فنلاند

پایتخت: هلسینکی
واحد پول: یورو

شرح

فنلاند، یکی دیگر از کشور های منطقه اسکاندیناوی و عضو اتحادیه اروپا می باشد. بخش زیادی از جمعیت این کشور در شهر هلسینکی_پایتخت و بزرگترین شهر فنلاند_ زندگی می کنند. ۹۳٫۴ درصد از جمعیت آن فینی، ۵٫۷ درصد سوئدی و ۰٫۴ درصد روسی هستند.  89.33  درصد از مردم این کشور به زبان فنلاندی  و باقی مردم به زبان سوئدی صحبت می کنند. مردم به زبان های زیاد دیگری نیز در این کشور صحبت می کنند، اما زبان رسمی کشور فنلاند فقط فنلاندی و سوئدی است. نام کشور فنلاند در زبان فنلاندی "سوئومی" خوانده می شود. سالهاست کشور فنلاند از نظر کیفیت زندگی در صدر جدول جهانی قرار دارد. این کشور در زمینه اقتصادی و اجتماعی پیشرفت خوبی دارد و اکنون کشوری با وضعیت اقتصادی خوب در جهان شناخته شده است.جالب است بدانیم شرکت های مانند "نوکیا" و "لینوکس" فنلاندی هستند. کشور فنلاند در کنار کیفت و امید به زندگی بالای که در میام مردم خودش دارد، زیبایی هایی نیز دارد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود روانه می سازد.

جغرافیا و طبیعت

همسایگان فنلاند؛ در شمال نروژ،در شرق روسیه، در غرب سوئد می باشند. همچنین کشور فنلاند از غرب با خلیج بوتنی، از جنوب با خلیج فنلاند و از جنوب غربی با دریای بالتیک احاطه شده است. کشور فنلاند ملقب به کشور "هزار دریاچه" می باشد که در واقع 10درصد این کشور را دریاچه های گوناگون و 86 درصد دیگر کشور را جنگل های "توندرا" و "تایگا" تشکیل داده اند. کشور فنلاند همچنین تعداد بیست هزار جزیره دارد.

هلسینکی

آب و هوا

تابستان ها در فنلاند بسیار دورانی و گرم، اما در عین حال کوتاه است. هم چنین بر خلاف تابستان ها، کشور فنلاند دارای زمستانهایی بسیار تاریک، سرد و بسیار می باشد. جالب است بدانیم در منطقه لاپلند _در شمال فنلاند_ به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد. به خاطر همین نامساعد بودن جو و شرایط آب و هوایی، تراکم جمعیت در شمال فنلاند بسیار ناچیز است. کشور فنلاند با وجود آب و هوای خاص و اقلیم تقریبا نامناسبی که دارد اما یکی از کشور های جاذب گردشگر در قاره اروپا می باشد.

دین و مذهب

۸۴٫۲ درصد از جمعیت فنلاند مسیحی و پیرو کلیسای لوتری فنلاند هستند. ادیان اسلام و یهود در این کشور به خصوص در میان مهاجرین، رایج است. باقی مردم فنلاند نیز بی‌دین می‌باشند.

غذا

 گوشت گوزن (Reindeer): در فنلاند به جز گوشت حیواناتی چون گاو، گوسفند، مرغ و ماهی، به گوشت گوزن نیز اهمیت فراوانی می دهند و به آن علاقه دارند. کنسرو، سوسیس،همبرگر،استیک، انواع خورشت و خوراک، درست شده با این نوع گوشت چنان که در فنلاند یافت می شود، در کمتر کشوری به چشم میخورد.
ماهی دودی: از غذاهای اصلی فنلاند که در بازار این کشور به وفور یافت می شود. اگر بخواهیم امتحان تمامی انواع این ماهی های دودی و کبابی را از دست ندهیم بهتر است ویزای مولتی این کشور را داشته باشیم و روزهای زیادی را در این شهر بگذرانیم.
شاه ماهی بالتیک: پرطرفدار ترین نوع ماهی در کشور فنلاند و در منوی اصلی غذاهای مردم این کشور "شاه‌ ماهی بالتیک Fried Baltic Herring" می باشد. شاه ماهی به هر نوع ممکنی در این کشور سرو می شود اما لازم به ذکر است که نوع سرخ شده آن در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار است.
کالاکوکوKalakukko یا پای ماهی: با ماهی های کوچک محلی، نان های چاودار را پر می کنند و در فر میپزند. این غذا طرفداران زیادی در سطح کشور فنلاند دارد.
گراویلوهی Graavilohi یا گراولاکس Gravlax: ماهی سالمون نمک سود شده؛ در واقع این ماهی را در مخلوط نمک، شکر و شوید میخوابانند. این نوع ماهی به عنوان پیش غذا در کشور فنلاند سرو می شود و دوستداران زیادی دارد.

[foogallery id="3904"]

دیدنی ها

ساوُونلینا

هِلسینکی : پایتخت فنلاند یعنی شهر هِلسینکی ، محبوب ترین مقصدی است که قطعاً نباید دیدن آن را از دست داد. به سبب این که شهر هلسینکی در سال 1812 به تقلید از معماری شهر روسی سن پِتِرزبورگ ساخته شد این دو شهر را بسیار شبیه به هم میابیم. برخی از مهمترین جاذبه های کنونی این شهر؛ کلیساهای متعدد، بازدید از استادیوم المپیک سال 1952 و معماری سبک آرت دِکوی ساختمان مجلس فنلاند، ده ها موزه بخصوص موزه ملی فنلاند که سیر تاریخ این کشور را معرفی میکند، میتوان نام برد.
مجمع الجزایر اُلاند: تعدادی جزیره تحت عنوان مجمع الجزایر اُلاند در دریای بالتیک در جنوب غربی فنلاند قرار دارند. اگرچه این جزایر در اصل متعلق به فنلاند هستند، اما تقریبا به صورت خودمختار اداره می شوند. مردم این جزایر بیشتر به زبان سوئدی صحبت می کنند. از جاذبه های دیدنی این جزایر نظیر موزه دریایی اُلاند، قلعه کاستِلهُلم، و پومرن، کشتی که هم اکنون به موزه تبدیل شده است، را میتوان نام برد.
کِمی: این شهر که در فینیش لَپلَند قرار دارد، یک شهر صنعتی می باشد که دارای کارخانه های متعدد تولید خمیر کاغذ است. این شهر را با قصر برفی معروف است. قصربرفی در سه طبقه، هر ساله ساخته می شود و برای برگزاری مراسم عروسی و اجرای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. میهمانان نیز می توانند شب را در هتل برفی سپری کنند جاذبه دیگر این شهر کشتی یخ شکن آن است که به عنوان کشتی تفریحی گرشگران زیادی را به درل آب های قطب شمال میبرد.
لیوای: اقامتگاه زمستانی لیوای در میان مناطق بکر فنلاند یکی از بهترین مکان ها برای تفریح و گذراندن اوقات خوش در فضای باز است. لیوای در فینیش لَپلَند واقع شده است. مکانی برای تفریحاتی چون اِسکی و اِسنوبورد می باشد. انجام فعالیت های غیر معمول تری مثل سورتمه سواری با گوزن های شمالی، ماهیگیری در آب های یخ زده و استراحت در سونای فضای باز نیز در لیوای امکان پذیر است.
تامپِرِی : تامپِرِی سومین شهر بزرگ فنلاند است. برای آشنایی با میراث تاریخی  تامپِرِی میتوان به مجموعه "واپریکی" که موزه تاریخی طبیعی و تالار افتخارات هاکی را در خود
جای داده است، اشاره کرد. ورزش هایی مثل اِسکی و هاکی محبوبیت بسیار زیادی در تامپِرِی دارند. اما مکان های پرطرفدار دیگری مثل پارک "داک" و باغ گیاه شناسی "هِیتِنپا" تامپرینیز در این شهر وجود دارد. در مرکز پارکی وجود دارد به نام پارک "سارکانییِمی اَدوِنچِر" که دارای آکواریوم، آسمان نما، باغ وحش کودکان، موزه هنری و برج دیده بانی با مناظر فوق العاده ای از جنگل ها و دریاچه ها می باشد.
فینیش لِیک لَند: فینیش لِیک لَند منطقه ای است که دریاچه های متعددی دارد. حدود 55 هزار دریاچه به وسعت حداقل 200 متر در این منطقه پراکنده شده است. این ناحیه در مرکز و شرق فنلاند واقع شده و توسط مرز روسیه و بلندی های خیره کننده "سالپا سِلکا" احاطه شده است. بزرگترین دریاچه منطقه"سایما"  نام دارد. به هنگام سفر به "فینیش لِیک لَند" نباید بازدید از شهر "یوواسکولا" و یا قلعه قرون وسطایی "سَنت اُولاف" را از دست داد.
ساوُونلینا : ساوُونلینا شهری کوچک در دل "فینیش لِیک لَند" است. بزرگترین جاذبه گردشگری این منطقه تاریخی که توسط دریاچه سایما و جزایر متعدد آن قرار گرفته، "اُولاوینلینا" و همچنین قلعه "سَنت اُولاف" می باشد. موزه ارتودوکس، موزه استانی ساوُونلینا و منطقه کِریماکی که بزرگترین کلیسای چوبی جهان را در خود جای داده است، جاذبه های دیگر این شهر می باشند.

 

شرح

سفارت فنلاند در تهران
آدرس: خیابان شریعتی، خیابان میرزاپور، کوچه حدادیان، شماره ۲
تلفن: ۲۳۵۱۲۲۵۰
فکس: ۲۲۲۳۶۲۳۰
کد پستی: ۱۹۳۹۵-۱۷۳۳

ساعات کاری سفارت فنلاند

یکشنبه – چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح

مدارک ویزای توریستی فنلاند

برای دریافت ویزای فنلاند لازم است مدارک زیر را در وقت تعیین شده به سفارت فنلاند ارائه دهید.

۱.  اصل پاسپورت با امضاء، به همراه پاسپورت‌های قبلی
     مدت اعتبار حداقل ۶ ماه از تاریخ ورود
     ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

۲.  ۶ قطعه عکس ۶×۴ رنگی، تمام رخ با زمینه سفید

۳.  اصل و ترجمه شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن

۴.  اصل گواهی حساب بانکی به زبان انگلیسی با مهر و امضاء بانک

الف) حساب‌های جاری: کارکرد شش ماه اخیر

در صورت نداشتن گردش حساب، گواهی موجودی حساب نیز قابل ارائه است.

ب) سپرده‌­های بانکی

   ارائه گردش حساب به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر بین­‌الملل قابل قبول است.

   باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ريال باشد.

۵ . اصل و ترجمه سند مالکیت با تائیدیه دادگستری

۶.  اصل و ترجمه مدارک شغلی:

الف) پزشکان: پروانه مطب، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی.

ب) وکلا: پروانه وکالت.

ج) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی و نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، میزان حقوق دریافتی و تاییدیه مرخصی، آخرین لیست بیمه.

د)  بازنشسته‌ها: ارائه حکم بازنشستگی، ارائه آخرین فیش حقوقی.

ه)  مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه و ارائه اصل آخرین روزنامه رسمی آن شرکت.

و) در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آگهی تأسیس.

ز) دانش آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل نامه اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار

برای دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، ارائه اصل و ترجمه رضایت­نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی است.

۷.  برای فرزندان زیر ۱۸ سال که بدون همراهی پدر، همچنین خانم‌های متأهل که تنها سفر می‌کنند، رضایتنامه محضری الزامی است.

۸.  ترجمه مدارک شغلی همسر برای خانم­ های خانه ­دار.