ژوهانسبورگ

شرح

ژوهانسبورگ یا یوهانسبورگ جزء پنجاه شهر بزرگ دنیاست، شهری در آفریقای جنوبی و بزرگترین شهر کشوراست و به شهر طلا معروف است، شهرت دیگری هم دارد و آن اینکه به این شهر، اروپایی ترین شهر آفریقا هم می گویند. بزرگترین شهری است در دنیا که دریاچه، ساحل و رودخانه ندارد. ژوهانسبورگ یک پایتخت اقتصادی و صنعتی هم به حساب می آید چون این شهر غنی ترین و ثروتمندترین شهر آفریقای جنوبی است ژوهانسبورک مرکز استان گائوتنگ در  آفریقای جنوبی است.

این شهر در بین مردم به نام های اگلی، ژوزی، ژوبورگ معروف است و شهر طلا  لقب مشهور این شهر است. به خاطر استخراج طلا از این شهر در طول تاریخ به این لقب معروف شده است و سالانه میلیون ها تن از سراسر جهان به قصد دیدن جاذبه های این شهر به آفریقا سفر می کنند و اولین گزینه تور‌های گردشگری است.

این شهر که زمانی یک شهر ناامن و پر از مجرمان و بزهکاران بود به شهری با جاذبه های فراوان گردشگری تبدیل شد که فرهنگ و هنر در آن رونق یافت و گالری‌ های هنری پر جاذبه که هر توریستی را به خود جذب می کند در هر نقطه شهر ایجاد شد. مابوننگ در حال حاضر تبدیل شده به بزرگترین مقصد گردشگری که در آن رستوران‌ و کافه‌ها و استودیوهای هنری زیبا وجود دارد و مهم تر از همه تپه قانون اساسی و موزه آپارتاید عامل این پیشرفت و رونق شهر ژوهانسبورگ شدند. با این همه بی عدالتی ها و نابرابری های اقتصادی هنوز به بدترین شکل ممکن در شهر دیده می شود. در سفر به ژوهانسبورگ با جاذبه های آن آشنا می شوید.

شهرک کلبه‌ ها در سویتو خاستگاه مبارزات و خیزش ها با همه این اهداف و آرمان هایش تضاد را در تفکر و عمل نشان می دهد، یک سمت آسمان‌ خراش‌ های سر به فلک کشیده و ویلاهای ثروتمندان و در سمت دیگر شهر چهره سیاه فقر و بی چیزی عده ای دیگر دیده می شود. اما به هر حال تغییر و دگرگونی ها خیلی تندتر از آنچه که ممکن است در این شهر انجام شد و نظر گردشگران را به سوی خود جلب می کند. دیدنی ها و جاذبه های ژوهانسبورک کم نیست و در مجموع آفریقا این سرزمین پر گنج و رنج هر گوشه اش یک اثر تاریخی یا جاذبه طبیعی گردشگران را به سمت خودش می کشاند. پارک معروف شیرها با حیات ‌وحش طبیعی اش، باغ‌ های زیبای پارک پرتوریا و دیگر جاها، همه زمان زیادی را می خواهد تا بشود یک گردش خوب و دلچسب را در این شهر و کشور داشت. گهواره بشر که در لیست میراث جهانی یونسکو است یک سایت مردم‌ شناسی است که غنی ترین سایت در این زمینه به حساب می آید و در آفریقا است و دیدنش جالب است.

جاذبه های ژوهانسبورگ

  •  موزه آپارتاید ژوهانسبورگ

در این موزه اشیای هنری، عکس‌، روزنامه‌، نظرات مردم و فیلم‌ های مستند وجود دارد که داستان آپارتاید را بیان می کند. دیدن و شنیدن تصویرها و صداهای آن دوره ی وحشتناک نژاد پرستی مسافران و گردشگران را به یک فضای خیالی می برد که انگار واقعا در آن دوره هستند و یک سفر خیالی به تاریخ و گذشته این سرزمین برای گردشگران و افرادی که به این موزه می آیند را بوجود می آورد، سفری از روزگار وحشتناک ظلم و ستم تا دوره دموکراسی، با هیجاناتی که برای هر فرد ایجاد می کند. طی دو ساعتی که بازدید طول می کشد با عجایب آن روزگار گردشگران آشنا می شوند و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری از جنگ و مبارزات مردم آفریقای جنوبی در راه کسب آزادی و استقلال بدست بیاورند می توانند از موزه باغ برگ نیلوفر که پایگاه سران جنبش های آزادی بخش در آفریقا بود را هم دیدن کنند.

  • تپه قانون اساسی

این تپه زیبا و تاریخی که به تپه قانون اساسی معروف است چشم‌انداز فوق العاده ای از شهر ژوهانسبورگ را نشان می دهد. این مکان در تاریخ آفریقا نقش اساسی و مهمی داشته و قبلا زندان بوده است. گردشگران در این مکان با مجموعه ای روبرو می شوند که شامل چهار موزه از آثار گوناگون است. این مکان یادآور حوادث خیلی تلخ و دردناکی در تاریخ آفریقا و شهر ژوهانسبورک است. سرشناس ترین زندانیان این زندان که در حال حاضر هیچ کدامشان هم وجود ندارند یکی مهانداس کارامچاند گاندی معروف به مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها که مردم هند را از استعمار امپراتوری بریتانیا نجات داد و دیگری نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا معروف به نلسون ماندلا رهبر جنبش های آزادی بخش مردم آفریقا و اولین رئیس‌ جمهور آفریقای جنوبی است که به خاطر فعالیت‌های مسلحانه مخفی محاکمه و محکوم به زندان با شکنجه ها و اعمال شاقه شد. برای این مرد بزرگ چاره ای جز مبارزه باقی نمانده بود و جمله معروف ببخش اما فراموش نکن از این مبارز خستگی ناپذیر نشان می دهد که او همیشه معتقد به عدم توسل به خشونت و زور بود و شکنجه های دردناکی که او در زندان دیده بود و رنج هایی که کشیده بود پس از به قدرت رسیدنش همه را به گذشته سپرد و خائنان و ظالمان را بخشید که نشان دهنده راستی و درستی در اندیشه و عمل و روح بزرگ این انسان است. از دیگر مکان های این مجموعه زندان مخصوص زنان است که وحشیانه ترین اعمال و شکنجه ها در حق یک انسان در آن انجام می شد و در این موزه به تصویر کشیده شده است. در حال حاضر ساختمان انتظار قدیم به دادگاه عالی آفریقای جنوبی تبدیل شده و جایی است که به عنوان سمبل آزادی با هدف گسترش صلح و آزادی در جهان است.

  • منطقه صخره طلایی ژوهانسبورگ

هشت کیلومتر دورتر از ژوهانسبورگ، منطقه صخره طلایی محلی برای گردشگران است تا از تاریخ استخراج طلا اطلاع پیدا کنند و همچنین با مجموعه پارک‌ هایی با موضوعات مختلف آشنا ‌شوند. در این مجموعه پارک‌ ها گردشگران از ساختار اقتصادی و تجاری استخراج طلا در تاریخ آفریقای جنوبی مطلع می شوند.این مکان یک پارک خانوادگی محسوب می شود و  مخصوص خانواده‌ها است که آثار و اماکن مختلفی مثل آزمایشگاه شیمی، اولین تالار بورس سهام، یک دفتر روزنامه، خانه‌ها، مغازه‌ها، تئاتر سلطنتی، یک کارگاه خیاطی، یک هتل، خشک ‌شویی سبک چینی در آفریقای جنوبی را نشان می دهد. یک معدن طلای متروکه هم برای بازدید گردشگران وجود دارد و این جایی است که یکی از معادن غنی طلای جهان محسوب می شود. در سفر به ژوهانسبورگ دیدن از این جاذبه را فراموش نکنید.

  • سوتو و موزه ماندلا

کلمه سوتو خلاصه شده مجموعه شهرستان‌هایی است که در نزدیکی ژوهانسبورگ هستند و رفتن به این مکان یعنی سفر خیالی به تاریخ مبارزات و جنگیدن برای آزادی است. اینجا جایی است که بردگان سیاه پوست بیرون از شهر ساکن شدند. وجود عمارت‌ های باشکوه و بزرگ در بین کلبه‌های ساده و کوچک نشان دهنده تضاد در این نقطه است. خانه و موزه ماندلا یکی دیگر از دیدنی های این منطقه است، مردی که با همسرش وینی  ۲۷ سال در آن زندگی کرد البته پیش از دوران زندانی شدنش. از دیگر جاذبه های این نقطه موزه هکتور پیترسون و میدان آزادی است که سمبل های آزادی سوتو به حساب می ایند.

  •  منطقه مابوننگ

مابوننگ در آفریقای جنوبی یعنی مکان نورانی و در این منطقه انواع کافه‌ها، گالری‌های هنری، هتل‌ها و مکان‌هایی تفریحی زیادی وجود دارد و محصولات سراسر قاره آفریقا را به مشتریان عرضه می‌کند. خانه انقلاب یک گالری در این منطقه است.

  •  موزه ویکتوریایی لیندفیلد

معمار این خانه یک مرد اهل آفریقای جنوبی به اسم هربرت بیکر بوده است. در این خانه اثاث منزل از قرن ۱۹ و ۲۰ وجود دارد و مالک آن کاترین لاو با لباس‌های سبک ویکتوریایی بر تن از بازدید کنندگان استقبال می‌کند و در آخر پس از بازدید  نوشیدن یک فنجان چای بر روی بالکن خانه این بازدید را به یادماندنی تر می کند. از دیدن این بنا لذت ببرند.

  • موزه هنر ویتز و گالری هنر ژوهانسبورگ

این موزه مجموعه‌ ای فوق‌العاده از هنر این سرزمین را نشان می دهد. در سفر به ژوهانسبورگ این از این نقاط حتما دیدن کنید.

 

کد کشور

+۲۷

شماره‌های اضطراری

آمبولانس: ۱۰۱۷۷

شماره اضطراری از تلفن همراه: ۱۱۲

شماره اضطراری ملی: ۱۰۱۱۱

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه‌های بین‌المللی

ژوهانسبورگ – فرودگاه بین‌المللی اولیور تامبو

وضعیت آب‌ و‌ هوا

ژوهانسبورگ، آب هوای نیمه گرمسیری دارد. ماه‌های تابستانی یعنی از اکتبر تا آوریل، روزهای گرم و رعد و برق عصرگاهی و غروب‌های خنک را تجربه می‌کند. ماه‌های زمستانی یعنی از ماه مه تا سپتامبر، روزها آفتابی و خشک و شب‌ها سرد هستند. دمای هوا در ژوهانسبورگ به خاطر ارتفاع بالای شهر، معمولا ملایم است. میانگین بیشترین دمای هوا در طول روز در ماه ژانویه ۲۵ درجه و در ژوئن ۱۶ درجه سانتیگراد است. شاخص فرابنفش در ژوهانسبورگ در فصل تابستان بسیار بالا است و به ۱۴ تا ۱۶ می‌رسد که این میزان به خاطر ارتفاع بالا و نزدیکی به خط استوا است.

زمستان آفتابی‌ترین دوره‌ی سال است؛ دمای هوا در روزها ملایم است و شب‌ها در ماه‌های ژوئن و جولای به ۴ درجه می‌رسد. گهگاه دمای هوا در طول شب به زیر صفر هم می‌رسد. بارش برف به ندرت و بسیار کم اتفاق می‌افتد. میانگین میزان بارش سالانه‌ی باران ۷۱۳ میلی‌متر است که بیشتر آن در فصل تابستان اتفاق می‌افتد.

بهترین زمان برای سفر به آفریقای جنوبی

بهترین زمان برای سفر به ژوهانسبورگ از ماه مارس تا مه و از سپتامبر تا نوامبر است. در این ماه‌های سال که فصل خلوت گردشگری در ژوهانسبورگ است، جمعیت کمتر است، قیمت‌ها کاهش می‌یابد و هوا نسبتا گرم و خشک است. فراموش نکنید که به دلیل قرار گرفتن ژوهانسبورگ در نیمکره‌ی جنوبی، فصل زمستان از ژوئن شروع می‌شود و تا آگوست ادامه دارد و فصل تابستان از دسامبر تا فوریه است. بنابراین، فصل شلوغ گردشگری این شهر در فصل تابستان (زمستان آمریکا) است؛ زمانی که قیمت‌ها به بیشترین میزان خود می رسد و جمعیت زیادی از گردشگران وارد شهر می‌شوند. در ماه مارس زمانی که دمای هوا شروع به پایین آمدن می‌کند، شهر خلوت می‌شود و هتل‌ها و پروازها ارزان‌تر می‌شوند. اگر می‌خواهید سفری ارزان به ژوهانسبورگ داشته باشید، بهتر است در فصل زمستان به این شهر سفر کنید.