کشور: مراکش
جمعیت: ۳۲۲۰۸۵۵۷
ساعت:

شرح

رباط Rabat  ، مرکز استان رباط، سلا زمور زعیر، پایتخت کشور مراکش و مرکز حکومتی این کشور می باشد.تمامی سفارت های خارجی و نیز مقر آیسسکو (سازمان علمی فرهنگی یکی از سازمانهای وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت 40 کشور اسلامی از جمله ایران)  در این شهر قراردارند. رباط با 8 شهر پیمان خواهرخواندگی بسته است(بعضی شهرها بنا به مشترک المنافع بودنشان در زمینه های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و غیره بایکدیگر عهد و پیمان خواهرخواندگی می بندند)

جغرافیا و آب و هوا

اقیانوس اطلس در شمال رباط و رود »ابی رقراق« در غرب آن قرار داردو همین موضوع باعث خوش آب و هوا شدن این شهر شده است. همچنین دارای آب و هوای مدیترانه ای معتدل و تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس می باشد

دیدنی ها

رباط از مهمترین مقبره ها و موزه ها و قصرهای مراکش را در خود جای داده است، پیشنهاد می شود حتما بعد از کازابلانکا از رباط دیدن شود چرا که جوی به مراتب آرام تر از جو پر هیاهوی آنجا را دارد و بعد ار آن جنب و جوش و شلوغی کمی آرامش نیاز است.

منطقه کسباح  Kasbah:ساختمان های سفید و آبی رنگ ساخته شده به سبک اندلسی در کوچه پس کوچه های تو در توی آرام این محله از دیدنی ترین های این شهر می باشد و اهالی که لباس های سنتی مراکشی به تن دارند نیز در گوشه کنار این ساختمان ها سوژه های بسیار جالبی برای عکاسی هستند.مسجد کسباح نیزکه قدیمی ترین مسجد رباط است و در سال 1150 ساخته شد، این محله را دیدنی تر میکند.
برج حسن  Hassan Tower: این برج با وجود نیمه کاره بودن، از زیباترین جاذبه های شهر رباط است.برج حسن در اصل برای مناره یک مسجد ساخته شد اما ادامه ساختمان آن با مرگ یعقوب المنصور که در آن سالها دستورش را داده بود، متوقف شد و فقط این برج به ارتفاع 45 متر از کل ساختمان باقی ماند.
مقبره محمد پنجم  Mausoleum of Mohamed V: این مقبره نمونه بارزی از طرح های سنتی کشور مراکش است و شکی در دیدنی بودن آن به خصوص برای معماران، هنرمندان و هنردوستان، نیست. مقبره محمد پنجم دقیقا در مکانی ساخته شد که او پس از اتمام تبعیدش_تبعید در ماداگاسکار_ هنگام بازگشت به مراکش به آنجا وارد شد. مردم برای استقبال از او دورش جمع شده بودند و او خدارا به خاطر استقلال کشورش شکرگزار بود.
چلا challah: خرابه های باقی مانده از دیواریست که در یک مسیر کوتاه از شهر مدینه رباط، در جنوب ویل نول ساخته شده است.در سایت میراث جهانی 2012 این مکان از جذاب ترین دیدنی های رباط شناخته شده است.و هر 2 ویرانه رومی و قلمرو مسلمانان قرون وسطایی را در اختیار دارد.خرابی این محوطه به خاطر زلزله سال 1755 و نیز انجام هیچگونه مراقبت و بازسازی از سال 1154می باشد.
موزه اودیاس و باغ های اندلس: مولا اسماعیل این مکان را برای اقامت خود در قرن 17 ساخته است. کوسن های پوشیده شده از ابریشم و طلا  ایوان های اطراف  اتاق خواب ها را احاطه کرده است. نمایشگاه کوچک از قرآن باستانی، جواهرات و آلات موسیقی در این باغ موزه حضور هرچه بیشتر از گردشگران سراسر دنیا را به خود می خواند.
موزه باستان شناسی رباط  : این موزه ساخته شده در سال 1932، مجموعه ای کامل از تمام آثار باستانی مراکش بدست آمده از دوره های ما قبل تاریخ می باشد. مجموعه برنز آن و نیز مجموعه هلنیسی آن که اخیرا نوسازی شده است، بسیار جذاب و دیدنیست.