کازابلانکا

کشور: مراکش
جمعیت: ۴٬۱۵۰٬۰۰۰
ساعت:

شرح

کازابلانکا مهم ترین بندر کشور مراکش و مرکز استان کازابلانکای بزرگ، بر کرانه اقیانوس اطلس واقع شده است و نیز پایگاه اصلی نیروی دریایی مراکش می باشد.
کازابلانکا سرای سفید و یا به زبان عربی دارالبیضاء  نامیده می شود، همچنین از مهم ترین بنادر مصنوعی در جهان است و پایتخت تجاری شمال آفریقا محسوب می شود که تعداد 9 شهر، شهرهای خواهرخوانده این بندر مهم می باشند(بعضی شهرها بنا به مشترک المنافع بودنشان در زمینه های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و غیره بایکدیگر عهد و پیمان خواهرخواندگی میبندند.)
این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط ماهیگیران فینیقی تاسیس شد.
خوب است بدانیم؛ کازابلانکا که مشهورترین شهر کشور مراکش است، نیمی از شهرت خود را مدیون فیلم کازابلانکا ساخته مایکل کورتیس از برگزیده های سینما، می باشد.
همچنین کازابلانکا بزرگترین و پرترافیک ترین فرودگاه کشور مراکش، به نام فرودگاه محمد پنجم را دارا می باشد.

جغرافیا و آب و هوا

کازابلانکا در شمال کشور مراکش واقع است و قسمت شمالی خود شهر، ساحل اقیانوس اطلس میباشد.
آب و هوای این شهر نیز از جاذبه های آن به شمار میرود چرا که از نوع مدیترانه ای معتدل و تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس است و در تمام سال این وضعیت هوایی برشهر حکم فرماست. کازابلانکا ، به منطقه تعطیلات تابستانی شهرت پیدا کرده و ساحل منطقه در تمام طول تابستان مملو از گردشگر است.

دیدنی ها

این شهر دارای جاذبه های زیادیست و مجموعه ای وسیع از بهترین دیدنی ها را در معرض دید علاقه مندان قرارداده است.
مسجد حسن ثانی یا حسن دوم سومین مسجد بزرگ دنیا شناخته شده که شبستان آن ظرفیت پذیرش 100000نمازگزار را در خود دارد و نیز دارای بلند ترین مناره جهان نیز هست. کاشی کاری ها و تزئینات ابن مسجد و هم چنین و همچنین حمام بزرگی که در این مسجد ساخته شده است چشم هر بیننده ای چه مسلمان و چه غیر مسلمان را به خود خیره میکند.
میدان محمد پنجم یا محمد V) V در زبان یونانی پنجم) میدان اصلی شهر کازابلانکا توسط عمارت های کلاسیک بازمانده از دوران حکومت فرانسوی ها احاطه شده است که این عمارت ها شامل سفارت فرانسه نیز می باشند.
شهر قدیمی یا مدینه  همچنان که در این شهر زیبا پیش میروید بهتر است به منطقه های قدیمی آن با نام شهر قدیمی و یا *مدینه* نیز سر بزنید و از بازار شهر دیدن کنید و با بافت قدیمی شهرهای افریقایی که چه غرق در رنگ و نور هستند آشنا شوید و همچنین ملاحظه کنید که قرارگیری همزمان صنعت و مدرنیته درکنار صنایع دستی و سنت در این منطقه چه کنتراست زیبایی به وجود آورده است.
کورنیچ  ناحیه ای پر رونق، واقع دربخش غربی مسجد حسن دوم و در کنار اقیانوس می باشد که چند سالیست با ساخت هتل ها و رستوران های زنجیره ای به قطب گردشگری شهر کازابلانکا تبدیل شده است زیباترین قسمت این ناحیه بلوار اقیانوس است که بیشتر اقامت گاه های مدرن شهر در این بلوار ساخته شده است. پیشنهاد می شود حتما به کافه های رو به اقیانوس این بلوار سربزنید و بعد از نوشیدن یک قهوه یا چای داغ از پیاده روی حین غروب آفتاب لذت ببرید.
زیارتگاه سیدعبدالرحمن  کمی آن طرف تر از کرنیچ بر روی صخره های مشرف به دریا زیارتگاهی مشاهده می شود که تنها در طول روز و هنگام جزر کامل قابل دسترسی می باشد.
محکمه پادشاه  بنای این عمارت ساخته شده به سبک *موریش* یا سبک معماری قدیم شمال آفریقا می باشد که شامل 60 اتاق همراه با تزئینات و گچبری های فراوان و خیره کننده ای است و بهتر است به صورت گروهی و همراه با راهنما وارد این عمارت شد چرا که مطمئنا بازدید کننده با وجود نقشه تو در توی آن راه بازگشت به خانه را پیدا نخواهد کرد.
حمام های سنتی کازابلانکا  که به حمام های ترکی معروف هستند بسیار شبیه حمام های سنتی خزینه دار ایرانی هستند و خود یکی از جاذبه های گردشگری شهر به حساب می آیند.
«کافه ریک»  سال ها بعد از ساخت فیلم کازابلانکا توسط مایکل کرتیس، یک خانم خوش ذوق آمریکایی به نام خانم کتی کریگر معروف به «مادام ریک» که در مراکش زندگی می کند کافه را در سال 2004 میلادی درست شبیه کافه در فیلم افتتاح کرد.این کافه، عاشقان زیادی را سالانه برای شنیدن آهنگ «همچنان که زمان میگذرد» به سمت خود می کشاند.
از دیگر دیدنی های کازابلانکا می توان به دفتر پست مرکزی، گالری هنرهای مدرن، میدان هشت ضلعی و موزه ملی اشاره کرد.