قبرس

پایتخت: نیکوزیا
واحد پول: یورو

شرح

جمهوری قبرس، که به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم ‌شده، کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه می باشد؛ صنعت گردشگری، مهمترین منبع درآمد قبرس محسوب می شود. در ایران نیز سالیانه تورهای قبرس متعددی با قیمت های مختلف برگزار می‌شود. ما در این مطلب قبرس را به صورت بسیار خلاصه به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد و توصیه می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تورهای قبرس به صفحه‌ی تور این مقصد مراجعه کنید زیرا در آن بخش قبرس را به صورت کامل معرفی کرده و تورها را به همراه قیمتهایشان نیز در اختیارتان قرار داده‌ایم.

قبرس از لحاظ جمعیت سومین و بزرگترین جزیره در ناحیه مدیترانه می‌باشد که جاذبه های طبیعی زیادی برای جذب گردشگر دارد. جمهوری قبرس دارای روزهای آفتابی و دمایی مطلوب است به‌طوریکه در طول سال، نور خورشید در این جزیره زیبا خودنمایی می کند و این بدین معنی است که قبرس همیشه در تمام فصول دارای تفریحات لذت بخشی اعم از: شنـــــا تا دیدن فستیوال های متفاوت را برای گردشگران مهیا می سازد.

بخش های قبرس

 • نيكوزيـــــا ( پايتخت )
 • فاماگوستـــــا
 • ليماســـــول
 • پافـــــوس.
 • لارناكـــــا
 • كايرنيـــــا 

اطلاعات کلی قبرس

پیش از سفر به قبرس موارد زیر را بدانید:

پایتخت قبرس

نیکوزیـــــا، پایتخت قبرس رویایی می باشد.

واحد پول قبرس

واحد پولی کشور قبرس، یـــــورو می باشد.

زبان مردم قبرس

زبان ترکی و یونانی، زبان های رسمی این کشور هستند.

جمعیت قبرس

622.800 نفر تخمین زده شده است.
  00357

مذهـب در قبرس

یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌ها مسلمان هستند.
 
 
جاذبه های گردشگری قبرس
دیدنی های متعددی در شهرهای مختلف قبرس وجود دارد که برخی از برترینهایشان را معرفی می‌کنیم:

دیدنی های نیکوزیا

 • این شهر که پایتخت جزیره‌ی قبرس می باشد، در حدود هزار سال است  که در مرکز جزیره قرار دارد و پس از هجوم ترک ها در سال 1974 شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.
 • این شهر بزرگترین شهر قبرس و مرکز تمامي ادارات دولتی، شرکت های بزرگ و همچنین محل اقامت رئیس جمهور می باشد.
 • مراکز دیدنی نیکوزیا موزه ها، کلیساها، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشند. اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

دیدنی های لارناکا

 • لارناکا با وجود فرودگاه بین المللی قبرس، محیطی امن و ساکت براي افرادی است که در جستجوی زندگی آرام می باشند.
 • مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار مي آيد.
 • مسجد حلا سلطان معروف به تکه، در نزدیکی دریاچه نمک که، در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به شهر لارناکا داده است. امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بيشتر است.

دریاچه نمک لارناکا و تکیه خاله سلطان

 • هنگام خروج از فرودگاه لارناکا، یکی از جالبترین مکانهای دیدنی قبرس یعنی دریاچه‌ی معروفش را به‌سهولت خواهید دید.
 • در مسیر غرب فرودگاه لارناکا 2 دریاچه نمک در دو طرف شما (بسته به موقع سال) وجود دارد. اینجا محل مسجد خاله سلطان نیز می‌باشد. از زمانهای قدیم نمک از این دریاچه استخراج می‌شده و همچنان ادامه دارد. اگر شما بازدیدکننده قبرس در اواخر زمستان یا اوایل بهار هستید، می‌توانید کوچ فلامینگوها و سایر پرندگان را در این ناحیه ببینید. در میان دریاچه مسجد خاله سلطان قرار گرفته که بسیار دیدنی و کم نظیر است.
 • ساعات بازدید مسجد خاله سلطان: زمستان 9 صبح تا 5 بعد از ظهر، تابستان 7.30 صبح تا 7.30 بعد از ظهر می باشد.

دیدنی های لیماسول قبرس

 • شهر ساحلی لیماسول که بسیار پر طراوت و خوش آب و هوا می باشد، بزرگترین پاتوق ساحلی در قبرس به‌شمار می‌رود.
 • این شهر بندری که در جنوب اين كشور، بین شهرهای لارناکا، نیکوزیا و پافوس واقع شده، بندر اصلی قبرس است.
 • شهر لیماسول به خاطر شخصیت لیماسولی ها به" شهر شب "معروف است.
 • خط ساحلی این شهر به‌طول حدوداً 11 کیلومتر است و به خاطر سرویس دهی بخش خدماتی و حمل نقل عمومی خوب، گردشگران زیادی را به سوی خود جلب نموده است.
 • فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن شهر لیماسول به همراه محله قدیمی آن با خیابان های باریک و سنگفرش شده، بازار محلی، انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلايق گوناگون گردشگران می باشند.
 • حرکت تمامي کشتی های مسافربری  به مقصدهایی چون: مصــر، سوریــه، لبنــان، یونــان و.. از این شهر است.
 • منطقه یرماسیوم که مرکز شهر لیماسول قبرس است، مرکز کارخانجات شرابسازی و دیسکو و بارها و رستوران های فراوان می باشد.

بهترین هتل های قبرس

هتل های ساحلی با استخرهای لوکس، زمین های تنیس، کلینیک های پزشکی و رستوران های عالی که در زمره‌ی بهترین و مجهزترین هتل های جهان قرار دارد، در قبرس به چشم می‌خورند. برترین و گرانقیمت‌ترین هتلهای قبرس از این قبیل هستند: هتل کمرلی کوناک قبرس، الاسیا بوتیک هتل، هتل جوزفین بوتیک هتل قبرس، هتل فور سیزن قبرس، هتل السیوم قبرس، هتل المیرای قبرس و....
 

لنگرگاه و قلعه پافوس قبرس

 • این لنگرگاه گردشگران زیادی را در طول سال به خود جذب می‌کند و این امکان را برای گردشگران به وجود می آورد که با پیاده روی در امتداد اسکله و تماشای رستورانهای ماهی و کافی شاپهای متنوع ساعاتی به یاد ماندنی را سپری نمایند. تماشای قایق های متعدد رنگارنگ و همچنین قایق سواری و گشت در خط ساحلی در این بندرگاه بسیار دیدنی و سرشار از لذت است.
 • قلعه ای که در این بندرگاه وجود دارد، به‌جا مانده از تخریب قلعه های متعدد می باشد. گردشگران از طریق یک پل کوچک امکان بازدید از این قلعه را خواهند داشت. ساعات بازدید: زمستان 9 صبح تا 5 بعد از ظهر، تابستان 9 صبح تا 6 بعد از ظهر می باشد.

شهر آیاناپا قبرس

 • آیاناپا، بهشت توریستی قبرس با ساحل طلایی و دل فریب، آب آبی و بسیار شفاف و دریایی زیبا، شب های رویایی و شگفت انگیز، به همراه ساکنان خوش مشرب و خون گرم، به جذابیت قبرس افزوده است.
 • اگر طالب سرگرمی متنوع بدون توقف هستید، آیاناپا باید در اول لیست گردش شما قرار گیرد. شهر آیاناپای قبرس در ابتدا دهکده کوچک ماهیگیری بود. ولی اکنون چیزی بیش از آن است! این شهرک دارای بهترین ساحلهای جزیره، انواع ورزشهای آبی و غواصی وبه طور کلی یک مقصد محبوب گردشگری می‌باشد.
 • اگر صبح یک روز تابستانی به شهر آیاناپای قبرس بروید با یک محیط ساکت و وهم آور روبه‌رو می‌شوید؛ اما این سکوت برای این است که توریستهای این منطقه به دلیل افراط در شب بیداری، تا دیر وقت خواب هستند!! در اوج تفریح و سرگرمی و هیاهویی که در قلب این شهر وجود دارد شما می‌توانید آرامش و راحتی را در کنار چشمه ها، گلها، و ایوان های ساکت این شهر بیابید.
 • ساعات بازدید: زمستان 8.15 صبح تا 2.30 بعد از ظهر، 3 تا 6.30 بعد از ظهر می باشد.

دره سرو در آیاناپای قبرس

 • یک مکان بی نظیر برای دوستداران طبیعت، دره ســـــرو واقع در منطقه تیریلیان ترودوس می‌باشد. سروهای این منطقه بومی قبرس نیستند، بلکه از خانواده سروهای لبنان می باشند که در این دهکده دورافتاده به وفور وجود دارند.
 • این مکان به راحتی قابل دسترسی نیست ولی پیدا کردن آن، متضمن گذراندن یک تعطیلات در آرامش و سکوت است. شما می‌توانید از یک جاده مارپیچ از پانوپاناجیا از سمت کوههای پافوس به دره سرو برسید و اگر خوش شانس باشید، سرو کوهی تنها چیزی نیست که مشاهده می‌کنید.
 • دهکده سرو قلب زیستگاه قوچ کوهی، گوسفند وحشی بومی قبرس (که نماد ملی قبرس است) می باشد را خواهید دید. این حیوانات بسیار خجالتی می باشند! و برای تماشای آنها باید به محوطه استاورس تیس پوکاس رفت.

 

شرح

چگونه ویزای قبرس بگیریم؟

جمهوری قبرس، پس از دو جزیره ساردنی و سیسیل، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است که در معبر سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک نشین) و بخش یونانی تقسیم می‌شود و هر دو زبان ترکی و یونانی زبان رسمی کشور محسوب می شوند.

علاوه، این جزیره زیبا دارای قدمتی ۱۰,۰۰۰ ساله بوده و در طول تاریخ شاهد استقرار و عزیمت تمدن‌های بسیاری بوده است. به همین دلیل علاوه بر آب و هوای معتدل در تمام طول سال، طبیعت زیبا و جاهای دیدنی قبرس باعث رونق هر چه بیشتر صنعت توریسم و حضور گردشگران از اقصی نقاط جهان در آنجا شده است و تورهای قبرس را در صدر مقصدهای انتخابی گردشگران خارجی برای گذران تعطیلات قرار داده‌اند.

از آنجایی‌که قبرس عضو اتحادیه اروپا است و در آستانه پیوستن به پیمان شینگن قرار دارد، برای صدور ویزا مقررات بسیار سختی را لحاظ کرده است. البته دریافت ویزای قبرس برای آن دسته از افرادی که قصد دریافت ویزای شینگن در آینده را دارند، دارای اهمیت است. البته مدتی است که قبرس نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی مراحل صدور ویزا مانند جمع‌آوری مدارک، تعیین وقت ملاقات و… را به کارگزار سفارت واگذار کرده است؛ بدیهی است تصمیم نهایی درباره صدور ویزا برعهده سفارت خواهد بود.

ویزای قبرس شرح خدمات
انواع ویزا توریستی، تجاری، تحصیلی و اقامت دائم
مراحل صدور ویزا از طریق کارگزار سفارت
وقت سفارت دارد
مصاحبه و انگشت‌نگاری دارد
مدارک لازم برای صدور ویزا مدارک شناسایی، مالی و…
مدت زمان لازم برای صدور ویزا هشت روز کاری
سفارت/ کنسولگری دارد

ویزای توریستی قبرس

ویزای توریستی قبرس به صورت یکبار ورود و حداکثر برای مدت دو هفته توسط سفارت این کشور صادر می‌شود.

مدارک لازم برای صدور ویزای توریستی قبرس

۱) تکمیل فرم‌های درخواست توسط متقاضی ویزا (این فرم‌ها در آژانس‌های مسافرتی مورد تایید سفارت در دسترس مسافران قرار دارند.)

۲) اصل و کپی شناسنامه (تمام صفحه‌ها) و کارت ملی متقاضی.

۳) گذرنامه دارای اعتبار (حداقل ۶ ماه).

۴) دو قطعه عکس ۴*۶ رنگی با زمینه سفید و بدون روتوش.

۵) بلیط هواپیما دو طرفه به نام متقاضی ویزا. 

۶) واچر رزرو هتل در قبرس.

۷) گواهی اشتغال به کار متقاضی به زبان انگلیسی به همراه نسخه اصل به فارسی که در آن میزان حقوق ماهیانه، سمت شغلی و تاریخ آغاز به کار به صورت دقیق ذکر شده است.

۸) پرینت گردش حساب بانکی (شش ماه گذشته).

۹) کپی گذرنامه و ویزاهای موجود متقاضی در گذرنامه دارای اعتبار.

۱۰) کپی گذرنامه‌ها و ویزاهای قدیمی متقاضی.

۱۱) ارائه سند مالکیت و قرارداد خرید ملک ویژه افرادی که در قبرس دارای ملک هستند.

۱۲) دعوت‌نامه تجاری از شرکت قبرسی برای افرادی که به منظور انجام امور تجاری به قبرس سفر می‌کنند.

۱۳) تاییدیه حضور در کنفرانس به همراه ریز برنامه کنفرانس برای افرادی که به منظور شرکت در کنفرانس به قبرس سفر می‌کنند.

۱۴) متقاضیانی که برای دیدار با بستگان خود قصد سفر به قبرس را دارند، الزامی برای رزرو و ارائه واچر هتل نداشته و کافی است تا سایر مدارک مانند دعوت نامه، کپی مدارک شناسایی خود و میزبان، تعهدنامه پذیرش مسئولیت یا گارانتی بانکی از جانب دعوت کننده را ارائه کنند.

۱۵) افرادی که برای شرکت در مصاحبه سفارت‌خانه‌های خارجی به قبرس سفر می‌کنند، باید علاوه بر مدارک فوق «گواهی کتبی وقت مصاحبه» را نیز برای توجیه دلیل سفر به قبرس ارائه کنند.

 • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدمت نیازی از اخذ ویزا معاف هستند.
 • ارائه مدارک فوق تضمینی برای صدور ویزای ورود به قبرس ندارد.
 • مدارک فوق برای صدور ویزا فقط روزهای یکشنیه و چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۲ پیش از ظهر توسط سفارت دریافت می‌شود.
 • حضور شخص متقاضی در زمان تحویل مدارک الزامی است.
 • برای صدور ویزای قبرس در حدود هشت روز کاری زمان لازم است، پس بهتر است تا به موقع اقدام شود.
 • کلیه افرادی که مهر قبرس شمالی (ترک نشین) را در گذرنامه خود دارند، بهتر است تا پیش از درخواست ویزا، گذرنامه خود را تعویض کنند؛ زیرا در غیر اینصورت صدور ویزای قبرس جنوبی، یونان، ایتالیا و چند کشور دیگر اروپایی برای آن‌ها دشوارتر خواهد بود.
 • افرادی که از طریق قبرس اروپایی (جنوبی) به این کشور سفر می‌کنند، می‌تواند به صورت زمینی وارد قبرس شمالی شوند؛ ولی خروج آن‌ها حتما باید از خاک قبرس جنوبی انجام شود.
 • کلیه افرادی که مهر ویزای شینگن دو بار ورود را در گذرنامه خود دارند، به شرط ورود اول با آن ویزا می‌توانند بدون دریافت ویزا وارد قبرس جنوبی شده و به اندازه باقی‌مانده از زمان ویزای خود در این کشور اقامت کنند.
 • مسافران غیر اروپایی ملزم به ورود به خاک این کشور از طریق مبادی مشخص شده مانند فرودگاه لارناکا یا پافوس ، یا بنادر لارناک‌آ، لیماسول، لاتسیس و پافوس هستند. سایر مبادی ورودی که تحت نظر دولت این کشور قرار ندارند، غیر قانونی بوده و جریمه‌های سنگینی مانند اخراج را در بر دارند.
 • شهروندان ایرانی از دریافت ویزا برای قبرس شمالی معاف هستند، ولی حق ورود و بازدید از قبرس جنوبی را ندارند.
 • برای شهروندان ایرانی معمولا ویزا مطابق با برنامه سفر صادر می‌شود و مسافر مجاز به تغییر برنامه سفر پس از صدور ویزا نیست.

هزینه صدور ویزا

طبق اعلام سفارت جمهوری قبرس در تهران هزینه صدور ویزای یکبار ورود به ازای هر نفر معادل ۲۰ یورو و برای ویزای چند بار ورود معادل ۶۰ یورو است که در زمان تحویل مدارک به صورت نقدی (به یورو) دریافت می‌شود.