کیوتو

شرح

 

کیوتو، یکی از شهرهای پر رمز و راز کشور ژاپن است. این شهر در ژاپن در میان کوه ها و تعداد بی شماری از باغ های ژاپنی قرار گرفته و بناها و جاذبه های تاریخی متعددی در آن وجود دارد. با توجه به این که این شهر در گذشته پایتخت کشور ژاپن بوده به همین دلیل از امکانات فوق العاده ای برخوردار است اما هزینه ها همانند همتای خود یعنی شهر توکیو آنچنان بالا نیست، به غیر هزینه مسافرانی که به این شهر می خواهند سفر کنند باید درباره رستوران های این شهر، هتل و همچنین جاذبه های گردشگری که در آن وجود دارد اطلاعاتی داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی

شهر کیوتو، در مرکز جزیره هانشو قرار گرفته است. جمعیت این شهر ۱٫۵ میلیون نفر گزارش شده  و بخش اصلی این شهر حدود ۳۰ کیلومترمربع است. شهر کیوتو در ژاپن، توسط دو رودخانه کامو (Kamo) و کاتسورا (Katsura) از شرق و غرب محدود شده ‌است. این شهر در گذشته پایتخت کشور ژاپن بوده است.

مختصری از تاریخ کیوتو

از لحاظ تاریخی شهر کیوتو قدمت زیادی دارد و محل استقرار اولین مهاجرین کره ای که در قرن هفتم بوده که صنعت ابریشم بافی را در این شهر رواج دادند. در سال ۷۹۴ پایتخت امپراتوری از نارا به کیوتو منتقل شد. این تغییر پایتخت با آغاز دوره خاصی در ژاپن همراه است که به نام دوره هیان (Heian) شناخته می‌شود. در سال ۱۱۸۵ شوگون‌های میناموتو (Minamoto)، پایتخت سیاسی را از کیوتو به کاماکورا (Kamakura) نزدیک محل فعلی توکیو منتقل کردند. این دوره در ژاپن به دوره کاماکورا معروف است. در دوره اِدو(Edo) بین گروه‌ها تقریباً صلح برقرار بود. در این دوره شوگون‌های توکوگاوا (Tokugawa)، گروه‌های سامورائی را مجدداً سازماندهی کردند و پایتخت را به اِدو که بعداً توکیو نام گرفت منتقل نمودند و همچنان این شهر پایتخت توکیو است.

 

اطلاعات کلی شهر کیوتو

زبان رسمی: ژاپنی

جهت رانندگی: چپ

واحد پول رسمی: ین ژاپن (JPY)

اختلاف ساعت با تهران: ۵:۳۰+

آب و هوا شهر کیوتو ژاپن

آب و هوای شهر کیوتو نیمه مرطوب بوده و دارای تغییرات آب و هوایی متعددی است. تابستان های این شهر گرم و مرطوب و زمستان هایی با بارش گاه گاه باران دارد. در ماه ژوئن باران در کیوتو آغاز می گردد و تا پایان ماه جولای ادامه خواهد داشت. درجه حرارت هوا در بین ماه های اوکتبر تا نوامبر ۵۰ تا ۷۰ درجه فارنهایت است. قطعا بهترین ماه برای سفر به کیوتو اکتبر، نوامبر، مارس، آپریل و می زیرا این ماه ها فصل های بهار و پاییز را شامل می شوند.

 

هزینه های سفر به صورت کلی

به طور کلی هزینه زندگی در شهر کیوتو ژاپت ۱۶۵% بیشتر از ایران است، این عدد را از سایت رسمی Numbeo ذکر کرده ایم. واحد پول این شهر ین بوده و قیمت ین در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶، ۴۰۵۰ تومان است.

هزینه اقامت در کیوتو ژاپن

برای اقامت در هر شهری این بودجه شماست که تعیین می کند کجا و با چه حد امکاناتی اقامت داشته باشید. گاهی برنامه سفری شما ماجراجویی است و ترجیح می دهید که برای اقامت هزینه کمی بپردازید تا بتوانید مدت بیشتری در سفر بمانید. اما گاهی شما تنها برای تفریح و گردشی با تمام امکانات رفاهی را مد نظر دارید که در این صورت هزینه شما بالاتر می رود. در شهر کیوتو هم دقیقا همین موضوع وجود دارد زیرا هم هتل های گران وجود دارد و هم هتل های ارزان و هاستل ها که می توانید اقامت راحت و با امکانات کمتری را در آن داشته باشید.

هزینه خورد و خوراک در کیوتو

هزینه غذا در کیوتو به نسبت همتای خودش در توکیو ارزان تر است، اما همانطور که گفتیم به نسبت همتای خودش در توکیو نه ایران به همین دلیل ما حدودی از قیمت غذاها در شهر کیوتو را بیان می کنیم، در شهر کیوتو ژاپن به منظور تهیه غذا در یک رستوران خوب و رو به بالا قیمت باید ۷۵۰ ین را بپردازید. همچنین اگر بخواهید در یک رستوران متوسط رو به بالا یک غذای دو نفره میل کنید، باید مبلغ ۵٫۰۰۰ ین هزینه نمایید. مک دنالد ارزان ترین ساندویچی است که در کشورهای خارجی می توانید میل کنید قیمت هر ساندویچ ۶۸۰ ین است. قیمت یک بطری آب معدنی ۱۰۸ ین می باشد. همچنین اگر اهل خوردن قهوه هستید به ازای هر لیوان قهوه مبلغی معادل  ۴۲۰ ین پرداخت بنمایید.

 

حمل و نقل در شهر کیوتو

سیستم حمل و نقل در شهر کیوتو همانند دیگر شهرهای بزرگ جهان بسیار کارآمد و توسعه یافته است. سیستم حمل و نقل این شهر شامل اتوبوس، مترو و تراموا می شود و زمان هایی که اوج ترافیک در شهر رخ به وجود می آید تعداد بیشتری اتوبوس و قطار وارد خطوط می شوند تا دسترسی عموم مردم به وسایل نقلیه راحتر باشد. البته علاوه برای وسایل نقلیه بنزینی می توانید از دوچرخه هم در این شهر برای گشت و گذارتان استفاده کنید.

هزینه تهیه بلیط اتوبوس و مترو: هزینه‌ی بلیت تک سفره‌ی در شهر کیوتو ژاپن، ۲۳۰ ین است، با تهیه یک بلیط ماهانه به مبلغ ۱۲٫۰۰۰ ین می توانید یک ماه در شهر کیوتو به هر مسیری که می خواهید بروید.

هزینه تاکسی: قیمت تاکسی، اگر بخواهید با تاکسی به سفرهای درون شهری خود بروید برای شروع تاکسی باید مبلغ ۵۹۰ ین پرداخت کنید به ازای هر یک کیلومتر ۱۷۰ ین به مبلغ اولیه اضافه می گردد. اگر شما تاکسی را برای مدتی منتظر نگه دارید به ازای هر یک ساعت مبلغی معادل  ۱۹۶۰ ین به مبلغ نهایی اضافه می گردد.

هزینه بنزین: اگر هم خواستید ماشین در این کشور اجاره کنید، لازم است بدانید که قیمت بنزین در شهر کیوتو ژاپن به ازای هر لیتر ۱۲۶ ین است.

 

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کاری، رامن و دانبری (Dunberi) میل کنید

همانطور که گفتیم رستوران‌ها در کیوتو می توانند سریع جیب شما را خالی کنند، از این رو پیشنهاد می کنیم این سه نوع غذا را میل کنید که هم خوشمزه هستند و هم قیمت مناسب‌تری دارند. ظرف کاری که ۳۷۰ ین قیمت دارد. همچنین دانبری (ظرف غذایی مرکب از گوشت و برنج) بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ ین هزینه دارد. غذایی مثل رامن هم به ندرت بیشتر از ۸۶۰ ین قیمت دارد.

یک کارت عبور معبد خریداری کنید

با پرداخت ۳,۸۰۰ ین می توانید یک کارت عبور  ۲ روزه (Temple Pass) که برای بازدید از اکثر معابد کیوتو تخفیف خوبی را برایتان فراهم می کند و به علاوه امکان استفاده‌ی رایگان از سیستم حمل و نقل عمومی را هم به شما می دهد. اگر قصد دارید از چندین معبد بازدید کنید (تعدادی از آن‌ها فاصله‌ی زیادی با هم دارند) این کارت را تهیه کنید.

 

بایدها و نبایدهای ژاپنی

  • باید قبل از سفر به ژاپن چندین عبارت کاربردی را یاد بگیرید زیرا تعداد کمی از مردمان آن کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند.
  • هنگام احوال پرسی کمی خم شوید. تعظیم کردن در ژاپن مرسوم است.دست دادن معمولا در جلسات کاری مرسوم است.
  • به این دلیل که برای ورود به خانه ژاپنی ها و همچنین در برخی رستوران ها باید کفش تان را در بیاورید هرگز جوراب پاره پا نداشته باشید.
  • در مهمانی نباید به کسی بگویید که امیدورام دوباره شما را ببینم.