کوالالامپور

کشور: مالزی
جمعیت: ۵٫۱ ملیون نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۶۰
ساعت:

شرح

 

با شروع فصل سرما و ورود به پاییز و زمستان، بهترین گزینه ها برای سفر به کشوری خارجی را می توان در میان کشورهای استوایی و گرمسیری یافت. کشورهایی که زمستان، هوای برفی و یخبندان در آن ها جایی ندارد و می توانید در عرض چند ساعت و تنها با سفری هوایی، تابستان و سرسبزی هایش را برای خود به ارمغان بیاورید. از محبوب ترین مقاصد برای ایرانی ها که آب و هوایی گرمسیری دارد، می توان به کشورهای مالزی و تایلند اشاره کرد. امروز که قرعه به نام مالزی افتاده، به سراغ شهر محبوب کوالالامپور می رویم تا ببینیم چه چیزی انتظار ما را می کشد.

همان طور که می دانید کوالالامپور، پایتخت کشور مالزی و شهری مدرن و بسیار پیشرفته است که با آسمان خراش های مختلف، مراکز خرید مدرن، معماری خاص و هزاران جاذبه طبیعی و دلربایش در جهان شناخته می شود.

چرا کوالالامپور؟


 • پایتخت و بزرگ ترین شهر در کشور مالزی است.
 • طبیعتا یکی از مهم ترین شهرهای مالزی محسوب می شود.
 • به سبب مراکز خرید مختلف، متنوع و مدرنش شهرت دارد.
 • جاذبه ها و تفریحات بسیاری را در اختیار گردشگران قرار می دهد.
 • شهر کوالالامپور را بیش تر بشناسید

  شهر وسیع و پیشرفته کوالالامپور که در میان عموم و به صورت اختصاری با نام کی ال (KL) شناخته می شود، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور مالزی است. این شهر وسعتی برابر با ۲۴۳ کیلومتر مربع دارد و جمعیتی در حدود ۱.۷۳ میلیون نفر را در خودش جای داده است. جالب است بدانید که کوالالامپور تنها شهر جهانی مالزی بوده و از جمله جوامع شهری جنوب آسیاست که پیشرفت بسیار زیاد و قابل توجهی در سیستم شهری و جمعیت افراد ساکن خود داشته است. با این اوصاف، طبیعی است که کوالالامپور نه تنها مرکز فرهنگی، مالی و اقتصادی مالزی بلکه قطب با اهمیتی در میان کشورهای جنوب آسیا محسوب شود. 

  کوالالامپور از مناطق مختلفی تشکیل شده است که محبوب ترین مناطق آن را با نام مثلث طلایی می شناسند و بخش هایی چون بوکیت بینتانگ، کی ال سی سی و محله چینی ها (Chinatown) را شامل می شود. این سه بخش از پر رفت و آمد ترین مناطق کوالالامپور هستند و بسیاری از جاذبه های پایتخت را در همین محله ها خواهید دید. هنگامی که در کوالالامپور گردش می کنید، با فضایی مدرن رو به رو خواهید شد که به نحو دلپذیری با ساختمان های قدیمی و معماری انگلیسی ترکیب شده اند. البته در این بین فضای سرسبز و طبیعت دوست داشتنی منطقه، بر وجه خوشایند و زیبایی بصری شهر افزوده و نقش مهمی را ایفا می کند. 

  از جمله جاذبه های محبوب کوالالامپور می توان به بلندترین برج های دوقلوی جهان یعنی برج های دو قلوی پتروناس، مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور، آکواریوم شهر، باغ پرندگان، باغ گیاه شناسی پردانا، غارهای باتو و شب بازار پتالینگ اشاره کرد. در کنار همه این ها باید بدانید که کوالالامپور مقصدی مورد توجه برای شکم گردی و گشت و گذار میان خوشمزه های محلی و بین المللی است. رستوران ها و کافه های بسیار متنوعی در شهر کوالالامپور به چشم می خورند که به تنهایی یکی از جذابیت های پایتخت مالزی محسوب می شوند. 

 • دانستنی های مهم شهر کوالالامپور

  خواندن و دانستن اطلاعات زیر، می تواند در حین سفر به کوالالامپور برای شما بسیار مفید باشد:

  زبان مردم کوالالامپور: زبان رسمی مردم مالزی مالایی بوده و اغلب مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

  پول رایج در کوالالامپور: رینگیت مالزی ۱ رینگیت مالزی

  اختلاف ساعت با تهران: ۴ ساعت و نیم جلوتر

  سطح قیمت: مشابه تهران

  سوغات شهر: در کشور مالزی و شهر کوالالامپور سوغات و صنایع دستی فراوانی به چشم می خورد. از جمله سوغاتی های این منطقه می توان به مواردی چون: باجو کبایا (لباس سنتی خانم های مالزی)، ظروف فلزی، دست بافته های رنگارنگ، تافی سنتی، انواعی از پارچه های رنگارنگ مالزی، کروگسنگ (نوعی سنجاق سینه)، ظروف شیشه ای و سفالین لابو سایونگ و ... اشاره کرد.

  وضعیت بهداشت: کوالالامپور از لحاظ وجود کلینیک ها و بیمارستان هایی با استاندارد جهانی، در وضعیت خوبی قرار دارد. همچنین امکان تهیه داروهای بدون نسخه در بسیاری از داروخانه های معروف شهر امکان پذیر است. در مجموع درباره شهر کوالالامپور باید بدانید که از وضعیت بهداشتی خوبی برخوردار است اما نکاتی هست که دانستن و رعایتشان خالی از لطف نیست. به طور مثال در کوالالامپور از آب شیر ننوشید و به هنگام تهیه آب معدنی نیز دقت کنید که بطری ها دست نخورده و پلمپ شده باشند. 

  وضعیت تحصیلی: کوالالامپور از جمله شهرهایی است که میزبان دانشگاه های بین المللی و معروف بسیاری‌ست. این شهر یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در دنیا و خصوصا جنوب شرقی آسیاست و در رتبه بندی جهانی نیز جایگاه قابل توجهی دارد. از دانشگاه های معروف و معتبر کوالالامپور می توان به مواردی چون: کالج کی.ای.جی.سی (KAGC College)، کالج مانتیسا (Mantissa College)، مدرسه تجارت آسیا (Asia School of Business)، دانشگاه گلوبال نکست (GlobalNxtUniversity)، کالج اریکان (Erican College) و ... اشاره کرد.

در سفر به کوالالامپور بدانید

از دیگر اطلاعات و نکات ضروری پیش از سفر می توان به عبارات کوتاه و پرکاربرد مقصد و شماره های ضروری آن شهر اشاره کرد. دانستن این اطلاعات، هم سفر را برای شما راحت تر خواهد کرد و هم آمادگی شما را برای عکس العمل بجا در اتفاقات غیر منتظره بالا می برد.

شماره های ضروری:

کد شماره گیری مالزی ۶۰+
کد شهر کوالالامپور ۰۳
شماره پلیس / آمبولانس ۹۹۹
آتشنشانی ۹۹۴
حوادث گاز ۹۹۳

عبارات کاربردی:

صبح / عصر / شب بخیر Selamat pagi / petang / malam 
خداحافظ (Selamat jalan (Ser-la-matte ja-lan
ببخشید (Maafkan saya (ma-af-kan sa-ya
لطفا Sila
ممنونم (Terima kasih (te-ri-ma ka-sih
بله / نه (Ya / tidak (yer / tee-dak
نه با تأکید (Jangan (jang-nan
کجا (Di mana (dee ma-na
قیمتش چقدره؟ (Berapa (ber-ra-pa
میشه تخفیف بدید؟ (Murah sikit boleh? (moo-rah see-kit bo-leh
خیلی گرونه Mahal sangat
لطفا بیا Sila masuk
اسم من ... است ...Nama saya
می توانید انگلیسی صحبت کنید؟ bolehkah anda berbahasa inggeris
دستشویی کجاست؟ Di mana tandas
ساعت چنده؟ jam/pukul berapa sekarang?

امنیت در کوالالامپور

خوب است بدانید که کشور مالزی از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده ۳۰ دنیا قرار دارد و به این ترتیب از کشورهایی چون رومانی، قطر، ایتالیا، فرانسه و کویت در رده بالاتری قرار گرفته است. 

البته اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به شهر کوالالامپور بیاندازیم و آن را با کلان شهر تهران مقایسه کنیم، خواهیم دید که تهران در مورادی از این شهر امن تر محسوب می شود. به طور مثال آمار خلاف هایی چون دزدی، کیف قاپی، پخش و فروش مواد مخدر، حمله فیزیکی و ... در این شهر بسیار بالاست و در مقابل تهران ناامنی بیش تری دارد. همچنین خوب است بدانید طبق آمارها امنیت پیاده روی به تنهایی در طی روز در شهر کولاالامپور متوسط ارزیابی می شود و در شب ها نیز امنیت پیاده روی بسیار پایین است.

+ بنابراین در طی سفر به مالزی رعایت کردن موارد ایمنی بسیاری ضروری است. به طور مثال بهتر است در مکان های شلوغ و توریستی مانند خیابان ها، دوربین، موبایل و وسایل قیمتی خود را در دسترس و معرض دید قرار ندهید و از حمل کردن مقدار زیادی پول نقد جدا بپرهیزید. مدارک مهم خود مانند پاسپورت را در جای امن مانند هتل نگهداری کنید و اگر مجبور به حمل پول نقد هستید، در ملأ عام آن را از جیب خود خارج نکنید.

+ هرگز شب هنگام به تنهایی به گشت و گذار نروید و حتما با چند نفر دیگر همراه شوید.

+ اگر به صورت کوله گردی سفر می کنید و یا در هاستل ها و اقامتگاه های ارزان قیمت اقامت می کنید، حتما با خود قفل کوچک و محکمی برای وسایل خود داشته باشید.

جشنواره ها و تعطیلات رسمی کوالالامپور

از دیگر نکات جالب توجه پیش از سفر می توان به جشنواره ها و تعطیلات رسمی هر شهر اشاره کرد. با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانید برنامه ریزی دقیق تر و بهتری داشته باشید، چرا که تعطیلات عمومی و جشنواره ها ممکن است بر روی وضعیت بازدید از جاذبه ها و اماکن و دیدنی تأثیر داشته باشند.

جشنواره های کوالالامپور:

جشن سال نوی چینی ها، تایپوسام در غارهای باتو، جشنواره بالون فیستا، جشنواره راک کوالالامپور، جشنواره بین المللی جاز، جشنواره دیوالی (جشنواره شمع) و  جشن کریسمس

تعطیلات مالزی و شهر کوالالامپور:

باید بدانید که تعطیلات رسمی کشور مالزی بسته به منطقه و شهر متفاوت هستند. بنابراین در این جا تنها تعطیلات رسمی کوالالامپور در سال ۲۰۱۸ ذکر شده اند.

*به درخواست شما کاربران، معادل ایرانی تاریخ های میلادی آورده شده اند، البته توجه داشته باشید که به دلیل وجود سال های کبیسه، تقارن این تاریخ ها همیشگی نیست و گاهی روزهای میلادی مورد نظر با تقویم شمسی، یک روز فاصله دارند.

سال نوی میلادی، ۱ ژانویه (۱۱ دی ۱۳۹۶) 

روز سرزمین ائتلافی، ۱ فوریه (۱۲ بهمن ۱۳۹۶) 

جشن سال نوی چینی ها، ۱۶ و ۱۷ فوریه (۲۵ و ۲۶ اسفند ۱۳۹۶)

روز کارگر، ۱ می (۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷)

روز وساک، ۲۹ می (۸ خرداد ۱۳۹۷)

شب قدر، ۱ ژوئن (۱۱ خرداد ۱۳۹۷)

عید فطر، ۱۵ و ۱۶ ژوئن (۲۵ و ۲۶ خرداد)

عید قربان، ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد ۱۳۹۷) 

روز ملی مالزی، ۳۱ آگوست (۹ شهریور ۱۳۹۷) 

تولد پادشاه مالزی، ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور ۱۳۹۷)

اول محرم، ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ۱۳۹۷)

روز مالزی، ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور ۱۳۹۷)

دیپوالی یا دیوالی، ۷ نوامبر (۱۶ آبان ۱۳۹۷)

میلاد پیامبر، ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان ۱۳۹۷)

روز کریسمس، ۲۵ دسامبر (۴ دی ۱۳۹۷)

آب و هوای شهر کوالالامپور

از آن جا که کشور مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد، در اغلب اوقات آب و هوایی گرم و مرطوب در این منطقه حاکم است. به همین دلیل در پایتخت مالزی خبری از تابستان های گرم و زمستان های سرد نیست و در اکثر روزهای کوالالامپور، شاهد آب و هوای مطبوعی خواهید بود. البته باید بدانید که در فصل هایی از سال، بارش باران شدت گرفته و رمیزان طوبت و گرما، بیش از سایر اوقات است.

با این حال در شهر کوالالامپور آب و هوای خنک تری به نسبت سایر نقاط کشور مالزی به چشم می خورد، چرا که این شهر با کوه ها و دره هایی از اطراف احاطه شده که در مجموع بر روی آب و هوای پایتخت تأثیر دارد. با این حساب، میانگین دمای روزانه شهر کوالالامپور بین ۲۹ تا ۳۵ درجه سانتیگراد متغیر بوده و در شب ها نیز این میانگین دما در حدود ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتیگراد متفاوت است. یکی از ویژگی های مثبت آب و هوایی مالزی در مقابل دیگر کشورهای منطقه، تأثیر پذیری حداقلی اش در برابر بادهای موسمی شرقی و غربی است.

همچنین دانستن این نکته خالی از لطف نیست که حتی شرایط بد آب و هوایی نمی تواند تاثیر چندانی بر روی خوش گذرانی و تفریح شما در شهر کوالالامپور داشته باشد، چرا که اغلب پیاده روهای شهر، مجتمع های تفریحی، مراکز خرید و البته پایانه و ایستگاه های حمل و نقل شهری به سایبان ها و چترهایی به خصوص مجهزند که در صورت بارش های سنگین به کار خواهند آمد.

فصل سفر: ماه های اردیبهشت تا مرداد (می تا آگوست) + آذر، دی و بهمن (دسامبر تا فوریه) شلوغ ترین و پرطرفدارترین ماه های سفر به شهر کوالالامپور است. متوسط دمای هوا در این زمان بین ۲۱ تا ۳۳ درجه سانتیگراد خواهد بود.

ماه های کم طرفدار سفر: در ماه های اسفند و فروردین + شهریور، مهر و آبان میزان بارندگی در شهر کولالامپور بسیار زیاد و گردشگران کم تری این ماه ها را برای سفر انتخاب می کنند. 

فرودگاه های کوالالامپور

دو فرودگاه در اطراف شهر کوالالامپور به چشم می خورد که در ادامه با آن ها بیش تر آشنا می شویم:

۱- فرودگاه بین المللی کوالالامپور | Kuala Lumpur International Airport

اصلی ترین و بزرگ ترین فرودگاه بین المللی کوالالامپور است که از مرکز پایتخت مالزی، فاصله ای ۶۰ کیلومتری دارد. خوب است بدانید که فرودگاه بین المللی کوالالامپور یا (KLIA) یکی از مهم ترین پایانه های هوایی در میان کشورهای جنوب شرقی آسیا محسوب می شود و با هزینه‌ای هنگفت در حدود ۳.۵ میلیارد دلار (۳.۵ بیلیون تومان) ساخته شده است!

فرودگاه بین المللی کوالالامپور یکی از ۲۴ فرودگاه شلوغ جهان بوده و تا به حال در جا به جایی ۵۲,۶۴۳,۵۱۱ مسافر نقش داشته است. 

دسترسی: برای آن که از فرودگاه بین المللی کوالالامپور خود را به مرکز شهر برسانید، سه راه پیش روی شماست. ارزان ترین راه استفاده از اتوبوس ها، راحت ترین و البته گران ترین راه، استفاده از تاکسی هاست. می توانید از خطوط ریلی موجود در ترمینال فرودگاه نیز برای دسترسی به شهر کوالالامپور استفاده کنید.

سایت فرودگاه: http://www.klia.com.my/

آدرس: مالزی، سلانگور، سپانگ

Address: ۶۴۰۰۰ Sepang, Selangor, Malaysia

۲- فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه | Sultan Abdul Aziz Shah Airport

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه که با نام فرودگاه سوبانگ هم شناخته می شود، نخستین فرودگاه بین المللی شهر مالزی که در اواسط قرن بیستم ساخته شد و تا سال ۱۹۹۸ میلادی مورد استفاده بود. پس از آن که فرودگاه بین المللی کوالالامپور ساخته شد، این فرودگاه تغییر کاربری داده و برای پروازهای داخلی مالزی و برخی از پروازهای بین المللی استفاده می شود. 

سایت فرودگاه: فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه

آدرس: مالزی، سلانگور، سوبانگ، لاپانگان تربانگ سلطان عبدالعزیز شاه، جالان لپانگان تربانگ سوبانگ

Address: Jalan Lapangan Terbang Subang, Lapangan Terbang Sultan Abdul Aziz Shah, ۴۷۲۰۰ Subang, Selangor, Malaysia

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

کوالالامپور شهری وسیع و شلوغ است که از سیستم حمل و نقل عمومی مناسب و کارآمدی برخوردار است. در این شهر گزینه های متنوعی مانند مترو، مونوریل، اتوبوس و تاکسی وجود دارد که برای گشت و گذار در میان شهر می توانید از آن ها استفاده کنید. البته همان طور که می دانید، در کلان شهر کوالالامپور نیز مانند دیگر شهرهای درحال توسعه، در ساعات اوج روز، ترافیک کلافه کننده ای به چشم می خورد. بنابراین بهترین کار در این اوقات استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت ترکیبی است، یعنی به طور مثال قسمت های پر ترافیک را با مونوریل پشت سر بگذراید و سپس باقی راه را با تاکسی طی کنید.

در ادامه با بلیت الکترونیک شهر، انواع وسایل حمل و نقل و هزینه هر یک آشنا خواهید شد.

بلیت های الکترونیک: برای پرداخت هزینه های وسایل حمل و نقل عمومی کوالالامپور مانند اتوبوس، مترو و خطوط ال آر تی می توانید از بلیت های الکترونیک شهر استفاده کنید. 

مای رپید (MyRapid)، پرکاربردترین بلیت الکترونیک کوالالامپور است که چندین نوع مختلف دارد. بهترین نوع مای رپید برای گردشگران، کارت های مای رپید تاچ اند گو (MyRapid Touch N' Go) و کارت های اسمارت ۷ (MyRapid Smart ۷) می باشند.

هزینه خرید: هزینه ها بسته به نوع کارت متفاوت می باشند.

۱- کارت های مای رپید تاچ اند گو: ۱۵ رینگیت مالزی با ۵ رینگیت مالزی

حداقل شارژ ممکن: ۱۰ رینگیت مالزی

۲- کارت های اسمارت ۷: ۲.۵ رینگیت مالزی

این کارت ها اعتباری ۷ روزه دارند و حداقل شارژ ممکن این کارت ها ۱۰ رینگیت مالزی است.


بلیت الکترونیکی دیگری در شهر کوالالامپور به نام تاچ اند گو (Touch 'n Go card) وجود دارد که می توانید از آن برای تمام وسایل حمل و نقل منطقه کلانگ ولی (Klang Valley) شهر کوالالامپور، عوارض بزرگراه های مالزی و برخی از پارکینگ ها استفاده نمایید. هزینه خرید این بلیت ها ۱۰.۶۰ رینگیت مالزی بوده و می توانند بین ۱۰ رینگیت مالزی تا ۵۰۰ رینگیت مالزی شارژ شوند.

۱- خطوط ال آر تی (LRT) و مونوریل

شبکه ریلی کوالالامپور اشکال متفاوتی دارد که پر استفاده ترین آن، ال آر تی (LRT) و ام آر تی (MRT) ها هستند که دارای ۵ خط می باشند و با فواصل ۲ تا ۳ دقیقه حرکت می کنند. این ها شباهت زیادی به مترو دارند با این تفاوت که اغلب بر روی پایه های مرتفع بتنی رفت و آمد می کنند. مونوریل، گزینه دیگری است که بر خلاف ال آر تی و ام آر تی کاملا بر روی پایه های بتنی جا به جا می شود و با نشستن درون آن و یک دور کامل، می توانید منظره جذابی از شهر را ببینید.

هزینه ال آر تی و مونوریل کوالالامپور بسیار کم و ارزان است و می تواند با کارت مای رپید و یا بلیت های کاغذی پرداخت شود. بلیت ها را باید از ماشین های فروش بلیت تهیه کنید و هزینه هر بلیت تک سفره برابر با ۵ رینگیت مالزی است. دقت کنید کسی در ایستگاه ها به شما بلیت نمی فروشد و نهایتا پول خرد به شما می دهند. در نتیجه تنها راه تهیه بلیت، ماشین های بلیت فروشی هستند. 

+ متأسفانه سیستم پرداخت هزینه خطوط ریلی مالزی ناپیوسته بوده و برای عوض کردن خطوط در ایستگاه کی ال سنترال (KL Sentral) مجبور به پرداخت دوباره هزینه هستید. بنابراین اگر کارت الکترونیکی ندارید، برای جلوگیری از ضرر کردن، برای هر خط جداگانه بلیت بگیرید و بلیت یکسره نگیرید.

نرخ: هزینه ها بر اساس تعداد ایستگاه محاسبه شده و از ۱ رینگیت مالزی شروع می شود.

نوع پرداخت هزینه: مای رپید یا بلیت کاغذی

۲- خطوط ای آر ال (ERL)

 با استفاده از این خطوط می توانید بین ایستگاه مرکزی کی ال سنترال و فرودگاه بین المللی کوالالامپور رفت و آمد کنید. هزینه بلیت تک سفره این خطوط بسته به استفاده از هر لاین، بین ۲۳ رینگیت مالزی تا ۵۵ رینگیت مالزی بوده و در کل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید. 

  نوع پرداخت هزینه: بلیت کاغذی

۳- خطوط کی تی ام (KTM)

خطوط کی تی ام یا کوموتورها دو خط هستند که از مرکز شهر به سمت نواحی اطراف شهر می روند و با استفاده از آن ها می توانید به طور مثال به غارهای باتو بروید. برنامه حرکت کوموتورها مانند مونوریل ها سریع نیست و فاصله هر سفر بین ۵، ۱۰ و ۲۰ دقیقه است. بلیت کاغذی کوموتورها با بلیت مونوریل ها فرق دارند و باید جداگانه تهیه شوند. 

 نوع پرداخت هزینه: بلیت کاغذی

۴- اتوبوس

 اغلب اتوبوس های شهر مالزی را دو شرکت مترو باس و رپید کی ال اداره می کنند. شرکت رپید کی ال خود چهار نوع اتوبوس مختلف دارد و اطلاع رسانی مقاصد و مسیرهای خود را بهتر انجام می دهد. اتوبوس های این شرکت عبارت اند از:

باس بندلر | Bas Bandar: هزینه: ۱ رینگیت مالزی: برای گردش در مرکز شهر کوالالامپور

باس اوتاما | Bas Utama: هزینه ۱ رینگیت مالزی تا ۳ رینگیت مالزی: مرکز شهر تا حومه کوالالامپور

باس تمپاتان | Bas Tempatan: هزینه: ۱ رینگیت مالزی: برای گردش در حومه شهر کوالالامپور

باس اکسپرس | Bas Ekspres: هزینه: ۳.۸۰ رینگیت مالزی: اتوبوس های سریع مرکز شهر تا حومه کوالالامپور

+ خوب است بدانید می توانید با استفاده از اتوبوس های گو کی ال سیتی (GO-KL City) به رایگان در شهر کوالالامپور گردش کنید. این اتوبوس ها ۴ مسیر دایره ای در اطراف شهر دارند و در مرکز شهر کوالالامپور، برج کوالالامپور، ایستگاه ریلی کی ال سنترال، موزه ملی و میدان مردکا ایستگاه دارند. این اتوبوس ها در ساعات اوج شلوغی هر ۵ دقیقه حرکت می کنند و در سایر اوقات، فاصله ای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای دارند. 

اتوبوس های دو طبقه توریستی کوالالامپور گزینه دیگری است که می تواند به کارتان بیاید. این اتوبوس ها که با نام هاپ-آن-هاپ-آف شناخته می شوند در ۴۲ مکان دیدنی شهر توقف دارند، مجهز به وایفای رایگان می باشند و اطلاعات گردشگری در آن ها با هدفون ارائه می شود. هزینه این اتوبوس ها برای بزرگسالان در حدود ۴۰ رینگیت مالزی تا ۷۴ رینگیت مالزی و برای کودکان زیر ۵ سال رایگان است.

 نوع پرداخت هزینه: کارت مای رپید یا تاچ اند گو

۵- تاکسی

 از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی مورد استفاده در کلان شهر کوالالامپور، تاکسی ها هستند. تاکسی های کوالالامپور به رنگ قرمز و زرد بوده که به وفور در سطح شهر به چشم می خورند. هزینه ورودی تاکسی ۳ رینگیت مالزی است و به ازای هر ۱ کیلومتر، ۱.۵ رینگیت مالزی به هزینه کرایه افزوده می شود. 

می توانید برای محاسبه کرایه ها به جدول زیر مراجعه کنید:

فاصله (کیلومتر) هزینه حدودی
بین ۳ تا ۴ km بین ۷.۵ رینگیت مالزی تا ۹ رینگیت مالزی
بین ۱۰ تا ۱۲ km بین ۱۸ رینگیت مالزی تا ۲۱ رینگیت مالزی
بین ۲۰ تا ۲۲ km بین ۳۳ رینگیت مالزی تا ۳۶ رینگیت مالزی

+ خوب است بدانید از نیمه شب تا ۶ صبح حدود ۵۰% به هزینه کرایه ها افزوده می شود .

+ تاکسی های آبی کوالالامپور، تاکسی های جدیدتر و راحت تر این کلان شهرند که هزینه ورودی آن ها ۶ رینگیت مالزی است.

+ متأسفانه برخی از راننده های تاکسی کوالالامپور دانش جغرافیایی پایینی دارند و شهر را به خوبی نمی شناسند و برخی از تاکسی متر استفاده نمی کنند، بنابراین بهتر است پیش از سوار شدن بابت هر دو این ها مطمئن شوید. 

نوع پرداخت هزینه: نقد

فرهنگ غذایی مالزی

خوراکی و غذاهای مالزیایی ترکیبی از روش های سنتی و مدرن است و آداب بسیار متنوعی هم در شیوه ی خوردن غذاها رعایت می شود که همه ریشه در چند ملیتی بودن مردمان این سرزمین دارد.

مردمان مالزی را می توان به سه قوم اساسی تقسیم کرد: مالایی، چینی و هندی. هر یک از این اقوام فرهنگ خاصی داشته که در غذاهایشان هم به وضوح قابل مشاهده است و در این کشور با هم عجین شده اند. البته گروه های مهاجر را هم نباید از یاد ببریم، اقوامی که از اوراسیا همه ساله به مالزی مهاجرت می کنند و هر یک علایق و غذاهای سرزمینشان را با خود به همراه می آورند.

حقیقت این است که در مالزی شاهد فرهنگ غذایی چینی، هندی، تایلندی، هلندی، مالایی و ... در کنار هم هستیم. اما با این حال برخی از مواد غذایی را بیش از سایرین در میان غذاهای مالزیایی دیده می شود، که به صورت کوتاه به آن ها می پردازیم.

فلفل تند: انواع و اقسام فلفل تند به وفور در غذاها استفاده می شود و به طور کلی ادویه جاتی که طعم تندی دارند مانند سیر، زنجبیل، پیاز خشک و... زیاد به کار می رود.

نارگیل: شاید برای ایرانی ها جالب باشد که بدانند از تمام قسمت های نارگیل در پخت غذا در مالزی استفاده می شود. بخصوص از آب آن در اغلب سوپ ها و طبخ برنج بهره می برند.

سس سویا: در غذاهای مالزیایی سس سویا نقش پررنگی دارد، ماده ای پر خاصیت و خوش طعم.

گیاهانی که بیشتر استفاده می شوند: میان میلیون ها گونه ی گیاهان خوراکی برخی از آن ها محبوب تر هستند مثل سنبل هندی، انواع ساقه ها، برگ درختان گوناگون و...

برنج: در مالزی هم مانند بسیاری از کشورهای آسیایی دیگر، برنج زیاد مصرف می شود و در کنار اغلب غذاها، مقداری قرار می دهند. شما برنج را با انواع روش های پخت می توانید در این سرزمین بیابید، اما محبوب ترین نوع آن برنج پخته شده با آب نارگیل است که پیشنهاد می کنیم آن را امتحان کنید. غذاهای برنجی شاخص این سرزمین ناسی لماک و کایو نام دارند.

بایدها و نبایدهای شهر کوالالامپور

 • هرگز از آب های لوله کشی در کشور مالزی جهت آشامیدن استفاده نکنید. برای آب آشامیدنی حتما از آب معدنی استفاده و همینطور سعی کنید به دلیل شرایط آب و هوایی در این کشور زیاد آب بنوشید.
 • مالزی نسبتا امن است اما باز هم مراقب خود و اشیایی که حمل می کنید باشید. خصوصا بانوان بهتر است بیشتر مراقبت کنند به خصوص هنگامی که کیف دستی یا اشیا گران قیمت همراه دارند. چنانچه به مشکل برخورد کردید یا به کمک نیاز داشتید به راهنمای تور یا مراکز پلیس مراجعه کنید.
 • از حمل پول نقد و اشیا گران قیمت در مکان های پر بازدید جدا خودداری کنید.
 • حمل قرص های روان گردان در این کشور جرم محسوب می شود