جمهوری چک

پایتخت: پراگ
واحد پول: کرونا چک

شرح

جمهوری چک یکی از اعضای اتحادیه اروپا و واقع در اروپای غربی است. با وجود این که چک عضو اتحادیه اروپاست اما واحد پول آن یورو نیست.این کشور در منطقه به دموکرات ترین کشور شناخته شده است.در اروپا نیز چهارمین کشور صلح جو و آرامش طلب دانسته شده است.

در سال 1993 به سبب تقسیم بندی کشور چکسلواکی سابق، کشور چک به وجود آمد. جمهوری چک به 13 منطقه تقسیم بندی شده که معادل همان استان در کشور ماست.غریب به یک سوم کشور چک را ایالتی وسیعی به نام زودت تشکیل داده است که اهالی آن آلمانی هستند. خوب هست در مورد این کشوار بدانیم، که در گذشته این کشور جزء کشور هایی با نظام کمونیستی بوده است و اکنون در حال خروج از این نوع نظام حکومتیست. کشور چک زادگاه و خانه نویسندگان بزرگی چون؛ فرانتز کافکا، واسلاو هاول، بهومیل هرابال و میلان کوندرا بوده است. و به همین سبب در زمینه ادبیات کشور چک و به خصوص شهر پراک شهرت بخصوصی وجود دارد.فرهنگ این کشور ترکیبی از فرهنگ آلمانی و اسوایی می باشد. این کشور از نظر تاریخی نیز به سه قسمت تقسیم شده به نام های؛ بوهم،موراویا و سیلزی.

جغرافیا، طبیعت و آب و هوا

جمهوری چک با کشور های آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان در همسایگی می باشد. مرتفع ترین منطقه این کشور "اسنیژکا" به معنی "برف پوش" نام دارد. کم ارتفاع ترین منطقه کشور چک نیز "هژنسکو" نام دارد این منطقه در کنار رودخانه البه قرار دارد. جایی که رودخانه از کشور خارج می شود؛ در واقع "هژنسکو" منطقه ای مرزی به شمار می آید. به طور کل جمهوری چک کشور کوچکیست. اما تنوع آب و هوایی در این کشور با مساحت کمی که دارد در تناقض است. کشور چک یه کشور چهار فصل به شمار می آید.
کشور جمهوری چک دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مرطوب بوده، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. اما فصل رنگارنگ پاییز و نیز بهار سرسبز،این کشور را بسیار زیبا و دیدنی می کند.

دین و مذهب

مردم کشور جمهوری چک در اکثر موارد بی دین هستند. و از مذهب خواصی پیروی نمی کنند. در واقع مردم این کشور "بی اعتنا به مذهب" خطاب شده اند. طبق آمار سال 2011 تنها 10.3% از مردم کشور مسیحی از شاخه کاتولیک، باقی مردم بی دین و نیز 9.4% پیرو باور های گوناگون بومی و شناخته نشده هستند.

غذا

پچین کولینو pečené koleno: گوشت خوک و خوراک های مربوط به آن محبوب ترین و لذیذ ترین خوراک از نظر مردم چک می باشد. این خوراک نیز با گوشت ران خوک تهیه می شود.
 اسمازنی سیر Smažený sýr:گوشت سرخ شده رول کرده با ساس تارتار سرو می شود و نباید از دستش داد. به هنگام سفر به چک حتما امتحان شود. این غذا را در گوشه گوشه خیابان های پراگ، هنگام قدم زدن می توان پیدا کرد. اسماژنی،به خصوص در زمستان و فصل سرد بسیار طعم دلنشینی دارد. این سوخاری پنیر همراه با سیب زمینی سرخ شده و سس تارتار سرو میشود و طعم بی نظیری دارد.
ماهی کپور: غذای محبوب دیگر، خوراک هاییست که با ماهی کپور تهیه می شود اما بیشتر در کریسمس این غذا محبوبیت دارد. جالب است بدانیم مردم چک ماهی های خریداری شده خود را تا هنگام کریسمس در در وان و یا تشت در خانه زنده نگه میدارند تا در هنگام پخت و سرو تازه و با کیفیت باشد.
سیویچکوا نا اسمتیه Svíčková na smetaně: سیویچکوا نا اسمیته غذای ملی کشور چک است که بسیار هم محبوب مردم این کشور می باشد.این غذا را با گوشت راسته گوسفندی به همراه سبزیجات و ادویه های مختلف تهیه میکنند و البته همراه با دامپلینگ که نوعی خمیر است و در کشور چک از آن بسیار استفاده می شود.
پراگی وپرو کندلو زلو:دامپلینگ وگوشت و کلم، غذایی بسیار مقوی و سالم است که در کشور چک بسیار طرفدار دارد و در منوی اصلی غذا های روزانه اهالی این کشور وجود دارد.

 

[foogallery id="3887"]

دیدنی ها

بر کرانه رود "ولتاوا" یکی از زیبا ترین شهر های دنیا، شهر هزار مناره، پراگ قرار گرفته است. برای معرفی زیبایی های کشور چک همان بس که شهر پراگ را به تنهایی معرفی کنیم. البته به طور مفصل در پخش شهرهای مهم، به توصیف زیبایی ها و دیدنی های این شهر خواهیم پرداخت. اما در اینجا به صورت اجمالی دیدنی های این شهر را شرح می دهیم:
پل چارلز: ساخت این پل به دستور چارلز چهارم از سال 1357شروع گردید و تا اوایل قرن پانزدهم به طول انجامید. البته به پل سنگی و یا پل پراگ نیز معروف است.در واقع از سال 1870 این پل نام پل چارلز را به خود گرفت. مردم این نام را به افتخار چارلز به این پل دادند.
تالار شهرداری: زیباترین بنای ساخته شده در کشور چک و شهر پراگ ساختمان تالار شهرداری می باشد. این ساختمان در کنار زیبا بودن، بزرگترین تالار کنسرت موسیقی شهر پراگ است.ساخت این تالار در سبک هنر نوart nouveao در 6 سال به طول انجامید.
تپه و پارک پترین: چشم انداز این پارک بر فراز شهر پراگ با ارتفاعی حدود 130 متر از سطح رود ولتوا، همچون قاب عکسی زیبا از شهر زیبای پراگ، چشم هر بیننده ای را و به خصوص هنرمندان و نقاشان را به خود خیره نگاه می دارد. دیوار قحطی، قطار کابلی و محوطه سبز این پارک نیز سبب جذابیت آن شده اند.
موزه ملی چک:موزه ای با رویکرد نمایش علوم طبیعی و نیز تاریخ این کشور است.در سال 1818 این موزه افتتاح گردید. هدف اصلی افتتاح این موزه، انتقال افکار روشنفکران جامعه به تمام مردم دنیا بوده است.این مجموعه امروز، بیش از چهارده اثر در زیر مجوعه های مختلف و در ده ها ساختمان به نمایش گذاشته است.
موزه ها، قلعه ها و ساختمان های بسیاری در این مرز و بوم وجود دارد. که دیدن و عکس گرفتن از آنها در برنامه هر گردشگر، عکاس، هنرمند و حتی هر نویسنده ای وجود دارد. تا هنرمند به عکاسی یا نقاشی از زیبایی های گوشه گوشه آن بپردازد، یا نویسنده و شاعری که در کافه ها و کنار رودخانه آن بنشیند و به نوشتن بپردازد.

شرح

 سفارت جمهوری چک در تهران
آدرس: فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۶
  تلفن: ۲۶۱۱۸۸۵۱-۰۲۱
  فکس: ۲۲۸۰۲۰۷۹-۰۲۱
  کد پستی: ۴۴۵۷-۱۱۳۶۵

ساعات کاری سفارت جمهوری چک

سفارت جمهوری چک روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ آماده ارائه خدمات به مراجعین است.

بخش کنسولی سفارت جمهوری چک

بخش کنسولی سفارت چک روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ آماده ارائه خدمات به مراجعین است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی جمهوری چک
لیست مدارک برای ویزای کوتاه مدت چک (تا ۹۰ روز) به این شرح است:
۱. پاسپورت ایرانی با اعتبار حداقل سه ماه بعد از انقضای ویزا مورد نیاز و ۲ صفحه خالی، کپی صفحه‌ی اول، کپی ویزا‌های قبلی و مهرها. ارائه گذرنامه (های) پیشین توصیه می‌شود.
۲. فرم تکمیل شده، تایپ شده و امضا شده توسط متقاضی (در موارد کودکان زیر ۱۵ سال امضای یکی از والدین قابل قبول است). فرم مذکور به همراه سایر مدارک باید شخصا توسط خود متقاضی ارائه شود.
۳. یک قطعه عکس ۶ در ۴ رنگی با پس زمینه سفید از چهره متقاضی که اخیرا گرفته شده باشد و با چسب (مایع) به فرم تقاضا چسبانده شود (لطفا عکس را به فرم منگنه نکنید)
۴. وجه ویزا که باید فقط به یورو پرداخت شود.
۵. بیمه پزشکی مسافرت که برای کل مدت اقامت در منطقه شینگن معتبر باشد. در صورت تقاضای ویزای چندبار ورود (مولتی)، بیمه نیز باید مولتی بوده و به همراه کپی ارائه شود. برای اطلاعات بیشر به  این لینک مراجعه نمایید.
۶.رزرواسیون سفر:
       رزرو بلیت هواپیما مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل
       گواهی محل اقامت و گواهی تمکن مالی در زمان دیدار از کشورهای عضو:
       رزرو هتل یا تایید اقامت یا پوشش هزینه‌ها توسط شخص حقیقی یا حقوقی دعوت کننده (اصل دعوت نامه از اداره مهاجرت جمهوری چک – به صورت رسمی توسط پلیس مهاجرت جمهوری چک مهر و امضا شده باشد.)،
۷.اظهارنامه بانکی از یکی از بانک‌های ایرانی به نام شخص متقاضی و پرینت ریز گردش سه ماه آخر همان حساب و سایر گواهی‌های مربوط به تمکن مالی در طول دیدار (کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی، غیره).
  گواهی ثبات اجتماعی – اقتصادی (که بررسی قصد متقاضی برای ترک کشور‌های عضو قبل از انقضای ویزا را ممکن سازد)کلیه متقاضیان؛
      گردش مالی سه ماه آخر و گواهی مالکیت، در صورت امکان.
      ترجمه شناسنامه با مهر دارالترجمه (مدرک شناسایی به همراه رکورد خانوادگی از اداره ثبت).
      ترجمه صفحه اول دفترچه بیمه با مهر دارالترجمه (خدمات درمانی یا تامین اجتماعی).
      گواهی مربوط به اشتغال به کار متقاضی.

کلیه مدارک اصلی به زبان فارسی باید توسط مترجم رسمی به زبان انگلیسی یا چکی ترجمه شود. مهر وزارت امور خارجه یا وزارت دادگستری مورد نیاز نیست.