پورتو

کشور: پرتقال
پیش شماره تلفن: ۳۵۱+

شرح

پورتو یکی از شهرهای معروف در کشور پرتغال است که به اندازه ی لیسبون پایتخت این کشور و یا حتی بیشتر معروف است. شهر پورتو به عنوان دومین شهر بزرگ در کشور پرتغال شناخته می شود و در هر گوشه و کنارش چه از لحاظ فرهنگی، معماری تاریخی و یا حتی ورزشی جاذبه هایی وجود دارد که چشم هر گردشگری را به خود خیره می نماید.

همه چیز درباره ی پورتو

شهر پورتو در پرتغال همانطور که مختصری در مقدمه نیز اشاره کردیم، نامش همچون آوازه ی شهر لیسبون پاتیخت این کشور، بلند است. پورتو از لحاظ وسعت هم چیزی از لیسبون کم ندارد و گواه این مدعا آن است که، شهر پورتو در پرتغال به عنوان دومین شهر بزرگ در پرتغال پس از شهر لیسبون از لحاظ مساحت نیز شناخته می شود. از لحظ سرانه ی جمعیت بر اساس آخرین آماری که از آن در دست قرار گرفته است، این شهر ۳ میلیون نفر در خود جمعیت دارد. پورتو در کنار رودخانه ی دورو (Douro River) در قسمت شمال غربی کشور پرتغال قرار گرفته است. از آن جایی که این شهر، نزدیک به اقیانوس اطلس قرار گرفته، مرکز استان پورتو نیز معرفی می گردد. قدمت شهر پورتو در پرتغال به ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و از این رو این شهر به عنوان قدیمی ترین شهرهای اروپا نیز محسوب می شود. شهر پورتو در پرتغال جاذبه های تاریخی متعددی دارد که بیشتر آن ها به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد. شهر پورتو در پرتغال مجموعه ای از جاذبه های تاریخی غنی و فراوان دارد.

درباره ی شهر پورتو در پرتغال یک داستان جالب و مشهور وجود دارد که می گوید، نام کشور پرتغال از شهر پورتو گرفته شده است! در واقع گفته می شود که نام امروزی کشور پرتغال از نام دو شهر پورتو (Porto) و کال (Cale) گرفته شده است. نام اولیه ای که این کشور داشته است، پورتوس کال (Portus Cale) بوده و به مرور زمان به محدوده ی وسیع تری اختصاص پیدا کرده و امروزه روز به عنوان نام و هویت کلامی یک کشور به کار می رود. در بررسی روند تاریخی در کشور پرتغال، برخی از مورخان و تاریخ نگاران بر این اعتقاد هستند که مردم یونان، اولین ساکنین منطقه ی کال (Cale ) بوده اند و ریشه ی نام کال از کلمه کالیس (Kallis) به معنای زیبایی گرفته شده است و به مرور زمان، اسم پرتغال به این نام که به معنای بندر زیبا است، تغییر پیدا کرده. البته در این رابطه، برخی دیگر نیز معتقدند کلمه کال از کلمه ی لاتین که معنای گرما (El calor) می دهد، ریشه گرفته که در این صورت نام کشور پرتغال به معنای بندر گرم نیز معنی می دهد.

آب و هوای پورتو

پورتو را از لحاظ آب و هوایی روی هم رفته شهری با آب و هوای معتدل باید دانست. آب و هوای شهر این شهر، معتدل و در اغلب اوقات سال مساعد است. دمای هوا در این شهر در طول تابستان خیلی گرم نمی شود و همچنین در طول زمستان هم به نقطه انجماد نمی رسد. در اواخر پاییز تا اوایل بهار هوا تقریبا بارانی و دمای آن هم تا حدودی خنک‌ تر است. اگر در این مدت به پورتو سفر کردید، بهتر است لباس مناسب و ضد آب و چتر به همراه داشته باشید. به هر حال به احتمال زیاد با هوایی معتدل و آسمانی صاف روبرو خواهید بود، با این وجود چون شب ‌ها دمای هوا کمی سرد می‌ شود و به همین خاطر توصیه می ‌کنیم که لباس مناسب هم در چمدانتان بگذارید. با تمام این اوصاف، فصل تابستان به عنوان بهترین زمان برای سفر به شهر پورتو در پرتغال شناخته می شود.