کاظمین

کشور: عراق
جمعیت: ۱٬۵۰۰٬۰۰۰

شرح

شهر کاظمین واقع در شمال بغداد است. وجه تسمیه این شهر وجود حرم مطهر دو معصوم؛ امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) است که از پراهمیت ترین اماکن مذهبی نزد مسلمانان می باشد. کاظمین در اصل منطقه در شمال شهر بغداد است اما اهمیت آن سبب شده که برخی آن را شهری مجزا بدانند. کاظمین مدفن برخی مشاهیر دیگر چون "خواجه نصیرالدین طوسی" و "شیخ مفید" و ... نیز می باشد. از نام های دیگر شهر کاظمین می توان از  "‌کاظمیه"، "‌بلدة الکاظمی‌" و "‌المشهد الکاظمی" نام برد. جالب است بدانیم، قدمت این منطقه که به سبب موقعیت جغرافیایی خاصش از قبل از میلاد مسیح(ع) مورد توجه بوده است، در زمان ساسانیان باغ یکی از پادشاهان ایرانی به نام "تسوج" بوده است.

جغرافیا و آب و هوا

برخی بر این باورند که کاظمین در اصل یک منطقه بوده که به سبب اهمیتی که در بین مسلمانان دارد تبدیل به شهر شده است. برخی نیز عقیده دارند که از ابتدا شهر بوده و به علت توسعه به بغداد وصل شده است. این شهر در نزدیکی رود دجله واقع است و به همین روی بارندگی نسبتا خوب در بعضی ایام سال و نیز خاکی حاصلخیز دارد. وضعیت آب و هوایی نیز در تابستان، گرمای کویری دارد اما زمستان های آن معتدل و مناسب برای سفر به این شهر است.

مکان های زیارتی و مذهبی

حرم مطهر کاظمین یا جوادین: آرامگاه امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) در این شهر واقع است که وجود همین حرم مطهر خواستگاه اسم این شهر می باشد. این حرم بار ها و بارها دچار طغیان رود دجله و یا بر اثر حمله در هنگام جنگ ها دچار تاراج و حریق شد و مجدد مرمت و بازسازی شد. باز سازی و به سازی دو حرم کاظمین هم چنان ادامه دارد، صحن جدید به نام شهید صدر در شمال صحن القبله، از سال 1378(2009م) تا کنون در حال ساخت می باشد.
اماکن و مراکز دیگری چون قبر بهلول، مسجد صفوی ساخته شاه اسماعیل صفوی، مسجد المنطقه یا"مسجد العتیقه‌"، قبر بشر حافی و آرامگاه ادریس الحسنی و ... در این شهر وجود دارد که اهمیت آن را دو چندان می کند.