دنیزلی

کشور: ترکیه
جمعیت: ۵۱۱٬۷۵۱
پیش شماره تلفن: ۲۵۸(۹۰)+

شرح

شهر دنیزلی پایتخت استان دنیزلی است و در ده های اخیر به دلیل تولید و صادرات پارچه، رشد اقتصادی زیادی داشته است. این شهر با داشتن چشمه آب گرم پاموکاله و آب گرم قرمز رنگ در ۵ کیلومتری شمال پاموکاله، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

درباره دنیزلی

دنیزلی شهری صنعتی است که در سمت جنوب غربی ترکیه، در انتهای شرقی دره آبرفتی قرار دارد، دره ای که در آن ارتفاع دشت به حدود ۳۵۰ متر می رسد . دنیزلی در ناحیه اژه ای کشور واقع شده است و بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۳، حدود ۵۷۷ هزار نفر جمعیت دارد که در مقایسه با سال ۲۰۰۷ حدود دویست هزار نفر بر جمعیت آن اضافه شده است. اخیرا استان دنیزلی به دلیل انواع مختلف آب گرمی که در شهر سرای کوی آن قرار دارد به جاذبه گردشگری مهمی در بین مردم ترکیه تبدیل شده است.

آب و هوای دنیزلی

دنیزلی در ناحیه اژه کشور ترکیه قرار دارد و به همین دلیل آب و هوا در نقاط مختلف آن به صورت یکنواخت نیست. شهرهایی از این استان که از سواحل دورتر هستند آب و هوایی خنک تر دارند و نسبت به بخش غربی استان در ارتفاع بالاتری قرار گرفته اند، به همین دلیل در شهرهای مختلف این استان آب و هواهای مختلفی وجود دارد. کوه ها  عمود بر دریا هستند که این باعث می شود بادهایی که از سمت دریای اژه می آید این استان را در معرض باد قرار دهد. به طور کلی، آب و هوای این شهر در تابستان گرم و در زمستان گاهگاهی خیلی سرد می شود به طوری که بر روی کوه هایی که اطراف شهر قرار دارند برف می نشیند. در بعضی از سال ها در مناطق شهری هم ریزش برف اتفاق می افتد، این شهر، بهار و تابستانی بارانی، گرم و ملایم دارد.

شهرداری دنیزلی

از اقدامات جالب شهرداری دنیزلی ساخت تله‌کابینی به طول 1400 متر بر فراز شهر است. همچنین با ساخت 30 خانه ییلاقی زیبا در منطقه، این شهر را در چهار فصل سال آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران نموده است.