میدان سرخ مسکو

شرح

میدان مشهور سرخ مسکو پراز خاطرات تلخ و شیرین از گذشته تا امروز بوده است . این شهر بزرگ ، شاهد روز های جنگ با سپاه بزرگ ناپلئون بناپارت و حمله تاتارها و مغول‌ ها، تاج ‌گذاری تزارها و رژه نظامیان ترسناک جنایات ایوان مخوف و سخنرانی و تجمعات کمونیست‌ ها در کنار رود مسکو آرام و پرهیبت جای گرفته است.

نام سرخ را از به این دلیل بر روی این میدان گذاشته‌اند که این کلمه در زبان روسی معنایی نزدیک به زیبا دارد و زیبایی میدان، کاخ‌ها و کلیساهای اطرافش دلیل بر این نامگذاری بوده است. این میدان در قرن 12 میلادی و پس از بنا شدن کاخ کرملین و به منظور حفاظت از آن ساخته شد، جایی که با آلونک‌های چوبیش، پاتوق بینوایان و خلافکاران بود و اکنون با 73 هزار متر مربع وسعت یکی از نمادهای اصلی مسکو به شمار می‌رود.

میدان سرخ روسیه همیشه جز میدان های اصلی شهر تاریخی مسکو بوده است و تاریخ آن به دهه ۱۴۹۰ باز می‌ گردد زمانی که یک کاخ آجری قرمز جدید در شهر ساخته شد و از آنجا که سمت شرق آن آسیب پذیر بود و رود خانه ‌ها یا هیچ موانعی طبیعی برای محافظت از آن وجود نداشت.

این منطقه در بیرون از دیوارهای آن به منظور ایجاد زمین آتش برای تیراندازی پاکسازی شد و به میدان سرخ تبدیل شد.

علت نامگذاری این  میدان به  بزگ  سرخ

این میدان به خاطر داشتن  ساختمان‌ های قرمز رنگی که در آن ساخته شده به نام میدان سرخ مشهور نیست و بسیاری از مردم حتی این موضوع نمیدانند که نمی دانند که نام سرخ هیچ ارتباطی با کمونیسم یا روسیه شوروی ندارد بلکه دلیل این نام گذاری را شاید بتوان شناخته شدن این مکان برای تجارت و تبدیل آن به بازاری بزرگ و همچنین برگرفته از نام کلیسای سه گانه‌ای که در حمله تاتارها از بین رفت دانست و این میدان به مرور زمان و در قرن هفدهم میلادی، به نام کراسنایا پلوشاد تغییر نام داد که معنی اصلی آن در زبان روسی میدان زیبا یا همان میدان سرخ است چرا که در این زبان کلمه  هم به معنای رنگ قرمز و هم به معنای زیبا است که حقیقا این نام برازنده این مکان جادویی و خیره کننده است و این رنگ از اهمیت بسیار زیادی در بین مردم روسیه برخوردار است و از آن به عنوان رنگی مقدس و قابل احترام یاد می‌کنند.

اکثریت خیابان های معروف و اصلی مسکو به این میدان ختم می ‌شوند و این میدان نمادی از  تمام کشور بزرگ روسیه است .

کشور پهناور روسیه که مساحتی حدود 73 هزار مترمربع دارد که می توان ساختمان‌های برجسته پایتخت را از قبیل کاخ کرملین، فروشگاه گوم  ( GUM ) در ضلع شرقی،  موزه تاریخ کشور روسیه در سمت شمالی، دروازه و کلیسای آبرین در سمت شمال غربی ومقبره لنین و البته کلیسای جامع سنت باسیل با گنبدهای رنگارنگ پیازی شکلش که توسط معماران قرن شانزدهم ساخته شده را در آن مشاهده کرد، مکان‌هایی که ممکن است هر گردشگر برای دیدن آنها روز شماری کند، میدان سرخ نقطه مرکزی شهر مسکو به حساب می‌آید، چراکه طراحی و معماری شهری به صورت دایره و حول مرکز یک نقطه گسترش یافته که همین میدان است، پس در سفر به روسیه سعی کنید که این مکان را در بالای لیست دیدنی‌های خود قرار دهید.

رژه در میدان سرخ مسکو

حاکمان اتحاد جماهیر شوروی، میدان سرخ را برای نمایش های نظامی خود انتخاب کردند. شاید مهمتر از همه این نمایش ها، ۷ نوامبر ۱۹۴۱، زمانی که تانک ها به سمت خط مقدم و خارج از مسکو به حرکت در آمدند، باشد؛ و در طول جنگ سرد، زمانی که خطوط حمل ICBM (موشک بالستیک بین قاره ای) در سراسر میدان به راه افتاد و گردانده شد تا به قدرت های غرب، قدرت شوروی را یادآور شود. رفت و آمد و رژه تانک ها دیگر در میدان سرخ روسیه رخ نداد تا اینکه در سال ۲۰۰۸، برای اولین بار، از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تانک ها در میدان سرخ مسکو برای مراسم روز پیروزی رژه رفتند.

 

چرا باید از میدان سرخ مسکو دیدن کنیم ؟

قلب مسکو میدانی است که از کلیسا ها، دیوار های حفاظتی و برج و بارو ها، موزه‌ ها، یک قبرستان و یک آرامگاه وَ همچنین یک فروشگاه بزرگ تشکیل شده است. ساختمان هایی از قرون مختلف، از قرن پانزدهم تا بیستم، را در دل خود جای داده و هدف اصلی تور های پیاده گردی روسیه است. معماری را به زیبایی هرچه‌ تمام‌ تر به نمایش گذاشته، رژه‌ های سالانه را به خود می‌بیند و میزبان فستیوال‌ ها، کنسرت‌ ها و جشن‌ های خیابانی است. در فصل زمستان تبدیل به یک پیست اسکی روی یخ می‌شود. یک موزه‌ رو باز یخ‌ زده. جالب است به شما بگویم در نام میدان سرخ مسکو واژه‌ «زیبا» اشتباهاً «سرخ» ترجمه شده و روی آن مانده است.

دیگر جاذبه ای اطراف میدان

موزه لنین

یکی از مومیایی های معروف جهان یعی بدن مومیایی شده ولادیمیر ایلیچ لنین، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی در موزه لنین قرار گرفته است. این موزه از جاذبه های دیدنی اطراف میدان سرخ مسکو است که این مومیایی را نگهداری می کند. هنگامی که لنین بر اثر سکته قلبی در ۲۲ ژانویه ۱۹۲۴ و در ۵۳ سالگی فوت کرد، جسد او هفته ها برای عزاداران و در طول زمستان نگهداری شد. در نهایت تصمیم بر این شد تا برای حفظ جسد آن را مومیایی کرده و در این موزه-مقبره نگهداری کنند. هر چند که در وصیت نامه لنین خواسته شده بود که او را در سنت پترزبورگ و در کنار قبر مادرش دفن کنند. از دیگر اشخاص مطرح تاریخ روسیه، جوزف استالین بوده که در میان دیوارهای کرملین دفن شده است.

کلیسای سنت باسیل

بنایی که شاید آن را با یکی از پارک های تفریحی والت دیزنی اشتباه بگیرید، در واقع کلیسای معروف مسکو است. در انتهای جنوبی میدان سرخ مسکو زیباترین و شناخته شده ترین المان روسیه قرار گرفته است: کلیسای سنت باسیل روسیه. نمونه دیوانه وار ترکیب رنگ ها و اشکال و الگوهایی که نقطه اوج معماری روسی را به نمایش می گذارد. قبل از اینکه این اشکال گنبدهای پیازی شکل و سقف های چادری در سنت باسیل استفاده شود، برای ساخت کلیساهای چوبی استفاده می شد.

کلیسای جامع کازان:
 
این کلیسا که به نوعی یک کلیسای ارتدوکس میباشد ، در ناحیه شمالی میدان واقع شده که در سال ۱۹۳۶ به دستور استالین خراب و دوباره بازسازی شد.
  • (386متر) هتل فور سیسن مسکو
  • (418متر) هتل متروپول مسکو
  • (402متر) مسکوا
رستوران های نزدیک به میدان سرخ مسکو
  • (16متر) کافه مانیا
  • (80متر) بوسکو کافه
  • (96متر) استولووایا 57

هزینه ‌ها در مسکو

مسکو در مقایسه با سایر شهرهای اروپا ارزان‌تر است اما در نظر داشته باشید در بین شهرهای روسیه از همه گران‌قیمت‌تر است. اگر در مسکو بخواهید از تاکسی استفاده کنید شما باید هزینه‌ای حدود 15 تا 30 دلار بپردازید. در صورت استفاده از مترو مبلغی 5 تا 9 دلاری از شما خواهند گرفت. هزینه‌های غذا و خوراک در مسکو بسیار متنوع است. در صورت مراجعه به رستوران‌های این شهر هزینه یک وعده‌غذای شما بین 2 تا 400 دلار خواهد بود.

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: