ایسلند

پایتخت: ریکیاویک
واحد پول: کرون ایسلند

شرح

ایسلند سرزمین یخ و آتش، شمالی ترین کشور اروپا، جزیره ای است در شمال اقیانوس اطلس. کل جمعیت کشور را 320 هزار نفر تشکیل می دهد. که ۹۳٫۳۶ درصد از این جمعیت را خود ایسلندی‌ها -که از تبار ژرمن هستند- و مابقی را نیز مهاجران دیگر کشورهای اروپایی، تشکیل می دهند. کشور ایسلند یا همان جزیره ایسلند جزو کشور دانمارک بوده است که در تاریخ 1 دسامبر 1918 از این کشور جدا و مستقل شد. کشور ایسلند که در سال2005 رتبه اول را از لحاظ شاخص توسعه انسانی در میان کشور های جهان کسب کرد، تا قرن بیست از فقیرترین کشور ها بوده است. و البته لازم به ذکر است که این کشور با صنعتی کردن ماهیگیری خود سطح اقتصادی خود را ارتقاء داد. به طوری که اقتصاد این کشور برپایه همین ماهیگیری و صنایع شیلات، استوار است. کشاورزی، گردشگری و منابع انرژی تجدیدپذیر برق‌آبی و زمین‌گرمایی نیز سازنده و ارتقا بخش اقتصاد ایسلند می باشند. جالب است بدانیم مهمترین فراورده کشاورزی کشور ایسلند سیب زمینی می باشد است. به دلیل اینکه شجره ایسلندی ها به وایکینگ ها برمی گردد، زبانشان نیز به زبان آنها یعنی زبان نورس قدیم نزدیک است.

جغرافیا و طبیعت

کشور ایسلند در اصل یک جزیره در شمالی ترین نقطه از قاره اروپا می باشد. جزیره ایسلند دومین جزیره بزرگ در قاره اروپا و هجدهمین جزیره بزرگ جهان است. ایسلند به دلیل قرار گیری در نزدیکی قطب شمال منطقه ای سردسیر و پوشیده از برف و یخ است. در عین حال این کشور منطقه ای آتشفشانی می باشد، و چشمه های آب گرم زیادی دارد. قرار گیری یخ و آتش در کنار یکدیگر خصیصه اصلی این کشور است که سبب شهرت آن در جهان می باشد.

آب و هوا

آب و هوای ایسلند ،که کمی پایین‌تر از مدار قطبی قرار دارد، سرد می باشد. اما تا حدی نیز تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد. این کشور از سمت جنوب در مقابل جریان‌های آب گرم گلف استریم قرار دارد و همین جریان ها سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود.

دین و مذهب

دین و مذهب در این کشور به دلیل اینکه اسلند بسیار سکولار می باشد، همچون دیگر کشورهای نوردیک( کشور های واقع در منطقه شمالی قاره اروپا با نام دیر "نوردن" ) میزان فعالیت مذهبی مردم نسبتاً پایین است. طبق قانون اساسی ایسلند، مردم آن از آزادی دینی برخوردارند گرچه کلیسای ایسلند، که لوتری می باشد، کلیسایی رسمی است. و طبق آمار نیز 76.81% پیروان کلیسای پروتستان می باشند.

غذا

هات داگ: هات داگ یکی از مرسوم ترین و محبوب ترین غذاهای این کشور محسوب می شود. این غذا در همه جا، از پمپ بنزین ها گرفته تا کنار جاده ها و خیابان ها و همچنین داخل رستوران ها فروخته می شود.
Hákarl یا کوسه گندیده: کوسه گندیده، غذای ملی ایسلند است که طرفداران و دوستداران بسیار زیادی دارد و به طور کل به دلیل اینکه ماهیگیری نقطه قوت و اصلی اقتصاد ایسلند است غذا های این کشور نیز بیشتر غذاهایی دریایی می باشند.

دیدنی ها

شهر ریکیاویک: شهر ریکیاویک پایتخت و البته بزرگترین شهر کشور ایسلند می باشد. پیش از هر چیز باید از این شهر به عنوان جاذبه گردشگری ایسلند یاد کرد. ریکیاویک یکی از گران ترین شهر های جهان است. در معماری این شهر وسواس خاصی خرج شده است و همین سبب مرموز شدن و در عین حال زیبایی شهر ریکیاویک شده است.
پارک ملی Thingvellir: پارک ملی Thingvellir در لیست سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. و آن هم به دو دلیل؛   این پارک از لحاظ زمین شناسی، دارای طولانی ترین صفحات در حال حرکت در جهان است و همچنین در این منطقه، صفحات پوسته قاره آمریکای شمالی و اروپا از هم جدا شده اند.
آبشار گلفوفس: آبشار گلفوفس، با ارتفاعی نزدیک به 32متر(105 فوت) معروف ترین آبشار کشور ایسلند است. در روزهای آفتابی، فضای آبشار گلفوفس باعث ایجاد رنگین کمان ها روی زاویه صخره ها می شود و زیبایی شگفت انگیزی به این منطقه می دهد.
شفق شمالی در ایسلند: تماشای شفق شمالی در این کشور از بهترین جاذبه های ایسلند است. مدت زمان حضور این شفق های نورانی از ماه سپتامبر تا ماه آوریل می باشد. بهتر است از این شفق ها و این رقص نور زیبا به عنوان یکی از زیبا ترین معجزات طبیعت یاد کرد.
زیبایی های کشور ایسلند و جاذبه های آن بیشتر مربوط به طبیعت این کشور می شود اما اماکنی مانند سان ووییجر، موزه نهنگ، گالری ملی ایسلند، کلیسای هال گریم و ساختمان مروارید ریکیاویک نیز در جذب هر چه بیشتر گردشگر به ایسلند، نقش بسیار مهمی دارند.

شرح

 سفارت ایسلند در تهران
آدرس: خيابان وليعصر، خيابان فياضي، فرشته، شماره 30
تلفن: 22039990

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا کشور ایسلند :

 • اصل پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه بیشتز از تاریخ ویزا درخواستی 
 • فرم درخواست ویزا
 • کارت ملی و شناسنامه
 • 2 قطعه عکس رنگی 6 در 4 رنگی با پس زمینه سفید بدون روتوش
 • در صورتی که قبلا ویزا شنگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری دریافت کرده اید کپی از آنها و مهر های ورود و خروج
 • نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر سپرده بانکی
 • گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام – سمت – میزان حقوق و مرخصی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی ( برای کارمندان و کارگران)
 • پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی . ( برای صاحبان مشاغل)
 • گواهی بازنشستگی ( برای افراد بازنشسته )
 • گواهی اشتغال به تحصیل ( برای دانشجویان)
 • بیمه مسافرتی
 • سند مالکیت ( در صورت وجود)
 • رزرو هتل و بلیط هواپیما