کشور: اتریش
جمعیت: ۱٬۷۱۲٬۹۰۳
ساعت:

شرح

وین یا ویانا، پایتخت کشور اتریش و مرکز استان می باشد. ایالت وین یکی  از 9 ایالت کشور اتریش و بزرگترین شهر این کشور و نهمین شهر مهم اتحادیه اروپا می باشد. این شهر به سبب موسیقی قوی و مشاهیر موسیقی جهان مانند بتهوون معروف است.در واقع این شهر مهد موسیقی جهان نامیده شده است. جالب است بدانیم، این شهر کافه های فراوانی دارد و کافه رفتن و بحث و گفتگو در کافه های وین، به یک فرهنگ تبدیل شده و اهمیت بسیاری برای اهالی شهر دارد.

جغرافیا و طبیعت 

 این شهر بین دامنه‌های شمال شرقی رشته‌ کوه‌های آلپ و در قسمت شمال غربی دشت وین واقع گردیده و هم در بستر جنوبی و هم در بستر شمالی رودخانه دانوب توسعه یافته است. رودخانه دانوب به آرامی از میان شهر گذر می‌کند،و  با تقسیمات متعددی از آن که در میانه شهر انشعاب پیدا می‌کند، زیبایی خاصی به وین می بخشد.

آب و هوا

در شهر وین وضعیت غالب آب و هوا به طور کل گرم و معتدل می باشد. میزان بارندگی سالانه در این شهر نیز چشم گیر است حتی در گرم ترین ماه های سال نیز در وین بارندگی اتفاق می افتد. اما لازم به ذکر است که 2 فصل پاییز و بهار برای سفر به شهر وین انتخاب مناسب تریست.

دیدنی های شهر وین

خوش آب و هوا بودن این شهر، قرار گیری آن بر کرانه رودخانه دانوب و نیز به سبب اینکه وین پایتخت کشور اتریش است، بیشتر ساختمان های پر اهمیت کشور را شامل می شود. این شهر یکی از جذاب ترین قطب های گردشگری کشور و نیز جهان به شمار می آید.

رودخانه دانوب: جالب است بدانیم نام این رودخانه ریشه در زبان سکاها دارد؛ سکاها  مردمانی ایرانی بودند و در جنوب اروپا زندگی  می کردند، و در اصل دانو به معنای رودخانه است. دانوب از جنگل های سیاه در کشور آلمان سرچشمه گرفته و به دریای سیاه از کشور رومانی می ریزد. این رودخانه از میان اتریش، شهر وین عبور می کند و زیبایی خیره کننده ای به این شهر می بخشد.

کاخ سلطنتی هافبورگ: این کاخ تاریخ معماری 700ساله اتریش را به نمایش می گذارد. هافبورگ در اصل محل اقامت خاندان هابسبورگ،دودمان ردولف هابسبورگ، بوده است. بعد از هابسبورگ ها، تمام حاکمانی که به راس کار می نشستند تغییراتی بر این کاخ وارد می کردند. به همین سبب این کاخ معماری دوران مختلفی را در خود جای داده و به نمایش عموم می گذارد. در هنگام ورود به این کاخ، بازدید از مجموعه آپارتمان های سلطنتی، موزه سیسی، مجموعه سیلور، و نیز در اطراف کاخ، کلیسای سلطنتی، موزه تاریخ طبیعی، کتابخانه ملی و مدرسه سوارکاری اسپانیایی را نباید از دست داد.

کاخ شون برون: قصر شون برون به معنای چشمه زیبا،اقامت گاه تابستانی حاکمان وقت بوده است. بسیاری از وقایع مهم تاریخ این شهر در شون برون اتفاق افتاده است و علت پر اهمیت بودن این کاخ شده است. به طور مثال موتزار در 6 سالگی خود در یکی از سالن های همین کاخ و در سال 1772، کنسرت اجرا کرد. کاخ شون برون در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این کاخ یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور اتریش محسوب می شود.

کلیسای جامع سنت استفان: معروفترین و مهمترین کلیسای شهر وین و کشور اتریش است. برج آن 136متر ارتفاع و 343 پله دارد که گردشگران برای ورود به اتاق سکوی بازدید از آن بالا میروند. بازسازی کامل این کلیسا در قرن های 17 تا 19 و تا پایان جنگ جهانی دوم انجام رسید.البته لازم به ذکر است که علت این همه سال بازسازی، جنگ های متعددی بود که در آن زمان اتفاق می افتاد. اما این کلیسا همچنان به قوت خودش باقی ماند. و باز سازی آن باعث شد تا امروز یکی از بهترین و زیبا ترین یناهای شهر وین؛ کلیسای سنت استفان باشد.
کاخ-باغ بلودر: این کاخ یا کوشک، متشکل از دو کوشک بالا و پایین می باشد. البته قسمت های فرعی این کاخ نیز قابل توجه است که شامل نارنجستان، اصطبل قصر، بخش فواره‌ها و نیز گالری کاخ بلودر، به عنوان قصر تابستانی شاهزاده یوجین ساووی_است. این مجموعه نیز از بناهای تاریخی مهم وین می باشد که در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. تندیس های متعددی که تر جای جای این کاخ-باغ به چشم میخورد، این مکان را بیش از پیش جذاب و دیدنی میکند. و البته وجود همین اثار مهم و ارزشمند است که باعث ثبت این مجموعه در یونسکو شده است.
خانه اپرای وین: این سالن با گنجایش حدود 2200 نفر سالانه 70 اثر تولید و به نمایش می گذارد که هیچ یک از این آثار هرگز 2 شب پشت هم تکرار نمی شوند. تعداد زیادی هنرمند در این خانه مشغول تولید اثر هستند که از میان آن ها "پلاسیدو دومینگو" با اجرای بی نظیرش، رکورد تشویق ایستاده کل جهان را با 80 دقیقه و 101 بار بازگشت به صحنه به ثبت رساند.
ساختمان پارلمان اتریش: این ساختمان، در سال 1883 به جهت نشت سران سلطنتی ساخته شد. حکاکی ها، نقش برجسته ها و تندیس های باشکوه این ساختمان به خصوص فواره زیبای آن با تندیس 4 متری و عظیمی که دارد چشم هر بیننده ای را ساخت ها به خود خیره نگاه می دارد.
محله موزه ها یا موزیومس کوارتیه: این محله تعداد زیادی کافه و نیز تعداد موزه را شامل می شود، که در جای اصطبل شاه های زمان های قدیم ساخته شده است. و در شهر وین از محبوبیت فروانی به خاطر وجود فرهنگ کافه نشینی کشور اتریش و داشتن محوطه دانشین این محله، برخوردار است. این محله با وسعت زیادی که دارد هشتمین مجموعه بزرگ فرهنگی جهان می باشد. 60 هزار متر مربع فضای موزه ای این مجموعه در واقع شامل موزه هایی چون؛ موزه‌ لئوپولد، موزه‌ هنر مدرن، تالار هنر، موزه‌ تزوم، مرکز معماری وین، تانتزکوارتیه و تعداد متعددی کافه، می باشد.

اشتفان پلاتز: این میدان تاریخی، تقاطع مهمترین گذرگاه های شهر وین می باشد. ساختمان های تاریخی و مهمی از جمله کلیسای اشتفان دووم، کاخ الیزابت، موزه کلیسای جامع سنت استفان و اسقف نشین کنونی و ساختمان هاس هاوس در این میدان دیده می شوند. در پشت این هیاهو و شلوغی میدان، خیابان های آرام و ساکتی وجود دارند که نشستن در کافه های زیبای آنجا و خوردن کمی قهوه یا چای، یکی از بهترین خاطرات سفر به وین را برای گردشگر رقم می زند.

وین دیدنی های متعدد دیگری دارد که برای دیدن تک تک آنها باید سفر کرد. دیدنی های بی شماری از قبیل: 
آلبرتینا نمایشگاه آثار گرافیکی امروز و اقامتگاه مهمانان خاندان هابزبورگ در گذشته.
رینگ اشراسه بلواری پهن و سزسبز که پر است از شاه کار های معماری شهر وین.
موزه تاریخ هنر در رینگ اشتراسه یکی از همان شاهکار های معماری مذکور، که آثار بسیار با ارزشی در آن نگه داری می شود.
پارک ملی و مرکز تفریحی پراته با 60هزار کیلومتر فضای جنگلی و نیز فضای تفریحی با انواع مدرن ترین ماشین آلات بازی از بهترین پارک های وین، اتریش، اروپا و حتی جهان به شمار می رود.

پیدا کردن دیدنی ها و جاذبه های شهر وین کار چندان سختی نیست چرا که سر تا سر این شهر، خیابان به خیابان و کوچه به کوچه آن دیدنی است، گویی که هنرمند بزرگی جای جای این شهر را  همانند آثارش با وسواس خاصی در کنار هم جمع کرده است و به نمایش عموم گذاشته است.