پارک ها و مناطق تفریحی ازمیر

شرح

 •  مجتمع تله کابین ازمیر

( İZULAŞ A.Ş. İZMİR BALÇOVA TELEFERİK )

مجتمع تله کابین به عنوان یکی از مکان های زیبا که از آن می توان ازمیر و خلیج زیبایش را تماشا کرد، در کنار محوطه های پیکنیک در بین جنگل های کیزیل چام، یکی از محبوب ترین مکان های داخل شهر می باشد. تله کابین ازمیر که جزو یکی از نمادهای شهر محسوب می شود، دومین تله کابین بزرگ ترکیه نیز می باشد.

شما می توانید در طول روز از طریق اتوبوس های شماره 169 که از هر 10 دقیقه یکبار از کوناک حرکت می کنند، به این منطقه دسترسی داشته باشید. در سفر با تله کابین که با همراهی مناظر بی نظیر ازمیر صورت می گیرد، می توانید به مجتمع واقع در بالای تپه بروید. درصورت تمایل، می توانید از سوپر گوشت خرید کرده و از بخش «خودت بپز، خودت بخور‌» استفاده کنید، یا این که غذایتان را در رستوران غذا صرف کنید.

تله کابین به غیر از روزهای دوشنبه، همه روزه بین ساعات 10-17 فعالیت می کند.

 • کولتور پارک (پارک فرهنگ)

( Kültürpark Izmir )

کولتور پارک که هر ساله میزبان «نمایشگاه بین المللی ازمیر» می باشد، محوطه ای سرسبز است که جوانان در آن به گشت و گذار پرداخته و خانواده ها برای پیک نیک به آنجا می روند. این پارک که در مرکز شهر واقع شده، با داشتن مسیرهای ویژه برای: دویدن، لونا پارک، کافه، مکان های فرهنگی، مجتمع های ورزشی و طبیعت مفرح و سرسبزش، پذیرای گردشگران از همه سنین می باشد. پیش از تاسیس محوطه نمایشگاهی جدید واقع در قاضی امیر که اینک ساخت آن به پایان رسیده، کولتور پارک با فضایی بالغ بر 430 هزار مترمربع در طول سال میزبان حدودا 30 نمایشگاهِ اختصاصی بود از این رو، یک مکان تجاری نیز به شمار می رود؛ بعلاوه، این مکان که مطمئنا تمام اهالی ازمیر خاطره ای در آن دارند، توانسته در اذهان عمومی نقش ببندد. قدیمی ترین سالن عقد ازمیر نیز در این جا قرار دارد.

کولتور پارک با داشتن 9500 درخت، میزبان گونه های نادری از درختان در ترکیه است. درختانی که از قسمت های مختلف جهان نظیر: آمریکای جنوبی، سیبری، اروپا و شرق دور به ازمیر آورده شده اند، به عنوان منبع غنی اکسیژن، گشت و گذار در شهر را لذت بخش تر خواهند کرد. کولتور پارک دارای 5 درب اصلی به نام های: لوزان، مونترو، جمهوریت، 26 اوت و 9 سپتامبر (اِیلول)، می باشد که هر یک در تاریخ کشور ترکیه، مفهوم و اهمیت ویژه ای دارند.

 • پارک حیات وحش ساسالی-چیئیلی

پارک حیات وحش ساسالی که از سال 2008 فعالیت خود را آغاز کرده، دارای باغ وحش شهر است. به کمک ترتیبات صورت گرفته ویژه در این مکانف فضای لازم جهت رفاه حیوانات فراهم آمده است. این پارک که عضو آکواریوم و باغ وحش های اروپا (EAZA)، نیز می باشد، بیش از همه توجه کودکان را به خود جلب می کند که در آن: فیل های آسیایی، گاومیش آفریقایی، ببر، شیر، پوما، پرنده های شکاری، پرندگان گوناگون، سیاهگوش، کفتار، خرس، گرگ ها، میمون، باغ وحش کودکان، منطقه گرمسیری، کافه و مغازه های اشیای کادویی نیز، وجود دارند.

 • آکواریوم ازمیر (Funtastic Aquarium İzmir)

احداث آکواریوم فنتستیک ازمیر با حجم بیش از 2 میلیون لیتر آب، در سه ماه نخست سال 2018 آغاز شد. در ساخت این آکواریوم که هزاران جاندار آبزی در آن گرد هم آمده، طرحی مشابه نمایشگاه به همراه آمیختگی با مفاهیمی ویژه به کار رفته است. تونل آکواریوم که در داخل مخزن اصلی قرار گرفته، نخستین و تنها تونل ترکیه است که از زمین شروع شده و دارای مسیر 237 متری برای بازدیدکنندگان می باشد. در نخستین و تنها آکواریوم ازمیر و اژه، بیش از 70 آکوارویوم با تم های خاص و هزاران موجود زنده از اقصی نقاط جهان وجود دارند.

 • منطقه تفریحی عاشیک وِیسِل بورنُوا

در این منطقه تفریحی 231 هکتاری، بخش هایی چون: سالن 12 هزار مترمربعی اسکی روی یخ المپیک و هاکی روی یخ، آمفی تئاتر 5000 نفره، مسیرهای پیاده روی، زمین های بسکتبال و والیبال، زمین های تنیس، زمین های کوچک فوتبال، 2 کافه تریا و محوطه هایی برای استراحت وجود دارد. همچنین، این مکان دارای پارکینگی با ظرفیت 641 خودرو نیز می باشد.

 • مرکز تفریحی بُستانلی

( Bostanlı Dahili Yaya Köprüsü )

مرکز تفریحی بُستانلی با مساحت 160,000 مترمربع در محدوده بهینه سازی شده خط ساحلی، در ساحلی به طول تقریبی 2 کیلومتر، مجهز به فضاهای: پیکنیک، آمفی تئاتر، محوطه های بازی کودکان، محوطه های بسکتبال تنیس و اسکیت، مسیرهای: پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری، می باشد.

 • محوطه تفریحی اینجیر آلتی

پارک جنگلی اینجیرآلتی که با احتساب دالیان واقع در اطراف آن، دارای مساحت تقریبی 2 میلیون متر مربع بوده و در فضای قابل استفاده در کلیه ساعت روز، برای اهالی ازمیر در دسترس می باشد. این محوطه مه محل درآمیختن دریای آبی و جنگل سرسبز است، امکان ورزش، پیاده روی، گشت و گذار و پیکنیک را نیز فراهم می کند. جنگل شهر اینجیر آلتی دارای محوطه های: استراحت، پل ها، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری ساخته شده از سنگ های طبیعی، صخره ها و چوب، می باشد. تالاب موجود در جنگل که پناهگاه و محل تخم گذاری پرندگان است، توسط سیم خاردار حفاظت می شود. همچنین، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری که از یِنی کاله آغاز می شود، با اتصالِ ساحل به جنگل شهر اینجیرآلتی، بواسطه چیدن سنگ در خط ساحلی تبدیل به پناهگاه ماهیگیران شده است.

 • پارک مجسمه مولانا-بوجا

هنگام سخن از عشق، صلح و دوستی، نام مولانا جلال الدین بلخی در پهنه شعر و ادب می درخشد. این پارک در زمینی به مساحت 20 هکتار در بلندترین بخش بوجا یعنی «تینگار تپه« واقع شده که در آن مجسمه بزرگ مولانا نیز جای دارد. ارتفاع مجسمه مولانا که در حال رقص سما می باشد، به همراه ستونی که روی آن قرار گرفته، 25 متر بوده و سومین مجسمه بزرگ جهان به شمار می آید. این مجسمه که از نقاط مختلف شهر نیز براحتی قابل رویت است، شب ها توسط نورپردازی روشن می شود. همچنین در محوطه تفریحی واقع در اطراف این پارک کافه، مسیرهای پیاده روی و محوطه هایی برای نشستن وجود دارد.

 • بهشت پرندگان ازمیر

بهشت پرندگان که در مرزهای چام آلتی توزلا قرار گرفته، با مساحت 40 هزار هکتاری دلتای گِدیز، میزبان 289 گونه از پرندگان به ثبت رسیده است که در زمستان تعداد آنها به 100 هزار پرنده آبی می رسد. در مسیر 20 کیلومتری واقع در بهشت پرندگان، مسیر ویژه دوچرخه سواری و پیاده روی نیز وجود دارد. کل این منطقه را می توان با دوچرخه و خودروهای سیار سیاحت کرد.

 • دره هومروس ازمیر

در امتداد دره که تقریبا طول آن به 7 کیلومتر می رسد، با حوضچه ها، آبگیرها و محوطه های پیکنیک احاطه و با درختان و صندلی های چوبیِ همرنگ طبیعت، جای گرفته اند. دره هومروس یک منطقه طبیعی برای پیکنیک می باشد که در آب و هوای بارانی، جریان آب موجود در دره توسط حصار طبیعی سنگ ها کنترل می شود.

 • برکه بوجا

برکه بوجا قرار گرفته در فضایی به مساحت 167 هزار متر مربع، یک مکان تفریحی و استراحتگاهی با: رستوران های ماهی، فست فود، آمفی تئاتر، محوطه پیکنیک، بار، باغچه های سرگرمی، کافه، تراس های گشت، محل بازی کودکان، سوپر مارکت، زیستگاه حیوانات و پارکینگ، می باشد.

 • دلتای مِلِس

دلتای ملس واقع در داخل شهر و فضایی سرسبز به مساحت 139 هزار متر مربع، شامل: مسیرهای گردش، حوضچه های آب برای پرندگان و محوطه استراحت، می باشد که با محوطه سازی صورت گرفته، تبدیل به یک مرکز تفریحی شده است؛ همچنین، در این مرکز می توان به استراحت و فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی پردخت.

 • پارک دکتر اکرم آکورگال

این پارک که نامش را از «پروفسور اکرم آکورگال» کاشف شهر باستانی اسمیرنا گرفته، دارای: سالن ورزشی، سالن تمرین و یک مرکز پشتیبانی اجتماعی، می باشد که در طول سال به زنان آموزش های حرفه ای داده شده و در فصل تابستان، برای کودکان نیز خدماتی را ارائه می کند. همچنین، در این پارک: زمین فوتبال کوچک، 2 زمین بسکتبال، زمین تنیس، کافه، محوطه نمایشگاه، پیست اسکی، 3 محوطه بازی کودک، پارکینگ روباز، مسیرهای پیاده روی و دویدن، دستگاه های ورزشی و مکان هایی برای استراحت، وجود دارند.

 • باغ حسن آقای بوجا

این باغ در فضایی سرسبز به مساحت 55 هزار متر مربع قرار داشته و دارای محوطه های: پیکنیک، بازی کودکان، زمین بسکتبال، زمین اسکواش، دستگاه های ورزشی، مسیر دویدن و پارکینگ، می باشد.

 • پارک بوجا یِدی گولَّر

در یدی گولَّر که مساحت آن 100 هزار متر مربع است: کافه، رستوران، مرکز نمایش، فضاهایی برای نشستن و استراحت، مسیرهای پیاده روی و محوطه های سرسبز پوشیده از گل ها و درختان نخل، وجود دارد.

 • محوطه تفریحی چینار تپه آیدین اِرتِن شهرداری کوناک

در این محوطه تفریحی به مساحت 85 هکتار و پوشیده از درختان کاج، محوطه های: بازی برای کودکان، پیست تارتان به طول 760 متر، تراس های گشت و یک کافه که مدیریت آن را شهرداری کوناک به عهده دارد، موجود می باشد. این مرکز تفریحی که همه روزه با منوی مجلل خود از ساعت 7-23 از صبحانه گرفته تا استیک تنوع مختلف غذایی را ارائه می کند، این امکان را به اهالی ازمیر می دهد تا در محیطی عجین شده با طبیعت، زمان با کیفیتی را سپری کنند.

 • پارک بزرگ بورنُوا

این پارک یکی از مناطق مشترک دیدار اهالی پیر و جوان بورنوا می باشد. در این پارک بزرگ که مرکز فرهنگ اوغور مومجو و تئاتر روباز آیفر فِرای می باشد، کافه و استراحتگاه های سرسبز نیز وجود دارد.

 • پارک اسب سواری-کارشی یاکا

پارک اسب سواری کارشی یاکا-ماوی شهیر که فرصت محبت به طبیعت و حیوانات را به کودکان می دهد، میزبان: اسب های کوچکِ پونی، گوسفند کامرون، بز کوتوله و پرندگان، می باشد. این حیوانات دوست داشتنی در روزهای مشخصی از هفته نقش مهمی در توانبخشی کودکان اوتیسم ایفا می کنند.

 • لونا پارک ها

در ازمیر 2 لونا پارک وجود دارد: یکی در کولتور پارک (پارک فرهنگ)، و دیگری در محوطه برکه بوجا. لونا پارک واقع در کولتور پارک، از سال 1975 فعالیت می کند و اسباب بازی های این لونا پارک برای تمام کسانی که می خواهند لحظات شادی را سپری کنند، به ويژه کودکان، بسیار مناسب می باشند.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: