دیدیم

شرح

دیدیم، شهری کوچک و ساحلی است که در استان آیدین قرار دارد. با توجه به قرارگیری این شهر در کنار دریای اژه این شهر به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب بین مسافران تبدیل شده است. دریای آبی رنگ ساحل شنی زیبا آب و هوای مدیترانه‌ای و زمستان‌های گرم این منطقه را بسیار مناسب برای ورزش های آبی کرده و همچنین جاذبه های تاریخی که از گذشته تاکنون در این شهر باقی مانده همگی در کنار هم سبب شده تا به عنوان شهر کوچک و بسیار جذاب و توریستی تبدیل شود. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی شهر دیدیم

از لحاظ جغرافیایی شهر دیدیم، شهری ساحلی به شمار می آید و در استان آیدین که در غرب ترکیه است قرار دارد. دریای اژه در کنار این شهر ساحلی واقع شده است. شهر دیدیم از چند منطقه ی کوچک به نام های آلتینکوم (شن و ماسه طلایی)، Gümüşkum (شن و ماسه نقره) و Sarıkum (شن و ماسه زرد) تشکیل شده است. مساحت این شهر ساحلی (دیدیم) حدود ۳۳۳ کیلومترمربع است و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۲ انجام شده ۴۷۸۷۲ نفر بوده که این عدد تاکنون حتما تغییر کرده است.

اطلاعات کلی شهر دیدیم

زبان رسمی: ترکی استانبولی

واحد پول: لیر ترکیه

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

کد کشور: ۹۰+

شماره‌های اضطراری: ۱۱۲

اختلاف ساعت ترکیه نسبت به تهران: یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

آب و هوای شهر دیدیم

شهر دیدیم دارای آب و هوای مدیترانه ای است، تابستان های این شهر بسیار گرم و خشک بوده و متوسط دما در این فصل ۳۴ درجه سانتیگراد است. در زمستان ها هم شهر دیدیم ترکیه سرد و بارانی است و میانگین دمای این شهر زمانی که بارانی و سرد است ۱۴ درجه سانتی گراد می باشد. به طور کلی این شهر در اکثر ماه های سال شرایط مساعدی را دارا است اما اگر سعی کنید در بهار و پاییز به این شهر سفر کنید، همه چیز برایتان ایده آل خواهد بود.

هزینه اقامت در شهر دیدیم

اقامت در هتل های شهر دیدیم بستگی به بودجه و انتظاراتی که شما از محل اقامتتان دارید نیز متفاوت است. هاستل ها و مسافرخانه ها هم می توانند گزینه ی خوبی برای اقامت در این شهر باشد اما خوب باید در مورد امنیت و امکانات آنها هم با خودتان کنار بیایید و انتظاراتی که در هتل دارید را نمی توانید در این گونه مراکز اقامتی داشته باشید.

هزینه خورد و خوراک در شهر دیدیم

با توجه به این که کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد، فرهنگ و ذائقه غذایی تقریبا یکسانی با ایرانی ها دارند. تنوع غذایی در این کشور بسیار بالاست از همین رو خورد و خوراک در این کشور برای ایرانیان سخت نیست. از جمله غذاهای محبوبی که در این کشور می توانید میل کنید نیز بورک، اسکندر کباب، لهمجون و سیب زمینی شکم پر می باشد. در ادامه راهنمای سفر به دیدیم به چند رستوران خوب در این شهر ترکیه ای و همچنین هزینه های مربوط به آن ها را هم اشاره خواهیم کرد.

هزینه های مربوط به غذا در این کشور را بر اساس سایت رسمی Numbeo ذکر می کنیم، که عبارتند از:

برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۲۵  لیر را بپردازید.

برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوان متوسط باید ۹۵ لیر پرداخت کنید.

قیمت غذاهای فست فودی در شهر دیدیم به نسبت ارزان تر است و مبلغ ۱۵ لیر می باشد.

برای تهیه آب معدنی ۱ لیر و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۶ لیر بپردازید.

هزینه حمل و نقل در شهر دیدیم

هزینه بلیط تک سفره ۴٫۲۵ لیر

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۲ لیر و به ازای هر یک کیلومتر ۸٫۵ لیر به مبلغ اضافه می گردد.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱۶ لیر

 

بایدها و نبایدها در شهر دیدیم

  • از آنجایی که ترکیه کشوری مسلمان به شمار می رود به همین دلیل زمان بازدید از مراکز مذهبی باید پوشش مناسب داشته باشید.
  • هنگامی که درون تاکسی می نشینید حواستان به جیب و کیف وسایلتان باشد.
  • هرگز در مکان های عمومی سیگار نکشید.
  • هرگز در مکان‌های عمومی بلند صحبت نکنید.
  • این شهر دارای فرودگاه نمی باشد و برای دسترسی به آن باید ابتدا به ازمیر بروید و سپس از آنجا به وسیله وسایل نقلیه به شهر دیدیم دسترسی پیدا کنید.