کلیسای جامع بشارت مسکو

شرح

یکی از انواع ساختمان هایی که در مسکو خیلی زیاد وجود دارد و شما به تعداد دفعات زیاد در زمان سفرتان به پایتخت روسیه آن ها را خواهید دید، کلیساها هستند. یکی از این کلیساها که اتفاقا بسیار مشهور هم هست، کلیسای جامع بشارت مسکو (The Cathedral of the Annunciation) است. این کلیسای بسیار معروف روسی در قرن ۱۴ میلادی بر روی تپه ی بروویتسکی در محوطه ی کرملین ساخته شد. این کلیسای معروف امروزه یکی از جاذبه های بسیار معروف شهر مسکو است که تقریبا هر کسی که به آن سفر می کند، از این کلیسا هم بازدید می نماید.

کلیسای جامع بشارت، ساختمانی با گنبدهای طلایی

 مسکو پر است از کلیساهای مختلف و فراوانی که هر کدام امروزه خود دیگر تبدیل به جاذبه ای جذاب و دیدنی شده اند. کلیسای جامع بشارت مسکو از همان کلیساهای بسیار معروفی است که بدون شک بدون این که اسمش را بدانید، بارها آن را در عکس های مختلف از کشور روسیه و شهر مسکو دیده اید! مهم ترین ویژگی و فاکتوری که در ظاهر این کلیسای تاریخی چشم ها را به خود خیره می کند بدون شک گنبدهای طلایی آن مخصوصا در زمانی است که آفتاب به صورت مسقیم بر روی آن می تابد و نوری کاملا طلایی و خیره کننده از آن ساطع می کند. دقیقا به همین خاطر است که به آن کلیسای گنبد طلایی مسکو هم گفته می شود. البته محل قرار گیری این کلیسا هم در شهرت و هم در مورد توجه قرار گرفتنش کم بی تاثیر نبوده است. وقتی برای اولین بار کلیسای جامع بشارت مسکو را می ساختند، محل قرار گیری آن بر روی تپه ی بروویتسکی بود که امروزه در میدان سرخ مسکو و در انتهای قسمت جنوبی آن و کاملا در محوطه ی معروف کرملین قرار گرفته است. برای بازدید از این کلیسا می توانید از میدان کاتادرال مسکو بلیط بازدید از این جاذبه را تهیه کنید و با این یک بلیط، از این ۳ جاذبه ی دیگر هم بازدید کنید.

شما می توانید اگر بخواهید از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۵ بعد از ظهر از این کلیسا بازدید کنید. پیشنهاد می کنیم که برای مدیریت زمان خود در هنگام بازدید از کلیسای جامع بشارت مسکو از گنبدهای چندگانه ی این کلیسا، نقوش مذهبی، موزه ی کلیسا و پیچیدگی های معماری این کلیسا بازدید نمایید.  از ویژگی های داخلی و خارجی کلیسا که بگذریم، باید این نکات را درباره ی آن بدانید که این کلیسا همانطور هم که بالاتر اشاره کردیم در محوطه ی کرملین قرار گرفته و به همین خاطر، ۲ کلیسای معروف دیگر در مسکو به نام های کلیسای جامع آرچ انجل و کلیسای جامع دورمیشن نیز در اطراف آن قرار گرفته که می توانید به واسطه ی این نزدیکی از این کلیساها هم دیدن نمایید.

مروری کوتاه بر تاریخچه ی کلیسای جامع بشارت مسکو

بنای اولیه ی این کلیسا که امروزه یکی از پر بازدیدترین کلیساهای مسکو و بناهای مذهبی جهان است، در سال ۱۳۹۷ و در آغاز شروع قرن ۱۴ میلادی به دستور دوک کبیر واسیلی اول برای پیروان مسیحیت در شاخه ی ارتدوکس ساخته شد. البته کمتر از یک قرن بعد یعنی در سال ۱۴۸۴ میلادی، کلیسایی که امروزه ما آن را به عنوان کلیسای جامع بشارت مسکو می شناسیم، پدید آمد. اگر برایتان سوال است که بر سر کلیسای اولی که در این محل ساخته شد، چه بلایی آمد؟ باید بگوییم که زمانی که ایوان سوم در روسیه به قدرت رسید دستور داد تا جای کلیسایی که پدر بزرگ معروفش دستور ساخت آن را داد، یک کلیسای جدید با ساختمانی دیگر بسازند. این دستور ایوان سوم درست در زمانی دارای حاصل و نتیجه بود که ۵ سال از صدور آن می گذشت. واضح تر که بگوییم، مصادف با سال ۱۴۸۹ میلادی بود که بالاخره بعد از ساخت و سازها و پلان های مختلفی که معماران بسیار مجرب روسی و اروپایی با استفاده از شاخصه های طراحی مرسوم در بین یونانی ها و روسی ها بود، توانستند تا ساختمان کلیسای جامع بشارت مسکو را به اتمام برسانند.

البته پس از این پروسه های ساخت و ساز کلیسا جامع بشارت به پایان نرسید! در قرن ۱۶ میلادی یعنی نزدیک به ۲ قرن بعد از ساخته شدن ساختمان جدید، ایوان چهارم دستور داد تا این کلیسا را مجددا مورد بازسازی ویژه قرار دهند و استحکامات آن را مورد بررسی مجدد قرار دهند. با شروع فاز جدید بازسازی ها در کلیسای جامع بشارت مسکو این بار در محوطه ی آن، ۴ کلیسای کوچک و بزرگ دیگر به اطراف آن اضافه شد که به صورت مجزا هر کدام از آن ها دارای گنبدی مجزا بودند که بر روی هم رفته جلوه ی زیبایی به کلیسا می داد. مجموع این گنبدها، به عدد ۹ می رسید که همه ی آن ها هم به رنگ طلایی بودند و به همین خاطر، کلیسای جامع بشارت شهر مسکو به کلیسای گنبدهای طلایی هم معروف شده است. این توضیح درباره ی رواق های طلایی کلیسای جامع بشارت مسکو ضروری است که بدانید تا قبل از اضافه شدن گنبدهای جدید، این کلیسا تنها ۳ گنبد در خود داشته است.

از جاذبه های بیرونی کلیسا این بار صرف نظر می کنیم و شما را با خود در بررسی برخی از جاذبه ها و شاخصه های دیدنی داخل کلیسا دعوت می نماییم. از دیدنی ترین و جذاب ترین دیدنی های داخلی این کلیسا می توانیم به سراغ رواقی برویم که در ضلع جنوبی کلیسا قرار گرفته است. این رواق به روایت کسانی که از آن تا به حال دیدن نموده اند یکی از جذاب ترین بخش هایی است که در داخل این کلیسا می توانید از آن بازدید نمایید! البته این رواق را باید راوی بسیاری از داستان های تاریخی که در روسیه ی تزاری به وقوع پیوسته هم بدانیم! در بین مسیحیان ارتودوکس رسم است که بیشتر از ۳ بار نمی توانند ازدواج کنند و با این اوصاف، پادشاه معروف روس ها یعنی ایوان مخوف تصمیم داشت تا برای بار چهارم در زندگی خود ازدواج کند.

با این که بعد از مطرح شدن تصمیم پادشاه، شورای کلیسا به شدت با این کار او مخالف بود اما به ناچار با این ازدواج موافقت کرده و تن به این ازدواج دادند اما در عوض حق حضور تزار در مراسم های مذهبی که در کلیسا برگزار می شد را سلب کردند و در عوض، او هم این رواق بسیار زیبا و چشمگیر را ساخت تا از آن بتواند مراسم های مذهبی که در کلیسا در جریان است را به صورت خصوصی و به وسیله ی این رواق ملاحظه نماید. تصویر ایوان مخوف از مراسم های کلیسا، از پشت یک شیشه ی مشبک و در این جایگاه ویژه بود.

جاذبه های اطراف کلیسای جامع بشارت

به خاطر جانمایی که کلیسای جامع بشارت دارد، شمامی توانید بیین ۱ تا ۲ ساعت برای بازدید از این جاذبه زمان بگذارید و بعد به سراغ جاذبه های دیگر در نزدیکی این کلیسا بروید. از آن جایی که کلیسای بشارت در میدان معروف سرخ مسکو و در محوطه ی کرملین قرار گرفته است، می توانیم دیدنی های بسیار را به شما معرفی نماییم که از آن ها بازدید به عمل آورید.

محوطه ی کرملین از جاذبه های اطراف کلیسای جامع بشارت مسکو

وقتی از کرملین صحبت می کنیم همه سریعا به یاد کاخ معروف کرملین که امروزه دستورهای سیاسی این کشور هم از آن صادر می شود، می افتند اما محوطه ی کرملین به مجموعه جاذبه هایی اشاره می کند که در این منطقه وجود دارد. در محوطه ی کرملین مجموعه ای از ساختمان های دولتی، کاخ ها، بناهای تاریخی و انواع مختلفی از کلیساها وجود دارد که همه ی آن ها را می توانید یکی پس از دیگری در آن بازدید کنید.

میدان سرخ مسکو، یکی از میدان های نزدیک به کلیسیا جامع بشارت

دیگر محوطه ای که می خواهیم در اطراف این جاذبه به شما معرفی نماییم، میدان بسیار معروف سرخ مسکو است. اغلب اوقات بیشتر جاذبه هایی که به شما معروف می کنیم، در میدان سرخ پایتخت روسیه قرار گرفته اند و امروزه به مکانی برای کنار هم قرار گرفتن مردم تبدیل شده است. در میدان سرخ مسکو می توانید از دروازه ی میدان سرخ مسکو و بسیاری از جاذبه های بیشمار دیگر در اطراف این جاذبه دیدن نمایید.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور: روسیه
شهر: مسکو