یادگاری و سوغاتی کربلا

شرح

یادگاری و سوغاتی کربلا و عراق

کشور عراق سرزمینی است که برای ما ایرانیها، ۸ سال خاطره مشترک غم انگیز دارد، اما یادگاری‌ و سوغاتی کربلا و عراق چیزی بیش از این دوره و مربوط به ارادت ما به امام حسین و اهل بیت پیامبر است و از همین‌روست که هر ساله بسیاری از افراد به این کشور مسافرت می‌کنند. 

سوغاتی کربلا

۱- ظروف مسی

اگرچه ظروف مسی در ایران نیز یافت می‌شود و در مناطق مختلفی از ایران، می‌توان این ظروف زیبا را یافت، باید بدانید یکی از مهمترین صنایع‌دستی عراق نیز، ظروف مسی است که بیشتر در کربلا یافت می‌شود. این ظروف در انواع و اشکال مختلف موجود بوده و بسیاری از مغازه‌دارها در همان مکان به ساخت آن‌ها مشغول هستند

این سوغاتی بهترین انتخاب برای تزئین و آراستن خانه است. همچنین در موارد پزشکی اینطور بیان می‌شود که میل کردن غذا در ظروف مسی، به میزان زیادی برای سلامتی افراد مناسب است.

۲- انگشتر

یکی دیگر از سوغاتی‌های مشهوری که در کربلا و بغداد خواهید یافت، انگشترهایی است که با انواع سنگ‌های انرژی‌بخش ساخته می‌شوند و روی سنگ‌ها، معمولا اسامی ائمه و مانند آن نوشته می‌شود.

۳- دیش‌داشا (dishdasha)

تقریبا بسیاری از کشورها دارای لباس‌های سنتی هستند و از بین آنها می‌توان به مجارستان ، پراگ و تاجیکستان اشاره کرد. اما مردم عرب نشین عراق، بغداد و کربلا هم لباس مشهور و سنتی زیبایی دارند که به دیش‌داشا معروف است. این لباس‌ها در رنگ‌های متنوع و مدل‌های زیبا دیده می‌شوند و به راستی یکی از سوغاتی‌های زیبای چمدان شما خواهند بود.

۴- طلا

تاکنون زیورآلات را در بسیاری از کشورها مانند آفریقای جنوبی و تایلند معرفی کرده‌ایم، اما زیورآلاتی که در عراق خواهید دید بیشتر از جنس طلا است و این موضوع به روحیه جالب مردم عراق، یعنی علاقمندی ویژه آنها به زیورآلاتی از جنس طلا برمی‌گردد که در شکل‌های مختلف ارائه می‌شود. اگر قصد دارید برای بانوان هدیه ببرید، می‌توانید از بغداد یا کربلا، طلاهای مختلف عربی را بخرید. البته اینکار را باید با توجه به بودجه مالی خود تنظیم کنید.

۵- لوازم فرهنگی

اگر به راستی دوستدار آشنایی بیشتر با تاریخ، فرهنگ و روحیات مردم عراق و بغداد هستید، باید سری به کتابفروشی‌های بغداد بزنید تا این کتاب‌ها را بیابید و تهیه کنید. مسلما این کتاب‌ها می‌توانند هدیه مناسبی برای افراد دوستدار فرهنگ و کتاب نیز باشند.

۶- کیف چرمی

یکی دیگر از صنایع‌دستی زیبا و مهم شهرهای عراق، کیف‌های چرمی است که به‌صورت دست‌ساز به تمام نقاط کشور عراق عرضه می‌شود و می‌توانید برای دوستان و آشنایان خود تهیه کنید. البته وسایل چرمی تنها مخصوص عراق نیستند و آنها را می‌توانید در برندهای مختلف و در کشورهای عربی دیگری مانند مراکش نیز بیابید.

۷- شیرینی

در بغداد و کربلا قنادی‌های متنوعی وجود داشته که می‌توانید انواع شیرینی و شکلات‌های این کشور را برای دوستان و آشنایان خود به‌عنوان سوغاتی بیاورید. تعدادی از این شیرینی‌ها ویژه کشور عراق هستند، اما تعدادی از آنها را در کشورهای دیگر مانند ترکیه نیز خواهید یافت.

۸- مهر و جانماز

اگرچه مشهد، یکی از شهرهای بسیار مهم و مذهبی ما ایرانیان است و سوغاتی مانند مهر و جانماز را در این شهر به وفور خواهید یافت، اما بسیاری از عاشقان امام حسین، دوست دارند تربت خاک کربلا را در قالب مهر و جانماز داشته باشند. پس می‌تواند یکی از سوغاتی ارزان و مقرون‌به‌صرفه شما را تشکیل دهد.

 

۹- تابلو چوبی یا فلزی

در خیابان المتنبی (Mutanabbi street) واقع در بغداد کتاب‌فروشی قرار داشته که صنایع‌دستی متنوعی ازجمله تابلوهای چوبی و فلزی برگرفته از سنت و فرهنگ عراقی می‌فروشند. این تابلوها به شکل حکاکی شده ساخته می‌شوند و جلوه زیبایی نیز دارند.

۱۰- تسبیح

هدیه ویژه دیگری را در عراق خواهید یافت و آن هم اگر چه از جنس هدایای مذهبی است، اما به علت نوع ساختشان که از جنس سنگ است، می‌تواند هدیه زیبا و منحصر به فردی باشد. این تسبیح‌ها را در بسیاری از انواع بازارهای عراق و کربلا خواهید یافت.

جالب است بدانید در عراق از سنگ، تسبیح‌های زیبا ساخته می‌شود، اما در کشورهایی مانند برزیل، از سنگ، صنایع دستی متفاوتی می‌سازند.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: