پاییز بهترین فصل سفر به قشم

شرح

جزیره‌ی قشم یکی از جزایر منحصربه فرد استان هرمزگان است. این جزیره که بزرگ‌ترین جزیره‌ی ایران نیز به شمار می‌رود در آب‌های نیلگون خلیج فارس و در تنگه‌ی هرمز قرار گرفته‌است.

این جزیره با مجموع پتانسیل‌هایی که به خود اختصاص داده به مکانی توریستی و گردشگردی مبدل شده‌ که هر روزه گردشگران بسیاری را جذب خود می‌کند. همچنین جزیره‌ی قشم با ویژگی‌های اقلیمی که از آن خود کرده، به جزیره‌ای چهار فصل تبدیل شده‌است. از این رو در هر فصل از سال جاذبه‌هایی ویژه برای لذت بردن از سفر پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. اما این موضوع که بهترین زمان سفر به قشم با توجه به اقلیمش چه فصل و یا چه زمانی است بسیار حائز اهمیت است. چون در فصل پاییز قرار داریم و خیلی از گردشگران، این فصل را برای سفر به قشم در نظر می‌گیرند، با تفسیر آب و هوای قشم در پاییز و همچنین بهترین زمان ممکن برای سفر به این جزیره، همراه ما باشید.

آب و هوای پاییز در جزیره ی قشم

ویژگی‌هایی آب و هوایی جزیره‌ی قشم

آب و هوای قشم در ماه‌های مختلف سال با یکدیگر متفاوت است. در این جزیره گرمای هوا در اواسط فروردین ماه آغاز شده و تا اواسط شهریور ماه ادامه دارد. از اواسط شهریور ماه نیز هوا کم کم رو به خنکی می‌رود.

شایان ذکر است که در مجموع آب و هوای جزیره‌ی قشم گرم و خشک است و رطوبت بالایی را نیز به خود اختصاص داده‌است. درجه‌ی حرارت نیز در فصل های مختلف سال متغیر است و در فصل‌های گرم سال همچون تابستان، تحمل درجه حرارت بالای هوا دشوار است.

متوسط درجه حرارت در گرم‌ترین و سردترین ماه سال

متوسط درجه حرارت در قشم در گرم‌ترین ماه سال یعنی اوایل تیرماه تا آغاز مرداد ماه، ۳۴ درجه‌ی سانتی‌گراد است که تا ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد نیز بالا می‌رود.

متوسط درجه حرارت در سردترین ماه سال نیز که از اوایل دی ماه شروع شده و تا اوایل بهمن ماه ادامه دارد، چیزی در حدود ۱۸٫۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است. میانگین دمای سالیانه‌ی جزیره‌ی قشم چیزی در حدود ۲۶ درجه سانتى‌گراد، با میانگین حداکثر و حداقل دماى روزانه ۳۳ و ۱۸ درجه‌ی سانتى‌گراد است.

اختلاف درجه‌ی حرارت فصلى نیز در این جزیره بسیار زیاد است. گرم‌ترین زمان‌ آن از ۱۰ تیر آغاز و تا ۱۰ شهریور ادامه دارد. از این رو اگر متوسط درجه حرارت را برای بهترین زمان سفر به جزیره‌ی قشم در نظر بگیریم،‌ می‌توان گفت اوایل آذر تا اوایل فروردین ماه بهترین زمان سفر به این جزیره است چون متوسط دما ۲۰ درجه است و حداکثر تا ۲۴٫۵ درجه‌ی سانتی‌گراد بالا می‌رود.

شایان ذکر است که حداکثر دمای مطلق در این جزیره ۴۶ درجه‌ی سانتی‌گراد ثبت شده‌است.

آب و هوای قشم از اواسط شهریور ماه تا اواسط فروردین ماه

بهترین زمان بازدید از دلفین‌ها در ماه‌های خنک سال به ویژه در ساعات آغازین صبح است. از اوایل فروردین ماه تا اواخر مهرماه نیز دمای آب برای شنا مناسب است. اما از اوایل آبان ماه آب دریا سرد شده و برای شنا مناسب نیست. بنابراین اگر دیدن دلفین‌ها و بازدید از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری هدف اصلی سفر شماست،‌ آب و هوای قشم در پاییز برای رسیدن به این هدف بسیار مساعد است.

آب و هوای قشم در پاییز

شهرهای جنوبی کشور عمدتاً در فصل پاییز مکان مناسبی برای تفریح و گردش هستند. از این رو بسیاری از گردشگران این فصل را برای سفر در نظر می‌گیرند. بالاترین میانگین دمایی در این فصل در حالت بیشینه، ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد و پایین‌ترین میران آن در حالت کمینه ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

در این فصل دمای هوا در جزیره‌ی قشم تنزل پیدا می‌کند و از این جهت می‌توانید به راحتی به کنار ساحل دریا بروید و قدم زدن در ساحل را تجربه کنید.

در بین ماه‌های فصل پاییز بهترین ماه‌ برای گردش در جزیره‌ی قشم، ماه مهر و آبان است. البته با شروع آبان ماه آب دریا رو به سردی می‌رود و شنا در آن سخت است. ولی در این زمان می‌توانید در کنار دریا شاهد شنای دلفین‌ها باشید که بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است.

موقعیت اقامتگاه

کشور: ایران
شهر: قشم