پارک ملی شبه جزیره دیلک

شرح

پارک ملی شبه جزیره دیلک | Dilek Peninsula National Park در کوش آداسی

اگر به کوش آداسی سفر کرده اید و عاشق سواحل هستید چند کیلومتری به سمت جنوب بروید تا به پارک ملی شبه جزیره دیلک برسید، پارکی که با مسیرهای کوهنوردی و طبیعت گردی و همینطور سواحل ماسه ای و آرام، جایی عالی برای گشت و گذار است. این پارک در بین مهمترین میراث طبیعی ترکیه قرار دارد و یکی از خارق العاده ترین نقاط جهان است. دریای آبی، خورشید درخشان و البته چشم اندازهای جذاب دست به دست هم داده اند تا پارک ملی شبه جزیره دیلک یکی از محبوب ترین جاذبه های کوش آداسی باشد.

پارک ملی شبه جزیره دیلک که در بین اهالی کوش آداسی به پارک میلی (Milli) معروف است در ۳۲ کیلومتری جنوب کوش آداسی و در شهر کوچکی به سام گوزلکاملی قرار دارد. این پارک با مساحت ۲۸ هزار هکتار، ۶ کیلومتر عرض و ۲۰ کیلومتر طول دارد و خیلی ها آن را زیباترین و جذاب ترین ساحل این منطقه می دانند. چه پیاده روی در مسیرهای کوهنوردی را دوست داشته باشید و چه عاشق استراحت در ساحل باشید در هر دو صورت این پارک ملی قطعه ای کوچک از بهشت است. پارک ملی شبه جزیره دیلک با داشتن محیط تمیز، چشم اندازهای خیره کننده و سواحل بکر محلی عالی برای برپایی پیکنیک است. امکانات این منطقه شامل آلاچیق، میز، صندلی، دوش و … است و حتی اگر قصدی برای پیکنیک هم نداشته باشید می توانید سری به کافه هایش بزنید. پارک ملی شبه جزیره دیلک در زمینی کوهستانی قرار دارد که با دره های ژرف به بخش هایی تقسیم شده و شامل سواحل ماسه ای، دره ها و جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است.

جاذبه ها و تفریحات پارک ملی شبه جزیذره دیلک

  • طبیعت گردی

پارک ملی شبه جزیره دیلک در داخل جنگل ها، مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی زیادی دارد، البته برای حفاظت از محیط طبیعی هیچ امکانات شبانه ای در داخل پارک وجود ندارد. شاید از اینکه مدت ها در ساحل های ماسه ای بنشینید و به دریا زل بزنید خسته شده اید در این صورت این پارک ملی پر از مسیرهای طبیعت گردی است که شما را از شلوغی های ساحل به میان طبیعت بکر و آرامش بخش می برد.

  • دلتای بزرگ مندرس | Great Menderes Delta

دلتای مندرس با مساحت ۱۶٫۶۱۳ در جنوب کوش آداسی قرار دارد و یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در دریایی اژه است . این دلتا از میان چشم اندازهای جذابی می گذرد و ماهی های زیادی دارد.

  • شنا، ماهی گیری و …

پارک ملی شبه جزیره دیلک گزینه های زیادی برای گردشگران دارد؛ می توانید در سواحل آرام شنا کنید و یا در میان درختان شاه بلوط جنگل ها قم بزنید. نظرتان با دوچرخه سواری در میان درختان کاج و یا صخره نوردی و ماهی گیری چیست؟

  • قایق سواری

می توانید برای رسیدن به آب های کریستالی و زلال پارک ملی شبه جزیره دیلک از شهرهای کوش آداسی و یا کوزلکاملی سوار بر قایق شوید. این شبه جزیره در نزدیکی جزیره یونانی ساموس قرار دارد و در مسیر خلیج های جذاب و البته جانوران دریایی نظرتان را جلب می کنند حتی اگر به اندازه ی کافی خوش شانس باشید دیدن دولفین های دوست داشتنی اصلا اتفاق دور از انتظاری نیست.

  • سایت باستان شناسی

درسته که پارک ملی جاذبه های طبیعی است ولی در اینجا یک سایت باستان شناسی هست که متعلق به زمانی ست که به این شبه جزیره میکاله می گفتند.

  • غار زئوس | The Cave of Zeus

در ورودی پارک ملی غاری به اسم زئوس توجه تان را جلب می کند، غاری که یک استخر آب شیرین دارد و خیلی از گردشگران در هنگام ترک پارک ملی برای شنا به این استخر می روند.  افسانه های زیادی درباره این غار وجود دارد و حتی عده ای می گویند حضرت مریم هم به این غار رفته است. حتما می دانید که در نزدیکی افسوس خانه ای منسوب به خانه حضرت مریم هست که فاصله ی چندانی تا این غار ندارد.

حیات وحش پارک ملی شبه جزیره دیلک

سواحل جنوبی شبه جزیره دیلک دنیایی متفاوت است؛ دلتایی که زیستگاه فلامینگوها و ۲۰۸ نوع از پرندگان دیگر است که در زمان های مختلف سال در این محل دیده می شوند. از بین این پرندگان ۷۶ نوع آن ها در همین دلتاها تخم گذاری می کنند و منتظر می مانند تا جوجه هایشان به دنیا بیایند. خرس وحشی یکی دیگر از گونه های حیات وحش این منطقه است که آنقدر به آدم ها عادت کرده اند که حتی تا نزدیکی ساحل هم می روند. اگر به اندازه ی کافی خوش شانس باشید حتی می توانید بر روی تپه های روبروی ساحل اسب های وحشی هم ببینید. حتی در اینجا روزگاری پلنگ

پوشش گیاهی پارک ملی شبه جزیره دیلک

تنوع پوشش گیاهی این شبه جزیره هم درست مثل حیات وحش آن است. کوه دیلک (۱۲۳۷ متر) تغییرات دمایی زیادی را بین بخش های شمالی و جنوبی شبه جزیره به وجود آورده و این یعنی اینجا زیستگاه گیاهانی متعلق به ۴ ناحیه ی مختلف است. به غیر از گونه های گیاهی مخصوص ناحیه ی اژه، در اینجا گیاهان دیگری از ناحیه ی مدیترانه، مرمر و دریای سیاه هم پیدا می شود. اینجا زیستگاه تعدادی از گونه های مدیترانه ای نادر هست که دیدن آن ها خیلی جذاب است.

زندگی می کرد که ۳۰ سال است دیگر اثری از آن نیست.

چگونه به پارک ملی شبه جزیره دیلک برویم؟

هر نیم ساعت یک بار اتوبوس هایی از کوش آداسی به سمت این پارک ملی راه می افتند. همچنان می توانید این مسیر را با قایق هم بروید، قایق هایی که هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر فعالند و در مسیر حتی شاید بتوانید دولفین هم ببینید.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: