بلژیک

پایتخت: بروکسل
واحد پول: یورو

شرح

بلژیک از کشور های غرب اروپا است که عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن نیز می باشد. اخیرا عضوی برجسته ای در اتحادیه اروپا شده است. در واقع بلژیک میزبان مقر اتحادیه اروپا و تعدادی دیگر از نهاد های اتحادیه همچون ناتو می باشد. همچنین این کشور یکی از شش عضو پایه‌گذار اتحادیه اروپایی فولاد و ذغال سنگ، اتحادیه اقتصادی اروپایی و اتحادیه انرژی اتمی اروپایی می‌باشد.
بلژیک کوچک اما دیدنی، جزو یکی از قطب های برتر جذب گردشگر در اروپا می باشد. آثار تاریخی دیدنی، زیبایی های طبیعی، خوراک های خوشمزه و لذیذ به خصوص سیب زمینی سرخ کرده های معروف و شکلات های این کشور بیش از پیش سبب جذابیت این کشور شده است.
نام بلژیک به آلمانی Königreich Belgien، فرانسوی Royaume de Belgique، و هلندی Koninkrijk Belgiëاست و  ریشه در نام لاتین "گاولیا بلژیکا" دارد. این نام به معنی "گلنشین" بیشتر به بخش های شمالی منطقه گفته می شده است. خود این واژه لاتین نیز برگرفته شده از یکی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام دارد.

جغرافیا و طبیعت و آب و هوا

بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال همسایه است. بلژیک با ۳۰۵۲۸ کیلومتر مربع مساحت، تقریبا هم اندازه  کشور ارمنستان است. در شمال غربی دشت ساحلی ، فلات مرکزی و در جنوب شرقی کوه‌های آردن،کشور بلژیک را از لحاظ طبیعی به سه قسمت تقسیم کرده است.
از آنجایی که بلژیک به سه قسمت طبیعی و جغرافیایی تقسیم بندی شده، به تبع آب و هوای آن نیز سه حالت مختلف دارد. اما به طور کل آب و هوای آن معتدل دریایی‌ است، همراه با میزان بارندگی زیاد در تمام فصول. اما میزان اعتدال آن و نیز میزان بارندگی در سه بخش مذکور کمابیش متفاوت است. به طور مثال بارندگی در دشت ساحلی بیشتر از فلات مرکزیست.

دین و مذهب

در کشور بلژیک طبق آمار نشان داده شده در سال ۲۰۱۲، حدود ۵۸٪ از جمعیت، خود را متعلق به کلیسای کاتولیک می‌دانند؛ این در حالیست که دین اسلام با ۵ ٪ دومین دین بزرگ این کشور به شمار می‌رود. جالب است بدانیم در شهر بروکسل، مسجد جامع برای مسلمانان ساخته شده است.

غذا

همان طور که در ابتدا اشاره شد، از خوراکی ها شکلات و سیب زمینی سرخ کرده های بلژیکی بسیار در دنیا معروف هستند. اما غذاهای و خوراک های دیگری نیز وجود دارد که چشیدن آن ها را نباید از دست داد.
کوفته با سس خرگوش Boulet Au Sauce Lapin : این غذا تهیه شده از گوشت گوساله می باشد و با سیب زمینی سرخ کرده و سبزیجات سرو می شود.
استوِمپ Stoemp: پوره سیب زمینی و سبزیجات همراه با سوسیس، از غذاهای محبوب بلژیک می باشد و کلم بروکسل است که این غذا را به غذای مخصوص بلژیک تبدیل کرده است.
سالاد میگوTomates Aux Crevettes Grises: میگو های سرخ شده با سس و سبزیجات ترکیبی بلژیکی به وجود می آورد که طعم آن را حتما باید امتحان کرد.
مارماهی با سس جعفریPaling In `t Groen: البته در اسم اصلی آن اسمی از جعفری برده نشده است و هنگام برگردان به زبان فارسی معنی آن مارماهی با سس سبز است، اما جعفری از گزینه های اصلی رسیپی این خوراک است و بنابراین اسم این غذا را به صورت سس جعفری برگردانده شده است.از نام غذا که بگذریم طعم آن است که مطمئنا جزء بهترین غذاها خواهد شد مخصوصا برای کسانی ماهی دوست دارند.
صدف خوراکیMoules-Frites: تابستان ها در بلژیک زمان صید صدف خوراکیست و این غذا از غذاهای محبوب تابستانی این کشور است.اما غذای ملی و رسمی بلژیک نیست.
جغوربغور بلژیکیCarbonnades Flamandes Stoverij: نوعی گوشت همراه سیب زمینی سرخ کرده با سس مخصوص این غذا شباهت زیادی به جغوربغور خودمان و نیز خوراک بیف فرانسوی دارد.
سوپ خامهWaterzooi: این سوپ را هم با ماهی هم با مرغ درست می کنند همراه با سبزیجات و خامه که البته بیشتر با ماهی است که نوع بلژیکی آن را متمایز می کند، نوع درست شده با مرغ آن برای همه ما آشنا می باشد.

[foogallery id="3876"]

دیدنی های بلژیک

به سبب طبیعت فوق العاده و معماری قرون وسطایی این کشور همه ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از توریست های خارجی می باشد. نمونه ای از این آثار را در ادامه بیان می کنیم:
اتمیوم : در اکثر مواقع هنگام سفر به بلژیک از پایتخت آن بروکسل سفر آغاز میشود،پس چه خوب است که اتمیوم را بشناسیم که نماد اقتدار بلژیک این کشور بعد از جنگ جهانی دوم را به نمایش عموم گذاشته است. ایده ساخت این نماد از "آندره واترکین"می باشد که الگوی آن را از ساختار اتم برگرفته است و البته این سازه 165میلیار بار از اتم بزرگتر است! این نماد زیبا حدود 800 نفر در گوی های خود -9گوی دارد-گنجایش دارد.
گلخانه سلطنتی لایکن: 
گلخانه سلطنتی لایکن The Royal Greenhouses of Laeken ،در شمال بروکسل در مجمعه کاخ سلطنتی لایکن Royal Castle of Laeken ساخته شده است. این گلخانه فقط 2هفته در سال آن هم در ماه های اوریل و می برای بازدید عموم آزاد است.این 2هفته زمانیست که همه گل ها باز میشوند و فضای رویای و شگفت انگیزی را به نمایش میگذارد.
موزه پلانتین مورتوس: مربوط به صنعت چاپ می باشد. این موزه معرف کار های 2 چاپگر به نام های "کریستوف پلانتین" و "جان مورتوس" می باشد، و البته تاریخچه چاپ را به اطلاع عموم میرساند و مجموعه شگفت انگیزی از بهترین مواد و ابزار آلات چاپ را به نمایش گذاشته است.این موزه در لیست سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
موزه ماس: یا موزه "کنار رودخانه" که در کنار رودخانه "شلده" Scheldt قرار گرفته شده است.این موزه در شهر آنتورپ کشور بلژیک واقع است.این موزه مدرن که سال های زیادی از ساخت آن نمیگذرد سالانه هزاران نفر را برای بازدید به سمت خود جذب میکند.
خانه روبنز: پیتر پاول روبنز در این خانه زندگی میکرده است. تمام آثار و نقاشی های این هنرمند در خانه او به نمایش گذاشته شده است. البته خانه روبنز گالری آثار نقاشان و هنرمندان دیگر هم میشود و هنرمندان متعددی در این خانه نمایشگاه برگذار میکنند. این خانه در شهر آنتروپ قرار دارد. آپار مهمی چون اثر "کشتار بیگناهان" از روبنز در این خانه دیده میشود.
موزه کورتیوس: این موزه در شهر "لیژ" و در ساحل رودخانه "میوز" واقع شده است. موزه کورتیوس یک موزه باستان شناسی و نمایشگاه آثار تزئینی از دوران های قدیم می باشد و نیز در این موزه در مورد بشر و سیر تکاملی آن به صورت نمادین سخن به میان آورده است.
برج ناقوس کلیسا: در شهر "بروژ" قرار دارد و از برجسته ترین جاذبه های این شهر و البته کشور بلژیک محسوب می شود. برای رسیدن به بالای این برج و لذت بردن از مناظر اطراف باید از 366پله بالا رفت اما ارزش آن را دارد که بالا روید.
کلیسای خون مقدس: دیدنی دیگری که بشود در شهر "بروژ" یافت این کلیسا است. وجه تسمیه این کلیسا به سبب وجود شیشه کوچکی حاوی خون مسیح است. ساختمان زیبای آن و نیز ماجراهای شگفت انگیز این قطره خود دلیل اصلی جذب گردشگر در این کلیسا می باشد.
موزه میدان جنگ فلاندرز: از آنجا که دشت فلاندرز در جنگ جهانی اول شاهد جنگ سختی بوده است،در شهر "ایپر" و در فلاندرز غربی موزه ای ساخته شده است. این موزه میدان جنگ در آن زمان را به نمایش گذاشته و تمامی آثار باقی مانده از آن نبرد را در خود در معرض دید عموم قرار داده است.
کشور بلژیک جاذبه های بی شماری دارد؛ میدان گرند پلاس، واترلوی ناپلئون، خانه های طراحی شده از ویکتوریا هورتا، کلیسای جامع سنت باوو، جنگل آبی یا هالرباس، پروژه بوفورت، شهر های زیبای این کشور مانند شهر  "دوربی"، منطقه های فنز و بسیاری دیگر که باز هم در قسمت شهر های این کشور به معرفی آن ها خواهیم پرداخت، تا کمکی باشد برای تمام کسانی که قصد سفر دارند.

شرح

سفارت بلژیک در تهران
آدرس: خیابان فرشته، خیابان آقابزرگی، بن بست شیرین، شماره ۴
تلفن: ۲۲۳۹۱۹۰۹ – ۲۲۳۹۱۱۶۰
تلفن بخش ویزا: ۲۲۲۴۸۵۸۲
فکس: ۲۲۳۹۸۷۸۰

ساعات کاری: سفارت بلژیک روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۵:۰۰ آماده ارائه خدمات به مراجعین است.

مدارک ویزای توریستی بلژیک

1)مدارک مورد نیاز برای شروع پذیرش جهت دریافت ویزای بلژیک

  • فرم درخواست ویزا تکمیل و امضا شده به همراه یک عدد کپی
  • دو عکس جدید (قطع پاسپورتی)
  • هزینه درخواست ویزا

2)اصل و یک سری کپی از مدارک زیر (اصل مدارک به متقاضی بازگردانده می‌شود) باید ارائه شود:

۱. پاسپورت ملی فرد متقاضی که حداقل باید ۳ ماه بعد از تاریخ ویزا،‌ اعتبار داشته باشد. به همراه کپی صفحات ۲، ۳ و ۴ پاسپورت و همه صفحاتی که ویزا و مهر دارد.
 ۲. ترجمه شناسنامه
۳. شرح سفر شامل برنامه زمانی و مکان‌هایی که مایل به بازدید از آنها هستید.
۴. ارائه مدارک مبنی بر توانایی تقبل هزینه‌های این سفر (۹۵ یورو بابت هر روز اقامت)
۵. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت توسط آژانس.
۶. رزرو بلیت هواپیما مطابق با سفر توسط آژانس.
۷ بیمه نامه مسافرتی معتبر (با پوشش ۳۰۰۰ یورو).
۸. مدارک اثبات وضعیت کاری متقاضیان

پس از دريافت پاسخ مثبت ويزا، متقاضی باید رسيد پرداخت هتل و بليط خريداری شده خود را ارائه دهد.