

مالزی داراي نظام سلطنتی مشروطه است که با الهام از سیستم حکومت پارلمانی انگلیس پایه گذاری شده و در بدنه حکومتی آن نیز از سیستمهای فدرال استفاده شده است. پادشاه مالزی در رأس حکومت قرار دارد و دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و از بین خانواده سلاطین 9 ایالت مالزی بصورت دوره ای و به مدت پنج سال انتخاب می شود.

 

دفتر نمایندگان پارلمان مالزی در پوتراجایا

قدرت اجرایی در مالزی در اختیار نخست وزیر است که براساس انتخابات مجلس نمایندگان فدرال انتخاب و تعیین می شوند. رئیس حزبی که اکثریت کرسیهای مجلس را به خود اختصاص دهد، بعنوان نخست وزیر معرفی مي شود. 14 حزب سیاسی مالزی تحت عنوان جبهه اتحاد ملی و در رأس آن حزب آمنو از ابتدای استقلال مالزی تاکنون قدرت را در دست داشته است.

سیستم پارلمانی مالزی متشكل از دو مجلس نمایندگان و سنا است. مجلس سنا دارای 70 سناتور می باشد. مجلس نمایندگان با داشتن 222 نماینده از طریق انتخابات سراسری برای یک دوره پنج ساله فعالیت می کند مگر اینکه انتخابات زودرس برگزار شود. حدود 40 حزب سیاسی در مالزی فعالیت می کنندکه قویترین آنها حزب آمنو می باشد . حزب آمنو در سال 1946 تأسیس شد. حزب اسلامی پاس نیز پس از حزب آمنو بیشترین نفوذ را در بین مسلمانان دارا مي باشد.

اوضاع اقتصادي

 

برج های دوقلوی کوآلالامپور

توسعه و پیشرفت مالزی در بخشهای صنعتی و خدمات به خاطر اجرای برنامه های موفق اقتصادی در این کشور   مي باشد. حدود 12 میلیون نفر نیروی کار در این کشور وجود دارد. حدود 2 میلیون نفر نیروی کار بصورت قانونی در این کشور مشغول هستند. گفته می شود حدود 500 هزار نفر نیروی کار غیرقانونی (عمدتاً از اندونزی) در مالزی حضور دارند.

مالزی حدود 4 میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد و 700 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند. میزان ذخیره گازی مالزی حدود 5/2 تریلیون متر مکعب می باشد. واحد پول این کشور رینگیت می باشد.

روابط دو جانبه مالزی و جمهوری اسلامی ایران

 

خیابان اصفهان در شهر کوآلالامپور

در بُعد سياسي، همكاريهاي دو جانبه و بين المللي دو كشور در گذشته روند مثبت و رو به رشدي را طي نمود و هيأتهايي بصورت متقابل بين دو كشور مبادله شده‌اند كه از وجوه مهم و قابل توجه بهبود و توسعه همكاريهاي دو جانبه به شمار مي رود.

 

خیابان کوآلالامپور در اصفهان

 در ابتداي روي كار آمدن دولت جناب آقاي دكتر روحاني، دولت مالزي با اعزام دو هيأت عالي رتبه (دكتر ماهاتير و معاون نخست وزير) در مراسم تحليف، سيگنالي مبني بر التفات بيشتر به توسعه روابط با كشورمان را نشان داد ليكن در عمل تاكنون تحرك قابل ملاحظه‌اي را شاهد نبوديم.

در زمينه فرهنگي، روابط دو كشور مطلوب بوده كه در اين ارتباط حضور حدود 50 هزار ايراني در اين كشور، رفت و آمد هيأت‌هاي فرهنگي، حضور قريب به 50 تن از اساتيد ايراني در دانشگاههاي مهم مالزي، اشتغال به تحصيل تقریبی 5100 نفر از دانشجويان ايراني در سطوح مختلف در دانشگاههاي مالزي و... نكات قابل توجهي مي‌باشد. ضمناً دفاتر رايزني فرهنگي و رايزني علمي و همچنين دفاتر نمايندگي صدا و سيما، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران و خبرگزاري مهر نيز در مالزي فعاليت مي‌كنند.

در بُعد اقتصادي، با توجه به تحريم‌هاي شوراي امنيت و حتي فراتر از آن تحريم‌هاي يكجانبه اعمال شده از سوي آمريكا و اتحاديه اروپا و متابعت دولت فعلي اين كشور از هر دو تحريم و همچنين موانع موجود در انتقال پول كه به توقف همكاريهاي بانكي انجاميده، مناسبات تجاري با مالزي دچار ركود شده و هم اكنون شاهد نوعي سكون در اجراي پروژه‌هاي سرمايه گذاري مشترك مي‌باشيم كه رضايت بخش نيست. در سال 2013 مبادلات تجاري طرفين كاهش داشته و به ميزان 071/1 ميليارد دلار رسيد.

شرح

ویزای مالزی انواع مختلفی مثل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای ترانزیت و ویزای کاری و تجارت دارد که اخذ هر کدام از آنها بستگی به این دارد که برای چه چیزی می خواهید به آن سفر کنید. ما در این جا می خواهیم به شما شرایط اخذ ویزای توریستی را توضیح دهیم.

در صورتی که بخواهید به قصد گردش و تفریح به مالزی سفر کنید، نیاز به ویزای توریستی آن دارید. قبلا مدت ویزای تریستی برای ایرانیان، ۳ ماه بود که حالا شرایط تعییر کرده است و مدت آن به ۲ هفته تغییر پیدا کرده است، این تغییر از سال ۲۰۱۳ اعمال شده است. برای اخذ ویزای توریستی مالزی نیازی نیست به سفارت بروید و زمانی که به فرودگاه مالزی وارد شوید، مهری در پاسپورت تان زده می شود که این مهر همان اجازه ی ورود به مالزی است.

اما برای اخذ این ویزا نیاز به مدارکی است که در زیر می توانید ببینید:

  • برای گرفتن ویزای مالزی باید بلیط رفت و برگشت را داشته باشید
  • پاسپورتی که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد، همراهتان باشد
  • از آنجاییکه ویزای مستقلی به شما داده نمی شود و در واقع مهر درون پاسپورت به منزله ی ورود به مالزی است، نیازی به عکس نیست.
  • این ویزا هزینه ای ندارد

همانطور که در بالا گفته شد، مدت این ویزا توریستی ۱۴ روز است اما در صورتیکه بخواهید بیشتر از ۱۴ روز در مالزی بمانید، باید مدارک زیر را تحویل سافرت بدهید:

  • اصل پاسپورت
  • ۲ قطعه عکس ۴*۳
  • حساب بانکی با بیشتر از ۸ میلیون در آن و ارائه ی پرینتی از این حساب به سفارت
  • رزرو بلیط و هتل