آفریقای جنوبی

پایتخت: پرتوریا
جمعیت: ۴۳ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۸۲۸ نفر
واحد پول: رند ( rand)

شرح

در سفر به آفریقای جنوبی هر مسافری به دنبال هدف و البته جاذبه ای است که باعث شده او، راهی این کشور پرجاذبه و متنوع از نظر طبیعت و حیات وحش شود.   با ما همراه باشید تا نکات سفر به آفریقای جنوبی را برای تمام کسانی که به هر دلیلی به این کشور سفر می کنند، بازگو کند و در نهایت با بالابردن اطلاعات خود از این کشور بتوانید بهترین سفر زندگی خود را رقم بزنید. چرا که هر چند گزینه های هیجان انگیز آفریقای جنوبی بسیار است و هر فردی را به سمت خود می کشاند اما مکانی برای اشتباه کردن نیست. در اینجا به هیچ عنوان نباید خطر کنید چرا که ممکن است باعث از دست دادن جانتان بشود.

بسیاری از گردشگران و مسافران به خاطر سواحل زیبای آفریقای جنوبی راهی این کشور می شوند و در هتل های ساحلب آن اقامت می گیرند. بعضی تنها می خواهند که با کوسه های سفید در زیر آب های این ناحیه شنا کنند، هر چند که امنیت نیز برای بسیار مهم است. بعضی دیگر از گردشگران و جهانگردان به دنبال سافاری های متعدد و تماشای حیات وحش زیبای آفریقای جنوبی در میان طبیعت زیبای آن هستند. حتی دیدن درختان بائوباب خود به تنهایی می تواند یکی از جاذبه های گردشگری آفریقای جنوبی باشد که هر عاشق طبیعت و البته گیاهان عجیب و غریب را به این کشور جذب کند. باور کنید که بزرگ ترین درخت زنده بائوباب دنیا در آفریقای جنوبی زندگی می کند. طبیعت وحشی و بی نظیر این کشور هر ماجراجو و البته ورزشکارهای ماهر و متخصص را نیز به سمت خود می کشاند.

جدای از طبیعت بی نظیر آفریقای جنوبی، فرهنگ و تاریخ فرهنگی آن نیز بسیار جذاب است. مردم این کشور ترکیبی از مردم آفریقایی و گروه های قبیله ای متعددی هستند که الهام بخش برخی از اصطلاحات سیاسی و دنیای مدرن امروزی بوده اند. از میراث نلسون ماندلا گرفته تا هارمونی های لیدی اسمیت بلک مامبوزو (Ladysmith Black Mambazo)، قطعا آفریقای جنوبی را مکانی جذاب برای یادگیری و غوطه ور شدن در فرهنگ آن می یابید. با تمام این احوال قبل از اینکه به این کشور سفر کنید و از تمام مواهب گردشگری و جاذبه های دیدنی آفریقای جنوبی سفر کنید، بهتر است که مطالب زیر را بخوانید.

به محل اقامت خود بسیار دقت کنید

منظور ما از دقت کردن به محل اقامتتان چیست؟ برای اینکه بهتر منظور خود را برسانیم جمله ای از معاون مشاوران ماجراجویان آفریقا، کنت ردینگ (Kent Redding) را بیان می کنیم: ” اگر شاهد یک تظاهرات بزرگ، با صداهایی بلند، خشمگینانه یا غم انگیز بودید، سریع راه دیگری را در پیش بگیرید، هر چقدر هم که ممکن است این صداها شما را کنجکاو کرده باشند.”

در آفریقای جنوبی باید دقیق بدانید که به کجا می خواهید بروید و به هیچ عنوان مقصدی را بدون برنامه ریزی قبلی انتخاب نکنید یا سریع برنامه سفر خود را به مقصدی جدید تغییر ندهید. هیچ گاه در این کشور، در شهرهای آن و در طبیعت آفریقای جنوبی بی هدف پرسه نزنید. اینجا را با شب های پاریس یا کوچه و خیابان های آمستردام اشتباه نگیرید. در بسیاری از شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی همانند کیپ تاون و ژوهانسبورگ محله های خوب و مناسب شما با محله های بد و خطرناک تنها یک خیابان و حتی یک خانه فاصله دارند. در نتیجه اینجا جای پرسه زدن نیست. بی گدار به آب ندهید. برای اینکه بهترین سفر خود را به این کشور تجربه کنید، به صحبت های راهنمای خود به دقت گوش دهید و راهنمایی های ما را در نکات سفر به آفریقای جنوبی جدی بگیرید. یادتان باشد که با ذکاوت و هوشمندی می توانید بهترین سفر خود را با دیدن حیات وحش و سافاری های این کشور بسازید.

همچنین بهتر است قبل از رزرو هتل آفریقای جنوبی کمی راجع به موقعیت هتل و محله های اطراف آن تحقیق کنید. پس از گرفتن ویزای آفریقای جنوبی و ورود به این کشور، از کارکنان هتل نیز می توانید اطلاعات دقیق تری بگیرید.

پر زرق و برق نباشید

دقت کنید که به چه کشوری سفر می کنید! سواحل و شهرهای آفریقای جنوبی همانند سواحل و شهرهای یونان یا دیگر کشورهای اروپایی نیست! بسیاری از راهنمایان، هتل داران و مدیران آژانس های مسافرتی این کشور به مسافران توصیه می کنند که جواهرات خود را به این کشور نیاورند. این افراد برای امنیت و راحتی مسافران نکات سفر به آفریقای جنوبی را در جمله زیر خلاصه می کنند.

“به همراه نداشتن جواهرات و به حداقل رساندن لباس های گران قیمت تا حد ممکن! همچنین هنگام خرید از فروشندگان این کشور در بازارهای خیابانی و یا هر نقطه دیگری از آفریقای جنوبی، پول نقد را مشخص و جلوی چشم عموم مردم از جیبتان بیرون نیاورید. به دیگران نشان ندهید که شما پول نقد بسیار به همراه دارید. همچنین دوربین و لنزهای گرانقیمت، عجیب غریب و بزرگ خود را به همین دلیل به کناری نهاده و برای این کشور تنها به یک دوربین جیبی و کوچک کنون یا سونی بسنده کنید.”

در حقیقت هر چه سفر به آفریقای جنوبی را راحت تر و ساده تر بگیرید نه تنها ذکاوت بیشتری به خرج داده اید؛ بلکه امنیت بیشتری هم برای خود خریده اید. در تمام مراحل سفر خود در این کشور، به همه نکات دقت کنید و زیاد تو چشم نباشید! مخصوصا اگر به محله های فقیر نشین یا خطرناک این کشور نزدیک هستید.

پوشش دهی آنتن موبایل در این کشور بسیار بالاست

بالاخره یک خبر خوب و آن هم اینکه پوشش دهی آنتن موبایل در تمام مناطق آفریقای جنوبی بسیار بالاست. البته خریدن یک موبایل و سیم کارت نیز بسیار آسان است. اولین کاری که در سفر به آفریقای جنوبی باید انجام دهید، خریدن سیم کارت آفریقای جنوبی و موبایل است. موبایل ها را می توانید کرایه کنید. در این صورت هزینه کمتری می پردازید. می توانید یک تلفن با قابلیت پشتیبانی از سیم کارت های ۳ G بگیرید و سیم کارتی نیز خریداری کنید. فرودگاه بهترین و البته اولین مکان برای خریدن و کرایه کردن موبایل در آفریقای جنوبی است.

با این خرید، نه تنها به شبکه های اجتماعی و برنامه های خود دسترسی پیدا می کنید، بلکه با اینترنت و عکس های عالی در طول سفر تعداد بازدید کننده های سایت خود را بالا ببرید. با انجام چنین خریدی سطح کیفیت و نوع سفر خود را ارتقا می دهید.

آفریقای جنوبی محل مناسبی برای کرایه ماشین نیست

به هیچ وجه تصور نکین در این کشور می توانید ماشین سافاری یا هر ماشین دیگری کرایه کنید، با این حساب حتی فکر کردن به رنگ ماشین نیز دیوانه کننده است. فقر هنوز معظلی اصلی در آفریقای جنوبی است که گریبانگیر بسیاری از مردم این کشور است و شما به راحتی می توانید متوجه این موضوع بشوید. با تمام این احوالات، اگر باز هم تمایل به کرایه ماشین داشتید، به سراغ ماشین های خاکی و ساده شاید هم رنگ و رو رفته بروید. ماشین هایی که زیاد جلب توجه نمی کنند اما سالم هستید و به خوبی راه می روند.

از نکات سفر به آفریقای جنوبی این است که از رانندگی و بیرون بودن در ساعات بعد از تاریکی حتی در شهرهایی همانند کیپ تاون و ژوهانسبورگ نیز خودداری کنید. هر چند که در سال های اخیر بزرگراه های بهتر و بیشتری برای رفت و آمد ماشین ها در آفریقای جنوبی ساخته شده است. قبل از کرایه ماشین قوانین راهنمایی و رانندگی آفریقای جنوبی را بخوانید. رانندگی در این کشور همانند کشورمان ایران بوده و فرمان ماشین ها در سمت چپ جاده قرار گرفته است. همچنین اگر می خواهید ماشین را بنزین بزنید، در پمپ بنزین متصدی پمپ بنزین این کار را برایتان انجام می دهد و شما باید مبلغی به عنوان انعام (در حدود ۱ دلار) به متصدی پمپ بنزین بدهید.

روشن فکر باشید

با سفر به آفریقای جنوبی باید روشن فکر باشید. اگر با گروه های داوطلب همراه می شوید به دنبال برنامه های بلند مدت برای کمک رسانی به مردم فقیر این کشور باشید. هر چند هم که درون کتاب های راهنما و سایت های گردشگری راجع به این کشور بخوانید باز اطلاعات کمی از نکات سفر به آفریقای جنوبی خواهید داشت. بسیاری از نکات را تنها در سفر پیدا خواهید کرد. مردم آفریقای جنوبی جدای از نوع زندگیشان بسیار مهربان و خونگرم هستند و اگر شما را در کنارشان ببینند بسیار خوشحال خواهند شد. شما نیز با این مردم همراه باشید. خود را جدای از آن ها ندانید و در فعالیت های مختلف از جمله فستیوال ها و رقص های محلی آن ها شرکت کنید.

از نکات سفر به آفریقای جنوبی زبان و نحوه ارتباط با مردم است. این کشور، ۱۱ زبان رسمی و محلی دارد. با این وجود در بسیاری از شهرهای بزرگ، ادارات دولتی، بانک ها و صرافی ها، رستوران ها و دیگر مناطق توریستی افرادی را پیدا خواهید کرد که به زبان انگلیسی صحبت کنند. یکی دیگر از زبان هایی که ممکن است به گوشتان برسد، نوعی زبان هلندی است که البته به راحتی هم می توانید از آن برای ارتباط استفاده کنید. یادگیری این زبان بسیار راحت است. از نکات سفر به آفریقای جنوبی راحت گرفتن در ارتباط با مردم است و یادتان باشد که حتی یادگیری زبان محلی این مردم بسیار آسان است.

 

شرح

اطلاعات کلی از سفارت آفریقای جنوبی

نشانی سفارت: تهران، خیابان ولیعصر، باغ فردوس، خیابان یکتا، پلاک ۵

شماره تلفن سفارت: ۲۲۷۰۲۸۶-۹

شماره تلفن بخش ویزا و کنسول: ۲۲۷۱۹۵۱۶

سایت سفارت: www.southafricanembassy.ir

روزهای کاری سفارت: از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۲ روزهای دوشنبه الی جمعه، به جز روزهایی که شامل تعطیلات سفارت می شود.

استرداد گذر نامه: برای این دو منظور تنها با هماهنگی قبلی و فقط در روزهای پنج شنبه از ساعت ۹ تا ساعت ۱۲ ظهر می توانید به سفارت مراجعه کنید.

انواع ویزای آفریقای جنوبی

 • ویزای ملاقات با بستگان و خانواده
 • ویزای توریستی
 • ویزای تجاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار

مدارک لازم برای درخواست ویزای آفریقای جنوبی

 • فرم تقاضانامه که به طور کامل و با حروف بزرگ لاتین تایپ شده و یا با خودکار مشکی خوانا پر شده باشد.
 • ۲ قطعه عکس ۴ × ۳ یک شکل و جدید که نهایت تا ۶ ماه پیش گرفته شده باشد. در پشت عکس ها پشت نویسی کامل که شامل: نام و نام خانوادگی با حروف لاتین و بزرگ  و تاریخ تولد به تقویم میلادی با اعداد لاتین نوشته شده باشد.
 • کپی بلیط به همراه برگه رزرواسیون که در آن تاریخ ورود و خروج به آفریقای جنوبی مشخص شده باشد. توجه داشته باشید که تاریخ رفت، حداقل به مدت ۵ روز کاری بعد از تاریخ تحویل مدارک باید باشد.
 • نامه ای به زبان انگلیسی که بر روی سربرگ رسمی محل کار و یا موسسات آموزشی که متقاضی در آن مشغول است که در آن اطلاعاتی همچون؛ نام ونام خانوادگی، شماره گذرنامه، تاریخ شروع به کار، طول مدت استخدام و یا تحصیل و عنوان و سمت شغلی به همراه میزان حقوق، تاریخ شروع و همچنین تاریخ اتمام مرخصی و یا حتی ماموریت و قصد سفر ، در آن ذکر شده باشد. توجه داشته باشید که کارفرما باید حتما در پای نامه ی مذکور، امضا زده باشد.
 • اصل گذرنامه ی امضا شده متقاضی که حداقل ۱ ماه پس از خاتمه سفر معتبر باشد و حداقل ۲ صفحه ی خالی داشته باشد.
 • کپی گذرنامه، از صفحات ۲ و۳ به همراه تمامی روادیدهای قبلی آفریقای جنوبی. اگر گذرنامه ی شما دارای بخش توضیحات است، حتما از آن کپی برای سفارت تهیه بفرمایید.
 • هر یک از متقاضیان سفر به آفریقای جنوبی باید منحصرا دارای یک گذرنامه ی انفرادی باشد.
 • افرادی که دارای سنی زیر ۱۸ سال هستند، اگر قصد سفر با والدین، یکی از آن ها و یا تنهایی را دارد، باید رضایت نامه ی کتبی محضری به همراه خود داشته باشد.
 • صورت حساب بانکی و یا فیش حقوقی ۳ ماه اخیر قبل از مسافرت که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • باید حداقل موجودی حساب یا سپرده ی افراد، ۳۰میلیون تومان باشد.

دریافت ویزای توریستی آفریقای جنوبی

ویزای توریستی آفریقای جنوبی برای ورود به این کشور به منظور گردش و تفریح و اقامت گردشگران و خارجیان، به دو صورت عادی و فوری صادر می شود. در سطر های بالاتر، مدارک عمومی برای دریافت این ویزا را برای شما بازگو کردیم. در ادامه برای شما شرایط و مدارک اختصاصی برای دریافت این ویزا را توضیح خواهیم داد.

مدارک اختصاصی

 • ارائه دعوتنامه و مدارک مربوط به وضعیت اقامتی شخص میزبان که به تایید اداره ی پلیس آفریقای جنوبی نیز رسیده باشد و به منظور ملاقات با خانواده و بستگان باشد.و
 • به همراه داشتن بلیط و تاییدیه ی هتل های واقع در هر یک از شهرهایی که قصد اقامت در آن ها را به منظور اقامت توریستی و طول مدت اقمتتان، در آن ها را دارید.
 • اگر از طرف شرکتی دعوت شده اید، به همراه داشتن دعوت نامه به همراه مدارک اقامتی که توسط پلیس آفریقای جنوبی تایید شده باشد برای صدور ویزای تجاری شما لازم است.

هزینه صدور ویزا

برای دریافت ویزای آفریقای جنوبی شما باید در سفارت مبلغ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ هزار تومان را در محل سفات برای هر نفر بپردازید.

ترجیح بر آن است که مبلغ هزینه ی روادید به صورت نقدی پرداخت شود اما در غیر این صورت، ایران چک هم پذیرفته می شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که این مبلغ تحت هیچ عنوانی عودت و پس داده نمی شود و کاملا غیر قابل استرداد است.

این نکات را در هنگام اقدام برای ویزای آفریقای جنوبی به خاطر داشته باشید

 • مدت زمان لازم برای بررسی و رسیدگی به تقاضای شما حداقل یک هفته و حداکثر در صورت تایید مدارک شما، ۳ ماه طول خواهد کشید.
 • اصل پاسپورت شما تا زمان تصمیم گیری سفارت در مود تقاضای شما در سفارت باقی خواهد ماند.
 • ویزای آفریقای جنوبی را تنها حتما از خود سفارت دریافت کنید و از هیچ کدام از رابطان ویزا استفاده نکنید.
 • حضور شخص متقاضی به هنگام تحویل مدارک در سفارت الزامی است.
 • حضور تمامی مسافرین و متقاضیان سفر به آفریقای جنوبی برای انگشت نگاری در سفارت این کشور الزامی است.
 • سفارت آفریقای جنوبی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.