پارک صفا، قدیمی ترین پارک دبی

شرح

 پارک صفا، قدیمی ترین پارک دبی

دبی شهری زیبا است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. مراکز خرید مختلف، پارک‌ها و خیابان‌های معروف بسیاری هستند که گردشگران برای دیدن آن‌ها سفر به دبی را انتخاب می‌کنند. پارک صفا، یکی از مکان‌هایی است که در سفر به این شهر، بازدید از آن را حتما در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. این پارک که قدیمی‌ترین پارک دبی محسوب می‌شود، امکانات زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

پارک ۶۴ هکتاری صفا، پارکی محلی است که در خیابان شیخ زاید در شهر دبی و امارات متحده عربی قرار دارد. این پارک در سال ۱۹۷۵ در حومه‌ی شهر دبی ساخته شد. جایی که در آن زمان، محل زندگی مهاجران غیرقانونی جنوب آسیا بود. این مهاجران در خانه‌هایی موقتی و بدون آب آشامیدنی زندگی می‌کردند. در آن زمان دولت دبی توجه خود را بر نیاز مبرم این افراد برای کار قرار داد. این مهاجران بعد‌ها مورد عفو قرار گرفتند اما در آن زمان منطقه به سرعت برای ساخت پارک، تخلیه شد.

در سال ۱۹۸۴ و پس از ۹ سال، پارک مورد بازسازی قرار گرفت. بازسازی دیگری نیز بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۲ انجام شد. پس از اولین بازسازی، محل‌های بهداشتی عمومی برای پارک ایجاد شد. همچنین زمین‌های بازی نیز در میان این پارک ساختند. در خلال بازسازی بعدی، امکانات تفریحی دیگر به علاوه‌ی برخی خدمات برای آسایش و راحتی بازدیدکنندگان از پارک، ایجاد شد. 

پارک الصفا

امروزه این پارک در مرکز شهر دبی قرار دارد و فاصله‌ی زیادی از بخش‌های دیدنی و جذاب دبی ندارد. فاصله‌ی این پارک از برج خلیفه تنها ۳/۰۵ کیلومتر، از برج‌های امارات ۵/۰۶ کیلونتر و از مرکز تجارت جهانی دبی ۶/۲۷ کیلومتر است. از آنجایی‌که شهر دبی به سرعت در حال رشد است، آسمان خراش‌های دبی تا جلوی پارک نیز رسیده‌اند.

در این پارک، سه دریاچه‌ی بسیار زیبا وجود دارد. همچنین بیش از ۲۰۰ نوع پرنده‌ی مختلف و ۱۶۹۲۴ نوع درخت و بوته به چشم می‌خورد. با گردش در پارک می‌توانید از چمن‌های زیبا (که حدود ۸۰٪ از پارک را فرا گرفته‌اند) و جنگلی کوچک دیدن کنید. همچنین با رفتن روی تپه‌ی کوچک این پارک، می‌توانید منظره‌ای زیبا و وسیع از پارک را پیش چشم خود ببینید. آبشاری نیز از بالای این تپه به پایین می‌ریزد و آب آن به بزرگ‌ترین دریاچه وصل می‌شود. این دریاچه دارای فواره و قایق‌هایی کوچک است که گردشگران می‌توانند با آن‌ها روی آب بروند.

پارک الصفا

این پارک ۴ ورودی اصلی دارد. پارک صفا که قدیمی‌ترین پارک دبی محسوب می‌شود، میان گردشگران و ساکنان دبی بسیار محبوب است. خانواده‌ها اکثر مواقع برای پیک نیک به اینجا می‌آیند و با استفاده از کباب‌پز‌هایی که در اطراف پارک قرار دارد، غذای خود را آماده می‌کنند. این پارک هم برای بچه‌ها و هم بزرگ‌تر‌ها مناسب است. بچه‌های می‌توانند در زمین‌های بازی بی‌شمار آن بازی کنند، در‌حالی‌که بزرگ‌تر‌ها در محل‌های مخصوص قدم می‌زنند یا مشغول قایق سواری هستند. پارک صفا جایی است که تعریف باغ‌هایش را در کتاب‌ها خوانده‌اید. پارک صفا محل مناسبی برای دویدن دونده‌ها محسوب می‌شود. نوجوانان نیز برای دوچرخه‌سواری در این پارک زیبا و هیجان‌انگیز لحظه‌شماری می‌کنند. اگرچه شما مجاز به بردن دوچرخه‌ی خود به پارک نیستید اما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای مناسب، دوچرخه کرایه کنید. زمین‌های تنیس، بسکتبال، والیبال و فوتبال این پارک، طرفداران زیادی دارند و افراد متعددی برای بازی در آن‌ها روزانه به پارک می‌آیند. 

 

پارک الصفا

به جز روز‌های پنج‌شنبه و جمعه، پارکینگ رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. ورودی این پارک تنها ۳ درهم (۰/۸ دلار) است و به تازگی برای بازی تنیس نیز، هزینه دریافت می‌کنند. 

 

پارک الصفا

این پارک همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب باز است و روز‌های سه‌شنبه تنها بانوان و کودکان اجازه‌ی استفاده از آن را دارند. اما باغی همیشگی در وسط پارک وجود دارد که مخصوص بانوان است و آقایان هیچگاه اجازه‌ی استفاده از آن را ندارند. 

آدرس

دبی، ۱۰ کیلومتری جنوب غربی مرکز قدیمی دبی، خیابان شیخ زاید.

مسیر دسترسی

با همراه شدن با یکی از تور‌ها می‌توانید از این پارک زیبا دیدن کنید. اگر خود به تنهایی قصد سفر به این شهر دارید، این پارک از خیابان‌های شیخ زاید، الوصل، الحدیقه و خیابان پنجاه و پنجم قابل دسترسی است. همچنین از ایستگاه بیزینس بی در مترو نیز می‌توانید به این پارک برسید.

 

پارک الصفا

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: