قبرس شمالی

کشور: قبرس

شرح

این کشور می تواند یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری جهان باشد. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان ها در دنیاست و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت ها و رمز و رموز مدیترانه ای است که حتماً برای مسافران مکانی به یاد ماندنی خواهد بود. مسیر قبرس شمالی در جزیره قبرس، در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می شود.

تاریخچه مسیر قبرس شمالی و شهرهای آن

مسیر قبرس شمالی را بسیاری از امپراتوری ها طی نموده اند. ۷۰۸ سال قبل از میلاد مسیح، قبرس را آشوریان اداره و حکومت می کردند. قبل از حمله مصریان ۵۸ سال قبل از میلاد نیز، روم باستان این کشور را تسخیر کرد. هنگامی که روم در حال تقسیم امپراطوری شرق و غرب بود، قبرس تبدیل به قسمتی از امپراطوری بیزانتین (وابسته به روم شرقی) شد. سپس ریچارد لیون هارت، جزیره را تسخیر کرد و پس از مدتی اداره حکومت جزیره به عهده لوسیگنال واگذار شد. سال ۱۵۷۰، سال فتح قبرس توسط عثمانی بود و آنان کشور را تا سال ۱۸۷۸ اداره کردند، تا زمانی که قبرس را به بریتانیا اجاره دادند و در نهایت در سال ۱۹۶۰، قبرس آزادی خود را از بریتانیا گرفت.

سال ۱۹۷۴، سال کودتای نهایی بود. کودتایی که کشور یونان آغاز کننده آن بود و بالاخره ترکیه با مداخله خود، در این بین باعث شد، قسمت شمالی قبرس را از آن خود کند. درپی این تغییرات، بریتانیایی ها اسکله و بندرگاهی ساختند. در این دوره شهر تبدیل به استراحتگاهی برای عموم مردم شد.

موقعیت و آب و هوای قبرس شمالی

این جزیره در هفتاد کیلومتری جنوب ترکیه، صد کیلومتری غرب سوریه و سیصد و بیست کیلومتری شمال مصر واقع شده است و در حقیقت مرز بین اروپا و آسیا تلقی می شود. (استراتژی این جزیره، تاریخچه و فرهنگ آن را طی چند صد سال، شکل داده است.) به علاوه، قبرس همواره از تمدن بسیار کهن و غنی تشکیل شده است که به ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد که همه این ها دست به دست هم داده و در نهایت یک تاریخچه پر بار و یک معماری بی نظیر را از خود به جای گذاشته است. این کشور و زیبایی های آن از دیرباز تا به امروز غالباً مورد توجه همه امپراطوران قرار گرفته است. طبق آمار و سرشماری سال ۲۰۱۱، ۹۸% از جمعیت این بخش از قبرس، مسلمان هستند. از نظر آب و هوا نیز این منطقه، تقریباً همیشه مدیترانه ای است. این کشور تابستان بسیار طولانی و زمستانی بسیار کوتاه را دارد و دیری نمی گذرد تا بهار دوباره فرا برسد. میانگین سالیانه درجه دما در قبرس به ۱۹ درجه سانتی گراد می رسد. قبرس، در سال، ۳۴۰ روز را با تابش گرم و دلپذیر خورشید و آب و هوای مدیترانه ای می گذراند. در فاصله بین آپریل تا نوامبر بهترین زمان برای رفتن در مسیر قبرس شمالی و سواحل آن و شنا در دریای مدیترانه است.

شهرهای مهم در مسیر قبرس شمالی

 • کارپاس | Karpas Peninsula

نوشیدن یک فنجان قهوه، هنگام صبح، می تواند آغازی عالی برای گردشی یکروزه در این شبه جزیره باشد. شاید جالب باشد که گردش را با بازدید از کارخانه روغن زیتون شروع کنیم. کارخانه ای که نمایانگر هر دو جنبه زندگی، سنتی و پیشرفته است. در این کارخانه، می توان حالت قدیمی و سنتی، و همین طور حالت امروزی و مدرن یک کارخانه واقعی را ملاحظه کرد.

بعد از صرف نهاری سنتی در این شهر می توان مکان مناسبی را برای استراحت انتخاب کرد. بهترین انتخابی را که می توان برای استراحت گردشگران، در عصر یک روز زیبا، با آب و هوای مدیترانه ای و در مسیر قبرس شمالی انتخاب کرد، ساحل طلایی این شهر است. هنگام گذراندن زمان در این ساحل، لحظه ای نمی توانید ذهن خود را به نقطه دیگری متمرکز کنید.

 • گیرنه | Girne

تاریخچه قبرس را می توان به وضوح در این شهر دید، تاریخی که دیدن آن انسان را به گذشته می برد. کلیساهایی که در این شهر وجود دارد، امروز نیز به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرند. گردش یک روزه در این شهر می تواند به انسان فرصت دستیابی به رمز و راز تاریخ این شهر را بدهد. همان طور که می دانید این شهر یکی از قسمت هایی است که جلوه های تاریخی در آن بسیار دیده می شود.

وقتی اولین روز گشت و گذار در مسیر قبرس شمالی شروع می شود، بدون شک در درجه اول شما راهی خیابان قلعه هیلاریون می شوید. این یک خیابان معمولی نیست.

همان خیابانی است که شرکت والت دیزنی در ساخت کارتون سفید برفی و هفت کوتوله از آن الهام گرفت.

مکان بعدی، می تواند صومعه نوربرتین باشد، محلی که به صومعه صلح و آرامش معروف است. این اثر بی نظیر را گت ها (اقوام باستانی آلمانی ها) ساخته بودند.

 • نیکوزیا | Nicosia

“نیکوزیا” را، “لدرا” نیز می نامند. ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، فرزند پادشاه مصر، شهر را بازسازی کرد و نام خود را بر آن نهاد. نیکوزیا از زمان روم شرقی، پایتخت قبرس بوده است و به مرور زمان این شهر گسترش یافت. در نهایت این شهر قدیمی و کهن به دو بخش شمالی ترکیه و جنوبی یونان تقسیم شد. در مسیر قبرس شمالی و تاریخچه این شهر، معماری زیبای عثمانی همیشه نظر انسان را به خود جلب می کند. چند اثر هنری نیز امروزه، مورد علاقه گردشگران است که شامل موزه مِولوی، ستون ونتیان، مسجد سلیمیه و زیباترین مسافرخانه های قدیمی می شود. نیکوزیا بزرگترین شهر قبرس است و در این منطقه طراحی قدیمی و مدرن، در کنار یکدیگر قرار دارند.

 • فاماگوتسا | Famagusta

برای کسانی که علاقمند به تاریخ هستند فاماگوتسا، مکان خوبی است تا از گردش روزانه خود لذت ببرند. در ابتدا شما شاهد ویرانی های شهر قدیمی سالاریس هستید. در مسیر قبرس شمالی اگر وارد فاماگوتسا شوید، خرابی هایی که در این شهر رخ داده اند را می بیند. این خرابه ها، اکنون یکی از جاذبه های گردشگری جهان در قبرس محسوب می شود. فاماگوتسا نیز، شهری در جزیره ای بسیار زیبا است که در حقیقت یادگاری از تمدن های گذشته است. چرا که عتیقه های زیادی که در این شهر باستانی وجود دارد.

 • گوزلیورت در مسیر قبرس شمالی

این شهر به باغ میوه قبرس معروف است. میوه های زیادی با طعم های بی نظیری در باغ های این شهر، می رویند. موزه هایی در این شهر وجود دارند که قدمت آن ها به صد ها سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. در مسیر قبرس شمالی و در منطقه سولی، یکی از این موزه های معروف این کشور قرار دارد. در این موزه، شما می توانید شاهد سنگ فرش ها و موزائیک های بسیار نفیس و بی نظیر این سرزمین کهن، باشید. در آخر خوب است بدانید که واژه گوزلیورت، به معنای کشوری زیبا است.

 • طبیعت ( فلورا)

در ماه فوریه، هنگامی که دیگر کشورهای اروپا در زمستانی سرد، روزها را سپری می کنند، مسیر قبرس شمالی و طبیعت آن، پر از شکوفه های زیبا و گل های رنگارنگ می شود. در ماه های فوریه تا می، گل های داوودی، نرگس، لاله و دیگر گل ها، این سرزمین را پوشیده از رنگ های مختلف و زیبا می کنند.

 • فونا و حیات وحش قبرس شمالی

بیش از ۳۵۰ نوع پرنده، لاک پشت های دریایی و همینطور در حدود ۴۰۰ نوع میمون وحشی در این منطقه وجود دارد.

فرهنگ مردم قبرس شمالی

به دلیل برخورداری قبرس از تمدنی بسیار قدیمی و کهن، آنان مردمی بسیار مهمان نواز هستند. زیرا طی قرن ها و سال ها، خارجیان زیادی وارد این کشور شدند و حکومت کردند. از این رو، مردم این کشور همیشه نسبت به خارجیان مهربان بوده اند.
از دیگر عادات مرسوم مردم مسیر قبرس شمالی آن است که آن ها برای بزرگتر هایشان احترام بسیار زیادی قائل هستند.

شکم گردی در قبرس شمالی

غذاهای این کشور، تلفیقی از غذاهای مدیترانه ای و آسیای شرقی است، به علاوه در کنار غذاهای این منطقه، همیشه آب میوه تازه لیمو مصرف می شود. در مسیر قبرس شمالی همواره چند غذای سنتی و محلی است که عموماً در این منطقه قابل استفاده است که شامل مولوهیا (مرغ و یا گوشت دنده) که اکثراً کباب می شود. کولوکاس ریشه گیاهی دارد که عموماً همراه با غذا مصرف می شود. کباب سنتالی، که تکه های گوشتی است که همراه با سس مخصوص کشور قبرس صرف می شود.

یکی از ضرب المثل های رایج این کشور، می گوید:

شیرین بخورید و شیرین صحبت کنید.

در قبرس بسیار معمول است که پس از غذا از شیرینی سنتی خاصی استفاده شود مانند باقلوا، این شیرینی در این کشور بسیار محبوب است. در نهایت می توان گفت عادات غذایی این کشور، بیشتر شبیه ذائقه ما ایرانی هاست.

بهترین غذاها در مسیر قبرس شمالی

در این قسمت به چند مورد از غذاها و اسامی آن ها را که در مسیر قبرس شمالی می توانید بیابید، اشاره می کنیم:

Meze: معروف ترین غذای قبرس است که به ۳۰ شکل، درست می شود و پایه همه آن ها از ماهی و گوشت تشکیل شده است.

Sheftalia: ترکیبی از گوشت های قلقلی با سس مخصوص قبرسی.

Koupepia: در واقع همان دلمه برگ مو ایرانی است که همراه با گوشت
چرخ کرده و برنج درست می شود.

Stifado: تاس کباب است که همراه با با پیازهای خرد شده و حلقه حلقه صرف می شود.

Kleftiko: برگ های قرمز رنگ گیاه قبرسی همراه با ادویه که در کنار گوشت بره پخته می شود.

Loukanika: سوسیس کبابی با سس مخصوص

Halloumi: عصاره نعناع با پنیر سفید گرفته شده از شیر گوسفند

Loukoumades: دونات سرخ شده با عسل

Shiamali: سمولینا با پرتقال و بادام

Daktyla: شیرینی هایی به باریکی و شکل انگشت که با گردو، بادام و شربت دارچین مخلوط می شود.

Loukoumia: مکعب های ژلاتینی با طعم گلاب و شکر.

Kolokotes: شیرینی کدوی قرمز و کشمش با گندم آسیاب شده.

Koupes: گوشت و گندم آسیاب شده با ادویه جات محلی.

سواحل بی نظیر قبرس شمالی

همان طور که می دانید در مجموع سواحل قبرس بسیار زبانزد هستند؛ اما در بین این سواحل، ساحل طلایی (golden beach) زیباتر و معروف تر است. این ساحل به بهشت عاشقان دریا، ساحل و خورشید مشهور است. چراکه بهترین انتخاب برای رفتن به یک ساحل مدیترانه ای بوده و منطقه ای با فضایی بسیار گسترده و پهناوری از ماسه های طلایی رخ می نماید.

در گذشته افسانه ای در رابطه با این ساحل رواج داشته که می گفته است:

دریا همیشه آرام بوده اما ناگهان یک روز خروشان شده و موجی سهمگین، الهه عشق و زیبایی را با خود به ساحل می آورد و همان جا در جزیره تا ابد باقی می ماند.

راه رفتن در ساحل و دیدن طلوع خورشید در این ساحل، از مواردی است که نمی بایست آن را فراموش کرد. کسانی که قصد دارند برای مدتی از شلوغی به دور باشند، بازدید از این ساحل را حتماً در برنامه هایشان قرار می دهند؛ در ضمن فراموش نکنید قبل از رفتن به golden beach، نوشیدنی های خنک و چتر با خود ببرید.

 

 

کشور قبرس شمالی جزیره ای است با چندین شهر و جاذبه زیبا که با رعایت نکات سفر به قبرس می تواند به راحتی هر توریستی را مجذوب خود کند. این جزیره با رنگ و بوی اروپایی و تاریخی که دارد، برای شما یادآور جزیره ها و شهرهای یونانی و رومی خواهد بود. بقایای آثار باستانی رومی در شهرهایی همچون لارناکا، شهر ساحلی و زیبای آیاناپا با ساحل و دریای آبی رنگش و بسیاری از دیدنی های بی شمار در دیگر شهرها شما را به خود جذب می کند. در سفرتان به قبرس می توانید به شهر زیبای لیماسول نیز بروید.

نکات مهم در سفر به قبرس

در تور قبرس شمالی نکات زیر را بهتر است رعایت کنید:

 • در اطراف شهر اگر مناطق محلی می بینید هرگز از داخل شدن به آنجا نترسید، بلکه پیشنهاد ما برای شما در نکات سفر به قبرس این است که اگر فرصتش را دارید سری به محله های سنتی قبرس بزنید؛ حتماً برایتان جالب خواهد بود.
 • هزینه کرایه اتومبیل در قبرس چندان بالا نیست و قیمتی مناسب دارد؛ اما وقتی می توانید به راحتی و با قیمت بسیار کمتر، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، چرا این کار را نکنید..!
 • منتظر تبلیغ رستوران های Cyprus today، Cyprus star ،Niazis و Ezic باشید…!
 • اگر به هر دلیلی شما از منوی ترکی خوشتان نیامد، غذاهای بسیار بی نظیر انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، تایلندی، هندی و چینی را می توانید در آن جا پیدا کنید.
 • در تابستان و فصل گرما، آب خنک بسیار بنوشید و هنگام خارج شدن از هتل با خود یک و یا دو بطری آب معدنی همراه خود داشته باشید.

نکاتی برای کرایه ماشین در قبرس شمالی

هنگامی که وارد فرودگاه بین المللی ارکان (Ercan International airport) در شهر نکوزیا می شوید، در همان فرودگاه می توانید برای کرایه ماشین اقدام کنید. تنها کافی است که به باجه ها و غرفه هایی که به کرایه ماشین مشغول هستند بروید. یکی از نکات سفر به قبرس این است که اگر در در قبرس جنوبی ماشین کرایه کنید، می توانید با آن پلاک از مرز عبور کرده و وارد قبرس شمالی شوید. منتها این ماجرا در برعکس آن، یعنی هنگامی که از قبرس شمالی می خواهید به قبرس جنوبی بیایید، امکان پذیر نیست.

یادتان باشد که پیدا کردن جاده های اصلی برای رانندگی بسیار آسان است. جاده هایی که در کنار دریا قرار گرفته اند، عرض مناسبی دارند اما جاده هایی که فرعی محسوب می شوند، باریک و پر دست انداز هستند.

حداکثر سرعت در بزرگراه ها و جاده های بین شهری، ۹۵ کیلومتر است. اگر به مناطق دارای دوربین نزدیک شوید با تابلوها و علامت هایی روبرو می شوید که به شما سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت را تذکر می دهند. درون شهر و جاده های فرعی این سرعت به ۴۰ کیلومتر کاهش می یابد.

برای خرید حتما این نکات را رعایت کنید

 • در فروشگاه ها و مراکز خرید به هنگام خرید بسیار مراقب باشید، به دلیل اینکه سایز کفش و لباس ها با سایزهای اروپایی یکسان نیست؛ در نکات سفر به قبرس پیشنهاد می کنیم مراقب این موضوع باشید و درست انتخاب کنید.
 • اغلب فروشگاه ها و مغازه ها، اکثر واحد های پولی رایج در دنیا را قبول می کنند؛ اما برای اطمینان بیشتر حتماً همراه خود لیر داشته باشید.
نحوه استفاده از اینترنت در نکات سفر به قبرس
 • توصیه می شود تا از سیستم رومینگ استفاده نکنید؛ قیمت یک سیم کارت محلی بسیار ارزان است، پس یکی از آن ها را خریداری کنید.
 • برای صرفه جویی در هزینه سفر از رستوران هایی استفاده کنید که دارای wifi رایگان می باشند.

دیگر نکات کلی سفر به قبرس

 • تا جایی که امکان دارد بابت قیمت ها چانه بزنید..!
 • هرگز نترسید تا از اشخاص محلی کمک بگیرید؛ اگر کمکی بخواهید که از دست آن ها بر بیاید، بدون شک از شما دریغ نخواهند کرد.
 • سن، در کرایه کردن اتومبیل بسیار مهم است؛ به دلیل اینکه شما حتماً باید بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید تا بتوانید یک ماشین کرایه کنید.
 • اگر از ماشین به مدت طولانی استفاده می کنید، توصیه ما در نکات سفر به قبرس این است که قبل از حرکت، از پر بودن بنزین آن مطمئن شوید. در پمپ بنزین ها نیازی نیست که پیاده شوید تا بنزین بزنید؛ بلکه مسئولین آنجا خودشان این کار را انجام می دهند…!

تغییر نوسانات الکتریکی در قبرس را باید جدی بگیرید. گاهی اوقات این نوسانات بسیار شدید می شود.

 • اگر شما دنبال محصولی خاص و از کشور خاصی در سوپر مارکت ها بگردید و آن را پیدا نکردید، توصیه ما به شما این است که حتماً از محصولات ترکی استفاده کنید.
 • به هنگام انتخاب غذا بهتر است اولویت را کباب های ترکی قرار دهید. البته بستنی های فوق العاده قبرس را هم فراموش نکنید..!
 • در ضمن شما می توانید در برخی از فروشگاه ها، محصولات مربوط به افراد دیابتی را هم پیدا کنید.
 • تنها به رستوران های هتل بسنده نکنید؛ به کافی شاپ ها و رستوران های سراسر شهر هم سری بزنید.
 • به هیچ عنوان از آب شیر استفاده نکنید…از نکات سفر به قبرس توجه به غیر قابل شرب بودن آب در لوله ها است. حتماً از فروشگاه ها آب معدنی تهیه کنید که قیمت آن بسیار ارزان است.

 • قیمت غذاها در رستوران های گیرنه کمی گرانتر است؛ اما به خودتان فرصت یکبار امتحان کردن آن را بدهید.
 • خیلی از داروهایی که بدون نسخه داده می شوند را می توانید در داروخانه های سراسر شهر پیدا کنید.
 • سعی کنید در فصل تابستان، بین ساعات ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر در معرض نور خورشید قرار نگیرید؛ و اگر می خواهید در این ساعات بیرون باشید حتماً از چتر و یا کلاه استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از نیش حشرات، تا جایی که می توانید از سیر و ویتامین B استفاده کنید؛ زیرا باعث می شود تا از برآمدگی خون در رگ ها جلوگیری کند.
 • در شرایط حساس و اورژانسی نکات سفر به قبرس می توانید با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید تا بیمار را به نزدیک ترین بیمارستان برسانند.
 • از لباس های نخی و عینک های آفتابی با UV مناسب استفاده کنید.
 • ضد آفتاب را فراموش نکنید…!

 • بازدید از جاذبه های تاریخی شهرهایی همچون لارناکا، لیماسول و آیاناپا را از دست ندهید.
 • پارک آبی واتروولد، خلیج کونوس، ساحل نیسی، پارک مجسمه، غارهای آبی و … از جاذبه های طبیعی و زیبای آیاناپا است که نباید بازدید از آن ها را از دست داد.
 • اگر به دنبال جاذبه های تاریخی یا روستاهای زیبا و ارتباط با مردم محلی هستید شهر لارناکا را در نکات سفر به قبرس به شما پیشنهاد می کنیم. در این شهر جاذبه هایی همچون کلیسای سنت لازاروس، تکیه خاله سلطان، موزه باستان شناسی، قلعه لارناکا، کانال آب کامارس و روستای زیبای لفکارا ارزش دیدن دارند.
 • شهر تاریخی لیماسول بر روی ویرانه های ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد، شما را به تعجب وا می دارد. بهترین زمان سفر به این شهر ساحلی ماه های شهریور و مهر می باشد.