کشور: سریلانکا

شرح

 

شهر زیبای کندی یکی از جذاب ترین مکان‌ های گردشگری در سریلانکا محسوب می‌شود، این شهر در ۱۲۰‬ کیلومتری کلمبو ‏پایتخت سریلانکا واقع شده است و هزار نفر جمعیت دارد. آب وهوای بسیار مناسب، ویژگی‌ های طبیعی و خیره‌کننده و نیز ‏حضور پر تعداد گردشگران خارجی برای دیدن کندی این شهر را به یکی از گران ‌ترین شهرهای سریلانکا تبدیل کرده است ‏و شهر کندی همچنین بعنوان پایتخت قدیم سریلانکا همواره مورد توجه گردشگران بوده است، از کندی به عنوان شهر جشنواره‌ ‏های باشکوه نیز نام برده می ‌شود، در این شهر سالانه چهار جشنواره برگزار می‌شود که جالب ترین آن ها " اسالا " نام دارد و هر مسافری که به سریلانکا سفر می کند، باید بازدید از کندی را در برنامه سفر خود جای دهد، سفر به کندی نه فقط به خاطر وجود معبد مقدس دندان " dalada Maligaw " بلکه به این خاطر که بیش از هر جای دیگری در کشور سریلانکا منحصر به فرد و خاص است به طوری که شهر کندی در سال 1988 میلادی به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو سریلانکا شناخته شد!

تاریخجه شهر کندی

شهر کندی پایتخت آخرین پادشاهی سینهالی است که در سال ۱۸۱۵ به تسخیر انگلیسی‌ها درآمد. موقعیت مکانی این شهر و قرار گرفتن آن در ارتفاعات و در میان کوه‌ها، در دوره‌های بسیاری باعث شده این شهر از دسترس متجاوزان در امان بماند در حالی که دیگر شهر‌های سریلانکا به راحتی تسلیم بیگانگان می‌شدند. کندی در نهایت با آغاز استعمار انگلیس تحت سلطه این کشور درآمد و کندی در کشور سریلانکا با مزارع وسیع چای و تنوع زیست محیطی بی نظیرش، شهر گرم و مهمان نوازی است که معبد دندان بودا را در دل خود جای داده است. صدای طبل راهبان این معبد موسیقی متن شهر کندی است ، شهر آیین ها و مذهب بودایی که دریاچه کندی آن را از وسط به دو نیم کرده است. قایقی دست و پا کنید، روی دریاچه کندی که به آن دریای شیر هم می گویند، حرکت کنید تا کوه های بسیار زیبای هانتانا و ناکلز در دو سوی شهر شما را مبهوت خود کنند و اگر از شهر کمی دور شوید، دژ سنگی سیگیریا پربازدیدترین بنای تاریخی سریلانکا در مقابلتان قد علم می کند. به شهر که برگردید، فیل های تزیین شده که در خیابان ها راه بروند، یعنی قرار است آیین اسالا در کندی برگزار شود.

آیینی که در تقدیس مکتب بوداست و راهبان را به رقص های راز آلودی وا می دارد. مگر می شود نایستاد و تماشا نکرد ، کندی را که می رقصد و با رنگ هایش چشم را می نوازد. اولین مذهب بزرگی که به این جزیره قدم نهاد مذهب بودایی بود و به دلیل عدم تسخیر شهر کندی توسط قدرت‌های بیگانه، فرهنگ و سنت‌های بودایی از گذشته‌های دور به جای مانده است. معابد بودایی مهم با قدمتی بسیار که در این شهر وجود دارد از جاذبه‌های این شهر است که گردشگران بسیاری را به کندی می‌کشاند. جشن‌های مذهبی که معروف ترین آنها اسالا نام دارد جشنی با قدمت ۴۰۰ ساله در این شهر است از دیگر جاذبه‌های شهر کندی است.

 

موقعیت و جمعیت کندی

شهر کندی دارای جمعیت بالایی است و همچنین به دلیل گردشگران و گشت های فراوان بیشتر جمعیت در این مکان وجود دارد و این شهر بین دو کوه قرار گرفته که جای بسیار دیدنی و گردشی زیبایی است که سالانه مسافران زیادی به این شهر سفر میکنند و همچنین به دلیل وجود معابد بوداییها به عنوان شهر مذهبی شناخته شده است و به دلیل شلوغ بودن جادها در سریلانکا بهترین وسیله برای سفر به این شهر قطارهای درجه یک هستند البته باید گفت که قطارهای معمولی هم وجود دارند اما با تاخیر بالایی برخوردارند. بهترین وسیله برای گردش در این شهر سه چرخه ها هستند که درشب هم وجود دارندالبته در نظر داشته باشید که حتما نیازی به گشت و گذار با سه‌چرخه نیست و با توجه به کوچک بودن مرکز شهر و نزدیک بودن مناطق دیدنی، حتی می‌توانید با پیاده روی از بسیاری از مکان‌های دیدنی، معابد و بازرهای این شهر دیدن کنید.

آب و هوای کندی

شهر کندی در ارتفاعات بالا و در مرکز سریلانکا قرار گرفته است. خود جزیره دارای آب و هوای استوایی است اما کندی بدلیل موقعیت خود، که در وسط سریلانکا و در ارتفاعات قرار دارد، و توسط تپه احاطه شده است، دارای هوای خنک تری می باشد و کندی یک مقصد توریستی برای تمام طول سال می باشد؛ در واقع، همه چیز در شهر آرامش خاصی به همراه دارد. به طور کلی در ماهای ژانویه، فوریه، مارس، آوریل و مه آب و هوای کندی خوب و معتدل است و از ماه های ژانویه تا دسامبر بارش باران وجود دارد ، به طور میانگین گرم ترین ماه آوریل و سردترین آگوست است ، ماه اکتبر مرطوب ترین ماه سال در کندی است ، اگر از باران بیزارید ، این ماه سال به کندی نروید و همچنین مارس خشک ترین ماه سال در کندی است و در آخر  اوقات خوشی را برای شما گردشگران کندی در طول سفرتان در کشور زیبای سریلانکا آرزومند است.

راه های ارتباطی کندی به سایر شهرها

فرودگاه کندی در نزدیکی منطقه کانداساله (Kundasale) یک خط هوایی مستقیمی را به فرودگاه بین المللی کلمبو ایجاد کرده است. فرودگاه بین المللی کلمبو به عنوان یک کاتالیزور در صنعت گردشگری سریلانکا نقش ایفا می کند.

از نظر راه های زمینی نیز بزرگراه A1 یک راه مواصلاتی بین کندی و کلمبو است و یک بزرگراه دیگر (A9) کندی را به جافنا (Jaffna) وصل می کند. همچنین بزرگراه های دیگری نیز هستند که کندی را به پادیادالاوا (Padiyathalawa) و پوتالام (Puttalam) وصل می کند. یک خط راه آهن نیز وجود دارد به نام خط ماتاله (Matale) که کندی را در راه ریلی پرادنیا (Peradeniya) و ماتاله قرار می دهد.

 

 

 

12 کاری که هرگز نباید در سفر به سریلانکا انجام دهید!

1- به مذهبشان بی احترامی نکنید

در سریلانکا لمس راهب ها، مخصوصا لمس سر آنها  کار ناشایستی می باشد. زنان به هیچ وجه اجازه ندارند راهب ها را لمس کنند. همچنین فراموش نکنید که هنگام دیدار از معابد حتما کفش هایتان را در بیاورید.

 

2- به مجسمه بودا پشت نکنید

در سریلانکا پشت کردن به مجسمه بودا بی احترامی محسوب می شود. البته برای عکس گرفتن از بودا ممنوعیتی وجود ندارد ولی مطمئن شوید در هنگام گرفتن عکس، کسی به مجسمه بودا پشت نکرده باشد و همه رو به بودا ایستاده باشند. همچنین لباس پوشاندن به مجسمه بودا ( یا هر یک از خدایان دیگر) بی احترامی به حساب می آید.

3- سریلانکا را با هند مقایسه نکنید

در مکالمات با مردم محلی، از مقایسه سریلانکا با هند جلوگیری کنید. آنها دو کشور مختلف هستند که دارای فرهنگ های منحصر به فرد می باشند.

 

4- بدون اجازه عکس نگیرید

در سریلانکا قبل از اینکه عکس بگیرید، مطمئن شوید که گرفتن عکس مانعی ندارد. در بعضی از جاها مثل موزه ها بعضی وقت ها لازم است برای عکاسی مجوز داشته باشید. بهتر است قبل از عکس گرفتن از مامورین انتظامی، اجازه بگیرید.

6- در سریلانکا برای جواب دادن به سوال از “خیر” استفاده نکنید!

مردم سریلانکا هیچ وقت در جواب سوال کلمه “خیر” یا “نه” را به کار نمی برند و به جای آن سرشان را از یک طرف به طرف دیگر تکان می دهند که این علامت به معنی بله یا بسیار خوب می باشد.

 

7- در سریلانکا از شیر، آب نخورید

در سریلانکا از خوردن آب از شیر (آب) خودداری کنید. حتی دندان هایتان را با شیر آب مسواک نکنید. آب شیر در سریلانکا سالم نیست و نه تنها دارای میکرو ارگانیسم هاییست که به دستگاه گوارش آسیب می زنند بلکه با ضایعات صنعتی، کشاورزی و کودهای شیمیایی آلوده شده است. بنابراین خوردن این آب باعث بروز مشکلات بهداشتی سلامتی خواهد شد.

 

8- در سریلانکا با دست چپ غذا نخورید

در سریلانکا برای غذا خوردن از کارد و چنگال استفاده نمی شود (البته در اکثر هتل ها و رستوران ها در اختیار شما گذاشته می شود) و مردم سریلانکا غذا را با دست راست خود می خورند. در سریلانکا غذا خوردن با دست چپ ناشایست است چون به عقیده مردم این کشور، دست چپ ناپاک و آلوده می باشد!

 

9- در سریلانکا مبلغ کرایه را از قبل توافق کنید

در سریلانکا وقتی سوار توک توک یا سه چرخه می شوید فراموش نکنید از راننده بخواهید اگر تاکسی متر دارد آن را روشن کند و مطمئن شوید که دستگاه درست کار می کند یا نه. برای کرایه هم با اطلاع از نرخ های معمول قبل از سوار شدن سعی کنید به توافق برسید. کرایه توک توک در کلمبو (شهری در سزیلانکا) برای هر کیلومتر حدود 50 روپیه است.

10- سریلانکایی ها خیلی بد رانندگی می کنند

مرگ و میر در اثر تصادفات جاده ای در سریلانکا آمار بالایی دارد. عامل این تصادفات در اکثر مواقع بی احتیاطی، بی دقتی و بی ملاحظه بودن راننده هاست. در سریلانکا اتوبوس ها زمانی که چراغ قرمز است هم در حال رانندگی هستند، موتور سیکلت ها در پیاده رو در حال حرکت اند، توک توک ها هم در سمت مخالف جاده می رانند که همه اینها دلایل بروز تصادف می باشند. بنابراین در سفر به سریلانکا بی نهایت مراقب باشید.

 

11- حتما با خود اسپری ضد حشرات (حشره کش) ببرید

هنگام سفر به سریلانکا مطمئن شوید که حتما اسپری ضد حشرات (حشره کش) را با خود برداشته اید زیرا در سریلانکا چنین محصولی به سختی پیدا می شود! در سریلانکا علیرغم اینکه مالاریا ریشه کن شده ولی تب دنگی (Dengue fever) در اینجا شایع می باشد که می تواند بسیار خطرناک هم باشد.

 

12- خوردن غذاهای محلی را فراموش نکنید

سریلانکا را بدون خوردن غذاهای خوشمزه محلی، مثل سمبول نارگیل سریلانکایی تند، یک فنجان چای شیر یا دارچین تازه، ترک نکنید و با خود خنده های فراوان و مهمان نوازی سریلانکایی ها را به عنوان سوغاتی به خانه ببرید!