دانمارک

پایتخت: کپنهاگ
واحد پول: کرون دانمارک

شرح

دانمارک کشوری در شمال اروپاست و عضو اتحادیه اروپا می باشد.این کشور به خاطر داشتن کمترین فساد در زمینه اقتصاد به عنوان کشور نمونه شناحته شده است. البته از جنگ جهانی دوم به بعد این کشور دچار رکود اقتصادی شدیدی شد. مردم کشور دانمارک به داشتن برابری اجتماعی و نظم و وقت شناسی معروف هستند. جالب است بدانیم پادشاهی این کشور بعد از پادشاهی کشور ژاپن قدیمی ترین پادشاهی جهان را دارد. ورزش فوتبال محبوب ترین ورزش در میان مردم دانمارک می باشد. "میکایل لاودروپ" نیز فوتبالیست و مربی معروف دانمارکی می باشد.  البته ورزش دوچرخه سواری نیز طرفداران زیادی دارد، به طوری که تعداد دوچرخه ها در کپنهاگ از مردم شهر بیشتر است. فیلم های دانمارکی از 1990 به بعد در سطح بین المللی مطرح شد و یکی از کارگردان های معروف این کشور "کارل تئودور درایر" نام دارد.از فیلمسازان نیز میتوان به "بیله آوگوست" و نیز "لارس ون تریر" اشاره کرد.و از بازیگران نیز "مدس میکاسن" و "ویکتور بورگه" که پیانیست نیز می باشد، را می توان نام برد.

جغرافیا و طبیعت و آب و هوا
کشور دانمارک با مساحت ۴۳٬۰۶۹ کیلومتر مربع، بخشی از اسکاندیناوی می باشد. این کشور از شرق به دریای بالتیک و از غرب به دریای شمال محدود می شود. همسایه ی جنوب دانمارک، کشور آلمان است. در شمال نیز مرز کشور با تنگه اسکارژاک محدود است.
طبیعت و خاک اصلی این کشور از یک شبه جزیره و 443 جزیره تشکیل می شود. از میان این جزایر تعداد 76 جزیره مسکونی هستند، که مهم ترین آن ها؛ جزایر شیلند، فیون و برنهلم می باشند. به طور کل کشور دانمارک به 5 استان تقسیم می شود. استانهایی به نامهای؛ هوودستادن، میدیولند، نوردیولند، شیلند و سیددانمارک.
آب و هوای کشور دانمارک، معتدل و مرطوب و پرباران است. به سبب پر باران بودن بخش وسیعی از این کشور را جلگه های سرسبز و حاصلخیز تشکیل داده است. و نیز رودخانه های کوتاه اما پر آب و خروشانی در این کشور جاریست. استورو، اسکیرن، وارده و گودنا رودخانه های جاری در سطح کشور دانمارک می باشند. وجود این رودخانه ها بر حاصلخیزی خاک کشور می افزاید.

دین و مذهب
حدود 150 مذهب کوچک و بزرگ در کشور دانمارک وجود دارد. کاتولیک ها، یهودیان و مسلمانان بیشترین جمعیت دانمارک رو تشکیل می دهند. آمار نشان می دهد که 80.4% از مردم این کشور پیرو کلیسا پروتستان "لوتری یا لوتران" هستند.

غذا ها

مواد غالب مورد استفاده در اکثر غذا های دانمارکی همانند بیشتر کشور های اروپای شمالی، ماهی و گوشت قرمز است. در سال 2002 دانمارکی ها گوشتخوار ترین مردم جهان شمرده شدند.
اسموربرود: ساندویچ های روباز گوشت، ساندویچ های معروف و محبوب دانمارکی است.
پولسر: نوع دانمارکی هات داگ آمریکاییست. غذای ملی خود دانمارک نیست. اما در میان منوی اصلی غذاهای تفریحی مردم این کشور جایگاه ویژه ای دارد. در سرتاسر شهر دکه ها در گوشه خیابان ها مشغول فروش این غذا هستند.
پنیر: پنیر های دانمارکی شهرت جهانی دارند. کشور دانمارک تعداد زیادی کارخانه لبنیاتی در سطح کشور دارد. در میان پنیر های تولیدی دانمارک، پنیر های بلوچیز، دانبو و هاوارتی معروف ترین و پر طرفدار ترین آنها هستند. 
کارتوفلر: یا همان سیب زمینی که با سبزیجات در آب جوشانده می شود. کارتوفلر به عنوان غذای مکمل در جدول غذایی مرم این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
حال که با تعدادی از غذاهای محبوب و معروف کشور دانمارک آشنا شدیم، بهتر است رستوران "نوما" را نیز بشناسیم. این رستوران یکی از مشهورترین رستوران های دنیا می باشد که قیمت های بسیار بالایی نیز دارد. این رستوران جوایز بسیار زیادی برای خلاقیت در آشپزی و تنوع غذایی دریافت کرده است.

[foogallery id="3891"]

دیدنی های کشور دانمارک

سواحل دانمارک: کشور دانمارک را بیشتر جزیره تشکیل داده است و به طور کل نیز از سه طرف به آب دریاها ختم می شود. در فصل های گرم و زمان های مناسب سواحل دانمارک گردشگر های زیادی را به خود جذب می کند. تفریحات دریای و ساحلی زیادی وجود دارد که برای لذت بردن از آن ها میتوان سواحل دانمارک را انتخاب کرد.
موزه هانس کریستین اندرسون: نمایشگاهی از آثار این نویسنده برجسته دانمارکی، که همه داستان های او را در کودکی بسیار خوانده ایم و او را میشناسیم. دست نوشته های او در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در کلیسای جامع اودنسه و در بخش جنوب غربی آن، خانه‌ی کودکی هانس کریستین آندرسن وجود دارد که بخشی از این موزه می باشد.
قلعه اگسکوف"Egeskov": در نزدیکی شهر ادنسه، قلعه ای سالها پیش ساخته شده است به نام اگسکوف. این قلعه یکی از زیباترین قلعه های تاریخی اروپایی می باشد. هدف اصلی ساخت اگسکوف در ابتدا، هدفی نظامی بوده است که طی قرون رویکرد آن به مرور تغییر کرده است. اکنون نیز از آن به عنوان موزه استفاده می شود و به نمایش عموم درآمده است.
قلعه کرانبورگ: قلعه دیگری که با رویکرد نمایش آثار از آن استفاده میشود قلعه کرانبورگ است. در این قلعه آثار، دست نوشته ها و یادگاری های شکسپیر به نمایش گذاشته شده است و نیز کرانبورگ مکانیست برای نمایش اثر "هملت: از شکسپیر. این بنا در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده شده است.جالب است بدانیم سالها پیش ساختمانی که  جای همین ساختمان وجود داشت تا سالها پادگان نظامی بوده است. ساختمان این قلعه در 1924 بازسازی شده است و به کاربری کنونی خود تبدیل شده است.
پارکها، گالری ها،موزه ها و قلعه های متعددی در شهر های کشور دانمارک وجود دارد که به تفضیل در قسمت شهر های این کشور به آن پرداخته شده، و مطالب جالب و کاربردی زیادی در اختیار عموم قرار داده شده است.

شرح

سفارت دانمارک در تهران
آدرس: خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از پل صدر، کوچه هدایت، کوچه دشتی، شماره ۱۰
تلفن: ۲۸۱۵۵۰۰۰
فکس: ۲۲۶۴۰۰۰۷

ساعات کاری سفارت دانمارک
مراجعه حضوری به سفارت: دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانمارک
برای دریافت ویزای دانمارک لازم است مدارک زیر را ارائه دهید.
۱. اصل گذرنامه با حداقل یک سال اعتبار و کپی از صفحات عکس‌دار، همراهان و روادیدهای قبلی
۲. اصل شناسنامه، کپی از تمام صفحات و ترجمه‌ی آن به زبان انگلیسی
۳. اصل سند ازدواج یا طلاق. اصل ترجمه‌ی رسمی سند ازدواج و کپی رنگی سند در صورت دیدار همسر در دانمارک
۴. اصل مدارک اثبات نسبت خانوادگی با معرف در دانمارک به همراه کپی، مانند شناسنامه‌های والدین
۵. فرم درخواست روادید که با دقت، کامل و صحیح تایپ شده باشد
۶. ۱ قطعه عکس رنگی جدید، تمام رخ با زمینه‌ی روشن، ۴/۵x۳/۵ سانتی‌متر که ۸۰٪ آن را چهره تشکیل داده باشد
۷. دعوت نامه‌ی جدید از معرف در دانمارک با قید نام و نام خانوادگی، شماره‌ی پرسنلی (CPR)، آدرس، تلفن، ایمیل، طول مدت و تاریخ تقریبی دیدار و توضیح در خصوص پوشش هزینه‌های اقامت متقاضی در دانمارک توسط معرف. در صورت آنلاین بودن دعوت نامه، علاوه بر کد دعوت نامه، می‌بایست پرینت آن را هم همراه داشته باشید.
۸. کپی واضح و خوانا از کارت اقامت یا گذرنامه‌ی دانمارکی معرف که روی آن شماره پرسنلی (CPR) یا شماره خارجی (UDL) مشخص باشد
۹. کپی گواهی تغییر نام معرف در دانمارک، در صورتی که معرف نامش را تغییر داده باشد
۱۰. برای افراد شاغل یا محصل، گواهی کار یا تحصیل به زبان انگلیسی با ذکر تاریخ استخدام، سمت، مدت مرخصی و تعهد بازگشت به کار پس از پایان مرخصی. برای بارنشستگان ارائه‌ی اصل و کپی کارت بازنشستگی یا آخرین حکم بازنشستگی یا آخرین فیش حقوقی بازنشستگی و ترجمه به زبان انگلیسی
۱۱. گردش حساب سه ماه اخیر با مهر بانک مربوطه
۱۲. متقاضیانی که قبلا به دانمارک سفر کرده‌اند یا جواب مثبت یا منفی دریافت نموده‌اند باید اصل گذرنامه‌ی قبلی، کپی روادیدهای قبلی به دانمارک و نامه‌ی سفارت را همراه داشته باشند.
۱۳. اصل و کپی از بیمه مسافرتی پزشکی به مدت روزهای اقامت در منطقه، معتبر برای یک بار ورود به کل کشورهای شنگن، با پوشش حداقل ۳۰‌,۰۰۰ یورو که این پوشش باید روی برگه‌ی رسید بیمه نامه قید شود
۱۴. یک پاکت پستی متوسط با نام و نشانی کامل متقاضی به عنوان گیرنده با ذکر کدپستی مربوطه که تمبر کافی روی آن الصاق شده باشد.