موزه های شهر آنتالیا

شرح

 خرید پوشاک و تجارت اصلی ترین دلایل ورود به این کشور توریستی است، اما برخی شهرهای ترکیه مانند کوش آداسی ,  آنتالیا  به عنوان شهری  تفریحی و محبوب نزد اروپاییان و آسیا نشینان تبدیل گشته است.

اما در حقیقت اغلب گردشگران به خاطر هزینه های پایین و امکانات خوب و قابل قبول به ترکیه مسافرت می کنند.

اما چرا آنتالیا؟ هتل های لوکس و فراهم بودن اقامتی خوش با هزینه ی مناسب و دارا بودن شرایط آب و هوایی خوب، سواحل زیبا، پارک های آبی فوق العاده باعث می شوند که این شهر در رده ی برترین شهرهای ترکیه قرار گیرد.

اما علاوه بر تفریح در سواحل و خرید کردن اماکن تفریحی دیگری هم در آنتالیا وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار می گیرند، مانند موزه های نابی که در این شهر هستند و اغلب توریست ها از وجودشان بی خبرند.

چرا موزه های آنتالیا؟


_ خوب است در سفر به کشورهای دیگر با تمامی ابعاد آن آشنا شویم.

_ کمتر کسی به موزه های آنتالیا توجه می کند اما این موزه ها می توانند اماکنی خوب برای گردش و تفریح باشند.

_ بیشتر با فرهنگ، آداب و رسوم و علایق این مردمان آشنا می شویم.

۱ ) موزه ی باستان شناسی آنتالیا | Antalya Muzesi

این موزه با نام های آنتالیا موزیسی و موزه ی باستان شناسی آنتالیا هم شناخته می شود. شهر آنتالیا گنجینه ی تاریخی و طبیعی کشور ترکیه می باشد.

از اصلی ترین بخش های موزه ی باستان شناسی آنتالیا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سکه ها

اتاق امپراطوری

تابوت ها 

آیکون های مسیحیت

اشیایی که در این موزه نگهداری می شوند اغلب متعلق به مناطق  لیکیا ( Lycia )، پام فیلیا ( Pamphylia )، کیلیکیه ( Cilicia ) و پیسی دیا ( Psidia ) می باشند که از اماکن باستانی ترکیه هستند.

این موزه در سال ۱۹۲۲ میلادی توسط معلمی به نام سلیمان فکری ( Süleyman Fikri ) بازگشایی شد. مساحت کنونی این موزه ۳۰,۰۰۰ متر مربع است و ۱۳ گالری مختلف دارد.

ساعت بازدید:

قیمت بلیت:

۲۲.۰۰۰ تومان

آدرس: آسیا، ترکیه، آنتالیا، کونیالتی، موزه باستان شناسی ترکیه.

.Address: Konyaalti Cad. No:۸۸, ۰۷۰۵۰ Konyaaltı/Antalya, Turkey

۲ ) موزه مینی سیتی | MiniCity Antalya

این موزه یکی از خاص ترین موزه های آنتالیا به حساب می آید؛ اینجا خبری از آثار باستانی و کهن نیست... مینی سیتی همانطور که از نامش مشخص است شهری کوچک می باشد. ماکت شهرهای گوناگون در این موزه به نمایش در آمده اند تا دیدی کلی به بازدیدکنندگانشان بدهند.

این موزه در نزدیکی کونیالتی قرار دارد و سعی شده در آن معماری تمدن های مختلف به نمایش گذاشته شود. همه ی مدل ها به اندازه ی یک بیست و پنجم اندازه ی واقعیشان ساخته شده اند.

در بدو ورود به بازدیدکنندگان هدفون هایی داده می شود که یک به یک تمامی مدل ها را با جزئیات به زبان های روسی، آلمانی، ترکی و انگلیسی توضیح می دهد.

در این موزه مسجد یولی ( Yivli Minuret Mosque ) به عنوان نماد آنتالیا معرفی می شود؛ مسجدی که به دست سلطان سلجوقی علا الدین کیقباد ( Alaeddin Keykubat ) ساخته شده است.

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۷ عصر

قیمت بلیت:

۱۵.۰۰۰ تومان

آدرس: ترکیه، آنتالیا، مینی سیتی.

.Address: ۶۰۰ Sok., Antalya, Turkey

۳ ) موزه و خانه آتاتورک | Ataturk House & Museum

مصطفی کمال آتاتورک بنیان گذار ترکیه بود. او که دولت مردی قدرتمند و شخصی نظامی بود در سال ۱۸۸۱ میلادی چشم به جهان گشود و به دلیل خدمات زیادی که به مردمان ترکیه کرد، امروز نزد آن ها از احترام زیادی برخوردار است.

هم اکنون محل زندگی آتاتورک در آنتالیا به موزه تبدیل شده است که علاقمندان می توانند از آن دیدن نمایند و بیشتر با زندگی وی آشنا شوند.

آتاتورک در طول سال های ۱۹۳۰ الی ۱۹۳۵ زمانی که به آنتالیا سفر می کرد در این آپارتمان ساکن می شد.

این موزه دو طبقه دارد و یک بار بازسازی شده است و در سال ۱۹۸۴ میلادی به سازمان گردشگری ترکیه تحویل داده شد تا به موزه تبدیل شود.

ساعت بازدید:

۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر

قیمت بلیت:

۲۲.۰۰۰ تومان

آدرس: ترکیه، آنتالیا، مرادپاشا، موزه آتاتورک.

.Address: Haşimişcan, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey

۴ ) موزه سونا اینان کرک | Suna Inan Kirac Kaleici 

این موزه مختص آداب و رسوم ترکان ساکن در ترکیه است. انواع رسومات، لباس های محلی و وسایل کهن که در زندگی روزانه استفاده می شدند در این موزه در معرض نمایش در آمده اند.

موزه ی سونا محل بسیار خوبی برای محققان می باشد زیرا به طور کامل می توانند با رسومات خاص و بررسی آن ها در طول تاریخ آشنا شوند.

البته به دلیل جذابیت این موزه گردشگران زیادی به آن علاقمند شده اند.

ساختمان این موزه دو طبقه است و یک بار هم طی سال های  ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ میلادی مرمت و بازسازی شد.

ساعت بازدید:

۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر

آدرس: ترکیه، آنتالیا، بارباروس، موزه سونا.

.Address: Barbaros Mah. Kocatepe Sok. No: ۲۵ Kaleiçi - Antalya, ۰۷۱۰۰, Turkey
 

۵ ) موزه اسباب بازی | Antalya Toy Museum

موزه ی اسباب بازی های آنتالیا در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز به کار کرد. حدود ۳۰۰۰ وسایل بازی از کشورهایی مثل ژاپن، ایالت متحده، آلمان، ترکیه و روسیه در این موزه گرد هم آمده اند.

اینجا پر است از مجسمه و عروسک های مشهور و رنگارنگ در ابعاد گوناگون. این موزه یکی از قطب های جالب و جذاب گردشگری ترکیه می باشد و بسیاری از اسباب بازی ها متعلق به سال ها پیش هستند. کهن ترین اثر این موزه در سال ۱۸۰۰ میلادی تولید شده است.

محیط موزه ی اسباب بازی آن قدر گیراست که همه ی سنین را به سوی خود می کشاند و به نوعی برای بزرگسالان نقش تونل زمان را دارد و آن ها را به دوران کودکیشان می برد، آمار نشان داده که طی چهار سال گذشته ۱۶۰،۰۰۰ نفر از این موزه بازدید کرده اند.

زمان بازدید: 

۹ صبح الی ۶ عصر

آدرس: ترکیه، آنتالیا، مرادپاشا، موزه اسباب بازی.

.Address: Kizilsaray Mah. Iskele Cad. No:۸۲ | Carsi, Muratpasa, Antalya, Turkey

۶ ) موزه زیر آبی | Side Sualti Muzesi

این مکان مخصوص کسانی است که به غواصی و دنیای زیر آب علاقه دارند. همه ی آثار این موزه زیر آب واقع شده اند؛ هواپیماهای جنگنده، کشتی های جنگ جهانی دوم، مجسمه های بزرگان تاریخ و ... در این موزه ی زیر آبی به نمایش در آمده اند.

گردشگران علاوه بر لذت بردن از آثار زیبای این موزه می توانند به غواصی بپردازند و در آب های شفاف شنا کنند که همین دلیلی برای افزایش روزانه ی شمار بازدیدکنندگان موزه ی زیر آبی آنتالیا است، این موزه زیر آب های دریای مدیترانه قرار دارد و در مکانی کاملا طبیعی بنا شده است.

آدرس: ترکیه، آنتالیا، کونیالتی.

.Address: Gursu Mah. Ataturk Bulvari Mustafa Altunbas Is Merkezi No:۱۸۳ Daire: ۶-۷ | Konyaalti, Antalya۰۷۱۰۰, Turkey

 

شاید تعداد موزه های شهر آنتالیا به نسبت تفریحات دیگر مانند پارک آبی و شهربازی هایش بسیار کم باید اما این موضوع چیزی از اهمیت موزه ها کم نمی کند. با دیدن موزه ها با تاریخ، آداب و رسوم، معماری ترکیه بیشتر آشنا می شوید.

اگر مسلط به زبان ترکی استانبولی نیستید نگران نباشید، راهنمایان موزه ها به زبان انگلیسی هم پاسخگوی بازدیدکنندگان هستند و یا موزه ها دارای سیستم مترجم همزمان می باشند و از این لحاظ به مشکل بر نخواهید خورد و مانند ترک زبانان می توانید از دیدن آثار لذت ببرید.

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: