بغداد

کشور: عراق
جمعیت: ۹٬۲۶۰٫۲
پیش شماره تلفن: ۹۶۴۱

شرح

بغداد بزرگترین شهر عراق، پایتخت این کشور می باشد. همچنین این شهر، مرکز استان بغداد می باشد. این شهر را بعد از تهران دومین شهر بزرگ جنوب غربی آسیا می دانند. رود دجله بغداد را به دو نیمه تقسیم کرده است. نیمه غربی "کرخ" و نیمه شرقی "رصافه" نام دارد. می گویند؛ بغداد نامیست ایرانی به معنای خداداده، که در این روایت "بغ" یعنی خدا. زبان شناسان نیز عقیده دارند؛ بغداد از دو کلمه "بغ" مخفف باغ، و "داد" مخفف دادار به معنی پروردگار تشکیل شده است که یعنی "باغ خدا". شهر بغداد در سال 141 توسط منصور دوانیقی بنا شد. او نام شهر را "مدینه السلام" گذاشت، و آن را پایتخت حکومت خویش ساخت. از نام های دیگر بغداد، می توان به مدینه المنصور، مدینه الخلفاء، الزوراء، المدینه و ... اشاره کرد. تا سال 262ه.ق که معتصم پایتخت خود را به شهر سامرا منتقل کند، بغداد پایتخت خلفای عباسی بود. اما مجددا در سال 271ه.ق بغداد پایتخت شد.

جغرافیا و آب و هوا

شهر بغداد در شمال با شهر صلاح الدین، در شرق و شمال شرقی با شهر دیالی، از جنوب با واسط و بابل، از غرب نیز با الانبار احاطه شده است. اقلیم شهر بغداد کویری می باشد، و میزان بارندگی سالانه در آن خیلی کم است.

مکان های زیارتی و مذهبی

حرم امام موسی کاظم(ع)و امام جواد(ع): این دو تن با هم به "کاظمین" و یا "جوادین" مشهورند. منطقه ای در شمال شهر بغداد که حرم مطهر این دو بزرگوار قرار دارد نیز به کاظمین و یا کاظمیه معروف است.
مشاهیر دیگری نیز در حرمین کاظمین دفن هستند، که از معروف ترین آنها می توان به "خواجه نصیرالدین طوسی" اشاره کرد.
نواب اربعه: چهار سفیر امام زمان(ع)، در دوران غیبت صغری، به نواب اربعه معروفند. "عثمان بت سعید الاسدی" معروف به "سمان"(روغن فروش) نائب اول، که از طرف امام هادی (ع) و امام حسن عسکری(ع) به وکالت و نیابت رسیده بود. "محمد بن عثمان بن سعید الاسدی" بعد از فوت پدرش به نیابت امام زمان(ع) رسید و بعد از 40سال نیابت درگذشت.
"ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی" که در آن زمان با برخورداری از عقل و درایت فراوان معروف بود، سومین نائب امام بزرگوار بود و بعد از 21 سال نیابت در 326ه.ق درگذشت.
"ابوالحسن علی بن محمد سمری" آخرین سفیر حضرت بود. در نیمه شعبان سال329ه.ق با درگذشت وی، باب سفارت بسته شد و دوران غیبت کبری آغاز گردید.
مسجد براثا: روایت است در زمان های قبل از بنای شهر بغداد، قریه ای وجود داشت که مردم می گفتند؛ امام علی(ع) در زمان آمادگی برای جنگ با خوارج نهروان، از این قریه عبور کرد، در آن نماز خواند و استحمام کرد. "ابوشعیب براثی" اولین کسیست که در براثا در کوخی از نی،ساکن و مشغول به عبادت بود. این مسجد متبرک در میان شیعیان از اهمیت فراوانی برخوردار است.
مزار مرحوم کلینی: ثقه السلام محمد بن یعقوب بن اسحق الکلینی رازی، مولف  کتاب شریف "کافی" می باشد. کتاب "کافی" یکی از منابع مهم احادیث شیعه می باشد، که مرحوم کلینی در بیست سال 16000رویات را در این کتاب گردآوری کرد.کلینی سرانجام در ماه شعبان329ه.ق رحلت کرد. مزار وی در محله شورجه، در مسجدی به نام "جامع الاصفیه" قرار دارد.
طاق کسری: طاق کسری یا ایوان مداین، در شهر تیسفون پایتخت امپراطوری ساسانیان و به دست آن ها ساخته شده است. این طاق تنها بازمانده از آن پایتخت عظیم و باشکوه می باشد. روایت است حضرت امیرالمومنین(ع) در این ایوان نماز گذارده است.
مرقد "سلمان فارسی"، مرقد "عبیدالله بن محمد بن عمر الاطرف بن امیرالمومنین(ع)" که به "مشهر النذور" معروف است چرا که هرکس نذرش را بدانجا میبرد حاجت روا می شود، مرقد "سید ادریس" و مرقد "حذیفه بن الیمان" از دیگر جاذبه های شهر بغداد هستند.