محله‌ی چینی‌ها سنگاپور

شرح

محله چینی‌ها یک منطقه‌ی کوچک در سنگاپور است، اما به سبب آن که از دیرباز مردمان کشور چین در این منطقه می‌زیسته‌اند و فرهنگ خود را در زندگی در این منطقه به کار می‌گرفته‌اند و همچنین به سبب آن که این منطقه دارای جذابیت‌هایی برای گردشگران است، از اهمیت فرهنگی، تاریخی و گردشگری قابل توجهی برخوردار است.

در سال ۱۳۳۰ میلادی، فردی به نام Wang Dayuan از سنگاپور بازدید کرد و مکانی را در آن تشخیص داد که جامعه‌ای کوچک از چینی‌ها در آن زندگی می‌کردند. بعدها Sir Stamford Raffles که برنامه‌ی پیشرفت سنگاپور را در سر داشت، منطقه‌ای جداگانه در جنوب غربی رود سنگاپور را به آن‌ها اختصاص داد. چندی بعد در سال ۱۸۴۳ بود که توسعه‌ی این منطقه آغاز شد و رفته‌رفته محله چینی‌ها در سنگاپور به یک محله‌ و منطقه‌ی شاخص تبدیل گردید.

در دل محله چینی‌ها، چند مسجد و چند معبد وجود دارند و این امر نشان‌دهنده‌ی آن است که این منطقه کاملاً هم در انحصار چینی‌ها نیست و هستند غیرچینی‌هایی که در این منطقه از دهه‌های پیشین رفت‌وآمد داشته‌اند و به زندگی پرداخته‌اند.

امروزه محله چینی ها در سنگاپور یکی از جاذبه‌های گردشگری سنگاپور به حساب می‌آید و دیدنی‌ها و مراکز خرید و رستوران‌های زیادی در آن هستند و شرایط برای یک گشت‌وگذار یک‌روزه در این محله فراهم است. با این توضیحات مختصر، نوبت به آن رسیده که وارد محله چینی‌ها شویم و گشتی در آن داشته باشیم.

گشتی در محله چینی‌ها

بهتر است کارهای مختلفی که در این محله می‌توان انجام داد را به سه بخش اصلی تقسیم کنم: نخست دیدن از دیدنی‌های این محله، دوم خرید از مراکز خرید جالب‌اش و سوم خوردن از رستوران‌های آن.

الف | دیدن از دیدنی‌های محله چینی‌ها

وارد برخی از خیابان‌های محله‌ی چینی‌های سنگاپور که شوید، عطر و بوی گیاهان و غذاهای سنتی چینی به مشام می‌رسد، خانه‌های کم‌ارتفاع سنتی چینی دیده می‌شود و مردمانی که بخش کوچکی از آن‌ها لباس‌های سنتی چینی بر تن دارند از کنارتان رد می‌شوند. در محله‌ی چینی‌ها، همانطور که در بالا گفتم، معابد و مسجد وجود دارند، موزه‌هایی هست، رستوران‌های متعددی در کنار یکدیگر اند و مغازه‌های کوچک و بزرگی به چشم می‌خورند که بعضی‌شان کالاهای سنتی چینی می‌فروشند.

به این محله که وارد شوید و قصد دیدن از دیدنی‌های آن را داشته باشید، می‌توانید از موارد زیر دیدن کنید:

۱- معبد دندان بودا

این معبد یکی از جالب‌توجه‌ترین بناهای محله چینی‌ها در سنگاپور است. همانطور که در تصویر می‌بینید معماری‌ای بسیار خاص و زیبا دارد و از چندصد متری هم توجهات را به خود جلب می‌کند. معبد دندان بودا یک ساختمان چهارطبقه است که در طبقه‌ی چهارم آن یک گنبد دو تُنی از طلا وجود دارد، گنبدی که محل نگهداری «دندان مقدس» است. سقف بلند این معبد در کنار اشیای قیمتی و تاریخی‌ای که در موزه‌ی آن نگهداری می‎شوند از جمله دیدنی‌های این معبد هستند.

کم‌تر کسی است که وارد محله چینی‌ها در سنگاپور شود و به دیدن این معبد نرود.

 • آدرس: ۲۸۸ South Bridge Road, Singapore 058840, Singapore
 • بازدید: از ۹ صبح تا ۶:۳۰ غروب
 • تلفن: +۶۵ ۶۲۲۰ ۰۲۲۰

۲- معبد سری ماریامان

معبد سری ماریامان قدیمی‌ترین معبد سنگاپور و از جالب‌ترین معابد شرق و جنوب شرقی آسیا است. این معبد در طی سده‌ها محل عبادت هندوهای تامیل بوده و امروزه نیز با وجود مرمت‌های بسیاری که در آن صورت گرفته شکل و شمایل قدیمی خود را حفظ کرده و هنوز هم محلی برای ستایش الهه Mariamman است – الهه‌ی محافظت از بیماری‌ها.

نخستین بازسازی اساسی این معبد در سال ۱۸۶۲ صورت گرفته ولی معماری قدیمی فوق‌العاده‌ی آن حفظ شده است. درون معبد مجسمه‌های زیادی از خدایان هندی و تالارهای متعددی وجود دارند و بنابراین اگر به این معبد بروید، می‌توانید نیم‌ساعتی را وارد فرهنگی دیگر شوید و عناصر تاریخی و مذهبی این فرهنگ را از نزدیک و به طور ملموس مشاهده کنید.

گفتنی است که در طی دهه‌های گذشته این معبد مأمنی برای مهاجران هندی بوده‌است.

 • آدرس: ۲۴۴ S Bridge Road, Singapore 058793, Singapore
 • ساعات بازدید: از ۷ صبح تا ظهر و از ۶ بعدازظهر تا ۹ شب
 • تلفن: +۶۵ ۶۲۲۳ ۴۰۶۴

۳- معبد تیان هاک کنگ

این معبد قدیمی‌ترین معبد چینی سنگاپور است و در سال ۱۸۲۰ ساخته شده. معماری جالبی دارد و نزد مردم محله چینی‌ها هم از تقدس زیادی برخوردار است. این معبد از همان زمان ساخت به Ma Zu Po تقدیم شده، مادر حکمای آسمانی و محافظ ملوانان و دریانوردان. این معبد در مکانی ساخته شده که قبلاً اسکله بوده و گویا ملوانان زیاد به آن مراجعه می‌کرده‌اند، آن هم به سبب شکرگزاری از بابت سفرهای دریایی امن‌شان.

معبد به شدت رنگارنگ و جالب توجه است و در مرکز محله‌ی چینی‌های سنگاپور قرار دارد. دیدن از این معبد به کسانی که به این محله سفر می‌کنند توصیه می‌شود.

 • آدرس: ۱۵۸ Telok Ayer Street, Singapore 068613, Singapore
 • ساعات بازدید: از ۷:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر
 • تلفن: +۶۵ ۶۴۲۳ ۴۶۱۶

۴- کلیسای متدیست چینی

متدیست‌ها گروهی از مسیحیان هستند که برخی اعتقادات‌شان منحصر به فرد و جدا از اعتقادات عام مسیحیان است. فی‌المثل آن‌ها به کاربرد فرامین مذهبی در زندگی روزمره و عملی باور دارند و همچنین اعتقادشان این است که هیچ جبر مذهبی و پیشینی‌ای در کار نیست و آدمی خود اختیار دارد که رستگاری را برگزیند.

کلیساهای متدیست در سرتاسر جهان وجود دارند و کلیسایی که در تصویر می‌بینید اولین کلیسای متدیست در سنگاپور است و از معماری‌ای چینی برخوردار است.

گفتنی است که این کلیسا در خیابان Telok Ayer واقع شده و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای گذراندن نیم ساعت از زمان در محله چینی‌ها باشد.

 • آدرس: ۲۳۵ Telok Ayer St, Singapore 068656, Singapore
 • ساعات بازدید: یکشنبه‌ها از ساعت ۹، ۱۱ و ۱:۳۰ بعد از ظهر در این مکان مراسم‌های مذهبی برگزار می‌شوند.
 • تلفن: +۶۵ ۶۳۲۴ ۴۰۰۱

5-زیارت‌گاه Nagore Durgha

افزون بر مسیحیان و بوداییان، مسلمانان هم در محله چینی‌ها زیارتگاه داشته‌اند. این زیارتگاه که آن را در تصویر می‌بینید امروزی معبدی برای هندوهای محله‌ی چینی‌های سنگاپور است، اما در گذشته توسط مسلمانان این منطقه ساخته شده. گویا مهاجرین مسلمان جنوب هند در سال ۱۸۲۸ آغاز به ساخت این بنا کرده‌اند و همانطور که می‌بینید بنای بسیار زیبایی هم ساخته‌اند.

این معبد در خیابان Telk Ayer  قرار دارد و می‌توانید پس از بازدید از کلیسای متدیست در این خیابان، چند قدم دورتر شوید و به این معبد بیایید.

تلفن: +۶۵ ۶۲۵۶ ۸۱۸۸

۶- مسجد جامع

دو سال پس از ساخت معبد  Nagore Durgha، مسلمانان هند اقدام به ساخت یک مسجد کرده‌اند که امروزه از آن با عنوان مسجد جامع یاد می‌شود. این مکان، محل عبادت برخی از مسلمانان آن منطقه در طی دهه‌های پیشین بوده‌است. بد نیست در سفر به محله چینی‌ها از این بنا هم دیدن شود.

 • آدرس: ۲۱۸ South Bridge Rd, Singapore 058767, Singapore
 • تلفن: +۶۵ ۶۲۲۱ ۴۱۶۵

7- تالار طب چینی Eu Yan Sang

 

طب چینی از مشهورترین و قدیمی‌ترین طب‌های سنتی در جهان است و هنوز هم بسیاری از انسان‌ها، چه در خود چین و چه در سایر مکان‌های جهان، به این طب باور دارند و درصدد رفع بیماری‌های خود با دستورهای پزشکی چینی برمی‌آیند. یک مرکز پزشکی چینی در محله چینی‌ها وجود دارد که توسط Eu Tong Sen – میلیونر چینی – در سال ۱۹۱۰ ساخته شده و اکثر مردمان چینی این محله و سایر مناطق سنگاپور جهت دریافت داروهای چینی به این مرکز می‌آیند. بازدید از این مرکز برای کسانی که به این منطقه از سنگاپور سفر می‌کنند، خصوصاً کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم به دنیای پزشکی جدید یا سنتی مرتبط هستند، خالی از فایده نیست.

 • آدرس: ۲۷۳ South Bridge Rd, Singapore 058822, Singapore
 • ساعات بازدید: دوشنبه و سه شنبه و پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۶ بعدازظهر – چهارشنبه و جمعه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۸ غروب و شنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۷:۳۰ بعدازظهر [یکشنبه‌ها تعطیل است]

۸- گالری شهری سنگاپور

سنگاپور از پیشرفته‌ترین شهرها و کشورهای جهان است، اما هر پیشرفتی از جایی شروع می‌شود و با طی‌کردن روندی صورت می‌پذیرد. در گالری شهری سنگاپور می‌توانید به صورت سه بعدی و در سه طبقه با چگونگی شکل‌گیری سنگاپورِ مدرن آشنا شوید.

خوشبختانه این گالری یا در واقع نمایشگاه مینیاتوری در محله‌ی چینی‌های سنگاپور واقع شده و بنابراین با بازدیدتان از این محله می‌توانید به بازدید از گالری شهری هم بروید.

 • آدرس: ۴۵ Maxwell Rd, The URA Centre, Singapore 069118, Singapore
 • بازدید: همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر [به‌جز یکشنبه‌ها]

۹- موزه‌ی نقطه قرمز

در این موزه می‌توانید اشیای روزمره را در نور و جلوه‌ای متفاوت ببینید. کسانی که این موزه را طراحی کرده‌اند خلاقیتی فوق‌العاده داشته‌اند و توانسته‌اند جلوه‌ای زیبا به بسیاری از اشیایی که اصلاً هیچ‌زمان فکرش را هم نمی‌کردید که به عنوان اشیای زیبا آن‌ها را ببینید بدهند. در گشت‌وگذار در محله چینی‌ها بازدید از موزه‌ی نقطه‌قرمز می‌تواند صفایی متفاوت داشته باشد.

 • آدرس: ۱۱ Marina Blvd, Singapore 018940, Singapore
 • ساعات بازدید: ۱۰ صبح تا ۸ شب [جمعه‌ها، شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب]

۱۰- مسجد الابرار

یکی دیگر از مکان‌های مذهبی مخصوص مسلمانان، مسجد الابرار است. مسجد قدیمی و کوچک الابرار در سال ۱۸۲۷ ساخته شده، اما مسجدی که امروزی دیده می‌شود مسجدی بزرگ‌تر و بهتر از مسجد اولی است و ساخت آن به سال ۱۸۵۰ می‌رسد. یک بازسازی اساسی هم در سال ۱۹۸۰ برای این مسجد انجام شده.

 • آدرس: ۱۹۲ Telok Ayer Street, Singapore 068635, Singapore
 • تلفن: +۶۵ ۶۲۲۰ ۶۳۰۶

ب| خرید از مراکز خرید محله چینی‌ها

حال که به همراه هم نگاهی به برخی از مکان‌های دیدنی محله چینی‌ها داشتیم، نوبت به آن رسیده که به معرفی مراکز خرید و فروشگاه‌های این منطقه بپردازم. خوشبختانه وضعیت این محله برای خرید بسیار مناسب است و مراکز خرید و فروشگاه‌ها و بازارچه‌های خوبی در آن وجود دارند از جمله:

۱- بازارهای خیابانی چاین‌تاون

یک سری خیابان در کنار یکدیگر قرار دارند و مکانی عالی برای پیاده‌روی و خرید هستند، از جمله Pagoda، Trengganu و Sago Lane. فروشگاه‌ها و دست‌فروش‌های زیادی در این خیابان‌ها وجود دارند و انواع کالاها در آن‌ها به فروش می‌رسند. بخش قابل توجهی از فروشگاه‌ها و دست‌فروش‌های این خیابان اقدام به فروش کالاهای فرهنگی و سنتی چینی می‌کنند.

اولین جایی که برای خرید در محله چینی‌ها انتخاب می‌کنید، بهتر است این منطقه باشد.

 • آدرس: Pagoda Street and Trengganu Street, Singapore 050005, Singapore
 • ساعات بازدید: از ۹:۳۰ صبح تا ۸ شب

۲- خیابان آن‌سیانگ [Ann Siang]

این خیابان یکی دیگر از بهترین خیابان‌های منطقه‌ی چینی‌های سنگاپور برای خرید است. در این خیابان انواع و اقسام مغازه‌ها و فروشگاه‌های سنتی و مدرن وجود دارد و انواع کالاها – خصوصاً لباس و کیف و کفش – را با قیمت‌هایی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه می‌فروشند.

 • آدرس: Ann Siang Road and Club Street, Chinatown, Singapore
 • ساعات بازدید: اکثر مغازه‌ها از ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر فعالیت می‌کنند.

۳- مرکز خرید Yue Wa

این مرکز خرید چند دهه پیش ساخته شده و نمادی از فرهنگ چینی‌ها در سنگاپور است. در این مرکز خرید می‌توانید به بسیاری از اجناس چینی – از گیاه و ابریشم گرفته تا عتیقه و لباس و دارو  و صنایع دستی – دسترسی داشته باشید. قطعاً کیفیت اجناسی که در این مرکز خرید به فروش می‌رسند بسیار بیش‌تر از اجناسی است که در غرفه‌های خیابانی وجود دارند؛ هرچند که قیمت اجناس این مرکز خرید هم بیش‌تر از اجناس خیابانی است. در خرید از محله چینی‌ها حتماً این مجتمع ۷ طبقه را هم در نظر داشته باشید.

 • آدرس: ۳۳۵ Smith Street, Chinatown, Singapore
 • ساعات بازدید: ۱۱ صبح تا ۱۱ شب

۴- مجتمع Chinatown

این مجتمع یکی از بهترین و بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مراکز خرید در محله‌ی چینی‌های سنگاپور است و اجناس گسترده‌ای در آن به فروش می‌رسند. خوشبختانه برخلاف آن‌چه که در نگاه اول از این مجتمع برداشت می‌شود، اجناس این مجتمع از لحاظ قیمت وضعیت خوبی دارند.

آدرس: ۳۳۵ Smith Street, Singapore 050335, Singapore

 • ساعات بازدید: از ۸ صبح تا نیمه‌شب
 • تلفن: +۶۵ ۶۳۷۲ ۰۴۷۸

ج| خوردن غذا در رستوران‌های محله چینی‌ها

در محله چینی‌ها رستوران‌های متعددی وجود دارند، رستوران‌هایی که همه‌شان مختص ارائه‌ی غذاهای چینی نیستند بلکه انواع غذاها در آن‌ها ارائه می‌شوند. از بهترین رستوران‌های این منطقه می‌توان از موارد زیر نام برد:

۱- رستوران Spring Court

این رستوران از بهترین رستوران‌های این منطقه به شمار می‌رود. رستوران Spring Court در سال ۱۹۲۹ تأسیس شده و گفته می‌شود قدیمی‌ترین رستوران آن منطقه است. این رستوران ۴ طبقه بوده و دارای ۶۵۰ صندلی است.

آدرس: ۰۵۸۳۴۸ Singapore – ۵۲-۵۶ Upper Cross St

۲- رستوران Red Star

غذاهای این رستوران کیفیت خوبی دارند.

آدرس: چاین‌تاون، ۵۴ Chin Swee Rd

3- رستوران Kok Sen

 

این رستوران کوچک است و جمع‌وجور، اما بسیاری از کسانی که وارد آن می‌شوند از بابت طعم و شکل غذا راضی برمی‌گردند.

آدرس: چاین‌تاون، ۳۰ Keong Saik Rd

چند نکته در ارتباط با محله چینی‌ها

 • این منطقه زیبایی‌های زیادی دارد، بنابراین در گشت‌وگذارتان در آن بهتر است آماده‌ی عکاسی باشید.
 • کفش‌های راحتی بپوشید، چراکه دیدنی‌ها و رستوران‌های این منطقه خیلی با هم فاصله ندارند و احتمالاً بخش عمده‌ای از مسیر را پیاده‌روی خواهید کرد.
 • در طی گشتی که در این منطقه می‌زنید یک نقشه‌ی کاغذی یا آنلاین به همراه داشته باشید.
 • برخی از خیابان‌های مشهور این منطقه عبارت اند از: خیابان مسجد، خیابان پاگودا، خیابان ساگو، خیابان ترنگانو و خیابان تلوک آیر

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: