چطور از فرودگاه آنکارا به مرکز شهر برویم؟

شرح

حمل و نقل فرودگاه آنکارا

فرودگاه آنکارا با نام اصلی فرودگاه اسن بوگا (Esenboga Airport) در ۳۳ کیلومتری شمال شرقی شهر آنکارا قرار دارد. از آنجا که آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و از اهمیت تجاری و سیاسی خاصی برخوردار است، علاوه بر گردشگران، سالانه میلیون ها مسافر برای سفرهای کاری به این فرودگاه سفر می کنند. اگر بلیط هواپیمایتان به مقصد فرودگاه آنکارا باشد احتمالا یکی از اولین پرسش هایتان در مورد وسایل نقلیه و مسیر فرودگاه تا هتل و مرکز شهر است.

فرودگاه آنکارا

فرودگاه آنکارا حدود ۳۳ کیلومتر با شهر آنکارا فاصله دارد و به طور میانگین در مدت زمان ۳۵ دقیقه می توان به مرکز شهر رسید. این فرودگاه سالانه پذیرای بیش از ۱۵ میلیون مسافر است که برای مقاصد تفریحی یا کاری به آنکارا سفر می کنند. این فرودگاه پس از فرودگاه آتاتورک، آنتالیا و صبیحا گوکچن، چهارمین فرودگاه پررفت و آمد ترکیه محسوب می شود. مسافرانی که به این فرودگاه وارد می شوند با استفاده از تاکسی و اتوبوس و همینطور کرایه ماشین می توانند خود را به مرکز آنکارا یا هتل برسانند. در ادامه در مورد هر یک از گزینه های حمل و نقل فرودگاه آنکارا به تفصیل صحبت می کنیم.

حمل و نقل داخل شهر آنکارا

گزینه های حمل و نقل در داخل شهر متنوع تر است و از اتوبوس، تاکسی، مینی بوس و مترو می توان استفاده کرد. اتوبوس ارزان ترین گزینه است، اما در ساعات اوج و ترافیک ممکن است بسیار شلوغ و پرازدحام باشد. در شهر آنکارا دو نوع اتوبوس وجود دارد؛ یکی توسط شهرداری مدیریت می شود و Belediye Otobusu نامیده می شود. این اتوبوس ها قرمز یا آبی هستند و از سایر اتوبوس متمایزند. اتوبوس دوم توسط شرکت خصوصی اداره می شوند و Halk Otobosu نام دارند. این اتوبوس ها معمولا به رنگ سبز یا آبی هستند. در این اتوبوس ها تنها باید با پول نقد کرایه را بپردازید.

متروی آنکارا نیز در حال حاضر با دو خط امکان جابجایی در داخل شهر را فراهم می کند. یکی از این خط ها، آنکارای یا مترو سبک و دیگری مترو نامیده می شود. هر دو این خط ها بسیار راحت و سریع هستند. در ایستگاه کیزیلی،  این دو خط با یکدیگر تلاقی پیدا می کنند. نقشه مترو و بلیط الکترونیکی را می توانید از ایستگاه های مترو خریداری کنید. ساعات کاری مترو آنکارا از ۶ صبح تا نیمه شب است.

دولموش (Dolmuş) سرویس حمل و نقل ویژه کشور ترکیه است. دولموش ها تاکسی های ون یا مینی بوس هستند که به صورت خطی و در مسیرهای مشخص به جابجایی مسافران می پردازند. هر مسافر بر اساس مسافتی که طی می کند کرایه را می پردازد. دولموش هم در ایستگاه های مشخص و هم بنا به درخواست مسافر توقف می کنند. تاکسی نیز در تمام خیابان های آنکارا پیدا می شود و با رنگ زرد و کلمه تاکسی روی ماشین مشخص هستند. این تاکسی ها کرایه را بر اساس کیلومتر شمار محاسبه می کنند و مسافت طی شده در صفحه تاکسی متر ماشین مشخص است.

تاکسی

اگر بار و چمدان زیاد همراهتان است و دوست دارید با رفاه بیشتری سفر کنید تاکسی بهترین انتخاب است. تاکسی گران ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه آنکارا به شمار می رود. این تاکسی ها کرایه را بر اساس کیلومترشمار و با توجه به مقصدتان محاسبه می کنند. تاکسی فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته آماده ارائه خدمات به مسافران است. باجه تاکسی های فرودگاه در بیرون سالن پروازهای ورودی و خروجی داخلی و بین المللی قرار دارد.

اتوبوس شهری

خط اتوبوسرانی شماره ۴۴۲ بین فرودگاه آنکارا و شهر حرکت می کند و توسط شرکت حمل و نقل عمومی آنکارا (Genel Müdürlügü) مدیریت می شود. این اتوبوس ها یکی از بهترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه آنکارا به شمار می روند و دسترسی خوبی به مناطق مختلف آنکارا فراهم می کنند. مسافرانی که به فرودگاه آنکارا می رسند می توانند سوار این اتوبوس ها شوند و در ایستگاه اولوس (Ulus Square) که مرکز تاریخی و گرشگری آنکاراست و همینطور ایستگاه میدان کیزله (Kizilay Square)، مرکز تجاری آنکارا و ایستگاه آشتی که ترمینال اتوبوس هاست پیاده شوند. تقریبا هر ۲۰ دقیقه یک بار یک اتوبوس در مسیر شهر و فرودگاه آنکارا حرکت می کند. این مسیر حدود ۷۰ دقیقه طول می کشد و بلیط اتوبوس را می توانید از راننده خریداری کنید.

اتوبوس شاتل فرودگاه

اتوبوس شاتل فرودگاه به نام بلکو ایر (Belko Air) یکی از بهترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه آنکارا به شمار می رود. این اتوبوس ها به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند، از ساعت ۵ صبح تا نیمه شب هر نیم ساعت یک بار و از نیمه شب تا ۵ صبح هر یک ساعت یک بار حرکت می کنند. مقصد نهایی این اتوبوس ها ایستگاه راه آهن آنکاراست و مسافران از طریق اتصال به شبکه ریلی می توانند به قسمت های مختلف ترکیه بروند. مدت زمان سفر از فرودگاه آنکارا تا ایستگاه آشتی (ASTI ) حدود ۵۰ دقیقه و تا ایستگاه Kizilay تقریبا ۶۰ دقیقه طول می کشد. این اتوبوس ها در فاصله فرودگاه تا ایستگاه نهایی در ایستگاه های اتوبوس شهری توقف می کنند.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: