20 مکان گردشی استانبول که حتما باید دید

شرح

جاذبه گردشگری برتر استانبول

استانبول یکی از بزرگترین کلان شهرهای دنیا و تنها کلان شهری می باشد که در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و به همین دلیل در طول قرن ها  امپراتوریهای بسیاری طمع بدست آوردن آن را داشته اند. این شهر حدود 1000 سال پیش از میلاد مسیح زمانی که بیزانتیوم یا بیزانس ( نام باستانی استانبول در زمان 660 ق .م ) پایتخت امپراتوری روم شرقی بوده و امپراتوری عثمانی بر شهر غلبه کرد تاسیس شد و به قلب امپراتوری عثمانی تبدیل شد. این شهر ( که نام آن پس از بوجود آمدن جمهوری ترکیه رسماً به استانبول تغییر کرد) آثار و بقایای باشکوه تاریخ طولانی و درخشانش را حفظ کرده است و تماشای مناظر دیدنی این شهر حتی افرادی که هیچ علاقه ای به آثار باستانی ندارند را  تحت تاثیر قرار می دهد. با وجود اینکه چهار اثر بزرگ باستانی به نام های ایا صوفیه، قلعه توپکاپی، مسجد آبی، و بازار بزرگ در استانبول بسیار قابل توجه هستند اما برای گشت و گذار در دیگر مناطق دیدنی این شهر نیز حتماً  وقت کافی اختصاص دهید. اگر چه جاذبه های گردشگری بسیاری در اطراف و داخل بخش قدیمی شهر سلطان احمد در انتظار شما هستند اما لیستی از کارهای جذاب دیگری نیز وجود دارد که در این شهر باید انجام بدهید.

1- ایا صوفیه

ایا صوفیه ( که سابق به آن هاگیا صوفیه می گفتند) یکی از برجسته ترین آثار تاریخی قرون وسطی است که از زمان بیزانس در استانبول باقی مانده است.  این بنا در ابتدا کلیسایی بود که در دوران رونسانس به دستور امپراتور ژوستین اول در سال 536 پس از میلاد مسیح ساخته شد و پس از غلبه عثمانی به این شهر تبدیل به مسجد شد. ایا صوفیه سازه ای متکبرانه است که امپراتور ژوستینین ثروت و توانمندی امپراتوری خود را به رخ دنیا میکشد.

2- قلعه توپگاپی

این قلعه در قرن پانزدهم توسط سلطان محمت، سلطان فاتح امپراتوری عثمانی ساخته شد. سلطان محمت تا قرن نوزدهم در این قلعه سکونت داشته و بر قلمرو خود حکمرانی میکرده است. این مجتمع عظیم، نمایشی خیره کننده از هنر اسلامی می باشد که دارای حیاط های بسیار بزرگ با آجرهای سفالی نقاشی شده می باشد و به محل مجلل نگهداری از حیوانات وحشی به متصل شده است. معروف ترین قسمت این قلعه بخشی به نام "حرم" می باشد که سلطان به همراه خانواده خود در این مکان روز خود را می گذراندند. بخش دوم آشپزخانه کاخ می باشد که می توانید از میان آن عبور کرده و به تالار باشکوه اندرونی امپراتوری برسید. بخش سوم شامل اتاق های خصوصی سلطان می باشد. همچنین مجموعه ای با ارزش از لوازم پیامبر اسلام و گنجینه سلطنتی در اتاقی حفاظت شده در همین بخش نگهداری می شود. 

 

3- مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

این مسجد زیبا هدیه بزرگ معماری سلطان احمد به پایتختش می باشد که امروزه به نام مسجد آبی شناخته می شود. این مسجد دارای 6 مناره و تعداد زیادی گنبد می باشد. در تزئینات داخلی مسجد از ده ها هزار سفال ایزنیک استفاده شده است که نام مستعار این مسجد یعنی مسجد آبی به دلیل استفاده از این سفال ها انتخاب شده است. این مسجد یکی از بهترین سازه های معماری عثمانی می باشد.

 

4- آب انبار باسیلیکا

این آب انبار یکی از غافلگیر کننده ترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد.  تالار زیر زمینی باسیلیکا که مانند قصری عظیم می باشد بوسیله 336 ستون و 12 ردیف نگهداری شده است. در زمان امپراتوری بیزانس از این تالار به عنوان محل ذخیره آب مصرفی برای خاندان سلطنتی استفاده می شده است. این پروژه توسط امپراتور کنستانتین کبیر آغاز و توسط امپراتور ژوستینین به اتمام رسید. معروف ترین بخش این تالار پایه ستونی به نام "مدوسا استون" در زاویه شمال غربی تالار سر عجوزه ایی می باشد که بر روی سنگ حکاکی شده است. 

5-میدان اسب دوانی قسطنطنیه

میدان اسب دوانی دوران باستان در سال 203 پس از میلاد مسیح توسط سپتیمیوس سوریوس آغاز به کار و توسط کنستانتین کبیر در سال 330 پس از میلاد مسیح تکمیل شد. این میدان مرکز زندگی عمومی بیزانس و صحنه نمایش بازیهای باشکوه و مسابقات ارابه رانی و همچنین نبردهای فرقه ای بوده است. امروزه دیگر در این میدان اسب دوانی انجام نمی شود اما این میدان که به پارکی تبدیل شده است خانه تعداد زیادی از آثار تاریخی می باشد. در بخش شمال غربی آبنمایی قرار گرفته است که ویلهلم دوم امپراتور آلمان در سال 1898 آن را به سلطان عثمانی پیشکش نموده است. در بخش جنوب غربی سه اثر باستانی وجود دارند اولی اوبلیسک مصری به طول 20 متر، دوم ستون مارپیچ می باشد که از شهر دلفی توسط کنستانتین پیشکش شده است و سوم ابلیسک سنگی می باشد که با طلا و برنز مزین شده بود اما در جنگهای صلیبی توسط سربازان دزدیده شدند.

6- موزه باستان شناسی استانبول

این موزه مهم مجموعه ای باشکوه از آثار باستانی ترکیه و سراسر خاورمیانه را که به وسعت تاریخ این منطقه می باشد گرد هم آورده است. در این مجتمع سه بخش جداگانه وجود دارد که ارزش بازدید را دارند. موزه شرق کهن ، بخش اصلی موزه باستان شناسی و غرفه ای مربوط به فاتح عثمانی سلطان محمت که مجموعه ای حیرت آور از هنر سرامیک در آن نگهداری می شود. همچنین بازدید از نمایشگاه جذاب استانبول در گذر زمان را که در بخش اصلی موزه باستان شناسی می باشد را از دست ندهید.

7- بازار بزرگ

برای بسیاری از گردشگران در استانبول خرید کردن نیز مانند تماشای جاذبه های دیدنی مثل موزه و آثار تاریخی از اهمیت بالایی برخوردارد است. بازار بزرگ استانبول محلی بسیار پرطرفدار است که همه ی گردشگران به تماشای آن میروند. این بازار که اولین مرکز خرید سرپوشیده جهان می باشد، یک چهارم شهر را دربرگرفته و دیوارهای ضخیمی آن را احاطه کرده است. این بازار بزرگ که در قرن 15 میلادی به دستور سلطان محمد ساخته شده بین مسجد نور عثمانیه و مسجد بایزید قرار گرفته است.

 

8- مسجد سلیمانیه

در بالای منطقه ی سلطان احمد روی بلندای تپه، مسجد سلیمانیه قرار گرفته است. این مسجد یکی از برجسته ترین آثار شناخته شده در استانبول می باشد. مسجد سلیمانیه بین سالهای 1550 تا 1557 توسط معمار مشهور عثمانی معمار سینان برای سلطان سلیمان بزرگ ساخته شد. ارتفاع گنبد این مسجد 53 متر می باشد که به دلیل تناسب و هماهنگی و یکپارچکی در طراحی قابل توجه می باشد. آرامگاه سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان در محوطه باغ این مسجد می باشد.

 9-  بازار ادویه |  (Spice Bazaar (Mısır Çarşısı

در این بازار شما می توانید ادویه جات، میوه خشک، آجیل و انواع گیاهان دارویی را تهیه نمایید. هزینه ساخت این بازار در زمان دولت عثمانی از مالیات های دریافتی بر روی محصولات ساخت مصر تهیه شده است که به همین دلیل نام آن به زبان خودشان بازار مصری ها می باشد. این مسجد از جمله مکانهای اولیه گردشی برای گردشگران می باشد و در روز گروه های گردشگری فراوانی از این بازار دیدن می نمایند.

 

10-  کاخ دولماباغچه | Dolmabahçe Palace

کاخ مجلل و باشکوه دولما باغچه که در سال 1854 میلادی به دستور سلطان عبدالمجید  ساخته شد، تاثیر معماری اروپایی بر روی امپراتوری عثمانی در قرن 19 میلادی را کاملا به نمایش گذاشته است. این کاخ پس از ساخت، جایگزین کاخ توپکاپی به عنوان محل اقامت اصلی سلاطین عثمانی قرار گرفت. این کاخ نمونه ای شگفت آور از معماری عثمانی می باشد. از تاریخ 10 نوامبر 1938 که آتاتورک دیده از جهان فرو بست تمامی ساعت های این کاخ بر روی ساعت 9:05 دقیقه متوقف شده اند.  

 

 11- کلیسای چورا | ( Chora Church (Kariye Müzesi

این کلیسای زیبا که در ابتدا کلیسای سنت ساویور چورا نامیده می شد در بیرون دیواره های شهر قدیمی قسطنطنیه قرار گرفته است. ساختمان کلیسای اولیه احتمالا در قرن پنجم میلادی در همین مکان ساخته شد. کلیسای چورا در قرن نهم کاملا از بین رفت و بین قرن های 11 تا 14 میلادی چندین بار ساخته شد و به علت زلزله های پی در پی از بین رفت. کلیسای کنونی که مشاهده می کنید ششمین ساختمانی است که برای این کلیسا ساخته شده است و امروزه به عنوان موزه از آن استفاده می شود. موزاییک های شگفت آور بیزانسی این کلیسا که متعلق به قرن 14 میلادی می باشد از شهرت جهانی برخوردار است. موزاییک هایی که تقریبا سالم مانده اند در دو هشتی کلیسا و موزاییک های شکسته در صحن کلیسا نگهداری می شوند و نقاشی های آبرنگی بر روی دیوار ها و گنبد کلیسا قرار گرفته اند. این نمونه های باورنکردنی از هنر بیزانسی طیف وسیعی از موضوع های مربوط به دودمان مسیح و داستان های از عهد عتیق را در بر میگیرد.

  

 12- موزه هنرهای ترکی و اسلامی| Museum of Turkish and Islamic Arts

این موزه که خانه ابراهیم پاشا وزیر بزرگ سلطان سلیمان می باشد از جمله جاذبه های دیدنی استانبول می باشد و همه افرادی که علاقمند به هنرهای اسلامی و عثمانی می باشند باید از این موزه دیدن نمایند. کلکسیون فرش متعلق به این موزه توسط کارشناسان به عنوان بهترین فرش های جهان ارزیابی شده اند. اینجا اولین مکانی است که صفی خیره کننده از بهترین فرش های سبک ترکیه ای را می توان مشاهده نمود.

  13- ایا صوفیه کوچک | Little Aya Sofya (Küçük Aya Sofya)

امپراتور ژوستینین پیش از آنکه ایا صوفیه را بسازد، ابتدا نمونه ای کوچگ از آن را ساخت تا از استحکام ساختمان آن مطمئن شود. نام اصلی آن کلیسای سرگیوس و باکوس بود. اما تشابه واضح معماری آن با ایا صوفیا باعث شد تا نام مستعار ایا صوفیه جایگزین نام اصلی آن شود. در زمان عثمانی این کلیسا تبدیل به مسجد شد و امروزه هنوز هم به عنوان مسجد از آن استفاده می شود. اگرچه وسایل این مسجد به اندازه دیگر بناهای تاریخی استانبول پر زرق و برق نیست اما ساختمان آن به خوبی مرمت و نوسازی شده است و بازدید از آن بسیار ارزشمند می باشد.

 

  14- مسجد رستم پاشا | Rüstem Paşa Mosque

مسجد رستم پاشا در بازارحصیر بافان شهر استانبول قرار گرفته است. این اثر شاهکار متعلق به دوران عثمانی توسط معمار بزرگ عثمانی معمار سنان ساخته شده است. از آنجا که زمین‌های منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گود بود معمار سینان در زیر این مسجد مخازن و دکان‌هایی ساخته‌است. در شبستان مسجد چینی کاریهای فوق العاده زیبای ایزنیک ( İznik tile) بکار رفته است که آن را تبدیل به مسجدی بسیار زیبا و تماشایی در شهر استانبول کرده است.

 

 

15-  حصار یدیکول | Yedikule Fortress (Yedikule Hısarı)

این دژ فرماندهی که در قرن پنجم میلادی به دستور امپراتور تئودوسیوس دوم ساخته شده است دژ و حصاری با دیواره های بلند است که از آن برای حفاظت شهر استفاده می شده  . این قلعه در بخش جنوبی دیوار دفاعی شهر قسطنطنیه ساخته شده است. دروازه طلایی که نام Porta Aurea شناخته می شده درهایی با روکش طلا داشته است. زمانی که عثمانیان شهر را به تصرف خود درآوردند از این دژ به عنوان دژ دفاعی، زندان و محل اجرای حکم اعدام استفاده می کردند. این دژ در سالهای اخیر بازسازی شده است و شما می توانید تا برج و باروی آن بالا بروید  از آنجا به تماشای مناظر اطراف و دریای مرمره بپردازید.

16- برج گالاتا | Galata Tower

این برج در قرن چهاردهم میلادی ساخته شد  اکنون یکی از شاخصه های برجسته شهر استانبول می باشد. نمای پانورامیک عالی شهر از بالکن این برج یکی از زیباترین مناظر شهر می باشد.

17- استانبول مدرن

جاذبه های شهر استانبول تنها بناها و نقاط تاریخی شهر نیست بلکه استانبول امروزی شهری مدرن می باشد. کافه ها، رستوران ها، هتل ها و مراکز خرید و لوکس و مدرن شما را به تحسین این شهر وا می دارد.

 

18- موزه پرا | Pera Museum

این موزه معروف ترین و محبوب ترین گالری استانبول می باشد. در این موزه شما می توانید کلکسیون ارزشمند از آثار هنری از قبیل مجموعه نقاشی ، مجموعه عکسهای استانبول قدیم، مجموعه سرامیک و موزاییک مربوط به دوران عثمانی را مشاهده نمایید. 

19- خیابان های استقلال و تقسیم | İstiklal Caddesi and Taksim

خیابانهای استقلال و تقسیم استانبول از سرزنده ترین خیابان های استانبول می باشند. در این خیابان ها فروشگاه ها، کافه ها و رستوران های مدرن زیادی وجود دارند. هر کدام از ساختمان های این خیابان دارای قصه های فروانی از دوران عثمانی می باشند. میدان نقسیم در مرکز شهر استانبول قرار گرفته است که از معروف ترین جذبه های شهر استانبول می باشد.

 

20- اسکودار | Üsküdar

این منطقه ساحل آسیایی استانبول می باشد که با گذر از بارانداز Eminönü  به راحتی می توانید به آنجا بروید. اسکودار یکی از پرجمعیت ترین و قدیمی ترین  محله های استانبول می باشد. این محله در بخش آسیایی شهر استانبول قرار گرفته است. در این بخش آثار باستانی بسیاری از جمله کلیسا ها یی از دوران بیزانس، قلعه دختر یا قلعه دوشیزه از دوران عثمانی و مسجد جامع میهری در آن قرار گرفته است.  

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: